Skip to main content Smithsonian Institution

Search Results

Collections Search Center
737 documents - page 1 of 37

Washington Sound Museum: Hip-Hop Meets the Music of India with Christylez and Nistha Raj

Collection Creator:
Smithsonian Institution. Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Extent:
1 Sound recording (digital audio file)
Type:
Archival materials
Sound recordings
Date:
2017 July 06
Scope and Contents:
Mark Puryear (presenter); Christylez Bacon and Nistha Raj ;Christylez Bacon is a GRAMMY-nominated, progressive hip-hop artist and multi-instrumentalist from Southeast Washington, D.C. In 2011, he began a concert series called "Washington Sound Museum" (WSM) in which he invites guests working in diverse performing genres to collaborate with him and his orchestra. This session features a musical conversation with Nistha Raj, a violinist who plays Western and Eastern classical music, specifically Hindustani.
Collection Restrictions:
Access by appointment only. Where a listening copy or viewing copy has been created, this is indicated in the respective inventory; additional materials may be accessible with sufficient advance notice and, in some cases, payment of a processing fee. Older papers are housed at a remote location and may require a minimum of three weeks' advance notice and payment of a retrieval fee. Certain formats such as multi-track audio recordings and EIAJ-1 videoreels (1/2 inch) may not be accessible. Contact the Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections at 202-633-7322 or rinzlerarchives@si.edu for additional information.
Collection Rights:
Copyright and other restrictions may apply. Generally, materials created during a Festival are covered by a release signed by each participant permitting their use for personal and educational purposes; materials created as part of the fieldwork leading to a Festival may be more restricted. We permit and encourage such personal and educational use of those materials provided digitally here, without special permissions. Use of any materials for publication, commercial use, or distribution requires a license from the Archives. Licensing fees may apply in addition to any processing fees.
Collection Citation:
Smithsonian Folklife Festival records: 2017 Smithsonian Folklife Festival, Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections, Smithsonian Institution.
Identifier:
CFCH.SFF.2017, Item SFF2017_0706_OTM_Jubilee_Stage_0008
See more items in:
Smithsonian Folklife Festival records: 2017 Smithsonian Folklife Festival
Smithsonian Folklife Festival records: 2017 Smithsonian Folklife Festival / Series 4: On The Move / 4.3: Audio
Archival Repository:
Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections
EDAN-URL:
ead_component:sova-cfch-sff-2017-ref984

Perú: Pachamama

Collection Creator:
Smithsonian Institution. Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Type:
Archival materials
Introduction:
Crisscrossed with paths connecting communities across geography and history, Peru boasts a stunning vertical landscape that integrates a diversity of ecosystems and cultures. Peru is one of the world's most biodiverse nations, containing ninety microclimates across extreme variances of altitude. The coastal, rain-forested, and mountainous environments provide abundant resources, including major exports such as fish, copper, and asparagus. Many culturally and historically significant areas are popular tourist destinations that encompass complex layered histories.

The uniqueness of Peru's diversity lies in the connectedness of its landscape in the form of rivers, roads, and pathways that existed long before the Inka Empire (fifteenth–sixteenth centuries) and Spanish colonization (sixteenth–nineteenth centuries). Across its different altitudes and climates, communities exchange commodities and practices, shaping deeply rooted but constantly changing daily customs and celebrations. The influx and movement of people between and beyond borders also influence and transform these exchanges.

The 2015 Peru program featured projects, organizations, and groups whose cultural expressions highlight these social, cultural, and economic exchanges. It demonstrated how the networks of celebration and community, crops and markets, textile and craft production, foodways and technology, and music and dance forge the diverse cultural heritage of the country.

Visitors to the Peru Festival program could experience these unique connections through cooking and craft demonstrations, music and dance performances, moderated discussions, ritual and celebratory processions, and other participatory activities. In addition, there was a robust involvement with Peruvian American and diaspora communities. The public had the opportunity to learn, to eat, to dance, to shop, to witness these vibrantly connected cultures, and to create their own connections with Peruvian artists and specialists on the National Mall and beyond.

Olivia Cadaval and Cristina Díaz-Carrera were Curators for the Smithsonian; Rafael Varón Gabai was Curator and Consultant to MINCETUR. Valentina Pilonieta-Vera was Program Coordinator; Alexia Fawcett was Community Engagement Manager, and Betty Belanus was Family Activities Curator. A Curatorial Advisory Committee included: Madeleine Burns, Marjorie Hunt, Mary Linn, Luis Guillermo Lumbreras, Giancarlo Marcone, Soledad Mujica, Diana N'Diaye, Luis Repetto, Marcela Ríos, Daniel Sheehy, Jorge Ortiz Sotelo, Milagritos Saldarriaga, Francisco Tumi, and Madeleine Zúñiga. A Community Advisory Group included: Catherine Cabel Chicas, Nelly Carrión, Billy Castillo, Kristy Chavez-Fernandez, Fabiana Chiu-Rinaldi, María del Carmen Cossu, Miguel García, Elmer Huerta, Vicky Leyva, Doris Loayza, Ana Noriega, Elena Tscherny, and Ricardo Villanueva.

The program was co-presented and co-sponsored by the Republic of Peru Ministry of Foreign Trade and Tourism (MINCETUR). Additional support was provided by the staff of the Smithsonian's National Museum of the American Indian, directed by Kevin Gover (Pawnee), coordinated by Amy Van Allen; Washington Dulles international Airport and the Smithsonian's National Museum of African American History and Culture. The program received federal support from the Latino Initiatives Pool, administered by the Smithsonian Latino Center. Special media support is provided by Telemundo Washington DC, BrightYoungThings.com, Latin Opinion Baltimore Newspaper, Orange Barrel Media, WAMU 88.5, El Tiempo Latino, Washington Hispanic, Washington Blade, El Tiempo Hìspano (MD-DE-PA), CTM Media Group, El Zol 107.9, Digital Conventions, and Greater Washington Hispanic Chamber of Commerce. Support for the Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage's welcoming ceremony was provided, in part, by Avocados From Peru and Pisco Portón (in-kind).
Researchers, coordinators, and presenters:
Michelle Banks, Victor Boluarte, Nilda Callañaupa, Nadia Calmet, Violet Cavicchi, Xóchitl Chávez, Rodrigo Chocano Paredes, Fabiana Chiu-Rinaldi, Eduardo Díaz, Alfredo DiNatale, James Early, Mariá Regina Firmino-Castillo, Alexandro Hernández, Ingrid Huamaní, Rosa María La Madrid, Javier León, Doris Loayza, Raúl Mancilla Mantilla, Ana Noriega, Federico Serapio Ollero Delgado, Renzo Ortega, Víctor Piminchumo, Marco Arturo Ramírez Colombier, Ana Maria Reyes Albarracin, Deisi Rivadeneira, María Angélica Rodríguez Ibañez, Silvia Salgado, Emily Socolov, Naomi Sturm, Leonardo Tello, Jaime Urrutia, Roger Valencia, Cynthia Vidaurri, Fredi Villagarcia Aquise, Alfredo Villar, Holly Wissler, Ranald Woodaman
Participants:
URBAN MUSIC AND DANCE

Pedro Tolomeo "MONKY" Rojas Meza, 1961-, artist, painter, Lima, Peru

Elliot "Túpac" Urcuhuaranga Cárdenas, 1978-, artist, muralist, Lima, Peru

Brus Mauricio Rubio Churay, 1983-, artist, Loreto, Peru

Los Wembler's de Iquitos -- Los Wembler's de IquitosElmer Alberto Sánchez Casanova, 1952-, guitarist, Iquitos, Loreto, PeruBonar Jair Sánchez León, 1969-, guitarist, Iquitos, Loreto, PeruRonald Jair Sánchez Casanova, 1949-, vocalist, Iquitos, Loreto, PeruRoger Montalván Rodríguez, 1952-, vocalist, Iquitos, Loreto, PeruCarlos Antonio Vázquez Yaicate, 1962-, conga, bongo, guiro player, vocalist, Iquitos, Loreto, PeruGelner Misael Sánchez Casanova, 1956-, timbales player, Iquitos, Loreto, PeruCalixto Alvarado Santillán, 1953-, drummer, musician, Iquitos, Loreto, PeruDanger Runer Sánchez Alvarado, 1971-, guitarist, Iquitos, Loreto, Peru

Q'ESWACHAKA BRIDGE

Basilio Puma Janampa, 1972-, Huinchiri community president, engineer, Canas, Cusco, Peru

Victoriano Arizapana Huayhua, 1963-, Huinchiri engineer, Canas, Cusco, Peru

Eleuterio Ccallo Tapia, 1959-, Huinchiri engineer, Canas, Cusco, Peru

Alejandrina Huillca Puma, 1973-, Huinchiri rope braider, Canas, Cusco, Peru

Cayetano Ccañahuire Puma, 1952-, Huinchiri Pacco ritual master, Canas, Cusco, Peru

Benecio Vilca Vilca, 1962-, Huinchiri builder, Canas, Cusco, Peru

Beltrán Eustaquio Huillca Janampa, 1969-, Choccayhua town mayor, Canas, Cusco, Peru

Jesús Huamani Zosa, 1972-, Chaupibanda builder, Canas, Cusco, Peru

Alejandrino Ponciano Mamani Armuto, 1970-, Chaupibanda builder, Canas, Cusco, Peru

Alejandrina Ayma de Mamani, 1958-, Ccollana Quehue rope braider, Canas, Cusco, Peru

Paulo Cesar Oroche Taype, 1972-, Ccollana Quehue engineer, Canas, Cusco, Peru

Tiburcio Flores Quispe, 1970-, Ccollana Quehue builder, Canas, Cusco, Peru

MARINERA DANCE

Carlos Alfredo DiNatale Hernández, 1977-, dancer, choreographer, Surquillo, Lima, Peru

Giancarlo Julio Bozzo Cumpa, 1979-, dancer, Pasadena, California

Sonia Porras Roca, dancer

Ronald Manuel Fernández de la Rosa, 1964-, dancer, Moche, Trujillo, Peru

María Isabel "Sissy" Soria Muratta, 1972-, dancer, Peru

Giuliana del Rocio Sánchez Dávila, 1980-, dancer, Peru

Lucy de Mantilla, composer, vocalist

Guillermo Javier Martínez Vargas, 1985-, vocalist, percussionist, guitarist, Huanchaco, Trujillo, Peru

Marcelino Santiago "Coco" Linares Zegarra, 1955-, lead guitarist, Peru

Julie Anna Freundt Lopez, 1965-, lead vocalist, Surquillo, Lima, Peru

Eda Benilde Arroyo Peche, 1963-, filigree artisan, Lima, Peru

Manuela Jacquelina Ayasta Caicedo, 1964-, embroiderer, Monsefú, Lambayeque, Peru

Margarita Mechán Lluen, 1960-, belt weaver, Monsefú, Lambayeque, Peru

Margarita Guzmán de Gonzales, 1951-, hat weaver, cook, Monsefú, Lambayeque, Peru

RADIO UCAMARA

Leonardo Tello Imaina, 1975-, director, Peru

María Nieves Nashnato Upari, 1953-, Ikuari School instructor, Nauta, Loreto, Peru

José Manuel Huaymacari Tamani, 1947-, Ikuari School instructor, Nauta, Loreto, Peru

Danna Gaviota Tello Morey, 2000-, Ikuari School student, Nauta, Loreto, Peru

FIESTA DE LA VIRGEN DEL CARMEN

Víctor Germán Boluarte Medina, 1965-, Contradanza captain, Cusco, Peru

Mario Palomino Coll Cárdenas, 1949-, musician, Urubamba, Cusco, Peru

Ricardo Vargas Luna, 1973-, musician, Cusco, Peru

José Eduardo Venero Noriega, 1964-, musician, Cusco, Peru

Silverio Soto Qquehuarucho, 1968-, musician, Cusco, Peru

John Karin Del Solar Torres, 1963-, dancer, Cusco, Peru

Yuri Anibal Boluarte Medina, 1968-, dancer, Cusco, Peru

Camilo Ernesto Félix Villasante, 1976-, dancer, Cusco, Peru

Yvan Pablo Zamalloa Cornejo, 1970-, dancer, Cusco, Peru

Héctor Villasante Vega, 1982-, dancer, Cusco, Peru

Hans Eleazar Del Solar Peña, 1981-, dancer, Cusco, Peru

Socrates Bernable Villasante, 1963-, dancer, Cusco, Peru

Erick Aparicio Ramos, 1982-, dancer, Cusco, Peru

Jorge Bouroncle Villasante, 1960-, dancer, Cusco, Peru

Reinaldo Ever Rojas Corrales, 1954-, dancer, Cusco, Peru

Juan Abel Salazar Gutiérrez, 1983-, dancer, Cusco, Peru

Eliot Alcibiades Zamalloa Cornejo, 1965-, dancer, Cusco, Peru

Fabricio Yabar Morales, 1977-, dancer, Cusco, Peru

DANZA SARAWJA

Genoveva Silveria Coaila Catacora, 1951-, dancer, vocalist, Moquegua, Mariscal Nieto, Peru

Ricardina Maria Catacora Quispe, 1952-, dancer, vocalist, Moquegua, Mariscal Nieto, Peru

Marina Elena Catacora Quispe, 1955-, dancer, vocalist, Moquegua, Mariscal Nieto, Peru

Julia Dora Catacora Quispe, 1961-, dancer, vocalist, Moquegua, Mariscal Nieto, Peru

Rafael Manuel Sosa Alvarado, 1949-, dancer, charango musician, Moquegua, Mariscal Nieto, Peru

Placido Arturo Rospigliosi Zeballos, 1959-, dancer, charango musician, Moquegua, Mariscal Nieto, Peru

CABALLITOS DE TOTORA RAFTS

Ángel Antenor Piminchumo Domínguez, 1960-, artisan, fisherman, Huanchaco, La Libertad, Peru

Eduardo Mateo Valderrama Piminchumo, 1994-, artisan, fisherman, Trujillo, La Libertad, Peru

Anatalia Alejandrina Gonzalez Gutierrez, 1956-, artisan, cook, Huanchaco, La Libertad, Peru

Eloisa Margarita Piminchumo Domínguez, 1959-, artisan, cook, Huanchaco, La Libertad, Peru

CUSCO TEXTILES

Timoteo Ccarita Sacaca, 1955-, weaver, Cusco, Peru

Damian Huaman Mojonero, 1967-, weaver, cook, Cusco, Peru

Rosa Bernadeth Pumayalli Quispe, 1988-, weaver, cook, Cusco, Peru

Leandra Gutiérrez Sallo, 1983-, weaver, cook, Cusco, Peru

Delia Sallo Huaman, 1967-, weaver, cook, Cusco, Peru

Ángel Ligorio Callañaupa Alvares, 1952-, weaver, painter, Cusco, Peru

Quintina Huanca Quispe, 1959-, weaver, singer, Cusco, Peru

Epifania Choque Quispe, 1967-, weaver, farmer, Cusco, Peru

CRAFTS AND MUSIC: HUANCAYO AND AYACUCHO

Huancayo Artisans

Katya Milagros Canto Lazo, gourd carver, Cochas Grande Tambo, Huancayo, Peru

Blanca Violeta Canto Lazo, 1988-, gourd carver, Cochas Grande Tambo, Huancayo, Peru

Ayacucho Artisans

Alfonso Sulca Chávez, 1944-, weaver, Ayacucho, Peru

Jang Ludmir Araujo Ayala, 1978-, tin craftsperson, Huamango, Ayacucho, Peru

Germán Nilo Prado Mayorga, 1949-, mask maker, Peru

Alfredo López Morales, 1958-, retablo artisan, Ayacucho, Peru

Mamerto Sánchez Cárdenas, 1942-, ceramicist, Peru

Deniss Sánchez Aparicio, 1981-, ceramicist, Lima, Peru

Trío de la Estudiantina Municipal de Ayacucho

Felicitas Inés Ascarza de Cuba, 1950-, singer, Ayacucho, Peru

Estanislao Medina Ramos, 1955-, musician, Ayacucho, Peru

Pedro Cconislla Bellido, 1940-, musician, Ayacucho, Peru

AFRO-PERUVIAN MUSIC AND DANCE

Félix Roberto Arguedas Caycho, 1948-, composer, guitarist, Lima, Peru

José Antonio Ballumbrosio Guadalupe, 1976-, dancer, violinist, France

Nadia Ysabel Calmet Calmet, 1982-, choreographer, dancer, Santiago de Surco, Lima, Peru

Miguel Ángel Ballumbrosio Guadalupe, 1975-, dancer, percussionist, Dampmart, France

Wladimir Félix Coronado Enríquez, 1991-, dancer, percussionist, Chincha, Ica, Peru

Ronald Augusto Yllesca Chávez, 1986-, dancer, percussionist, Chincha, Ica, Peru

María Catalina Robles Izquierdo, 1968-, dancer, percussionist, Lima, Peru

Rosario Sonia Goyoneche Narciso, 1966-, vocalist, Lima, Peru

LA CHACRA: QUINOA FARMING

Renee Gutiérrez Quispe, 1984-, farmer, artisan, musician, Peru

Ana María Ccahuin Berrocal, 1984-, farmer, cook, artisan, singer, Ayacucho, Peru

Ives Sandra Gálvez Huamán, 1987-, farmer, cook, artisan, singer, Ayacucho, Peru

John Sayas Coras, 1983-, farmer, artisan, Ayacucho, Peru

WACHIPERI COMMUNITIES

Victorio Dariquebe Gerewa, 1962-, community leader, Pilcopata, Cusco, Peru

Odette Marlid Ramos Dumas, 1991-, artisan, cook, Pilcopata, Cusco, Peru

Nely Margot Ninantay Yonaje, 1986-, scholar, Pilcopata, Cusco, Peru

Marisabel Dumas Ramos, 1984-, trilingual interpreter, healer, Pilcopata, Cusco, Peru

Sofía Solisonquehua Untamay, 1980-, healer, Pilcopata, Cusco, Peru

Sergio Pacheco Hambeo, 1967-, healer, Pilcopata, Cusco, Peru

COMMUNITY DAY PARTICIPANTS & GROUPS

Marianella Dayan Villavicencio (Dayan Aldana), Centreville, Virginia

María Luisa Alvarado

Billy Castillo, Rockville, Maryland

Aymar Ccopacatty, 1979-, recycled art, West Kingston, Rhode Island

Kristy Chavez-Fernandez, 1980-, DJ, McLean, Virginia

Celia Coleto

Martin Correa

Miguel García, foodways, Woodbridge, Virginia

Elmer Huerta, foodways

Adela Hinostroza, 1974-, Reisterstown, Maryland

Vicky Leyva

Milagros López Loli

Wilde Moran, 1958-, Centreville, Virginia

Leandro Reyes

Brenda Salas

Víctor Ruíz, dancer

Arturo Uchima, foodways, Washington, D.C.

José Victorio, foodways, Baltimore, Maryland

Martín Zuñiga

100 Cajoneros

Abya Yala Arte y Cultura -- Abya Yala Arte y CulturaMilagros AlbrechtCarlos AnayaPatricia AranibarMillery BeltranSteve CotaquispeRosa Manozzi-BustamanteTracy MerinoElva NavarroBen Rosen, 1968-, New York, New YorkLuis Vargas

Grupo Etnia -- Grupo EtniaFernando Cabrejo, 1961-, Germantown, MarylandCarlos HurtadoLuis Enrique LevanoMariela MarineroOscar QuispeWalter Suarez

Inkarayku -- InkaraykuElva Ambia Rebatta, Brooklyn, New YorkCarlose Moises AmbiaElva Ambia Jimenez, Brooklyn, New YorkErico Benavente, 1973-, Pelham, New YorkAndres Jimenez, Rego Park, New YorkAdam Negrin, 1983-, Dix Hills, New YorkBen Rosen, 1968-, New York, New York

New Inca Son -- New Inca SonOmar ClavijoRene QuisbertWalter RojasMarianne Ruggiero

Cabanaconde City Colca – USA

Centro Cultural Peru

Papalca

Rancho San Miguel de Aquia

Sentimiento Peruano
Collection Restrictions:
Access by appointment only. Where a listening copy or viewing copy has been created, this is indicated in the respective inventory; additional materials may be accessible with sufficient advance notice and, in some cases, payment of a processing fee. Older papers are housed at a remote location and may require a minimum of three weeks' advance notice and payment of a retrieval fee. Certain formats such as multi-track audio recordings and EIAJ-1 videoreels (1/2 inch) may not be accessible. Contact the Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections at 202-633-7322 or rinzlerarchives@si.edu for additional information.
Collection Rights:
Copyright and other restrictions may apply. Generally, materials created during a Festival are covered by a release signed by each participant permitting their use for personal and educational purposes; materials created as part of the fieldwork leading to a Festival may be more restricted. We permit and encourage such personal and educational use of those materials provided digitally here, without special permissions. Use of any materials for publication, commercial use, or distribution requires a license from the Archives; please submit this form. Licensing fees may apply in addition to any processing fees.
Collection Citation:
Smithsonian Folklife Festival records: 2015 Smithsonian Folklife Festival, Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections, Smithsonian Institution.
Identifier:
CFCH.SFF.2015, Series 2
See more items in:
Smithsonian Folklife Festival records: 2015 Smithsonian Folklife Festival
Archival Repository:
Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections
EDAN-URL:
ead_component:sova-cfch-sff-2015-ref18

General Correspondence

Collection Creator:
Beaux, Cecilia, 1855-1942  Search this
Container:
Box 1, Folder 17
Type:
Archival materials
Date:
1888 March-May
Collection Restrictions:
The collection has been digitized and is available online via AAA's website.
Collection Rights:
The Archives of American Art makes its archival collections available for non-commercial, educational and personal use unless restricted by copyright and/or donor restrictions, including but not limited to access and publication restrictions. AAA makes no representations concerning such rights and restrictions and it is the user's responsibility to determine whether rights or restrictions exist and to obtain any necessary permission to access, use, reproduce and publish the collections. Please refer to the Smithsonian's Terms of Use for additional information.
Collection Citation:
Cecilia Beaux papers, 1863-1968. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
See more items in:
Cecilia Beaux papers
Cecilia Beaux papers / Series 2: Correspondence
Archival Repository:
Archives of American Art
EDAN-URL:
ead_component:sova-aaa-beauceci-ref708
2 Page(s) matching your search term, top most relevant are shown: View entire project in transcription center
  • View General Correspondence digital asset number 1
  • View General Correspondence digital asset number 2

100 Years of Black Film: Imaging African American Life, History, and Culture

Collection Collector:
Maltsby, Portia  Search this
Collection Creator:
Smithsonian Institution. Program in African American Culture  Search this
Container:
Box 24, Folder 15
Type:
Archival materials
Date:
1995 February 1-4
Scope and Contents:
Program in African American Culture and the Ethnic Imagery Project of the Archives Center of the National Museum of American History, Smithsonian Instituion; the Black Film Institute of the University of the District of Columbia; and the Black Film Review sponsored this program. Program held from Wednesday, February 1, through Saturday, February 4, 1995, in the Carmichael Auditorium and the Taylor Gallery. The symposium included panel discussions, film screenings, lectures, presentations of papers, and performances. The participants included:

Orlando Bagwell, film maker, producer, and director

Toni Cade Bambara, Black film historian; professor of film,Temple University

Steven Torriano Berry, cinematographer and director of photography

Camille Billops, film maker and sculptor

Jaqueline Bobo, Ph.D., associate professor, film and television studies, University of North Carolina at Chapel Hill

Donald Bogle, author, critic, and leading authority on African Americans in American popular culture

India Cooke, violinist, composer, and educator

Thomas Cripps, Ph.D., University Distinguished Professor of History, Morgan State University, Baltimore, Maryland

Manthia Diawara, Ph.D., professor of comparative literature and film, director of Africana Studies Program and the Institute of Afro-American Affairs, NYU

Carl Erikson, Boston based community activist and developer of Roxbury Cinema Multimedia Center

Gloria J. Gibson-Hudson, Ph.D., assistant director, Black Center/Archive; assistant professor, Department of Afro-American Studies, Indiana University

William Greaves, film maker, director, producer, actor

Frederick Dennis Greene, J.D., president of New York-based Lenox/Greene Films

Ed Guerrero, Ph.D., professor of film and literature, University of Delaware

George Hill, Ph.D., author, journalist, publicist, and entrepreneur

George Jackson and Doug McHenry, producers and partners in Jackson/McHenry Company

Clarence Lusane is an author, activist, lecturer, and freelance journalist in DC

Michelle Parkerson, writer and independent film maker from DC

Mark A. Reid, Ph.D., associate professor, African American and African Studies Program and the English Department, University of California, Davis

Jesse Algernon Rhines, Ph.D., assistant professor of political economy in the African American Studies Department, Rutgers University

Program number AC408.92.
Collection Restrictions:
Collection is open for research. Access and use of audiovisual materials available in the Archives Center reading room or by requesting copies of audiovisual materials at NMAHRightsReproductions@si.edu
Collection Rights:
Copyright restrictions exist. Collection items available for reproduction Other intellectual property rights may apply. Archives Center cost-recovery and use fees may apply when requesting reproductions.
Collection Citation:
Program in African American Culture Collection, Archives Center, National Museum of American History.
See more items in:
Program in African American Culture Collection
Program in African American Culture Collection / Series 1: Program Files
Archival Repository:
Archives Center, National Museum of American History
EDAN-URL:
ead_component:sova-nmah-ac-0408-ref1298

Duke Ellington - Renaissance Man, "Edward, You Are Blessed," Duke Ellington Youth Festival

Collection Collector:
Maltsby, Portia  Search this
Collection Creator:
Smithsonian Institution. Program in African American Culture  Search this
Container:
Box 25, Folder 16
Type:
Archival materials
Date:
1999 April 30
Scope and Contents:
The Duke Ellington Youth Festival is an evening of performances and presentations in the visual arts by students from the Distinct of Columbia Public Schools as part of the Duke Ellington Youth Program. The Duke Ellington Youth Program was created in 1991 as an educational outreach program aimed at introducing students to the life and work of Duke Ellington using the resources of the Ellington Collection. The program aims to promote knowledge of Duke Ellington and his contributions to the field of music with consideration to the impact that his culture had on his work. The curriculum of the program uses Ellington's music to study a variety of disciplines including music, art, English, social studies and foreign language. The Duke Ellington Youth Festival is a presentation of the projects that have been completed over the course of the Duke Ellington Youth Project.

The participating schools were Abram Simon Elementary School, Anacostia Senior High School, Patricia R. Harris Educational Center, Frank W. Ballou Senior High School, Bell Multicultural High School, Hugh M. Browne Junior High School, Bruce Evans Middle School, Francis L. Cardozo Senior High School, Charles Hart Middle School, Duke Ellington School of the Arts, Alice Deal Junior High School, Paul Laurence Dunbar Senior High School, Phelps Career Senior High School, School Without Walls, Eastern High School, Charles William Eliot Junior High School, Howard Dilworth Woodson Senior High School, J. Hayden Johnson Junior High School, John Philip Sousa Middle School, Stephen Elliot Kramer Middle School, Lemon G. Hine Junior High School, Lucy Ellen Moten Elementary School, Robert Gould Shaw Junior High School, Stuart-Hobson Museum Magnet Middle School, and Woodrow Wilson Senior High School.

Performances (listed in order of appearance)

Senior High School Band

"Launching Pad" "I'm Beginning to See the Light"

Soloist: Alicia Jones "Rockabye Rhythm" Music Director: Davey Yarborough Assistant Director: Eric McMillan

Junior High and Middle School Band

"Sophisticated Lady" Medley arranged by John Edmonton "Don't Get Around Much Anymore" "Mood Indigo" "Caravan" Music Director: Edward B. Anderson

Piano Solo

"Carolina Shout," James P. Johnson Pianist: Daniel Moore Duke Ellington School of the Arts

String Ensemble

"Prelude to a Kiss" "Things Ain't What They Used to Be," Mercer Ellington Music Director: Carolyn Bastian Jazz Violinist and Guest Educator: Lesa Terry

Dance

"Little Max" "Limbo Jazz" "Freedom" (from Second Sacred Concert) Choreographer: Peter Alexander Romero

Junior High, Middle, and Elementary School Choir

"Hit Me with a Hot Note and Watch Me Bounce" "Come Sunday" from First Sacred Concert "Duke's Place" (C Jam Blues) Music Director: Patricia Braswell

Piano Solo

"Single Petal of a Rose" from The Queen's Suite Nicole Green, Duke Ellington School of the Arts

Senior High School Choir

"I'm Just a Lucky So and So" "Caravan" "I Got it Bad and That Ain't Good" Music Director: Samuel L. E. Bonds, Assistant Director: Anita Jones,

Duke Ellington School of the Arts Show Choir

"Take the "A" Train," Billy Strayhorn "The Beauty of God" (from Third Sacred Concert), arranged by Roland Carter "It Don't Mean a Thing (If It Ain't Got that Swing)" Music Director: Samuel L. E. Bonds

Program number AC408.109.
Collection Restrictions:
Collection is open for research. Access and use of audiovisual materials available in the Archives Center reading room or by requesting copies of audiovisual materials at NMAHRightsReproductions@si.edu
Collection Rights:
Copyright restrictions exist. Collection items available for reproduction Other intellectual property rights may apply. Archives Center cost-recovery and use fees may apply when requesting reproductions.
Collection Citation:
Program in African American Culture Collection, Archives Center, National Museum of American History.
See more items in:
Program in African American Culture Collection
Program in African American Culture Collection / Series 1: Program Files
Archival Repository:
Archives Center, National Museum of American History
EDAN-URL:
ead_component:sova-nmah-ac-0408-ref1316

New Asia Chamber Music Society

Creator:
Freer Gallery of Art and Arthur M. Sackler Gallery  Search this
Type:
YouTube Videos
Uploaded:
2020-12-13T00:30:11.000Z
YouTube Category:
Education  Search this
Topic:
Art, Asian  Search this
See more by:
FreerSackler
Data Source:
Freer Gallery of Art and Arthur M. Sackler Gallery
YouTube Channel:
FreerSackler
EDAN-URL:
edanmdm:yt_T0kGSv6Ywh4

Shanghai Quartet

Creator:
Freer Gallery of Art and Arthur M. Sackler Gallery  Search this
Type:
YouTube Videos
Uploaded:
2021-02-14T00:30:16.000Z
YouTube Category:
Education  Search this
Topic:
Art, Asian  Search this
See more by:
FreerSackler
Data Source:
Freer Gallery of Art and Arthur M. Sackler Gallery
YouTube Channel:
FreerSackler
EDAN-URL:
edanmdm:yt_YAVjz3jPa8g

Elizabeth Mitchell - Ong Tal Sam (Little Spring)

Creator:
Smithsonian Institution  Search this
Type:
YouTube Videos
Uploaded:
2011-10-12T15:09:45.000Z
YouTube Category:
Music  Search this
See more by:
SmithsonianVideos
Data Source:
Smithsonian Institution
YouTube Channel:
SmithsonianVideos
EDAN-URL:
edanmdm:yt_8Lmr2yhKqiQ

Los Hermanos Lovo: a Salvadoran Chanchona group from Leesburg, Virginia

Creator:
Smithsonian Institution  Search this
Type:
YouTube Videos
Uploaded:
2011-08-15T17:24:58.000Z
YouTube Category:
Music  Search this
See more by:
SmithsonianVideos
Data Source:
Smithsonian Institution
YouTube Channel:
SmithsonianVideos
EDAN-URL:
edanmdm:yt_V_kh7mxe7CI

Los Hermanos Lovo - '¡Soy Salvadoreño!' [Behind The Scenes Documentary]

Creator:
Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Type:
YouTube Videos
Uploaded:
2011-09-23T14:56:22.000Z
YouTube Category:
Music  Search this
Topic:
Cultural property  Search this
See more by:
smithsonianfolkways
Data Source:
Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage
YouTube Channel:
smithsonianfolkways
EDAN-URL:
edanmdm:yt_5rPqPWo2tvQ

Elizabeth Mitchell & You Are My Flower - "Ong Tal Sam" (Little Spring) [Official Music Video]

Creator:
Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Type:
YouTube Videos
Uploaded:
2011-08-30T16:16:07.000Z
YouTube Category:
Music  Search this
Topic:
Cultural property  Search this
See more by:
smithsonianfolkways
Data Source:
Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage
YouTube Channel:
smithsonianfolkways
EDAN-URL:
edanmdm:yt_9lNXV68U0QQ

Los Hermanos Lovo: Salvadoran Chanchona Group From Leesburg, VA [Behind the Scenes Documentary]

Creator:
Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Type:
YouTube Videos
Uploaded:
2011-08-04T20:14:46.000Z
YouTube Category:
Music  Search this
Topic:
Cultural property  Search this
See more by:
smithsonianfolkways
Data Source:
Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage
YouTube Channel:
smithsonianfolkways
EDAN-URL:
edanmdm:yt_Bw2xdHApjt8

Maestros del Joropo Oriental / Eddy Marcano - "El Violinista Oriental" [Studio Session]

Creator:
Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Type:
YouTube Videos
Uploaded:
2010-11-05T14:40:49.000Z
YouTube Category:
Music  Search this
Topic:
Cultural property  Search this
See more by:
smithsonianfolkways
Data Source:
Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage
YouTube Channel:
smithsonianfolkways
EDAN-URL:
edanmdm:yt_dlqhTDmuv7E

Indian Summer Showcase Native Music: Arvel Bird (Southern Paiute)

Creator:
National Museum of the American Indian  Search this
Type:
YouTube Videos
Uploaded:
2012-08-08T17:05:52.000Z
YouTube Category:
Music  Search this
Topic:
Native Americans;American Indians  Search this
See more by:
SmithsonianNMAI
Data Source:
National Museum of the American Indian
YouTube Channel:
SmithsonianNMAI
EDAN-URL:
edanmdm:yt_4phJVoxENw4

Indian Summer Showcase: Arvel Bird (Southern Paiute) Concert 1

Creator:
National Museum of the American Indian  Search this
Type:
YouTube Videos
Uploaded:
2012-08-10T18:43:32.000Z
YouTube Category:
Education  Search this
Topic:
Native Americans;American Indians  Search this
See more by:
SmithsonianNMAI
Data Source:
National Museum of the American Indian
YouTube Channel:
SmithsonianNMAI
EDAN-URL:
edanmdm:yt_T-AQspjkmk4

Indian Summer Showcase Native Music: Arvel Bird (Southern Paiute)

Creator:
National Museum of the American Indian  Search this
Type:
YouTube Videos
Uploaded:
2012-08-08T22:39:30.000Z
YouTube Category:
Music  Search this
Topic:
Native Americans;American Indians  Search this
See more by:
SmithsonianNMAI
Data Source:
National Museum of the American Indian
YouTube Channel:
SmithsonianNMAI
EDAN-URL:
edanmdm:yt_XB5SFXGYS6U

Indian Summer Showcase: Arvel Bird (Southern Paiute) Concert 2

Creator:
National Museum of the American Indian  Search this
Type:
YouTube Videos
Uploaded:
2012-08-21T23:55:04.000Z
YouTube Category:
Education  Search this
Topic:
Native Americans;American Indians  Search this
See more by:
SmithsonianNMAI
Data Source:
National Museum of the American Indian
YouTube Channel:
SmithsonianNMAI
EDAN-URL:
edanmdm:yt_gtGsC0bdo1c

Swedish Folk Fiddling; Horns; Swedish Americans

Creator:
Smithsonian Institution. Festival of American Folklife. Old Ways in the New World Program 1976 Washington, D.C.  Search this
Artist:
Sevig, Else  Search this
Sevig, Michael  Search this
Jackobsson, Pelle  Search this
Wallin, Ceylon, 1922-1984  Search this
Wallin, Henry  Search this
Stabi, Björn  Search this
Isaksson, Bo  Search this
Johnson, Bruce D., 1946-  Search this
Johnson, Edwin W., 1905-1984  Search this
Dahlin, Paul S., 1954-  Search this
Nilsson, Kungs Levi.  Search this
Sundström, Anna Viveca, 1949-  Search this
Collection Creator:
Smithsonian Institution. Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Extent:
1 Sound recording (7 inch reel, 1/4 inch tape)
1 Sound recording (sound-tape reel, analog, 7 in.)
Culture:
Americans  Search this
Swedish Americans  Search this
Type:
Archival materials
Sound recordings
Place:
United States
Washington (D.C.)
Sweden
Date:
1976 June 23
Contents:
Norwegian and Norwegian-Americans Program - 1st song: "Oleana", sung by Else and Michael Sevig. Oleana is one of the communities of a colony in Pennsylvania, founded by the Norwegian violinist, Ole Bull. The song describes Oleana as a heaven on hearth. Swedish and Swedish-Americans Program - 2nd song: announcement music for the beginning of the program. - 3rd song: "Vallat" (Pastoral Tune) played Pelle Jackobsson (from Orsa, in Dalarna) with a kohorn (instrument made out of the horn of a cow, called cow horn), to illustrate the ancient musical modes of Swedish music. - 4th song: "Polska from Orsa" played by Pelle Jackobsson on the Spilapipa (Shepherd's flute). - 5th song: "Typical Tune from Uppland", played by the brothers Ceylon and Henry Wallin on the traditional instrument, the nyckelharpa (key fiddle), from the province of Uppland. The song is accompanied by a Polska dance. - 6th song: Waltz by Ceylon and Henry Wallin from Uppland. - 7th song: "Oktav lat fran Wester Dalarna" (Tune from western Dalarna with an octave effect), played by Björn Stabi and Bo Isaksson with the fiddle, the typical folk instrument of Sweden. - 8th song: Edwin Johnson, Bruce Johnson, his son, and Paul Dahlin, his grandson, play a ganglat (walking tune) from Edwin's friend. - 9th song: "Varvindar friska" (spring breezes) in the fiddling dialect from the province of Leksand, where the musician (of this song), Kungs Levi Nilsson, comes from. - 10th song: "Polska" in the fiddling dialect of Orsa, with dances by Viveka SundströmStabi and John Larsson. - 11th song: "Sextondelspolska" (Polska based on sixteenth notes) in the fiddling dialect of Bingsjö, with a reminiscence of polonaise music. - 12th song: "Polska" in the fiddling dialect of Ore, in Dalarna.
General note:
DPA number 77.403.07
Local Numbers:
FP-1976-7RR-1173
General:
77.403.07
CDR copy
Date/Time and Place of an Event Note:
Recorded in: Washington (D.C.), United States, June 23, 1976.
Restrictions:
Restrictions on access. Some duplication is allowed. Use of materials needs permission of the Smithsonian Institution.
Collection Rights:
Copyright and other restrictions may apply. Generally, materials created during a Festival are covered by a release signed by each participant permitting their use for personal and educational purposes; materials created as part of the fieldwork leading to a Festival may be more restricted. We permit and encourage such personal and educational use of those materials provided digitally here, without special permissions. Use of any materials for publication, commercial use, or distribution requires a license from the Archives. Licensing fees may apply in addition to any processing fees.
Topic:
World music -- Sweden  Search this
Collection Citation:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife, Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections, Smithsonian Institution.
Identifier:
CFCH.SFF.1976, Item FP-1976-7RR-1173
See more items in:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife / Series 7: Old Ways in the New World / 7.3: Audio
Archival Repository:
Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections
EDAN-URL:
ead_component:sova-cfch-sff-1976-ref15040

Old Ways in the New World

Collection Creator:
Smithsonian Institution. Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Type:
Archival materials
Introduction:
The United States has always been a country of immigrants and, thus, the proud inheritor of the artistic styles of many different peoples. The section of the Festival that focused on this particular feature of American culture was called "Old Ways in the New World". Here were brought together the sons and daughters of people who immigrated to the United States from various parts of the world and their cultural cousins who stayed at home. These two groups joined together at the Festival in the practice of their traditional artistic and creative behavior; thus they could celebrate a kind of family reunion while they examined together the changes that their different experiences had brought about.

Where possible, participants were invited from the same region or even the same village - both those who migrated and those who stayed at home. Where this was impossible or impractical, attention focused on behavior or style, tracing parallels in all aspects of tradition from cooking to dance. As in past years of the Festival, this program stimulated a healthy kind of self-examination for domestic communities that drew strength from discovering their relationship with older cultures as well as for the foreign guests, who could return to their homelands proud of the vitality of their own art forms that remained clearly identifiable, although removed by oceans of time and space.

June 16-20, Israeli and American Jewish, Romanian

June 23-27, Danish, Norwegian, Icelandic, Swedish, Finnish, Faroese

July 1-5, French, Canadian, Polish

July 7-11, British, Canadian, Portuguese

July 14-18, Yugoslav, Irish

July 21-25, Belgian, Egyptian

July 28-August 1, German, Pakistani

August 4-8, Spanish, Mexican

August 11-15, Japanese, Greek

August 18-22, Austrian, Indian

August 25-29, Swiss, Hungarian

September 2-6, Italian

Program Coordinator for the Old Ways in the New World was Shirley Cherkasky, with Assistant Program Coordinators Suzanne Cox, Jeffrey LaRiche, Genie Kitlaus, and Larisa Lucaci. An advisory group included Conrad Arensberg, Svatava Pirkova Jakobson, Alan Lomax, and David McAIIester.
Fieldworkers and presenters:
Héctor Aguíñiga, Richard González, Antony Hellenberg, Nazir Jairazbhoy, Anna Lomax, John McDowell, Daniel Sheehy, Gordon Thompson, Roger Welsch, Maria Behr, David Bjork, Calogero Cascio, Svatava Pirkova Jakobson
Participants:
Israeli

Mord'chai Abrahamov, 1945-, singer, dancer, instrumentalist, Tel Aviv, Israel

David Levi, 1934-, dancer

Mord'chai 'Aziz, 1935-, dancer

Yosef Gum'ah, 1923-, drummer, Tel Lachish, Israel

Elijahu Israel Lassa, 1932-, zurna player, Tel Lachish, Israel

Mord'chai 'Ezra, 1935-, singer, dancer, Tel Lachish, Israel

Yosef Rahamim, 1937-, dancer, Kiryat Malakhi, Israel

Rivka Levi, 1945-, singer, dancer, Kiryat Malakhi, Israel

Bathia Rahamim, 1947-, singer, dancer, Kiryat Malakhi, Israel

Bathia Levi, 1919-, dancer, instrumentalist, Kiryat Ono, Israel

Shoshana Danukh, 1920-, singer, instrumentalist, Kiryat Ono, Israel

Zehava Gedasi, 1957-, dancer, singer, Tel Aviv, Israel

Ahuva Gedasi, 1948-, dancer, singer, Givatayim, Israel

Moshe 'Oved, 1953-, singer, dancer, Amka, Israel

Amnon 'Oved, singer, dancer, Amka, Israel

Avraham Daniel 'Arussi, 1968-, singer, dancer, Kiryat Ono, Israel

Menachem 'Arussi, 1930-, dancer, singer, drummer, Kiryat Ono, Israel

Saadia Gur-Esh, 1928-, singer, drummer, dancer, Midrakh Oz, Israel

Ziona Nagar, 1951-, dancer

Binyamin Hershkowitz, 1946-, accordion, singer, drummer, Netanya, Israel

Arie Polak, 1956-, drummer, Herzlia, Israel

Moshe Choen, 1929-, singer, dancer, Bnei Brak, Israel

Yosef Pinchas Reimer, 1955-, dancer, drummer, Jerusalem, Israel

Yitzhak Meier Tritel, 1951-, dancer, clarinetist, Jerusalem, Israel

Levi 'Ochayom, 1927-, singer, drummer, Jerusalem, Israel

Yosef Ben-Nun, 1927-, singer, Jerusalem, Israel

David Weissman, 1933-, 'ud player, Jerusalem, Israel

Dr. Daniel Ronen, leader

Itimar Gurevitch, tour administrator

Uri Sharvit, folklorist

Jewish American

Ira Axelrod, badkhn, Brooklyn, New York

Nechama Biderman, succah maker, Flushing, New York

Avram Dahari, 1923-1999, singer, Brooklyn, New York

Naomi Dahari, 1924-1988, singer, food demonstrator, Brooklyn, New York

Ray Faust, 1900-1993, painter, New York, New York

Miriam Haymie, singer, food demonstrator, Brooklyn, New York

Shlomo Hymie, singer, Brooklyn, New York

Meyer Kirshenblatt, 1916-2009, toy maker, immigrant narrator, Downsview, Ontario

Rivka Kirshenblatt, food demonstrator

Lillian Klempner, 1897-1984, Yiddish folksinger, Brooklyn, New York

Tuvia Mekhabar, scribe, New York, New York

Mazel Nagar, singer, dancer, cook, Brooklyn, New York

Nissim Nagar, singer, dancer, Brooklyn, New York

Arie Ovagia, cantor, singer, Brooklyn, New York

Jerold Roschwalb, shofar demonstrator

William Shuster, 1904-2002, tailor, New York, New York

Tsirl Waletsky, paper cutter, Bronx, New York

Workmen's Circle Mandolin Orchestra -- Workmen's Circle Mandolin OrchestraRosario Carcione, 1909-1984, mandolinist, Bronx, New YorkFrances Darvick, mandolinist, Brooklyn, New YorkSophie Fuchs, mandolinist, Jamaica, New YorkBeverly Frierman, mandolinist, New York, New YorkMuriel Isbitts, mandolinist, New Milford, New JerseyFani Jacobson, mandolinist, leader, New York, New YorkNorman Levine, mandolinist, Brooklyn, New YorkTessie Nerenberg, mandolinist, Yonkers, New YorkMeyer Schein, mandolinist, Bronx, New YorkCharles Slater, mandolinist, Brooklyn, New YorkHenry Wurman, 1900-1981, mandolinist, Bronx, New York

Romanian

Anna Calauzan

Aurel Ciinary, dance group leader

Elena Cismas

Pavel Dacin

Nicolae Falcuie

Dumitru Farcas, clarinet

Nina Gheorghe

Susana Meghegan

Maria Mesenschi

Ioh Miclos

Gheorghe Milea

Marian Miu, hammered dulcimer

Vlad Nanoveanu

Florea Neagrau

Octavian Pitan

Ion Preda

Viorel Radulescu, interpreter

Cristian Simionescu, pan pipes, nay

Dumitru Stanescu

Cristian Topoloveanu

Stefan Turcitu

Gheorghe Turda, singer, violinist

Mioara Tutan

Sofia Vicoveanca

Dumitru Zamfira, flutist, bagpiper

Romanian-American

Didi Alexe, 1928-, craftsperson, Detroit, Michigan

George Alexe, 1925-, singer, Detroit, Michigan

Valentin Balaj, singer, Highland Park, Michigan

Barbara Barsan, dancer, North Canton, Ohio

Alexandru Chonka, drummer, Utica, Michigan

Patru Dumitrie, 1930-2000, accordionist, Detroit, Michigan

Ekaterina Feraru, 1926-1990, singer, Troy, Michigan

Stefan Feraru, 1922-, singer, dancer, Troy, Michigan

Michaela Iancu, 1956-, singer, dancer, Detroit, Michigan

John Lazar, musician, North Canton, Ohio

Larisa M. Lucaci, 1919-, food demonstrator, Cleveland, Ohio

Lillian Majeran, 1948-, singer, dancer, Detroit, Michigan

Cornelia Miclau, 1906-2000, food demonstrator, Cleveland, Ohio

Jack Moga, musician, Parma, Ohio

Victor Moldovan, clarinet, saxophone plater, Royal Oak, Michigan

John Musat, clarinet player, Parma, Ohio

Valerie Musat, 1918-2001, dancer, Canton, Ohio

Carol Negulici, dancer, Canton, Ohio

Jennie Polak, 1923-, singer, St. Clair Shores, Michigan

Livin Stoia, Alliance, Ohio

John Tate, Canton, Ohio

Aurel Trocea, 1926-1996, singer, Detroit, Michigan

Susana Trocea, 1935-2004, singer, dancer, embroiderer, Detroit, Michigan

Dolly Turkus, singer, Warren, Michigan

Aurel Ursaki, 1920-1994, singer, Madison Heights, Michigan

Lucille Velkov, 1912-, singer, dancer, Detroit, Michigan

Danish

Steen Jagd Andersen, 1950-, fiddler, Hogager, Denmark

Svend Erik Bendtsen, 1950-, fiddler, fiddle maker, Hjerm, Denmark

Børge Christensen, 1925-, fiddler, dancer, Hogager, Denmark

Elly Christensen, 1936-, traditional dancer, Hogager, Denmark

Lene Halskov Hansen, 1956-, fiddler, singer, Gørding, Denmark

Vagn Dahl Hansen, 1945-, fiddler, singer, Holstebro, Denmark

Hasse Havgaard, 1931-, fiddler, Kornerup, Denmark

Ludvig Larsen, fiddler, dancer, Holstebro, Denmark

Knud Laursen, 1901-, fiddler, Haderup, Denmark

Poul Lendal, 1952-, fiddler, Tommerup, Denmark

Keld Nørgaard Kristenson, 1953-, fiddler, Kolding, Denmark

Niels "Brygger" Petersen, 1910-, flute player, Kvaerndrup, Denmark

Evald Thomsen, 1913-, fiddler, Vester Åby, Denmark

Hardy Thomsen, 1951-, fiddler, guitar player, Vester Åby, Denmark

Hilbert Thomsen, 1915-, fiddler, Aalborg, Denmark

Danish American

Marie K. Portier, 1907-1982, cook, Seattle, Washington

Suzanne Broback, 1952-, singer, Seattle, Washington

Faroese

Barður Jákupsson, traditional singer, ethnologist, Tórshavn, Faroe Islands

Anna Bertha Mohr, 1932-, wool processor, singer, Tórshavn, Faroe Islands

Høgni Mohr, 1927-, wool processor, singer, Tórshavn, Faroe Islands

Elisabeth i Koltri, wool processor, singer, Tórshavn, Faroe Islands

Niklas i Koltri, boat builder, singer, Tórshavn, Faroe Islands

Finnish

Kauhajoki Folk Musicians -- Kauhajoki Folk MusiciansRisto Ala-Ikkelä, 1939-, accordion player, Kauhajoki, FinlandAntti Hosioja, 1949-, accordion player, Karijoki, FinlandEino Ketola, 1940-, clarinet player, Kauhajoki, FinlandRaimo Vitalis Leino, 1932-, clarinet player, Klaukkala, FinlandTopi Luoma, 1936-, accordion player, fiddler, Karijoki, FinlandUrho Johannes Myllymäki, 1917-, accordion player, fiddler, Harja, Finland

Kaustinen Wedding Musicians -- Kaustinen Wedding MusiciansKimmo Anttila, 1948-, fiddler, Kaustinen, FinlandTeuvo Anttila, 1945-, bass fiddle player, Kaustinen, FinlandRisto Hotakainen, 1945-, fiddler, Kokkola, FinlandReino Uusitalo, 1945-, reed organ player, Kaustinen, Finland

Finland-Swedish Fiddlers -- Finland-Swedish FiddlersMaja Granvik, 1913-, fiddler, Korpo, FinlandErik Jansson, 1911-, fiddler, Pargas, FinlandRobert Kevin, 1909-, fiddler, Tenhola, FinlandKarl Nyberg, 1922-, fiddler, Tenhola, FinlandLauri Kahilainen, 1916-, kantele player, Jyskä, FinlandAnn-Mari Häggman, folklorist, Helsinki, Finland

Finnish American

Lois Mattson, 1933-, cook, Esko, Minnesota

Maria Wirkkala, 1943-, weaver, Naselle, Washington

Icelandic

Thórdur Tómasson, horsehair braider, Skógar, Iceland

Margrét Lindal Jakobsdóttir, 1920-, spinner, knitter, Reykjavik, Iceland

Kristinn Gíslason, wool processor, Reykjavik, Iceland

Icelandic American

Ingibjorg Emma Scheving, 1900-1989, cook, Seattle, Washington

Norwegian

Elsa Eikås, traditional dancer, Eikås, Norway

Sigmund Eikås, hardanger fiddler, Eikås, Norway

Kjell Folkestad, traditional dancer, Naustdal i Sunnfjord, Norway

Knut Hamre, hardanger fiddler, Folkedal, Norway

Svein Skjerdal, hardanger fiddler, dancer, Sogndal, Norway

Erna Skjerdal, traditional dancer, Sogndal, Norway

Kari Vethe, traditional dancer, Bulken, Norway

Olav Vethe, traditional dancer, Bulken, Norway

Norwegian American

Ingulv Eldegard, 1912-1996, hardanger fiddler, Seattle, Washington

Edward Erickson, 1917-1983, banjo player, La Crosse, Wisconsin

Leonard Finseth, 1911-1991, fiddler, Mondovi, Wisconsin

John Gundersen, 1933-, rosemaler, chip carver, Minneapolis, Minnesota

Sonya Savig, 1927-, singer, Grand View, New York

Carol Ann Sersland, 1956-, traditional dancer, Minneapolis, Minnesota

Harold K. Sersland, 1897-1992, traditional dancer, Minneapolis, Minnesota

Else Sevig, backstrap weaver, singer, Minneapolis, Minnesota

Michael Sevig, backstrap weaver, singer, Minneapolis, Minnesota

William Sherburne, 1903-1991, fiddler, Spring Grove, Minnesota

Hazel Omodt, 1913-1985, pianist, Spring Grove, Minnesota

Kristin Forster, 1946-, fiddler, Glen Cove, New York

C. Alan Johnson, 1926-, fiddler, Rollingbay, Washington

Laurie Johnson, 1952-, fiddler, Rollingbay, Washington

Swedish

Magnus Bäckström, 1954-, fiddler, Falun, Sweden

Pontus Fredrik Berggren, 1935-, fiddler, Säter, Sweden

Göras Leif Erik, 1946-, fiddler, Orsa, Sweden

Kurt Grälls, 1922-, fiddler, Vikmanshyttan, Sweden

Per Gudmundsson, 1955-, fiddler, Falun, Sweden

Bo Isaksson, 1946-, fiddler, Munkfors, Sweden

Pelle Gustav Jakobsson, 1928-, fiddler, pastoral horns, Orsa, Sweden

Johan Larsson, 1902-, traditional dancer, Hedemora, Sweden

Knut Erik Moraeus, 1920-, fiddler, Orsa, Sweden

Kungs Levi Nilsson, 1944-, fiddler, Leksand, Sweden

Anders Sparf, 1915-, fiddler, Lidingö, Sweden

Björn Erik Ståbi, 1940-, fiddler, Korskrogen, Sweden

Viveka Sundstrom Ståbi, 1949-, traditional dance, Skärholmen, Sweden

Karl Magnus Ceylon Wallin, 1922-, key fiddle player, Uppsala, Sweden

Karl Gunnar Henry Wallin, fiddler, Uppsala, Sweden

Swedish American

Ann Bergstrom, fiddler, Tukwila, Washington

Paul S. Dahlin, 1954-, fiddler, Minneapolis, Minnesota

Bruce D. Johnson, 1946-, fiddler, Minneapolis, Minnesota

Edwin W. Johnson, 1905-1984, fiddler, Hayward, Wisconsin

Olga E. Nilsen, 1896-1985, singer, St. Paul, Minnesota

Henry Axel Person, 1903-1993, storyteller, singer, Grapeview, Washington

Ove Gullin, dancer, folk game leader, Seattle, Washington

June Anderson Evanoff, 1930-, Dala kurbits painter, cook, Mercer Island, Washington

Kathleen Grambsch, 1946-, accordionist, St. Louis Park, Minnesota

British

Boys of the Lough -- Boys of the LoughAly Bain, 1946-, Shetland fiddler, Edinburgh, ScotlandCathal McConnell, 1944-, flute player, singer, Fermanagh, Northern IrelandRobin Morton, 1939-, concertina player, singer, Edinburgh, ScotlandDavid Richardson, 1948-, instrumental musicianThomas Breckons, 1928-2009, piper, Bellingham, England

Peter Elliott, 1925-2000, singer, Killingsworth, Newcastle-on-Tyne, England

Angus Grant, 1931-, Highland fiddler, Fort William, Inverness-Shire, Scotland

Headington Quarry Morris Dancers -- Headington Quarry Morris DancersPeter James Davies, 1941-, dancer, Garsington, Oxford, EnglandJohn Brian Graham, 1941-Robert William Grant, 1937-, dancer, Headington Quarry, Oxford, EnglandAnthony Morris, 1938-, dancer, Northants, EnglandFrancis Charles Parsons, 1939-, dancer, Cowley, Oxford, EnglandRoger James Phillips, 1939-, dancer, Headington, Oxford, EnglandTerence Michael PhippsMalcolm James Price, 1934-, dancer, Headington, Oxford, EnglandPeter Douglas Scudder, 1938-, dancer, Headington, Oxford, EnglandRobert Paul Turrell, 1938-, dancer

Flora MacNeil, 1928-, Gaelic singer, Whitecraigs, Glasgow, Scotland

Sheila MacGregor, 1935-, singer, Blairgowrie, Perthshire, Scotland

Walter Pardon, 1914-, singer, North Walsham, Norfolk, England

Anne Rosetta Springfield, 1911-, Pearlie Queen, London, England

The Watersons and Martin Carthy -- The Watersons and Martin CarthyLal Waterson, 1943-1998, singerMike Waterson, 1941-2011, singer, Robin Hoods Bay, Yorkshire, EnglandNorma Waterson, 1939-, singer, Robin Hoods Bay, EnglandMartin Carthy, 1941-, singer, Robin Hoods Bay, England

A. L. (Albert Lancaster) Lloyd, 1908-1982, folklorist

S. A. Matthews, folk dance specialist, London, England

British-American

United States

John Ashby, 1915-1979, fiddler

Dillard Chandler, 1907-1992, ballad singer, Rosedale, New York

Lloyd Chandler, 1896-1978, ballad singer, Marshall, North Carolina

Nell Fernandez, singer, Summer Shade, Kentucky

Ray Hicks, 1922-2003, storyteller, Banner Elk, North Carolina

Roscoe Holcomb, 1912-1981, ballad singer, banjo player, Daisy, Kentucky

Eunice Jewell, cook, Dodgeville, Wisconsin

Julia Mainer, 1919-2015, guitarist, Flint, Michigan

Wade Mainer, 1907-2011, banjo player, Flint, Michigan

Almeda Riddle, 1898-1986, ballad singer, Heber Springs, Arkansas

Jean Ritchie, 1922-2015, ballad singer, Port Washington, New York

Grant Rogers, 1907-1979, fiddler and singer, Walton, New York

Dallas Turner, ballad singer, Reno, Nevada

Ricky Walker, fiddler, Summer Shade, Kentucky

Sammie Walker, 1910-1987, banjoist, fiddler, Summer Shade, Kentucky

Canada

Alex Kerr, singer

Christine MacDonald MacInness, singer

Malcolm Angus Macleod, singer

Thomas MacDonald, singer

Mike MacDougall, fiddler, piper

French

Auvergne

Guy Nebout, 1945-, hurdy-gurdy player, Moulins, Allier, France

Henri Reichert, 1905-, harmonica, accordion player, Entraygues-sur-Truyère, Aveyron, France

Louise Reichert, 1896-, singer, dancer, Entraygues-sur-Truyère, Aveyron, France

Dominique Roux, 1960-, hurdy-gurdy player, Avermes, Allier, France

André Vermerie, 1901-, bagpiper, Entraygues-sur-Truyère, Aveyron, France

Christiane Vermerie, 1933-, dancer, Entraygues-sur-Truyère, Aveyron, France

Bearn

François Laberere, 1948-, singer, Gan, Pyrénées-Atlantiques, France

Roger Laberere, 1949-, singer, Gan, Pyrénées-Atlantiques, France

Francis Lorry, 1944-, singer, Oloron, Pyrénées-Atlantiques, France

Jean-Baptiste Soust, 1916-, France

Brittany

Yves Castel, 1950-, oboe player, singer, Sceaux, Hauts-de-Seine, France

Lomig Donniou, 1903-, singer, dancer, Rostrenen, Côtes-d'Armor, France

Jean-Baptiste Hamel, 1958-, bagpiper, singer, Sceaux, Hauts-de-Seine, France

Eric Marchand, 1955-, singer, Poullaouen, Finistère

Mr. Jean, accordion player, singer

Emmanuel Kerjean, 1913-, singer, dancer, Plouray, Morbihan, France

Gascony

Lucette Samazan, 1930-, dancer, Samatan, Gers, France

Lea St. Pé, 1904-, singer, accordion player, Polastron, Gers, France

Poitou

Madeleine Clochard, 1939-, singer, dancer, Gençay, Vienne, France

Michel Clochard, 1934-, singer, cornet player, Gençay, Vienne, France

Pascal Guerin, 1956-, fiddler, Moncoutant, Deux-Sèvres, France

Michel Lacombe, 1941-, melodeon player, La Chapelle-Gaudin, Deux-Sèvres, France

John Wright, 1939-, folklorist, Paris, France

Catherine Perrier Wright, 1941-, folklorist, Paris, France

French American

Cajun

The Balfa Brothers -- The Balfa BrothersDewey Balfa, 1927-1992, fiddler, Basile, LouisianaRodney Balfa, 1934-1979, guitarist, Mamou, LouisianaWill Balfa, 1917-1979, fiddler, Mamou, LouisianaAllie Young, 1912-2003, accordionist, Eunice, Louisiana

Alma Barthelemy, 1900-1999, ballad singer, Port Sulphur, Louisiana

Eloi Barthelemy, 1920-1993, ballad singer, Port Sulphur, Louisiana

Inez Catalan, 1913-1994, ballad singer, Kaplan, Lousiana

Lula Landry, 1906-1990, ballad singer, Abbeville, Louisiana

Carina Sue Vasseur, cook, New Orleans, Louisiana

Earl Vasseur, 1922-1983, cook, New Orleans, Louisiana

French Canadian from the United States

Noella Beaudet, 1923-2012, singer, spoon & washboard player, Slatersville, Rhode Island

Omer Beaudet, 1919-2002, singer, harmonica player, Slatersville, Rhode Island

Monique Belisle, 1923-1992, singer, storyteller, Slatersville, Rhode Island

Georgette Berthiaume, 1919-1990, cook, Woonsocket, Rhode Island

Romeo Berthiaume, 1906-1980, singer, Woonsocket, Rhode Island

Omer Marcoux, 1898-1982, fiddler, woodcarver, Concord, New Hampshire

Alain Philibert, 1951-, banjo player, Smyrna Mills, Maine

Joseph Pomerleau, 1932-1995, guitarist, Rochester, New Hampshire

Daniel St. Pierre, 1957-, guitarist, Smyrna Mills, Maine

Simon St. Pierre, 1930-, fiddler, Smyrna Mills, Maine

Polish

Stanislaw Borowiecki, 1934-, concertina, drum player, singer, Opoczno, Poland

Stanislaw Kaleta, 1931-, fiddler, Opoczno, Poland

Urszula Tomasik, 1954-, singer, dancer, Kraśnica, Poland

Jozef Wrobel, 1930-, fiddler, singer, Łysa Góra, Poland

Franciszek Klecki, 1914-, singer, trumpeter, Brzesko, Poland

Jan Ochonski, 1925-, singer, bassist, Łysa Góra, Poland

Zbigniew Brozek, singer, dancer, clarinet player, Brzesko, Poland

Grazyna Lyszczarz, singer, dancer, Łysa Góra, Poland

Zbigniew Kural, singer, dancer, Łysa Góra, Poland

Stanislaw Macheta, dancer, singer, Łysa Góra, Poland

Eugeniusz Wilczak, fiddler, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Antonina Bafia, 1948-, singer, fiddler, Biały Dunajec, Poland

Adam Kuchta, 1935-, instrumentalist, Bukowina Tatrzańska, Poland

Jozef Koszarek, 1939-, instrumentalist, Bukowina Tatrzańska, Poland

Jozef Stasik, 1949-, dancer, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Stanislaw Stasik, 1944-, dancer, singer, Kaniówka, Poland

Jan Kalata, 1940-, dancer, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Maria Stasik, 1945-, dancer, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Anna Guzy, 1959-, dancer, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Feliks Chudy, 1918-, fiddler, shawm player, Skoraszewice, Poland

Szczepan Sadowski, 1906-, shawm player, Skoraszewice, Poland

Maria Majchrzak, 1919-, dancer, singer, Skoraszewice, Poland

Marcin Grunt, 1902-, dancer, singer, Stara Krobia

Karol Byrtek, 1907-, fiddler, dancer, singer, Bielsko-Biała, Poland

Edward Byrtek, 1944-, singer, shawm player, Bielsko-Biała, Poland

Władyslawa Byrtek, 1936-, dancer, singer, Bielsko-Biała, Poland

Wiktoria Stopka, 1953-, singer, concertina player, Węgierska_Górka, Poland

Wiktor Mikolajski, 1910-, tour administrator, Warsaw, Poland

Ludwik Bielawski, 1929-, folklorist, Warsaw, Poland

Polish American

The Gromada Family -- The Gromada FamilyAniela Gromada, 1908-1984, cellist, singer, Elmwood Park, New JerseyAnn Gromada, 1965-, dancer, Wyckoff, New JerseyJan Gromada, 1905-1996, fiddler, embroiderer, Elmwood Park, New JerseyJohn Gromada, 1964-, dancer, Wyckoff, New JerseyTadeusz Gromada, 1929-, second fiddler, dancer, Wyckoff, New JerseyTeresa Gromada, 1930-, dancer, singer, Wyckoff, New JerseyHenryk Kedron, 1926-, dancer, singer, metal worker, Hasbrouck Heights, New JerseyJanina Kedron, 1931-, fiddler, singer, dancer, Hasbrouck Heights, New JerseyTadeusz Koziek, 1930-1979, fiddle, bass player, singer, Garfield, New JerseyEdward Nowobielski, 1924-2006, singer, dancer, Garfield, New Jersey

Ed Potoniec's Polkateers -- Ed Potoniec's PolkateersPaul Chojnacki, 1952-, clarinet, tenor sax player, vocalist, Independence, OhioDavid Feador, 1957-, trumpet player, Cleveland, OhioEd Potoniec, 1948-, band leader, accordion player, Cleveland, OhioBrian C. Riley, 1958-1998, trumpet player, vocalist, Cleveland, OhioGary J. Smith, 1955-, bass guitar player, Cleveland, OhioJoe Zebrowski, 1955-, drummer, Cleveland, Ohio

Stephanie Batory, 1913-1994, decorative paper cuttings, Philadelphia, Pennsylvania

Portuguese

Grupo Coral da Aldeia Nova de São Bento -- Grupo Coral da Aldeia Nova de São BentoManuel de Mira Monge, 1925-, singer, São Bento, PortugalSilvestre Charraz Morais, 1945-, singer, São Bento, PortugalJosé Candeias Rosa, 1935-, singer, São Bento, PortugalManuel Carrasco Valadas, 1949-, singer, São Bento, PortugalManuel Toira Varela, 1934-, singer, São Bento, PortugalBento Charraz Calvinho, 1922-, singer, São Bento, PortugalJosé Francisco Esparteiro Serrano, 1951-, singer, São Bento, PortugalJosé Lopes Carrilho, 1919-, singer, São Bento, PortugalBento Brito Coelho, 1937-, singer, São Bento, PortugalJosé Valadas Mata-Setam, 1936-, singer, São Bento, Portugal

Grupo Folclórico Mirandes de Duas Igrejas -- Grupo Folclórico Mirandes de Duas IgrejasAntonio Maria Moorinho, 1917-, director, Duas Igrejas, PortugalJosé Pires Martins, 1912-, musician, Duas Igrejas, PortugalAlexandre Feio, 1914-, musician, Duas Igrejas, PortugalAlfredo Augusto Ventura, 1912-, musician, Duas Igrejas, PortugalDelmiro Braz Antão, 1915-, musician, Duas Igrejas, PortugalDomingos Augusto Ruano, 1955-, musician, Duas Igrejas, PortugalLuciano de São Pedro Martins, 1953-, musician, Duas Igrejas, PortugalAdão Dos Santos Moreira, 1926-, musician, Duas Igrejas, PortugalClemente de Jésus Amaro Dias, 1957-, musician, Duas Igrejas, PortugalMateus Augusto Martins Fidalgo, 1927-, musician, Duas Igrejas, PortugalArtur Raposo Alves Galego, 1956-, musician, Duas Igrejas, PortugalManuel João Alves, 1927-, musician, Duas Igrejas, PortugalManuel Baltazar Fernandes Aires, 1959-, musician, Duas Igrejas, Portugal

Maria Ernestina Costa Rodrigues, interpreter, Murtal São Pedro Do Estoril, Portugal

Portuguese American

Odete Amarelo, 1950-, food demonstrator, Fall River, Massachusetts

Manuel Azuvedo, 1917-2004, singer, dancer, Sacramento, California

Maria Alice Cordeiro, 1961-, singer, Fall River, Massachusetts

Elaine C. Oliveira, 1938-, singer, musician, Somerset, Massachusetts

Armindo I. Paira, 1963-, singer, Fall River, Massachusetts

Gilberta Pimentel, musician, Somerville, Massachusetts

Jose Pimentel, musician, Somerville, Massachusetts

Rancho Folclorico do Clube Portuguese de Hartford -- Rancho Folclorico do Clube Portuguese de HartfordMario Arede, choreographer, Newington, ConnecticutAlvaro Carreira, dancer, Newington, ConnecticutAdelia Castro, dancer, Newington, ConnecticutMaria Fatima Couceiro, 1962-, dancer, Hartford, ConnecticutMaria Noémia Couceiro, 1959-, dancer, Hartford, ConnecticutFernando Covinha, dancer, Newington, ConnecticutDaisy Frazao, dancer, Newington, ConnecticutAntonio Barreiros Frutuoso, 1926-2005, musician, Wethersfield, ConnecticutGavriel B. Frutuoso, 1923-1991, musician, Hartford, ConnecticutJulie Gaio, dancer, Newington, ConnecticutDavid Gregorio Marques, 1960-, dancer, Newington, ConnecticutPaul Mendes, dancer, Newington, ConnecticutAnabella Nunes, dancer, Newington, ConnecticutJohn Quintas Nunes, 1957-, dancer, Hartford, ConnecticutJoão S. Pena, 1922-1997, musician, Hartford, ConnecticutMaria Irene Pinho, 1960-, dancer, Hartford, ConnecticutMaria Quintas, dancer, Newington, ConnecticutChristine Marie Reis, 1960-, dancer, Hartford, ConnecticutCarlos A. Reverendo, 1960-, dancer, East Hartford, ConnecticutArthur Manuel Santos, 1958-, dancer, Hartford, ConnecticutAmandio Seguro, dancer, Newington, ConnecticutElvira Vidal, dancer, Newington, Connecticut

Nemesio Rebolo, 1919-2003, singer, Tracy, California

João Soares, singer, San Leandro, California

Agostinho Valim, 1917-2000, singer, dancer, Sacramento, California

Larry Valim, singer, dancer, Sacramento, California

Yugoslav

Dragoslav Antonijevic, coordinator, Belgrade, Serbia

Zorica Rajkovic, assistant, Zagreb, Croatia

Macedonian

P. Atanasovski, bagpipe player

Olgica Apostolovka, Skopje, Macedonia

Akiv Bajramovski, 1957-, Skopje, Macedonia

Redžep Bajramovski, 1932-, Skopje, Macedonia

Ilija Blaževski, 1951-, Skopje, Macedonia

Tomaislav Blaževski, 1939-, Skopje, Macedonia

Radica Čangouska, 1957-, Skopje, Macedonia

Pajazit Dalipi, 1944-, Skopje, Macedonia

Gordana Filipouska, 1960-, Skopje, Macedonia

Mile Kolarov, 1908-, Skopje, Macedonia

Angele Trajkouski, 1944-, Skopje, Macedonia

Montenegran

Boško Vujačić, 1947-, Crna Gora, Montenegro

Bosnia-Herzegovinian

Ćamil Metiljević, 1952-, Hrasnica, Bosnia and Herzegovina

Dominik Ramljak, 1942-, Posušje, Bosnia and Herzegovina

Ana Romić, 1953-, Rakitno, Bosnia and Herzegovina

Emina Zečaj, 1941-, Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

Serbian

Aleksandar Djordjevic, 1929-, Gornji Milanova, Serbia

Milovan Matić, 1944-, Belgrade, Serbia

Drago Ognjanovic, 1934-, Gornji Milanova, Serbia

Miroslav Ognjanovic, 1945-, Gornji Milanova, Serbia

Milovan Živković, 1934-, Gornji Milanova, Serbia

Croatian

Blaz Glavaš, 1920-, Pula, Croatia

Martin Glavaš, 1925-, Pula, Croatia

Milan Orlić, 1941-, Pula, Croatia

Petar Skuflić, 1940-, Pula, Croatia

Slovenian

Women folksingers

frula, kava, small pipe players from Serbia, Macedonia, Croatia

Serbian American

Dragica Dobrijevic, 1956-, singer, dancer, Broadview Heights, Ohio

Milan Opacich, tamburica maker, Schererville, Indiana

Rose Opacich, food demonstrator, Schererville, Indiana

Paula Svilar, 1957-, singer, dancer, Euclid, Ohio

Croatian American

Ljubica's Tamburasi -- Ljubica's TamburasiDarlene Balog, 1954-, singer, brac player, Youngstown, OhioLjubica Fillovich, 1927-, singer, bugarija player, leader, Campbell, OhioAnastacia Vesolich, 1951-, singer, prim player, Cornopolis, PennsylvaniaMark Brajak, bass player, Youngstown, Ohio

Slovenian American

Slovan Men's Quartet -- Slovan Men's QuartetMatthew Dolenc, 1926-, first bass, Richmond Heights, OhioFrank Ivancic, 1924-2009, bass, Willowick, OhioJoseph Penko, 1921-2000, tenor, Willoughby Hills, OhioRichard Sterle, 1925-2006, second tenor, Euclid, Ohio

Jack Mejac, 1912-1996, butare maker, Cleveland, Ohio

Maria Paulin, food demonstrator, Gaithersburg, Maryland

Olga M. Petek, 1938-, Slovenian costume and avba maker, Wickliffe, Ohio

Molly Thomas, food demonstrator, Arlington, Virginia

Macedonian American

Taleff Macedonian Orchestra -- Taleff Macedonian OrchestraWalter Mahovlich, 1952-, clarinet, gajda player, Cleveland, OhioChris Taleff, 1930-, accordion player, drummer, North Olmsted, OhioDavid Taleff, 1957-, drummer, North Olmsted, OhioDaniel Zegarac, 1955-, trumpet player, Cleveland, Ohio

Irish

Lonan Byrne, 1952-, piper, Dublin, Ireland

Eamonn Clarke, 1945-, harmonica player, Dublin, Ireland

Seán Christopher Corcoran, 1946-, singer, Drogheda, Ireland

Martin Patrick Crehan, 1908-, fiddler, Mullagh, Ireland

Dé Donann -- Dé DonannPatrick Francis Gavin, 1956-, fiddler, Galway, IrelandJohnnie Moynihan, 1946-, singer, instrumentalist, Dublin, IrelandJohn Joseph McDonagh, 1951-, bodhran player, Galway, IrelandAlexander James Phinn, 1966-, bozouki player, Spiddal, IrelandCharles Piggott, 1948-, banjo player, Clarinbridge, Ireland

Mary Ann Donnelly, 1958-, fiddler, Loughrea, Ireland

Denis Francis Doody, 1937-, accordion player, storyteller, Shannon, Ireland

John Christopher Lyons, 1933-, singer, Newmarket-on-Fergus, Ireland

James Patrick McDonagh, 1925-, flute player, Ballymote, Ireland

Patrick Anthony Mitchell, uilleann piper, Dublin, Ireland

Stephen Anthony Murray, 1920-, concertina player, Ennis, Ireland

Mairéad Ní Dhomnaill, 1955-, Gaelic singer, Dublin, Ireland

Mullagh Set Dancers -- Mullagh Set DancersMary Terasa Conway, 1954-, dancer, Dublin, IrelandOliver Thomas Conway, 1922-, dancer, Dublin, IrelandIta Margaret Crehan, 1947-, dancer, Mullagh, IrelandWilliam Henry Keane, 1927-, dancer, Doonbeg, Ireland

Daniel Gerard O'Connor, 1934-, fiddler, Limerick, Ireland

Michael Joseph Russell, 1915-, tin whistle player, Doolin, Ireland

Patrick Tunney, 1921-2003, singer, storyteller, Saltmill, Ireland

Ciarán MacMathúna, 1925-, group escort, Dublin, Ireland

Tom Munnelly, presenter, Dublin, Ireland

Irish American

Elizabeth Carroll, 1956-, fiddler, dancer, Chicago, Illinois

Fay B. Casey, 1902-2005, guitar, lace maker, weaver, Alexandria, Virginia

Charles Coen, 1934-, concertina, tin whistle, player, singer, Staten Island, New York

John Coen, 1925-, flute player, flute maker, Bronx, New York

Mary Cooley, 1945-, singer, Chicago, Illinois

Seamus Cooley, 1929-1997, flute player, Chicago, Illinois

Michael Flatley, 1958-, dancer, flute and tin whistle player, Palos Park, Illinois

Michael Flynn, flute player, Elmhurst, New York

Colleen Griffith, 1957-, dancer, Wethersfield, Connecticut

Joseph Heaney, 1919-1984, singer, Brooklyn, New York

Pat Height, guitar, lace maker, weaver, Alexandria, Virginia

Pat Hennelly, 1896-1978, uilleann pipe maker, Chicago, Illinois

The Irish Tradition -- The Irish TraditionBilly McComiskey, 1951-, button accordionist, Washington, D.C.Brendan Mulvihill, 1954-, fiddler, Washington, D.C.Andy O'Brien, 1947-, singer, Washington, D.C.

James Keane, Sr., 1928-, singer, Chicago, Illinois

James Keane, Jr., 1958-, musician, Chicago, Illinois

Eugene Kelly, 1909-1984, button accordionist, Lake Ronkonkoma, New York

Maureen Meehan Malcolm, 1929-, cook, Fairfax, Virginia

Sean McGlynn, 1937-1983, button accordionist, Mineola, New York

John McGreevy, 1919-1990, fiddler, Burbank, Illinois

Michael Preston, flute player, New York, New York

Michael Rafferty, 1926-2011, flute player, Hasbrouck Heights, New Jersey

Susan Sylvia, lace maker, weaver, Alexandria, Virginia

Mick Moloney, 1944-, presenter

Joseph Shannon, 1916-2004, uilleann piper, Chicago, Illinois

Belgian

Flemish

Christine Bruyneel, 1953-, fool dancer, Mater-Oudenaarde, Belgium

Henry Bruyneel, 1915-, fife player, Mater-Oudenaarde, Belgium

Stefaan Jozeph Leyman, 1906-, drummer, Mater-Oudenaarde, Belgium

Ernest Van Eynde, 1924-, flag handler, Sint-Niklaas, Belgium

Greta Hermans, 1958-, plucked dulcimer player, Erps-Kwerks, Belgium

Jean Viktor Smout, 1914-, fiddler, Valtem-Beisem, Belgium

Jozef Andre Heremans, 1926-, accordion player, Winksele-Delle, Belgium

Hubert Boone, 1940-, Flemish presenter, Nederokkerzeel, Belgium

Walloon

Henri Schmitz, 1904-, fiddler, Longchamps, Belgium

Ernest Schmitz, 1909-, folk singer, harmonica player, Longchamps, Belgium

Maria-Philomène Gehlen, 1908-, folk singer, Robertville, Belgium

Robert Simons, 1929-, fife player, Gerpinnes, Belgium

Alain Simons, 1962-, drummer, Gerpinnes, Belgium

René Berthulot, 1930-, drummer, Gerpinnes, Belgium

Elisabeth Melchior, 1926-, accordion player, Waimes, Belgium

Françoise Lempereur, 1949-, Walloon presenter, Liège, Belgium

Belgian American

Alfred Vandertie, 1910-1983, folk singer, Algoma, Wisconsin

Martha Bultinck, 1903-1994, lace maker, singer, Moline, Illinois

Madeline Sercu, 1908-2002, lace maker, singer, Moline, Illinois

Ann Hunter, 1960-, lace maker, Moline, Illinois

Mary Jane Porath, 1924-2001, food demonstrator, Algoma, Wisconsin

Albert Van Puyvelde, 1922-, archer, Moline, Illinois

Evelyn Van Puyvelde, 1922-, food demonstrator, Moline, Illinois

Florence Acke, 1915-2005, rolle bolle player, Moline, Illinois

John Acke, 1913-2005, rolle bolle player, Moline, Illinois

Elizabeth Verstraete, 1918-1995, rolle bolle player, East Moline, Illinois

Valerie Verstraete, 1913-1988, rolle bolle player, East Moline, Illinois

Charlene Vanlerberghe, 1927-2000, archer, Rock Island, Illinois

Teresa Vanlerberghe, 1960-, archer, Rock Island, Illinois

Charles Vanlerberghe, 1922-1996, archer, Rock Island, Illinois
Egyptian

Abdal'lah Ali Abdâl'lah, rababa, Faqos, Sharkiy'ya, Egypt

Aezat Muhammed Abdâl'lah, drum

Ramada El-Said Abdelgawad, tabla

Abdelhamid El'Aeon, tamboura, darag seif

Muntasar Ali Ahmed, arghoul, Faqos, Sharkiy'ya, Egypt

Al Saiyed Halal Aleih, dance and mime

Abdelsatar Higazy Muhammed Ali, nagara drum, Bunweit, Egypt

Shanady Higazy Muhammed Ali, mizmar

Mohsen Hassan Yusef Ashrey, singer, dancer, sumsumiy'ya, Port Said, Egypt

Adham Muhammed Farag, tahteeb

Sha'aban Ghal'laab, tamboura

Mutawil Mahgoub Yonsuf Hagag, arghoul

Sai-veda Muhammed Hind'dawi, riq, solo singer

Amin Abdel Kâader, singer, Alexandria, Egypt

Mufad'dal Muhammed Ahmed Khalil, mizmar

Gaad Muhammed Mahrous, 'aelba drum

Mubarak Sadiq Mersaal, kythar, singer

Ahmed Ahmed Muhammed, tahteeb

Fay'qa Abdel Azeem Mursi, solo dancer, solo singer

Rizk Ibraheem Rizk, quarter tone accordion

Masria Mubarak Sadiq, dancer

Rushdi El-Said Abdel Samy'a, salamya flute

Abdel Hamid Muhammed Suleiman, singer

Suleiman Ahmed Suleiman, drum, dancer

Athma Yusef Wanees, solo singer, drummer, zaar healer

Yusef Hassan Yusef, singer, dancer

Egyptian American

Mikhail Agaidi, singer, Euclid, Ohio

Muhammed El Akkaad, 1911-1993, qanoon player, Brooklyn, New York

Michel Attia, singer, Jersey City, New Jersey

Gorgi Ayad, dancer, drummer

Hanny Anis Bebawy, singer, Jersey City, New Jersey

Hanna Demetery, singer, Jersey City, New Jersey

Tewfik Faragallah, 1931-1984, ney player, Staten Island, New York

Khamis El Fino, 1920-1990, oud player, Jackson Heights, New York

Debra Green, Cleveland, Ohio

Mahmood Hassan, singer, dancer

Ajad G. Kallini, drummer, dancer, Cleveland, Ohio

Monir Iskandar, singer, Cleveland, Ohio

Father Mikhail, Coptic liturgy, East Cleveland, Ohio

Sameh Mitry, 1945-1999, singer, Stow, Ohio

Awad Othman, singer, dancer

Ali Patria, Jackson Heights, New York

Alice Rizk, dancer, Brooklyn, New York

Fady Rizk, drummer, Brooklyn, New York

Michael Tobia, singer, Jersey City, New Jersey

Pakistani

Ghulam Abbas, Karachi, Pakistan

Ali Akbar, instrumentalist, Karachi, Pakistan

Azhar Anjam, dancer, singer

Bashir Anjam, dancer, singer

Alia Baksh, singer, instrumentalist

Faiz Mohammed Baluch, d. 1980, ballad singer, instrumentalist, Karachi, Pakistan

Nawab Baluch, dancer

Bachal Fakir, ballad singer, instrumentalist

Allan Faqir, dancer, singer, instrumentalist, Dadu, Sind, Pakistan

Salma Ferrena, Karachi, Pakistan

Faqir Abdul Ghafoor, dancer, singer, instrumentalist, Hyderabad, Sind, Pakistan

Samar Gul, dancer, singer, Peshawar, Pakistan

Rehana Hakim, Karachi, Pakistan

Tufail Hussain, instrumentalist (dhol)

Mohammad Ibrahim, dancer, singer, Karachi, Pakistan

Mazhar ul Islam, technician, Islamabad, Pakistan

Ghulam Haidar Kambrani, dancer, singer, instrumentalist, Hyderabad, Sind, Pakistan

Khameesu Khan, instrumentalist (alghoza), Hyderabad, Sind, Pakistan

Mansha Khan, instrumentalist (dholak)

Zahir Khan, ballad singer, instrumentalist (rabab, thambal), Peshawar, Pakistan

Mohammad Mansha, instrumentalist (dhol), Hafizabad, Pakistan

Mumtaz Mirza, Karachi, Pakistan

Faiz Mohammad, Islamabad, Pakistan

Fateh Mohammad, instrumentalist, singer, Karachi, Pakistan

Ghulam Mohammed, instrumentalist (tota), Hafizabad, Pakistan

Sain Mushtag, ballad singer, instrumentalist (king, chimta), Sheikhupura District, Punjab, Pakistan

Mohammad Nazir, purkush player, singer, Karachi, Pakistan

Mohammad Tufail Niazi, singer, Rawalpindi, Pakistan

Roshan Ara Parveen, Lahore, Pakistan

Parveen Qasim, Karachi, Pakistan

Amir Sardar, dancer, Peshawar, Pakistan

Muneer Sarhadi, instrumentalist (sarinda), Peshawar, Pakistan

Mitha Khan Zardari, dancer, singer, instrumentalist, Nawab Shah, Sind, Pakistan

Pakistani American

Shahnawaz Alam, 1950-, flautist, singer, Detroit, Michigan

Nasrin R. Alimohamed, 1952-, singer, dancer, Minneapolis, Minnesota

Ghaias Beg, 1946-, singer, dancer, Chicago, Illinois

Mansoor Ahmad Butt, 1951-, singer, dancer, Detroit, Michigan

Javed Bashir Choudhary, 1949-, dancer, singer, Highland Park, Michigan

Edith Edwin Mall, 1947-, singer, dancer, Philadelphia, Pennsylvania

Ernest Edwin Mall, 1950-, singer, musician, Philadelphia, Pennsylvania

Kanwal Errol Edwin Mall, 1944-, singer, musician, Philadelphia, Pennsylvania

Chaudhry M. Hans, singer, dancer, Hamtramack, Michigan

Asraf Shah Hashmi, 1950-, singer, Pasadena, California

Umar Hayat, 1950-, singer, dancer, Chicago, Illinois

Nauman Javaid Ismail, 1953-, singer, dancer, Alexandria, Virginia

Hameed S. Khan, 1951-, dancer, Chicago, Illinois

Masood Parvez Malik, 1955-, singer, dancer, Hawthorne, California

Sultan A. Meghani, 1954-, singer, percussionist, Chicago, Illinois

Tajmoon Merchant, Glendale Heights, Illinois

Sajjad Aslam Mirza, 1947-, dancer, Gardena, California

Sara Naqvi, food demonstrator, Alexandria, Virginia

Narjis Irshad Shah, 1943-, dancer, singer, Cerritos, California

German

Langenschiltach Blaskapelle -- Langenschiltach BlaskapelleKarl Friedrich Zuckschwerdt, 1956-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyHugo Emil Jäckle, 1933-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyDorothea Ruth Weisser, 1947-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyAnneliese Fleig, 1954-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyGottlieb Fleig, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyHelmut Heinz Heinzmann, 1957-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyCornelia Kerstin Sodl, 1958-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyMonika Maria Stockburger, 1958-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyWillie Fleig, 1949-, musician, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyHelmut Christian Hildbrand, 1935-, musician, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyWilli Müller, 1926-, musician, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyWerner Erwin Schneider, 1935-, musician, Tennenbronn, GermanyGerd Wilhelm Weisser, 1943-, clarinet player, St. Georgen-Langenschiltach, GermanySiegfried Weisser, 1937-, trumpet player, St. Georgen-Langenschiltach, Germany

Oberpfalzer Klarinetten -- Oberpfalzer KlarinettenGeorg Sperber, 1948-, accordion player, Röckenricht, GermanyHans Loos, 1956-, bass player, Neukirchen, GermanyFritz Leugner, 1955-, clarinet player, Sulzbach-Rosenberg, GermanyGeorg Leugner, 1959-, clarinet player, Sulzbach-Rosenberg, Germany

Scheeseler Beekschepers -- Scheeseler BeekschepersWilhelm Leuenroth, 1906-, clarinet player, Wittkopsbostel, GermanyBernd Meyer, accordion player, Visselhoevede, GermanySiegfried Johann Karl Lott, 1933-, friction drum, flute, jaws harp player, Rohr, GermanyHans Johannes Almering, 1941-, clarinet player, Ahaus-Wüllen, GermanyUrsula Christina Wassing Almering, 1942-, accordion player, Ahaus-Wüllen, GermanyUrsula Blomeier, 1920-, street organ player, Berlin, GermanyKonrad Koestlin, 1940-, folklorist and presenter, Hoffeld über Bordesholm, Germany

German American

Albert Fahlbusch, 1925-2005, hackbrett player and maker, Scottsbluff, Nebraska

Mary Fahlbusch, 1932-2013, food demonstrator, Scottsbluff, Nebraska

Roger Fahlbusch, 1958-, hackbrett player and maker, Scottsbluff, Nebraska

Ray Stahla German-Russian Band -- Ray Stahla German-Russian BandRay Stahla, 1929-, accordion player, Grand Island, NebraskaPhil Stahla, 1949-, trombone player, Gillette, WyomingRandy Stahla, 1952-, drummer, Greeley, ColoradoJohn Klein, 1919-1982, hackbrett player, Lincoln, Nebraska

Dorf Musikanten -- Dorf MusikantenJohn Braun, 1938-, accordion player, Mequon, WisconsinRoland A. Braun, 1923-2004, clarinet and zither player, Milwaukee, WisconsinEarl Hilgendorf, 1934-, trumpet and fluegel horn player, Mequon, WisconsinHarold Pipkorn, 1927-, baritone player, Mequon, WisconsinJacob Skocir, 1913-2008, guitar and mandolin player, Milwaukee, Wisconsin

Die Tiefen Keller-Kinder -- Die Tiefen Keller-KinderLarry Bobe, 1955-, trombone player, Amana, IowaJeff Ehrmann, 1956-, cornet player, Amana, IowaPatrick H. Kellenberger, 1951-, tuba player, South Amana, IowaDennis Kraus, 1955-, cornet player, Middle Amana, IowaMark H. Rettig, 1951-, baritone player, Middle Amana, IowaCarol Schuerer, 1958-, clarinet player, Amana, IowaPaul R. Staman, 1958-, cornet player, Amana, IowaAlan J. Trumpold, 1953-, tuba player, South Amana, IowaGuy H. Wendler, baritone and cornet player, Amana, IowaBrad Zuber, 1956-, manager, Amana, IowaRobert Zuber, 1957-, trombone player, Homestead, Iowa

Spanish American

Andalusian

Manuel "Agujetas" De Los Santos, flamenco singer, New York, New York

Tibulina De Los Santos, flamenco dancer, New York, New York

Asturian

Sixto Alonso, singer, Kearney, New Jersey

Basque

Elisa Vidasolo, dancer, Brooklyn, New York

Luis Vidasolo, dancer, Brooklyn, New York

Maria Luisa Vidasolo, cook, Brooklyn, New York

Alys Viña, 1914-1993, tambourine player, Cranford, New Jersey

Angelo Viña, 1914-2003, drummer and fife player, Cranford, New Jersey

Galician

Domingo Casais, bombo player, Bayonne, New Jersey

Francisco Castineira, dancer, Kearny, New Jersey

Manuel Galan, bagpiper, Seaford, New York

Manolo Garcia, dancer, North Tarrytown, New York

Fina Meizoso, dancer, Woodside, New York

Kim Munoz, dancer, Queens, New York

Manuel Pena, tambor player, Corona, New York

Carlos Rodriguez, bagpiper, Elizabeth, New Jersey

Old Spanish

Cleofes Vigil, 1917-1992, singer, San Cristobal, New Mexico

Puerto Rican

Cuarteto Isabelino, instrumental ensemble -- Cuarteto Isabelino, instrumental ensembleWilfredo Cordero, Isabela, Puerto RicoJoaquin Rivera, 1910-1995, Isabela, Puerto RicoMatildo Rosado Santiago, Isabela, Puerto RicoDomingo Ruiz, Isabela, Puerto Rico

Mexican

Los Caporales -- Los CaporalesRicardo Gutierrez Villa, violin, Apatzingán, Michoacán, MexicoRubén Cuevas Maldonado, harp, Apatzingán, Michoacán, MexicoCarlos Cervantes Mora, guitarra de golpe, Michoacán, MexicoOvaldo Ríos Yañez, five string guitar, Tomatlán, Michoacán, MexicoJesús Espinoza Mendoza, violin, Apatzingán, Michoacán, Mexico

Pokar de Ases -- Pokar de AsesMartín Ruíz Luciano, small drum, San Juan, Guerrero, MexicoZacarías Salmerón Daza, violin, Tlapehuala, Guerrero, MexicoJuan Taviera Simón, violin, Ajuchitlán, Guerrero, MexicoSalomón Echeverría de la Paz, bass guitar, Tlapehuala, Guerrero, MexicoNicolas G. Salmerón, guitar and lead singer, Tlapehuala, Guerrero, Mexico

Grupo de Musica Azteca – Puebla -- Grupo de Musica Azteca – PueblaJulio Ocelo Abrajan, huehuetl playerFrancisco García, redoblante, Tlacopac, San Angel, MexicoCrescenciano Chantes Misnáhuatl, chirimia, Tlacopac, San Angel, Mexico

Los Gavilanes -- Los GavilanesAlberto Hernández Carmona, Veracruz, MexicoFortino Hoz Chávez, jarana, Boca del Rio, Veracruz, New MexicoRamon Hoz Chávez, arpa, Boca del Rio, Veracruz, MexicoEvaristo Silva Reyes, pandero, Tlacotlalpan, Veracruz, MexicoJosé Aguirre Vera, requinto, Tlacotlalpan, Veracruz, Mexico

Trio Huasteco -- Trio HuastecoRaúl Vázquez Díaz, dancer, Pánuco, Veracruz, MexicoLeonard Reyes Domínguez, jarana, Pánuco, Veracruz, MexicoAureliano Orta Juárez, violin, Pánuco, Veracruz, MexicoFrancisca Orta Juárez, dancer, Pánuco, Veracruz, MexicoMatio González Ramos, guitarra quinta, singer, Pánuco, Veracruz, Mexico

Salvador Ortega, field researcher and presenter

Mexican American

Banda Sinaloense -- Banda SinaloenseJuventino Cruz, bass drum, Los Angeles, CaliforniaFrancisco Garcia, trombone, Los Angeles, CaliforniaPascual Garxiola, trombone, Los Angeles, CaliforniaAntonio Ibarra, snare drum, Los Angeles, CaliforniaManuel Luna, clarinet, Los Angeles, CaliforniaMiguel Nuñez, clarinet, tuba, Los Angeles, California

Isabella Ortega, 1926-2000, food demonstrator, Santa Fe, New Mexico

Ben Ortega, 1923-1998, wood carver, Santa Fe, New Mexico

Luis Eligio Tapia, 1950-, wood carver, Santa Fe, New Mexico

Conjunto Jarocho -- Conjunto JarochoRoberto Murillo, 1941-2001, Vera Cruz harp player, La Mirada, CaliforniaHarry González, 1932-, guitar and requinto jarocho player, Walnut Creek, CaliforniaSteve Luévano, 1939-, jarana jarocho player, Los Angeles, CaliforniaCarlos Gonzalez, 1936-, jarana jarocho player

José Mariano Ortega, 1921-, corrido singer, guitar player, Los Angeles, California

María Elena Villarreal, corrido singer, guitar player, Los Angeles, California

Japanese

Tsugaru Min'yo -- Tsugaru Min'yoGoro Abo, 1923-, singer, dancer, musician (flute, shakuhachi, shamisen, taiko), Hirosaki, Aomori, JapanMizuguchi Kachie, 1927-, singer, dancer, taiko player, Hirosaki, Aomori, JapanTakashi Satomi, shakuhachi player, Hirosaki, Aomori, JapanKimio Sugawara, 1951-, shamisen player, singer, Tokyo, JapanSato Suma, 1930-, singer, taiko player, Aomori, Japan

Kuruma Ningyo -- Kuruma NingyoNorio Hioki, 1933-, puppet theater narrator, Tokyo, JapanBunnosuke Kaneko, 1912-, shamisen player, Tokyo, JapanTokiyo Senuma, 1922-, puppeteer, Tokyo, JapanToru Senuma, 1947-, puppeteer, Tokyo, JapanShiro Tanzawa, 1931-, puppeteer, dancer, taiko player, Tokyo, JapanSenuma Yasushi, puppeteer, Tokyo, Japan

Otsugunai Yamabushi Kagura -- Otsugunai Yamabushi KaguraTeiji Fujiwara, 1922-, dancer, Ohasama, Iwate, JapanHitoshi Ito, 1946-, dancer, Ohasama, Iwate, JapanMasayoshi Kobayashi, 1946-, taiko player, Tenri, Nara, JapanHideo Sasaki, 1943-, dancer, cymbals player, Ohasama, Iwate, JapanKaneshige Sasaki, 1914-, dancer, taiko player, Ohasama, Iwate, JapanKazuo Sasaki, 1933-, dancer, Ohasama, Iwate, JapanTakashi Sasaki, 1931-, dancer, Ohasama, Iwate, JapanYutaka Sasaki, 1942-, dancer, flautist, Ohasama, Iwate, JapanShinji Yamada, 1959-, flautist, Minami Izu, Shizuoka, JapanKiyoshi Yamamoto, recitation, cymbals, mask maker, Ohasama, Iwate, JapanShin'ichiro Yoshida, 1954-, dancer, cymbals player, Ohasama, Iwate, Japan

Hideyuki Kojima, travel aide, tour director

Kozo Yamaji, 1939-, folklorist

Japanese American

Rev. Shingetsu Akahoshi, 1906-2007, calligrapher, Elmer, New Jersey

Itsuko Asada, 1928-, traditional food preparation, Seabrook, New Jersey

Kimiko Fukuda, dance workshop, San Diego, California

Fusaye Kazaoka, 1930-2006, kusudama maker (ornamental balls made with aromatic barks), Bridgeton, New Jersey

Chiyoe Kubota, 1915-, traditional food preparation, Ogden, Utah

Katsuko Lee, ikebana, Alexandria, Virginia

Asako Marumoto, 1911-2006, traditional food preparation, Layton, Utah

Sunako Oye, 1923-, dance workshop, Vineland, New Jersey

Kyokuho Otsubo, 1911-2006, lutenist (biwa), singer, Los Angeles, California

Toku Sugiyama, ikebana, Towson, Maryland

Kuwako Takahashi, 1916-2008, bonseki (sand painting), Berkeley, California

Karen Takata, 1955-, origami demonstrator, Bridgeton, New Jersey

Suzie Takata, 1924-2004, kimono dressing, Bridgeton, New Jersey

Harumi Taniguchi, 1902-2001, food demonstrator, Seabrook, New Jersey

Hisano Tazumi, 1898-1999, kimono making, Seabrook, New Jersey

Kiyoko Uyeda, ikebana, Annandale, Virginia

Kazuo Yano, 1900-1999, singer (traditional shigin), Los Angeles, California

Greek

Island of Skyros

Anna Ftoulis, 1924-, singer, dancer, Skyros, Greece

Constantin Ftoulis, 1938-, Skyros, Greece

George Ftoulis, 1923-, singer, dancer, Skyros, Greece

John Ftoulis, 1927-, singer, dancer, Skyros, Greece

Mantzouranis Ftoulis, Skyros, Greece

Achilles Katsarelias, 1942-, singer, Skyros, Greece

Aliki Lambrou, 1935-, singer, dancer, Athens, Greece

Alexandros Louloudas, Skyros, Greece

Dimitrios Mavrikos, 1941-, Skyros, Greece

Frangiskos Tziotakis, Skyros, Greece

Island of Amorgas

Dimitra Gavalas, 1933-, singer, dancer, Athens, Greece

Efstathios Gavalas, singer, dancer, Athens, Greece

Theofanis Roussos, 1935-, singer, dancer, Athens, Greece

George Stephanides, 1899-, laouto player, Amorgos, Greece

Marousa Synodinos, 1934-, singer, dancer, Athens, Greece

Nikitas Synodinos, 1931-, violin player, Athens, Greece

Roumeli and Macedonia

Nikolaos Adamopoulos, 1906-, clarinet player, Argos Orestiko, Orestida, Greece

Alexandros Economopoulos, 1913-, violin player, Megara, Attica, Greece

Christos Halkias, 1917-, clarinet, violin player, Athens, Greece

Elias Haralambos, 1922-, laouto player, Athens, Greece

Nicolaos Sterghiou, 1928-, floghera player, singer, Athens, Greece

Stefanos Imellos, 1933-, folklorist, Athens, Greece

Spyros Peristeris, 1913-, musicologist, Athens, Greece

Sophia Kallipolitis, 1943-, interpreter, Athens, Greece

Greek American

Elli Andonyadis, cook, Washington, D.C.

Aris Diakovassilis, dancer, singer, Astoria, New York

George Eliakis, dancer, laouto player, Cleveland, Ohio

Irene Eliakis, dancer, Cleveland, Ohio

Eleftheria Frantzeskakis, dancer, singer, Astoria, New York

Jim Hatzis, laouto player, Chicago, Illinois

Costas Maris, lyra, violin player, Jamaica, New York

Elias Maris, 1912-1993, lyra player, lyra maker, Jamaica, New York

Bill Mavrakis, dancer, Cleveland, Ohio

Bill John Mavrakis, dancer

Dona Mavrakis, dancer, South Euclid, Ohio

Georgia Mavrakis, dancer, South Euclid, Ohio

Stella Mavrakis, dancer, South Euclid, Ohio

Vassilios Mavrakis, dancer, South Euclid, Ohio

Dimitrios Pantopoulos, singer, Astoria, New York

Emmanuel Papadopoulos, 1928-1991, singer, lyra player, Astoria, New York

John Pappas, dancer, singer, instrumentalist, Stockton, California

Nick Ramakis, cook, Washington, D.C.

Ioannis Roussos, singer, instrumentalist, Philadelphia, Pennsylvania

Frank G. Savakis, lyra player, Chicago, Illinois

Nikos Sophos, laouto, violin player, Jamaica, New York

Emmanuel G. Varouhas, dancer, Rocky River, Ohio

Austrian

Altausseer Seitlpfeifer -- Altausseer SeitlpfeiferJohann Stöck, 1912-, transverse flute playerThomas Simentschitsch, 1956-, transverse flute playerKurt Simentschitsch, 1958-, cylindrical drum & transverse flute playerAlois Blamberger, 1912-1989, violin, jaws harp, & transverse flute player

Lungauer Birkenblattbläser -- Lungauer BirkenblattbläserEngelbert Kocher, 1911-, birchback whistlerGerfield Weilharter, 1958-, birchbark whistler, singer and hollerer

Thaurer Fastnachtler -- Thaurer FastnachtlerKonrad Giner, 1949-, dancerAlois Hofmann, 1944-, dancerMaximilian Nagl, 1944-, dancerFranz Felderer, 1948-, dancerKarl Feichtner, 1947-, dancerRomed Giner, 1954-, dancerOtto Fehr, 1956-, dancerHerbert Schaur, 1955-, dancerFranz Schaur, 1944-, dancerFranz Posch, 1953-, accordion player

Pamhagen Frauen -- Pamhagen FrauenKatharina Lörincz, 1922-, singerRosa Koppi, 1922-, singerKatharina Lüttmannsberger, singer

Schneebergbuam -- SchneebergbuamFriedl PfefferKurt LesarWalter Sacchet

Dr. Christian Feest, fieldworker and presenter

Sebastian Ulrich Pfaundler, 1957-, presenter

Austrian American

The Tyrolers -- The TyrolersEmery Wechselberger, 1933-, zither player, yodeler, Leavenworth, WashingtonEric Wechselberger, 1961-, trumpet player, Leavenworth, WashingtonRoy Wechselberger, 1963-, trumpet and bells player, schuhplatt dancer, Leavenworth, WashingtonFranz Schauer, drummer, Seattle, Washington

The Alpiners -- The AlpinersDick Theml, 1922-2003, violin player, singer, Glenview, IllinoisJohn Weber, 1945-, tuba player, Chicago, IllinoisMiles G. Soumar, 1933-2013, clarinet player, Chicago, IllinoisEdward C. Richter, 1917-1998, accordion player, Chicago, IllinoisRichard A. Jenson, 1942-, trumpet player, Palatine, IllinoisJerome C. Olson, 1934-1991, drummer, Chicago, IllinoisHeidi Siewert, 1938-, singer, yodeler, Glen Ellyn, Illinois

Sara Schwarz, 1912-1992, embroiderer, Chicago, Illinois

Rosegger Steirer Group -- Rosegger Steirer GroupBeryl Rossner, 1925-2010, folk dancer, Highland, IndianaCarl Rossner, 1921-1993, folk dancer, Highland, IndianaBarbara Rossner, 1958-, folk dancer, Highland, IndianaMichael Rossner, 1955-, folk dancer, Highland, IndianaBetty Wagner, 1930-, folk dancer, Chicago, IllinoisEdward Wagner, 1958-, folk dancer, Chicago, IllinoisAdolph Wagner, 1924-1982, accordion player, Chicago, IllinoisSharon Schuch, folk dancerMary Schuch, 1928-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisRoberta Schuch, 1961-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisAnthony Schuch, 1928-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisEllen Guenther, 1962-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisHedwig Guenther, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisPaul Coglianese, 1957-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisFred Semmler, 1939-, folk dancer, Chicago, Illinois

Indian

The Chetana Indian Women's Organization, traditional food preparation

Dancers & singers from Manipur

Dancers & singers from Rajasthan and Gujarat

Dancers & singers from the Punjab and Haryana

Mrs. Battobai, folk doll maker

Surya Dev, madhubani painter

Bindeshwari Devi, sikki grass work

Sita Devi, madhubani painter

Mohan Mehar, ikat weaving from Orissa

Shantantra Prakash, craft program coordinator, New Delhi, India

Raghunath Singha, loin loom weaving of Manipur

Indian American

Arun Agrawal, 1945-, singer, dancer, musician, Fall River, Massachusetts

Paul Anderson, 1935-, singer, Windsor, Ontario, Canada

Gulbarg Singh Basi, 1941-, singer, Cleveland, Ohio

Guriqbal Singh Basi, 1956-, dancer, Bedford Heights, Ohio

Rupinder Gulbarg Basi, 1947-, dancer, Cleveland, Ohio

Ashok G. Bhatt, 1941-, singer, dancer, Springfield, Illinois

Bharti Desai, dancer, Lanham, Maryland

Hansa Desai, dancer, Lanham, Maryland

Ila Desai, dancer, Lanham, Maryland

Jahanui Desai, dancer, Lanham, Maryland

Nita Desai, dancer, Lanham, Maryland

Pankaj Desai, dancer, Lanham, Maryland

Purnima Desai, dancer

Smita Desai, dancer, Lanham, Maryland

Utpala Desai, dancer, Lanham, Maryland

Gurdev Singh Dhanda, 1937-, dancer, Newark, California

Jaidev Singh Dhanda, singer, dancer

Vasant Joshi, 1941-, singer, drummer, El Cerrito, California

Tilu Lakhani, dancer, Queens, New York

Mrudula Mehta, dancer, Lanham, Maryland

Narender Pandit, 1948-, dancer, New York, New York

Harsha Pandya, dancer, Lanham, Maryland

Nayan Pandya, 1948-, singer, dancer, Gettysburg, Maryland

Paresh Pandya, dancer, Lanham, Maryland

Bhanu Patel, dancer, Lanham, Maryland

Kanti Patel, 1951-, singer, dancer, Oakland, California

Maya Patel, 1946-, singer, dancer, Berkeley, California

Nina Patel, dancer, Lanham, Maryland

Rohit Patel, 1940-, dancer, Deerfield, Maryland

Satal Patel, dancer, Lanham, Maryland

Suman Patel, dancer, Lanham, Maryland

Viru Patel, dancer, Lanham, Maryland

Uma Rana, 1935-, dancer, Flushing, New York

Kalpana Mazumder Row, 1943-, singer, Boston, Massachusetts

Rita Sahai, 1953-, singer, Berkeley, California

Iqbal Singh Sandhu, 1957-, dancer, Columbus, Ohio

Uma Shankar, 1954-, singer, Cambridge, Massachusetts

Anju Shah, dancer, Lanham, Maryland

Dilip Shah, dancer, Lanham, Maryland

Pinkey Shah, 1945-, dancer, College Park, Maryland

Kamlini Vaidya, dancer, Lanham, Maryland

Yashodhara Vyas, dancer

Hungarian

Mrs. Ferenc Bajzáth, 1927-, singer, Fedémes, Hungary

Ödŏn Fehér, 1935-, musician, Jánoshida, Hungary

László Gyalog, 1955-, singer, musician, Gyoma, Hungary

Ferenc Harnyos, 1940-, musician, Jászberény, Hungary

György Hidas, 1939-, dancer, musician, Pilisvörösvár, Hungary

Borbála Horváth, 1952-, dancer, Budapest, Hungary

Zsigmond Karsai, 1920-, dancer, singer, Pécel, Hungary

Mrs. Zsigmond Karsai, 1920-, dancer, singer, Pécel, Hungary

Mrs. Gabor Koltai, 1953-, dancer, Budapest, Hungary

Gusztáv Kovács, 1937-, dancer, singer, Nagyecsed, Hungary

Mrs. Gusztav Kovacs, 1939-, dancer, Nagyecsed, Hungary

Katalin Lázár, dancer, singer, Budapest, Hungary

István Litkey, 1943-, dancer, musician, Budapest, Hungary

Mrs. Tivadar Kali Molnar, singer, Fedémes, Hungary

Lajos Murgaly, 1949-, dancer, singer, Nagyecsed, Hungary

Mrs. Laszlo Nagy, 1948-, craftsperson, dancer, singer, Kalocsa, Hungary

Mrs. Lajos Szabó, dancer, singer, Nagyecosed, Hungary

Miklós Szalóczy, 1949-, musician, Jászberény, Hungary

Lajos Tóth, 1948-, dancer, Szekszánd, Hungary

Mrs. Imre Vanko, 1919-, painter, singer, Galgamácsa, Hungary

Ferenc Varga, 1919-, dancer, singer, Szany, Hungary

László Vásárhelyi, group leader, Budapest

Ferenc Vén, dancer, singer, Drákszél, Hungary

László Vŏlgyi, 1952-, musician

Hungarian American

Anna Kovach Arceneaux, 1936-2002, dancer, Albany, Louisiana

Ildiko Berger, ceramicist, Silver Spring, Maryland

Mickey Duczer, 1938-, dancer, Albany, Louisiana

Arabella Fendlason, 1911-1985, saxophone player, Hammond, Louisiana

John A. Huszar, 1936-1993, dancer, Baton Rouge, Louisiana

John Kapsco, saxophone player, Hammond, Louisiana

Betty Kovach, 1938-, dancer, Albany, Louisiana

Géza Kovach, 1912-1977, dancer, Albany, Louisiana

Jimmie Kovach, 1933-, dancer, Albany, Louisiana

Judith Magyar, dancer, Bogota, New Jersey

Kalman Magyar, Sr., 1945-, zither player, zither maker, Teaneck, New Jersey

Kalman Magyar, Jr., dancer, Bogota, New Jersey

Suzan Nyeki Martin, 1948-, dancer, Baton Rouge, Louisiana

Helen Nyeki, 1926-, dancer, folk singer, Hammond, Louisiana

Andy Olah, 1913-1997, pianist, Hammond, Louisiana

Bobby Olah, drummer, Albany, Louisiana

Frank Olah, 1931-2008, dancer, Albany, Louisiana

Mary Resetar, 1909-2001, food demonstrator, Hammond, Louisiana

Steve Resetar, 1907-1981, violinist, Hammond, Louisiana

Edith Sayko, embroiderer, ceramicist, Greenbelt, Maryland

Prisca Weems, food demonstrator, Washington, D.C.

Swiss

Rigihundsbuchmusik -- RigihundsbuchmusikJosef Odermatt, 1950-, spoons and broomstick player, Vitznau, Lucerne, SwitzerlandJustus Waldis, 1933-, leaf player, Vitznau, Luzern, SwitzerlandDavid Camenzino, 1941-, mouth organ and rhythm instruments player, Gersau, Schwyz, SwitzerlandJohann Camenzino, 1945-, mouth organ and jaws harp player, Vitznau, Lucerne, SwitzerlandKaspar Küttel, 1913-, mouth organ and jaws harp player, Vitznau, Lucerne, SwitzerlandUrs Müller, 1949-, clappers player, Gersau, Schwyz, SwitzerlandPaul Ulrich, mouth organ and jaws harp player, Bisisthal, Schqyz, Switzerland

Albin Lehmann, 1924-, plucked zither player, Mollis, Glarus, Switzerland

Maria Margrith Ulrich, 1929-, zither player, Bisisthal, Schwyz, Switzerland

Paul Walder, 1956-, alphorn player and maker, Bubikon, Zürich, Switzerland

Käthi Gyger, 1937-, yodeler, Kaufdorf, Bern, Switzerland

Ernst Gyger, 1935-, yodeler, Kaufdorf, Bern, Switzerland

Bandela Tremonese -- Bandela TremoneseGiorgio Ferrari, 1956-, trombone and bass player, Stabio, SwitzerlandGianni Aspesi, tuba player, Meride, Ticino, SwitzerlandMario Robbiani, 1941-, trombone player, San Pietro di Stabio, SwitzerlandBruno Maspoli, 1943-, clarinet player, San Pietro di Stabio, SwitzerlandAldo Onusti, 1932-, trumpet player, Mendrisio, SwitzerlandCinzio Baracchi, 1927-, cornet player, Tremona, Switzerland

Serge Broillet, 1955-, accordion player, Le Locle, Neuchâtel, Switzerland

Gilbert Schwab, 1926-, accordion player, Le Locle, Neuchâtel, Switzerland

Appenzeller Streichmusik -- Appenzeller StreichmusikErnst Baenziger, 1940-, musician, Herisau, Appenzell, SwitzerlandHansueli Adler, musician, Urnäsch, SwitzerlandJohann Josef Dobler, 1954-, musician, Weissbad, SwitzerlandJakob Düsel, 1942-, musician, Letz Tell, Urnäsch, SwitzerlandAlbert Düsel, 1941-, musician, Herisau, Switzerland

Brigitte Geiser, 1941-, field researcher and presenter, Bern, Switzerland

Swiss American

Kapelle Werner Blaser -- Kapelle Werner BlaserWerner Blaser, 1926-, clarinet and saxophone player, Chehalis, WashingtonJoe Blaser, 1956-, clarinet and saxophone player, Chehalis, WashingtonDon Blaser, 1961-, accordion player, Chehalis, WashingtonMary Ann Ackerman, piano player, Orting, WashingtonJoe Burgi, 1906-1990, bass and accordion player, Tacoma, WashingtonRandy Grab, 1953-, bass player, Tacoma, Washington

Young Swiss Musicians -- Young Swiss MusiciansHelen Rast, 1961-, accordion player, San Jose, CaliforniaFrank Rast, 1959-, trumpet and alphorn player, San Jose, CaliforniaFred Rast, 1958-, clarinet, saxophone and alphorn player, San Jose, CaliforniaChristine Anderson, 1961-, bass player, Newark, CaliforniaKaren Anderson, 1959-, clarinet and alto saxophone player, Newark, CaliforniaSonja Ruckli, 1958-, piano player and singer, Newark, CaliforniaMichael Imhof, 1959-, accordion player, Fremont, California

Aelplergruppe -- AelplergruppeSergio Sartori, 1927-1978, accordion player and singer, San Francisco, CaliforniaDennis Sartori, 1954-, accordion player and singer, San Francisco, CaliforniaConrad Grass, 1954-, wrestler, San Bruno, CaliforniaRobert Wipfli, 1953-, wrestler, Fremont, California

Kaspar Hunkeler, flag thrower, Chevy Chase, Maryland

Robbi Hunkeler, flag thrower and alphorn player, Chevy Chase, Maryland

Italian

Calabria

Francesco Crudo, 1933-, piffero (oboe) player, Rombiolo, Italy

Michele Monteleone, 1918-, zampogna player (bagpiper), Rombiolo, Italy

Liguiria

Squadra Nuova Pontedecima, polyphonic chorus

Alessandro Anzini, 1940-, escort, Rome, Italy

Italian American

Basilicata

Antonio Davida, singer, drum player

Calabria

Anunziata Chimento, 1917-2006, singer, masker in Carnevale

Anunziato Chimento, singer, dancer, castanets player, "Doctor" in Carnevale

Franco Cofone, singer, dancer, quadrille caller, "Pulcinella" and master of ceremonies in Carnevale

Giuseppe DeFranco, 1933-, musician, singer, dancer

Raffaela DeFranco, 1935-, singer, dancer

Antonio DiGiacomo, tambourine player, singer, dancer

Carmine Ferraro, singer, dancer, masker in Carnevale

Francesco Feraco, singer, dancer, tambourine player

Angelo Gabriele, 1921-2006, singer, tambourine player, dancer, masker in Carnevale

Angelo Gencarelli, 1920-2004, singer, dancer, "La Quaresima" (Lent) in Carnevale

Federico Gencarelli, singer, tambourine player

Giuglio Gencarelli, singer, "Carnevale" in Carnevale

Maria Melito, dancer, masker in Carnevale

Molise

Vincenzo Deluca, 1933-1983, bagpiper

Sicily

Vincent Ancona, 1915-2000, chanty singer

Nino Curatolo, 1928-1980, singer of chanties, carittiere and fish vendors' songs, jaws harp player

Gaetano D'Angelo, 1906-1996, chanty singer

Giovanni Pellitteri, friscalettu (cane flute) player
Collection Restrictions:
Access by appointment only. Where a listening copy or viewing copy has been created, this is indicated in the respective inventory; additional materials may be accessible with sufficient advance notice and, in some cases, payment of a processing fee. Older papers are housed at a remote location and may require a minimum of three weeks' advance notice and payment of a retrieval fee. Certain formats such as multi-track audio recordings and EIAJ-1 videoreels (1/2 inch) may not be accessible. Contact the Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections at 202-633-7322 or rinzlerarchives@si.edu for additional information.
Collection Rights:
Copyright and other restrictions may apply. Generally, materials created during a Festival are covered by a release signed by each participant permitting their use for personal and educational purposes; materials created as part of the fieldwork leading to a Festival may be more restricted. We permit and encourage such personal and educational use of those materials provided digitally here, without special permissions. Use of any materials for publication, commercial use, or distribution requires a license from the Archives. Licensing fees may apply in addition to any processing fees.
Collection Citation:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife, Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections, Smithsonian Institution.
Identifier:
CFCH.SFF.1976, Series 7
See more items in:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife
Archival Repository:
Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections
EDAN-URL:
ead_component:sova-cfch-sff-1976-ref50

Regional America

Collection Creator:
Smithsonian Institution. Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Type:
Archival materials
Introduction:
"Regional America" cut across all the other sections of the Festival by looking at the assemblages of different peoples scattered across our land. In this area, therefore, visitors could see working people and children, ethnics and blacks and Native Americans brought together to celebrate not so much their individual identities but the space in which they all live together, their homeplace within the wide American land.

A region was acknowledged to be a hard thing to create on the Mall; it is an abstract made up of a thousand concrete details: the lay of the land, the slant of the sunlight, the way a person says "Good morning," the particular records on the jukeboxes in the diner, the depth of the topsoil, the smell of Sunday dinner. So in Regional America the Festival brought together the people who lived in a particular place and asked them to demonstrate the arts and the skills that make it possible to live in that place and that most powerfully characterize it. It is the sense of home that the Smithsonian sought to capture here.

June 16-20, the Northeast. The Northeast Region combines the peoples and the traditions of the Atlantic Northeast (Pennsylvania, New York, New Jersey, and Delaware) and those of New England. There were demonstrations of lobster trap making, whittling, quilting, and snowshoe making, traditional food preparation, and presentations of Anglo, French, and German American traditional music.

June 23-27, the Great Lakes. The Great Lakes region is a large area consisting of diverse peoples and traditions. Scandinavian, Eastern European, Mediterranean, and Native American music, crafts, and food demonstrations included birch bark canoe building, bread baking, and pysanky decorating. From the farming and dairy areas, skills such as shingle making and wood carving were presented, along with dairy cattle demonstrations of milking, calf feeding, and caring for livestock. Demonstrations of maritime activities included fish net making, waterfowl decoy carving, dock building, and storytelling. Blues and other transplanted styles of Southern music were also performed.

July 1-5, the South. Presentations included Alabama folk painting, traditional boat building, stitchery by Ethel Mohamed (who did the tapestry on the cover of the 1976 program book), decoy carving and painting, a Freedom Quilting Bee, pottery, and splint basket making. Regional America's presentation of Southern foodways traditions included the preparation of pecan pralines, various gumbos, crawfish, and sorghum.

July 7-11, the Upland South. Crafts presented this week included quilting, blacksmithing, stone carving, barrel making, and whittling. Vinegar pie, hominy, biscuits and gravy were made for sampling, with barbequed chicken, corn on the cob, cobbler, and barbequed beans for sale.

July 14-18, the Heartland. Craft presentations included the making of apple head dolls, corn husk dolls, tree branch dolls and spurs, wood carving, and pysanky (egg decorating.) Foodways demonstrations includes the preparation of such regional specialties as kolaches (a Bohemian fruit-filled bun), sweet braided bread, New Year cookies, cheese, and sauerkraut.

July 14-18, the Great West. Featured crafts included quilting by seven different participants, wagon wheel making, horse hair rope making, wood carving, braided and woven rug making, and the demonstration of traditional fence building styles. Preparation of foods from the Great West was demonstrated including bratzells (cookies baked over an open fire), whole wheat bread, and the canning of sauerkraut, pickles, relish, and jelly.

July 28-August 1, the Pacific Northwest. Craft presentations included fly tying and casting, snow sled making, fiddle making, a logging demonstration, weaving, whittling, net making, boat building, and paper cutting. Foodways demonstrations featured a camp cook making pancakes and sourdough bread, traditional to the logging life of the Pacific Northwest.

August 4-8, the Southwest. Visitors could see cowboy boot making, adobe making, mural painting, calf roping, saddle making, rawhide work, and soap making demonstrated as part of the presentation of the culture of the Southwest. Traditional ranch cooking was demonstrated, with chili, beans, and sourdough biscuits among the featured specialties.

Barbara LaPan Rahm was Program Coordinator; William K. McNeil was Folklorist; and Diana Parker was Assistant Program Coordinator.
Fieldwork coordinators:
Suzi Jones, Allen Tullos, Margaret R. Yocom
Participants:
The Northeast

Clifford Allen, 1911-1980, Meshoppen, Pennsylvania

Stevie Axthelm, 1952-, Great Falls, Virginia

June Barner, 1939-, Millerstown, Pennsylvania

Shirley Barner, Millerstown, Pennsylvania

Theodore Roosevelt Barrows, 1903-1987, Perkinsville, Vermont

Lisa Marie Beaudoin, 1956-, Burlington, Vermont

Louis Alfred Beaudoin, 1920-1980, Burlington, Vermont, ex-Massachusetts

Wilfred Joseph Beaudoin, 1925-, Burlington, Vermont, ex-Massachusetts

Robert C. Bucher, 1911-, Schwenksville, Pennsylvania

John Buhler, 1931-, Pennsylvania

Edgar W. Byers, 1949-, Liverpool, Pennsylvania

Zuzka Cakan, New Jersey

Marshall Case, 1917-2005, Troy, Pennsylvania

Sara Cleveland, 1905-1987, Hudson Falls, New York

John Coffey, Baltimore, Maryland, ex-Virginia

Addie Darling, 1920-2009, Groton, Vermont, ex-New Hampshire

Margaret Davidson, 1923-, Millerstown, Pennsylvania

Richard Davidson, 1924-1986, Millerstown, Pennsylvania

Earl Day, 1934-, Gill, Massachusetts

Evelyn Deckard, 1925-, Liverpool, Pennsylvania

Glenn Deckard, 1924-, Liverpool, Pennsylvania

Archie Edwards, 1915-1998, Seat Pleasant, Maryland, ex-Virginia

George Edwards, 1920-1983, Walpole, New Hampshire, ex-Michigan

Lillian Edwards, 1909-1994, Walpole, New Hampshire

Hugh Friedline, 1897-1979, Stahlstown, Pennsylvania

Leroy Gaines, 1924-, Washington, D.C., ex-Virginia

Robert Gelnett, Pennsylvania

William Graybeal, 1949-, Conowingo, Maryland, ex-Pennsylvania

Nick Hudak, New Jersey

Mark Johnson, Washington, D.C.

Mary Ann Kadera, New Jersey

Alex Kellam, 1908-1986, Crisfield, Maryland

Colin Kelley, 1945-1988, Gardner, Maine

Ed Kocjancic, 1930-, Kane, Pennsylvania

John Kocjancic, 1930-, Kane, Pennsylvania

Joseph Kocjanic, 1925-2003, Kane, Pennsylvania

Rudy J. Kocjanic, 1954-, Kane, Pennsylvania

Rudy R. Kocjanic, 1927-1994, Kane, Pennsylvania

Homer Kriebel, 1892-1981, Hereford, Pennsylvania

Sadie Kriebel, 1906-1998, Hereford, Pennsylvania

Dewey Landon, 1898-1976, Crisfield, Maryland

Ernest Link, Great Falls, Virginia

Jerry Lundy, 1942-, Elkton, Maryland

Ted Lundy, 1937-1980, Wilmington, Delaware, ex-Virginia

Teddy Lundy, 1959-, Wilmington, Delaware

Barner Lyter, 1917-1989, Liverpool, Pennsylvania

Florence Lyter, 1924-2006, Liverpool, Pennsylvania

Beatrice McKenrick, 1904-1994, Drexel Hill, Pennsylvania

Ed Mosheim, Pennsylvania

Marilyn Mosheim, Pennsylvania

Leo Murphy, 1908-2004, Brewer, Maine

Sofia Muzychak, 1903-1996, Hazelton, Pennsylvania

Charles Nevells, 1934-, Stonington, Maine

Barry Nutbrown, 1956-, Putney, Vermont

Joan Nutbrown, 1928-2003, Putney, Vermont, ex-Quebec, Canada

Nancy Nutbrown, 1961-, Putney, Vermont, ex-Quebec, Canada

Russell Nutbrown, 1923-, Putney, Vermont, ex-Quebec, Canada

Larry Older, 1912-1982, Lake Hamilton, Florida, New York

Martha Older, 1911-2011, Lake Hamilton, Florida, ex-New York

Daniel Paisley, 1959-, Landenberg, Pennsylvania

Joan Palmer, 1933-, Groton, New York, ex-Vermont

Rodney Richard, Sr., Rangeley, Maine

Rodney Richard, Jr., 1955-, Orono, Maine

William Richard, 1900-1993, Phillips, Maine, ex-Canada

Grant Rogers, 1907-1979, Walton, New York

Betsy Rutherford, Baltimore, Maryland, ex-Virginia

Charles Sayles, 1948-, Washington, D.C., ex-Massachusetts

Esther Mae 'Mother' Scott, 1893-1979, Washington, D.C., ex-Mississippi

Delores Sernak, 1925-, Mayfield, Pennsylvania

Flavia Shaw, 1951-, Gardner, Maine

Ed Shute, 1940-, Belfast, Maine

Roscoe Solley, 1899-1986, Grampion, Pennsylvania

John Starvish, 1907-1989, Hampton Falls, New Hampshire, ex-Massachusetts

Anastacia Swartz, 1896-, Amherst, Massachusetts, ex-Poland

Mary Veronica Szala, 1923-, Amherst, Massachusetts

Robert Szala, 1959-, Amherst, Massachusetts

Sterl Van Arsdale, 1929-, Jamestown, New York, ex-Pennsylvania

Berle Worster, 1921-2011, Springfield, Maine

Edna Worster, 1931-2009, Springfield, Maine

Leona York, 1900-1986, Caratunk, Maine

Walter York, 1902-1999, Caratunk, Maine

The Great Lakes

Sue G. Anderson, 1918-, Walker, Minnesota

Clarence R. Bailey, 1908-1991, Trenary, Michigan

William M. Barnard, 1942-, Cable, Wisconsin, ex-New York

Mike Benjamin, 1915-1980, Onamia, Minnesota

Mary Ellen Bowens, 1904-1995, Chicago, Illinois

William E. Branch, 1951-, Chicago, Illinois

Danny W. Brown, 1961-, St. Louis, Missouri

Don Ray Brown, Sr., 1935-2002, St. Louis, Missouri

Don Brown, Jr., 1958-, St. Louis, Missouri

Boyd Butler, 1925-1989, Carbondale, Illinois

Leroy Canaday, 1928-, Moberly, Missouri

Donald Chesebro, 1934-2010, Wisconsin Rapids, Wisconsin

Jim Cotone, Sr., 1904-1979, Cumberland, Wisconsin

Oliver F. Counter, Sr., 1905-1995, Avon, Minnesota

Oliver B. Counter, Jr., 1936-1998, St. Joseph, Minnesota

Peter Crawford, 1950-, Chicago, Illinois, Michigan

Dean Crowe, St. Charles, Missouri

Mabel Damron, 1924-1985, River Rouge, Michigan, ex-Kentucky

Clyde Davis, 1938-, Southgate, Michigan, ex-Illinois

Alonzo Day, Chicago, Illinois

Julia Day, Chicago, Illinois

Jerold Dunn, 1944-, Ashland, Wisconsin

Samuel Dymesich, Wisconsin

Richard Elliker, 1931-, Cable, Wisconsin, ex-Ohio

Rev. Hueston Emerson, Chicago, Illinois

Leona A. Erickson, 1918-1987, La Pointe, Wisconsin

Esta Fehrenbach, 1926-, Carmel, Indiana

Suse Fehrenbach, Carmel, Indiana

Frank Flowers, 1954-, Festus, Missouri

George Foreman, Detroit, Michigan

Donald Gay, 1945-, Chicago, Illinois

Evelyn Gay, Illinois

Geraldine Gay, 1931-, Chicago, Illinois

Mildred Gay, 1925-, Chicago, Illinois

Missionary Gay, 1907-, Chicago, Illinois, ex-Georgia

Ollie Gill, 1908-1990, Chicago, Illinois

Lodge Grant, 1903-, McLeansboro, Illinois

Katy Gregory, Chicago, Illinois

Eugene Holder, Chicago, Illinois

Robert Alfred Honigmann, 1900-1982, Hayward, Wisconsin, ex-Germany

Suoma Annikki Jarvi, 1927-, Parkville, Minnesota, Finland

Bobo Jenkins, 1916-1984, Detroit, Michigan, ex-Alabama

Lester Johnson, Michigan, ex-Louisiana

Rosalyn Johnson, Pennsylvania

Lucy Karkoc, 1935-2003, Virginia, Minnesota, ex-Ukraine USSR

Maude Kegg, 1904-1996, Vineland, Minnesota

Gene Keith, 1929-, Missouri

Sadie Keys, 1932-2002, Philadelphia, Pennsylvania

Henry Knotts, Detroit, Michigan

Reino Kolu, 1929-2013, Grand Rapids, Minnesota

Halvor Landsverk, 1909-1998, Whalan, Minnesota

Lena Mae Lee, Chicago, Illinois

Isabelle Marshall, 1900-1984, Walker, Minnesota

Mickey Martin, Chicago, Illinois

Doris Mayfield, Greenville, Illinois

Lyle Mayfield, 1929-, Greenville, Illinois

Charles McCloud, Pennsylvania

Mattie McCroskey, Pennsylvania

Margaret McGee, 1925-1998, Chicago, Illinois

Robert Milewski, Chicago, Illinois

Constance L. Müller, 1928-, Minneapolis, Minnesota, ex-North Dakota

Karin Müller, 1907-2003, Minneapolis, Minnesota, ex-Illinois

Nels Roy Nelson, 1920-2002, La Pointe, Wisconsin

Arthur Nicholas, 1932-1991, Navarre, Ohio, ex-West Virginia

Evelyn Nicholas, Malvern, Ohio, ex-West Virginia

General Custer Nicholas, 1895-1979, Carrollton, Ohio, ex-West Virginia

Lemma Nicholas, Navarre, Ohio, ex-West Virginia

Raymond Nicholas, 1930-, Malvern, Ohio, ex-West Virginia

Lily Nielsen, 1897-2000, Minneapolis, Minnesota, ex-Denmark

Robert Palmquist, 1926-1992, Duluth, Minnesota

Catherine (Kitty) Parham, 1924-2003, Philadelphia, Pennsylvania

John Porter, Flemingsburg, Kentucky

Yank Rachell, 1910-1997, Indianapolis, Indiana, ex-Tennessee

Thomas Reykdal, 1939-, Cable, Wisconsin

Josephine Robinson, 1892-1980, Naytahwaush, Minnesota

William Robinson, 1934-2006, Naytahwaush, Minnesota

Norman J. Ryberg, 1917-2002, Spooner, Wisconsin

Ruth Ryberg, 1919-, Spooner, Wisconsin

Alanzo Seal, Chicago, Illinois

Clemon Shaw, Joliet, Illinois

Frances Sheadman, Pennsylvania

William Sheiby, Illinois

Gregory H. Taylor, Southgate, Michigan

Marvin Taylor, 1939-2013, Southgate, Michigan

Minnis Taylor, 1931-2007, Lincoln Park, Michigan

Helmer Toyras, 1926-, Kenton, Michigan

Jacob Gustuf Varnes, 1900-2000, Ridgeland, Wisconsin, ex-Norway

Ruth Viikinsalo, 1908-2000, Parkville, Minnesota, ex-Finland

James J. Walker, 1910-1997, Chicago, Illinois, ex-Tennessee

Willy Warren, Detroit, Michigan

Jim Wetzel, 1939-, Effie, Minnesota

Karen Wetzel, 1941-, Effie, Minnesota

George Williamson, 1927-, Wyandotte, Michigan, ex-Kentucky

Mary Williamson, 1932-1978, Wyandotte, Michigan, ex-Kentucky

The South

Nathan Abshire, 1913-1981, Louisiana

Clementine Ardoin, 1941-, Eunice, Louisiana

Dorothy Cole Auman, 1925-1991, Seagrove, North Carolina

Kathleen Auman, 1951-, Seagrove, North Carolina, ex-Colorado

Walter Auman, Sr., 1926-1991, Seagrove, North Carolina

Walter Auman, Jr., 1950-, Seagrove, North Carolina

Jonathan Weston Averill, 1949-, West Virginia, ex-California

Elva Ayers, 1909-1981, Sandstone, West Virginia

Larry Beasley, Greer, South Carolina, ex-Kentucky

Daisy T. Bell, 1922-, Bay St. Louis, Mississippi

David Edward Bell, 1905-1986, Luling, Texas

Betty Bendolf, 1939-, Boykin, Alabama

Jessie Bennett, Mt. Pleasant, South Carolina

Mary J. Bennett, 1923-2003, Mt. Pleasant, South Carolina

Anthony Bonin, 1940-1982, St. Martinville, Louisiana

Rev. Pearly Brown, 1915-1986, Georgia

Ray Brown, 1914-1998, Marietta, Georgia, ex-Tennessee

James Cales, Sandstone, West Virginia

John N. Callahan, 1895-1981, Birmingham, Alabama

Peter Christensen, West Virginia, ex-Tennessee

William T. Connor, 1927-1980, Durham, North Carolina, ex-Maryland

Roy Crawford, 1934-, Alabama

Clifton Creel, 1914-1999, Bessemer, Alabama

Aver Crider, 1900-1995, Bessemer, Alabama

Preston Crider, Bessemer, Alabama

Jeff Dalton, Greer, South Carolina, ex-Kentucky

Gary A. Davis, 1963-, Hixon, Tennessee

Jewell Deason, 1909-1991, Bessemer, Alabama

John Henry Demps, 1926-2011, Sparta, Tennessee

Cannon Doss, 1904-1982, Bessemer, Alabama

Robert Douglas, 1900-2001, Tennessee

Nick P. Dovellos, 1924-, Tarpon Springs, Florida, ex-Greece

Daniel Dugas, 1945-2000, St. Martinville, Louisiana

Ozie Leonard Emanuel, 1904-1982, Godwin, North Carolina

Edwin Fairconnetue, 1911-1979, Bay St. Louis, Mississippi

John B. Floyd, 1924-1985, Durham, North Carolina

Rudolph Floyd, 1933-, Durham, North Carolina

Eva Fontenot, 1924-1984, Eunice, Louisiana

Rudolph Fountain, 1918-1986, Bessemer, Alabama

Dow Gill, 1924-, Sandstone, West Virginia

Columbus Guffin, 1932-2006, Memphis, Tennessee

Nola Guidry, Louisiana

Sidney Guidry, Louisiana

Queenie Hall, 1938-, Alberta, Alabama

Gertrude Henson, 1922-2002, Gaffney, South Carolina, ex-North Carolina

Diane Hickson, Tallahassee, Florida

Agnes Hocutt, 1911-1996, Bessemer, Alabama

John Hocutt, 1903-1997, Bessemer, Alabama

Claudie Lee Holt, 1920-, Birmingham, Alabama

Arthur Jackson "Peg Leg Sam", 1911-1977, Jonesville, South Carolina

Nelvin Kilpatrick, 1919-, Arlington, Tennessee

Vinus Lejeune, 1919-1993, Louisiana

Lionel Leleux, 1912-1996, Kaplan, Louisiana

Lawrence Lewis, 1914-2000, Memphis, Tennessee, ex-Louisiana

Walter "Furry" Lewis, 1895-1981, Memphis, Tennessee, ex-Mississippi

William R. Millsaps, Greer, South Carolina

John Mitchell, 1895-1978, Arlington, Tennessee

Ethel Mohamed, 1907-1992, Mississippi

Don Montoucet, Lafayette, Louisiana

Mitchell Moser, Greer, South Carolina, ex-Virginia

James Frazier Moss, 1910-, Cookville, Tennessee

Richard Benjamin Moss, 1898-1991, Hayesville, North Carolina, ex-Georgia

Jackie Noto, Louisiana, Mississippi

Henry Herman Oliver, 1909-1993, Goldsboro, North Carolina

J.T. Perkins, 1927-, Arab, Alabama

Frank Pickett, 1890-1984, Madison, Alabama

Rev. Leon Pinson, 1919-1998, Mississippi

Frank Poinsette, 1934-, Durham, North Carolina, ex-South Carolina

Elton Quibideaux, Kaplan, Louisiana

Loretta Ann Rigdon, Bessemer, Alabama

Patricia A. Rigdon, Bessemer, Alabama

Patricia E. Rigdon, Bessemer, Alabama

William B. Rigdon, 1931-1995, Bessemer, Alabama

Jacob Schultz, 1899-1989, New Caney, Texas, ex-Alabama

J.C. Schultz, Freeport, Texas

Buford Smith Jr., 1961-, Louisiana

Clara Smith, 1908-2003, Bessemer, Alabama

Ernest Archer Smith, 1896-1993, North Fort Myers, Florida, ex-Georgia

Virgil Smith, Bessemer, Alabama

Houston Stackhouse, 1910-1980, Memphis, Tennessee, ex-Mississippi

Carl Story, 1916-1995, Greer, South Carolina, ex-North Carolina

Napoleon Strickland, 1919-2001, Como, Mississippi

Jimmy Sudduth, 1910-2007, Fayette, Alabama

Algie Vardaman Surratt, 1927-1983, Birmingham, Alabama, ex-Mississippi

Ellouise Taillac, 1914-2007, Bay St. Louis, Mississippi

John Isah Thatch, 1937-, Madison, Alabama

Martha Lavurne Thatch, 1950-, Madison, Alabama

Charlotte Tracey, 1904-2005, Gaffney, South Carolina, ex-North Carolina

Walter Tyler, Durham, North Carolina

Curtis C. Waterfield, 1926-, Knotts Island, North Carolina, ex-Virginia

Curtis W. Waterfield, 1953-, Knotts Island, North Carolina, ex-Virginia

Luther J. Weeks, 1932-1994, Dalton, Georgia

Carrie Wilkins, 1929-, Memphis, Tennessee, Arkansas

Joe Willie Wilkins, 1923-1981, Memphis, Tennessee, ex-Mississippi

Howard Williams, Cleveland, Mississippi

Joseph Lee Williams, 1903-, Crawford, Mississippi

Rev. North L. Williams, 1925-, Tallahassee, Florida, ex-Alabama

Ralph Williams, 1922-, Rossville, Georgia

Estelle Witherspoon, 1916-1998, Alberta, Alabama

Nettie Young, 1917-2010, Alberta, Alabama

The Upland South --

Jonathan Averill, 1949-, West Virginia, ex-California

Elva Ayers, 1909-1981, Sandstone, ex-West Virginia

Charles Leslie Bailey, 1916-2004, Adamstown, Pennsylvania, ex-Tennessee

Danny Bailey, 1918-2004, Knoxville, Tennessee

Donald H. Baker, 1944-, Norton, Virginia

Estil C. Ball, 1913-1978, Grassy Creek, North Carolina, ex-Virginia

Orna Ball, 1907-2000, Grassy Creek, North Carolina, ex-Virginia

Nema Belcher, 1917-2001, Elkview, West Virginia

Peggy Jean Black, 1935-, North Carolina

Pearl Bowling, 1897-1988, Blaine, Tennessee

Phyllis Boyens, 1947-2009, Charleston, West Virginia

Glen Branscum, 1928-2011, Onie, Arkansas, ex-Oklahoma

Flora Brock, 1913-1997, Newnata, Arkansas, ex-Mississippi

Elizabeth O. Brown, 1956-, Princeton, West Virginia, ex-Virginia

James Cales, Sandstone, West Virginia

Jerry Calvert, Morehead, Kentucky

Brenda Carper, 1943-, Princeton, West Virginia

Fred Carper, 1941-, Princeton, West Virginia

Martha Chandler, 1925-1989, Marshall, North Carolina

Peter Christensen, West Virginia, ex-Tennessee

Virginia D. Clayborne, 1929-1990, Linden, Tennessee

Buell Cobb, 1944-, Carrollton, Georgia, Alabama

Kyle Creed, 1912-1982, Galax, Virginia, ex-North Carolina

Percy Danforth, 1900-1992, Ann Arbor, Michigan, ex-Washington, D.C.

James E. Davis, 1926-, Mountain View, Arkansas

Samuel A. Davis, 1932-, Pleasant Grove, Arkansas

Hazel Dickens, Washington, D.C., ex-Virginia

James Earnest Dillon, 1889-1983, Beaver, West Virginia

Wilson B. Douglas, 1922-1999, Maysel, West Virginia

Olen Fendley, 1910-1993, Leslie, Arkansas

Retha Fendley, 1916-2004, Leslie, Arkansas

J.W. Finney, 1923-1996, Hazelwood, North Carolina

Christine Flinn, 1945-2005, North Carolina, ex-Indiana

Dow Gill, 1924-, Sandstone, West Virginia

Earl Walter Gilmore, 1924-2000, Clinchco, Virginia, ex-North Carolina

Blanche Griffith, 1906-1986, Sod, West Virginia

Sarah Ogan Gunning, 1910-1983, Hart, Michigan, ex-Kentucky

William Taylor Henry, 1929-, Oak Ridge, Tennessee, ex-Kentucky

Sallie Higgins, 1915-2004, Newnata, Arkansas

Delbert Hughes, 1905-1982, Ohley, West Virginia, ex-Kentucky

Thomas Hal Hunter, 1919-1993, Mars Hill, North Carolina

Martha Lee Hyatt, 1929-, Canton, North Carolina

William Otmer Iman, 1904-1987, Charleston, West Virginia

Alberta P. Johnson, 1910-2011, East Bank, West Virginia, ex-Pennsylvania

Elva E. Johnson, 1896-, Meadow Creek, West Virginia, ex-Virginia

Janette Carter Kelley, 1923-2006, Hiltons, Virginia

Aileen H. King, 1932-, Canton, North Carolina

Floyd F. King, 1930-2004, Canton, North Carolina

Jeff Kiser, 1954-, Whitesburg, Kentucky

James E. Kitchens, 1912-1979, Cardova, Alabama

Hugh Winfred McGraw, 1931-, Temple, Georgia

Thomas Buford McGraw, 1911-1982, Mt. Zion, Georgia

Robert A. McCoy, 1945-, Williamsburg, West Virginia

Robert McMillon, 1951-, Lenoir, North Carolina

Annie Estelle Monk, West Virginia

Fate Morrison, 1905-, Arkansas

Marvin Morrison, 1961-, Austin, Arkansas, ex-Kansas

Richard Morrison, Arkansas, ex-Kansas

Debbie Norton, 1961-, Marshall, North Carolina

Dellie Norton, 1898-1993, Marshall, North Carolina

Phoeba Parsons, 1908-2001, Orma, West Virginia

A.L. (Arthur Leroy) Phipps, 1916-1995, Barbourville, Kentucky

Helene Phipps, Barbourville, Kentucky

Kathleen Phipps, Barbourville, Kentucky

Leemon Phipps, Barbourville, Kentucky

Barbara Ann Powell, 1937-, Timbo, Arkansas, ex-Missouri

Nunnie Lee Presson, 1897-1977, Linden, Tennessee

Evelyn Ramsey, 1925-2001, Marshall, North Carolina

John S. Ramsey, 1939-, Auburn, Alabama

Byard Ray, 1910-1988, Marshall, North Carolina

Shelia Rice, 1953-, Marshall, North Carolina, ex-Tennessee

Lesley Riddle, 1905-1979, Rochester, New York, ex-North Carolina

Robert Robinson, 1950-, Waynesville, North Carolina

Harvey George Sampson, 1909-1991, Nicut, West Virginia

Calvin Sears, 1958-1994, Ivydale, West Virginia

Bookmiller Shannon, 1908-1985, Timbo, Arkansas

Dewey Shepherd, 1906-1996, David, Kentucky

Mabel Augusta Smith, 1912-2001, Linden, Tennessee

Toney Estes Smith, 1927-, Tuscaloosa, Alabama

Von Bulow Smith, 1908-1985, Linden, Tennessee

Michael Snyder, 1939-, Wymer, West Virginia

Alberta Stanley, Virginia

James Stanley, Virginia

Alexander Stewart, 1891-, Blackwater, Virginia, ex-Tennessee

Charles Summey, 1921-1991, Waynesville, North Carolina

Dovis Symns, 1949-, Princeton, West Virginia

Lou Booth Therrell, 1936-, Mars Hill, North Carolina, ex-Florida

John Homer Walker, 1898-1980, Narrows, Virginia, ex-West Virginia

Charlene Wallace, 1929-, Waco, Georgia

Berzilla Wallin, 1892-1986, Marshall, North Carolina

Cas Wallin, 1903-1992, Marshall, North Carolina

Dudley Wilson, 1954-, Whitesburg, Kentucky, ex-North Carolina

Jacquelyn Wilson, 1953-, Virginia

Melvin Wine, 1909-2003, Copen, West Virginia

George Wolfe, 1933-, Gallagher, West Virginia

George Washington Woodard, 1906-1984, Gadsden, Alabama

Martha Ann Woodard, 1913-2005, Gadsden, Alabama

Chester Davis Wootten, 1910-1988, Flatrock, Alabama

Freeman Edward Wootten, 1921-2001, Ider, Alabama

James Carnice Wootten, 1918-1986, Ider, Alabama

Nimrod Workman, 1895-1994, Chattaroy, West Virginia, ex-Kentucky

Erle C. Wright, Jr., 1944-, Wise, Virginia

Bobby Younger, 1941-, Mountain View, Arkansas

Samuel Younger, 1926-, Mountain View, Arkansas

The Heartland

Billy J. Abell, 1925-2013, McPherson, Kansas, ex-Texas

David R. Adair, 1933-2010, Tulsa, Oklahoma

Geraldine Baker, Belcourt, North Dakota

Henry Baker, Belcourt, North Dakota

Kepka Belton, Kansas

Bob Brown, Lebanon, Missouri

Lucille M. Brubacher, 1921-2006, Newton, Kansas, ex-Texas

Royce Campbell, 1923-1996, Langley, Oklahoma

Gene Chipman, 1909-1988, Perry, Missouri

John H. Clawson, 1913-1987, Okemah, Oklahoma, ex-Texas

Brenda Coker, 1949-, Tulsa, Oklahoma

Bill Collins, Missouri

Elzey Collins, 1892-1986, Dora, Missouri

Max Collins, 1916-2001, Shawnee, Oklahoma

Webb S. Collins, 1914-1999, Shawnee, Oklahoma

Timothy R. Daniels, 1948-, Cedar Rapids, Iowa

John D. Dednam, St. Louis, Missouri

Vivian Dednam, St. Louis, Missouri

Greek Ellick, Kansas, Oklahoma

David W. Gaines, 1952-, Dixon, Missouri

Arthur Goering, 1910-1999, Newton, Kansas

Paul P. Goering, 1903-1999, Moundridge, Kansas

Clarence E. Gourd, 1926-, Des Moines, Iowa

Weldon D. Gourd, 1931-2013, Iowa

Farrell Gourneau, St. John, North Dakota

Sandra Gourneau, St. John, North Dakota

Buster Grass, 1928-2003, Bethany, Oklahoma, ex-Kansas

Joyce E. Grimes, 1905-1996, Elgin, Iowa, ex-Minnesota

Riley Grimes, Iowa

Jack Hakethorn, Missouri

Jerry R. Hart, 1931-1992, Midwest City, Oklahoma

Charles W. Heath, 1902-, King City, Missouri

Albert Heselmeyer, Taylor, Texas

Patric S. Ireland, 1954-, Kansas City, Kansas

George P. Jackson, 1920-, Kansas City, Missouri, ex-Mississippi

Jacqueline D. Jackson, 1932-2003, St. Louis, Missouri

Cecil W. Johnson, 1911-1991, Shawnee, Oklahoma

Doris Johnson, Luray, Kansas

Ed Johnson, North Dakota

Bill L. Jones, 1926-, Dixon, Missouri

Carol D. Jones, 1940-, Dixon, Missouri

Mona Jones, 1937-, Dixon, Missouri

Meta Juhnke, 1916-1996, McPherson, Kansas

Richard Kohl, Perry, Missouri

Carl Krehbiel, 1896-1994, Moundridge, Kansas

Ernest M. Krehbiel, 1900-1988, Moundridge, Kansas

Jimmy La Rocque, Belcourt, North Dakota

Bertil I. Malm, 1910-1995, Rosholt, South Dakota

Myrtle Malm, 1908-1998, Rosholt, South Dakota

Ralph McCraw, 1917-1998, Tecumseh, Oklahoma

Ray McCraw, 1912-1990, Norman, Oklahoma

Harriet McClurg, 1917-1983, Newell, Iowa

Emmet McWoods, 1930-2005, St. Louis, Missouri

Floyd Midgett, 1936-, Langley, Oklahoma

Alex Morin, Belcourt, North Dakota

Bernt Odegard, 1903-1997, Erskine, Minnesota

Jimmy Parisien, Belcourt, North Dakota

Rosemary Parisien, Belcourt, North Dakota

Dennis Pash, 1954-, Kansas City, Kansas

Agnes Poitra, 1924-1999, Belcourt, North Dakota

Leon Poitra, 1922-2003, Belcourt, North Dakota

Zella Jackson Price, St. Louis, Missouri

John Purk, Cedar Rapids, Iowa

Ida Sacquinta, 1901-, Decorah, Iowa

Kevin A. Sanders, 1954-, Kansas City, Kansas

Ester Schmidt, 1932-, Newton, Kansas

Ellen E. Schrag, 1925-1996, Moundridge, Kansas

Roy Searcy, 1919-2000, Kansas City, Missouri, ex-Mississippi

Willie J. Smith, 1929-2003, St. Louis, Missouri

Willie Mae Ford Smith, 1904-1994, St. Louis, Missouri

Vernon E. Spooner, 1924-1991, Casselton, North Dakota

George Strimska, 1931-2003, Bartlett, Texas

Patrick Strimska, Bartlett, Texas

Thomas Strimska, Bartlett, Texas

Bloyd Jerome Talge, 1906-1992, Erskine, Minnesota

Edith Thiesen, Collinsville, Oklahoma

Henry Townsend, 1909-2006, St. Louis, Missouri, ex-Mississippi

Vernell Townsend, 1930-1995, St. Louis, Missouri, ex-Arkansas

Vernes M. Trandem, 1919-1993, Erskine, Minnesota

Genevieve M. Trinka, 1923-2010, Lidgerwood, North Dakota

Anton Vacura, 1913-1987, Jennings, Kansas

Eva Marie Vacura, 1926-2006, Jennings, Kansas

Monroe Veach, 1896-, Trenton, Missouri

Darrel Vik, 1943-, South Dakota

Sandra Vik, South Dakota

Alfred Vrazel, Buckholts, Texas

Anton Vrazel, Buckholts, Texas

Delbert Wedel, Hesston, Kansas

Dennis Wengert, 1942-1980, Cedar Rapids, Iowa

Lonnie O. Wilson, 1921-2002, Norman, Oklahoma

Rebecca A. Worthington, 1945-, Tulsa, Oklahoma

The Great West

Grant Wesley Ader, 1925-1978, Midvale, Idaho

Karen Lynn Ader, 1946-, Weiser, Idaho

Wanona E. Ader, 1924-, Midvale, Idaho, ex-Missouri

Wendell Ader, 1944-, Midvale, Idaho

Kenneth Atwood, Utah

Geraldine Baker, Belcourt, North Dakota

Henry Baker, Belcourt, North Dakota

Roger B. Baker, 1938-, Ontario, Oregon, ex-Idaho

James LeRoy Beebe, 1898-1984, Townsend, Montana

Helen Boyd, Ottumwa, South Dakota

Jean Louise Bunch, Durkee, Oregon

Scott N. Carter, 1953-, Miles City, Montana

Jose Ciscar, Ely, Nevada

Nels Clang, Broken Bow, Nebraska

John Craft, 1919-1996, Nampa, Idaho, ex-Texas

Daniel E. Dasovich, 1928-1977, Omaha, Nebraska

Daniel L. Dasovich, Omaha, Nebraska

Nellie Doke, 1908-2003, Ephraim, Utah

Ann Dorthy, Montana, ex-Michigan

Ed G. Dorthy, Montana, ex-Iowa

Charles Dougal, 1919-1998, Jordan Valley, Oregon, ex-Idaho

Frankie C. Dougal, 1918-, Jordan Valley, Oregon

Pete Drakulich, 1926-1998, Bellevue, Nebraska

Flora M. Duncan, 1923-, Orem, Utah

Gaile Duncan, 1960-, Orem, Utah

Alain Erdocaincy, 1959-, San Francisco, California

Clifford T. Flaten, 1909-2000, Boise, Idaho, ex-North Dakota

Mary Forsea, Richland, Oregon

Robert Forsea, 1918-2001, Richland, Oregon

Forrest Fretwell, 1940-, Jordan Valley, Oregon

David R. Frisbie, 1944-, Emmett, Idaho

George B. German, 1902-1991, Yankton, South Dakota, ex-Illinois

Farrell Gourneau, North Dakota

Sandra Gourneau, North Dakota

Leean Mower Gray, 1943-, Orem, Utah

Tessie Groth, 1904-1985, Miles City, Montana, ex-Canada

Michael Hanley, 1941-, Jordan Valley, Oregon

Barbara Hanson, 1937-, New Plymouth, Idaho, ex-California

Harold Albert Hanson, 1963-, New Plymouth, Idaho

Kenny Hanson, 1937-, New Plymouth, Idaho

Tena Hanson, New Plymouth, Idaho

John Hanzek, 1919-1997, Omaha, Nebraska

Catherine M. Hardman, 1925-, Orem, Utah

Charlene Hardman, 1945-, Orem, Utah

Fred Haun, 1897-1982, Weiser, Idaho, ex-Russia

Claudia J. Holmes, 1930-, Midvale, Idaho

Dennis K. Holmes, Midvale, Idaho

Phyllis Anne Holmes, 1932-, Cambridge, Idaho

Thomas E. Holmes, 1923-, Midvale, Idaho

William Kenneth Holmes, 1930-2000, Cambridge, Idaho

Denise Marie Inda, 1961-, Reno, Nevada

Janet Inda, Nevada

Mike Jergovic, 1918-2008, Omaha, Nebraska

Ed Johnson, North Dakota

Leona Johnson, Belcourt, North Dakota

Charles R. Kirby, Baker, Oregon

Gayle M. Kirby, Baker, Oregon

Lavaughn Kirby, 1912-1995, Baker, Oregon

Verdell Skinner Kirby, 1906-1989, Baker, Oregon

Jimmy La Rocque, Belcourt, North Dakota

Bryan McClure, Oregon, Washington

David McClure, 1950-, Spokane, Washington

Vernon L. McClure, 1921-2009, Midvale, Idaho

Vivian I. McClure, 1922-2006, Midvale, Idaho

Leota McKnight, 1917-1992, Nampa, Idaho

Mack Medakovich, 1912-1982, Council Bluffs, Iowa

Clara Meldrum, 1904-2000, Utah

Alex Morin, Belcourt, North Dakota

Bonnie Morrey, 1960-, Orem, Utah

Geneal M. Morrey, 1927-, Orem, Utah

Geraldine Mower, 1922-2009, Provo, Utah

Sivert O. Mysse, 1922-2004, Ingomar, Montana

Bonnie Lee Nielson, 1937-, Ephraim, Utah

Jimmy Parisien, North Dakota

Rosemary Parisien, North Dakota

Charles Pettis, 1900-1980, Broken Bow, Nebraska

D. Peter Plechas, Omaha, Nebraska

Agnes Poitra, 1924-1999, North Dakota

Leon Poitra, 1922-2003, North Dakota

Ken Putnam, 1955-, South Dakota

Bernard D. Rasmusson, 1930-2003, Polson, Montana

Luke Rollins, 1891-1977, Midvale, Idaho, ex-Oregon

John E. Sawyer, 1925-, Pinegrove, Montana, ex-Illinois

Benhard Setram, 1903-1999, Billings, Montana, ex-South Dakota

Vivian L. Shepard, 1919-2001, Payette, Idaho, ex-Montana

Vivian Skeans, 1948-, Boise, Idaho, ex-Oregon

Darrell Stykes, 1922-, Meridian, Idaho

Siguald Tueden, Montana, North Dakota

Elise O. Van Decar, Oregon

Lewis Carl Watson, 1911-1979, Ingomar, Montana, ex-Colorado

Roberta Whiting, 1958-, Nampa, Idaho

James W. Widner, 1924-, Darby, Montana, Wyoming

Jess L. Williams, 1892-, Lincoln, Nebraska

Dixie Wilmarth, Oxbow, Oregon, Idaho

Everett Wilmarth, 1929-1998, Oxbow, Oregon, ex-Idaho

Carl Wilson, 1911-1988, Miles City, Montana, ex-Colorado

The Pacific Northwest

Sandra Abolins, 1959-, Seattle, Washington

Ingrida Avotins, 1957-, Seattle, Washington

Steven Bartow, 1951-, Grants Pass, Oregon

George T. Beaman, 1907-1984, Yuba City, California

Janis Beisans, 1952-, Seattle, Washington

Steven Bennett, 1959-, Eugene, Oregon, ex-California

Robert Bojarcas, 1943-, Oregon

Steve Brewer, 1953-, Red Bluff, California

Theodore M. Bryant, 1926-, Eugene, Oregon

Brenda Caffrey, 1960-, San Francisco, California

James Caffrey, 1958-, San Francisco, California

Patricia Caffrey, 1956-, San Francisco, California

Thomas J. Caffrey, 1919-1996, San Francisco, California, ex-Arkansas

Cynthia Chang, California

Thomas Chin, California

Walter H. Christiansen, 1908-1991, Oakridge, Oregon, ex-California

Francis Clay, 1923-2008, San Francisco, California, ex-Illinois

Duane Coop, 1921-2009, Oregon

Jean Coop, 1932-, Creswell, Oregon

Julie Eng, California

Ronald Fong, California

Jane Forrester, Idleyld Park, Oregon

Michael Forrester, 1947-, Idleyld Park, Oregon

Robert Freimanis, 1911-2000, Seattle, Washington, ex-U.S.S.R.

Bettie F. Gibson, 1943-, Veneta, Oregon, ex-Virginia

Ronald O. Gibson, 1940-1983, Veneta, Oregon

Stanley A. Gonshorowski, 1919-1997, Eugene, Oregon, ex-North Dakota

Charles E. Griffin, 1926-1999, Olympia, Washington

Pauline E. Griffin, 1933-, Olympia, Washington

Eric A. Halberg, 1941-, Warren, Oregon

Pat Halberg, 1942-, Warren, Oregon

Anna L. Hoerster, Oregon

John H. Hoerster, 1901-1977, Rogue River, Oregon

James B. Hoots, 1918-1996, Ashland, Oregon, ex-Illinois

James K. Hulsey, Oregon, ex-Washington

Mayhorn Itha, 1912-1985, Brentwood, California, ex-Texas

Marshall P. Jackson, 1911-1983, Gresham, Oregon, ex-North Dakota

Marita Jansevics, Seattle, Washington, ex-Colorado

Benita Jaundaldris, 1962-, Seattle, Washington

Cora A. Johnson, 1913-1986, Livermore, California, ex-Texas

Harry O. Johnson, 1921-2010, Bothell, Washington, ex-North Dakota

Jim Johnson, 1943-1998, San Jose, California

Louise Johnson, San Jose, California

Patricia Lew, California

Phillip Li, California

Calvin E. Long, San Diego, California

Gary D. Lorentzen, 1949-, Astoria, Oregon

Sherry L. Lorentzen, 1948-, Astoria, Oregon

Glen Lum, California

Georgia L. Maki, 1909-2004, Astoria, Oregon

Liko Martin, Kauai, Hawaii

Milton F. Mayfield, 1937-, Oregon

Peter Medeiros, Honolulu, Hawaii

John H. Miller, 1921-1995, Roseburg, Oregon

Mary G. Miller, 1930-, Roseburg, Oregon

Bryant C. Minor, 1917-2000, Modesto, California, ex-Oklahoma

Maxine Minor, Modesto, California, ex-Arkansas

Russell E. Modrell, 1916-1995, Terrebonne, Oregon, ex-Idaho

Willie Moore, 1929-, Emeryville, California, ex-Louisiana

Alice K. Namakelua, 1892-1987, Hawaii

Jerry Nicholson, Seattle, Washington

Lisa Nicholson, 1916-, Seattle, Washington

Julian O'Bryant, 1928-, Veneta, Oregon, ex-Oklahoma

Irene A. Olson, 1944-, Seattle, Washington, ex-Latvia

Wallace S. Olson, 1940-, Seattle, Washington, ex-Virginia

Walter J. Osborne, 1918-1986, Prineville, Oregon, ex-California

Joseph F. Pancerzewski, 1905-1991, Enumclaw, Washington, ex-Minnesota

Margaret Pang, Honolulu, Hawaii

Raymond Pang, Honolulu, Hawaii

Bill Parrish, Redwood, California, ex-New Mexico

Inez Parrish, 1911-1991, Redwood, California, ex-Texas

Ray E. Poppe, 1931-, Skamokawa, Washington, ex-Wisconsin

Keith Poppert, 1937-, Wasilla, Alaska, ex-Colorado

Virgil Poppert, 1910-1997, Wasilla, Alaska, ex-Colorado

William W. Puustinen, 1903-1995, Oregon, ex-Finland

Robert Quam, 1943-, Cloverdale, California, ex-North Dakota

Reinis Ritelis, 1942-, Seattle, Washington, ex-Latvia

Louis C. Robinson, 1915-1976, Berkeley, California, ex-Texas

Martins Rubenis, 1957-, Seattle, Washington

Hugh Samples, 1903-1987, Central Point, Oregon, West Virginia

Dorothy Seay, 1916-1993, King City, California, ex-Texas

Herman Seay, 1913-2002, King City, California, ex-Texas

Homer Shamblin, 1907-1994, Pleasanton, California, ex-Texas

Iris Shamblin, 1910-2001, Pleasanton, California, ex-Texas

James Sisler, Kodiak, Alaska

Clarence E. Smith, 1940-, Oakland, California, ex-Texas

James Soong, California

Keith Steele, 1929-1995, Leaburg, Oregon

Elaine Sylvia, California

Ron Sylvia, California, Massachusetts

Robert H. Waibel, 1934-, Sweet Home, Oregon

Raymond E. Willis, 1901-1995, Springfield, Oregon, ex-Missouri

Adam J. Wleklinski, 1908-1986, Renton, Washington, ex-Germany

Irena Wleklinski, Renton, Washington

William R. Yohey, 1919-1991, McMinneville, Oregon, ex-Nebraska

Janina Zutis, 1939-, Seattle, Washington

The Pacific Southwest

Sam Agins, Arizona, Colorado

Luis Armendáriz, Presidio, Texas

Eural Bake, 1909-2001, Prescott, Arizona, ex-Utah

Nila Mary Bake, 1919-1997, Prescott, Arizona, ex-Idaho

Everett Brisendine, 1906-1996, Chino Valley, Arizona, ex-Oklahoma

Francisco Castro, California

Sam Chatmon, 1899-1983, El Cajon, California, ex-Mississippi

Francis Clay, 1923-2008, San Francisco, California, ex-Illinois

Duane Coop, 1921-2009, Oregon

Harry Leandro Cordova, 1947-, Truchas, New Mexico

Porfirio Cordova, 1926-2009, New Mexico

Rosanna Cordova, 1926-1996, New Mexico

Danny Cruz, charro, Los Nietos, California

Tom Cruz, California

Van Cunningham, 1896-1984, fiddler, Bodfish, California

Fredrick Dolby, Jr., Texas

Willie J. Dolby, Texas

Gary Dunshee, Alpine, Texas

Eugene Enis, 1953-, Tucson, Arizona

Gerald Enis, 1961-, Tucson, Arizona

Marvin Enis, 1956-, Tucson, Arizona

Francis J. Enriquez, Sells, Arizona

Alfredo Figueroa, singer, guitarist, Blythe, California

Ervin Garcia, 1934-, Tucson, Arizona

Alicia Gonzales, paper crafts, Los Angeles, California

Margarita Gutierrez, California

Van Holyoak, 1928-1980, Arizona

John M. Hughes, 1909-1998, Clifton, Arizona

Stella F. Hughes, 1916-, Clifton, Arizona, ex-Oklahoma

Mayhorn Itha, 1912-1985, Brentwood, California, ex-Texas

Rex Ivey, 1950-, Alpine, Texas

Robert Ernest Lee Jeffery, 1915-1976, blues pianist, San Diego, California

Martha A. Jennings, 1938-2007, Thatcher, Arizona, ex-Arkansas

Sharon Lee Jennings, 1962-, Thatcher, Arizona, ex-Kansas

Tommy R. Jennings, 1940-2003, Thatcher, Arizona

Jesus Manuel Jimenez, Presidio, Texas

Cora A. Johnson, 1913-1986, Livermore, California, ex-Texas

Jim Johnson, 1943-1998, San Jose, California

Louise Johnson, San Jose, California

Jon A. Knudtson, 1945-, Yuma, Arizona, ex-Minnesota

Clarence Langen, 1911-1990, Thatcher, Arizona, ex-New Brunswick

Mrs. Clarence Langen, Thatcher, Arizona

Calvin E. Long, San Diego, California

David Luckow, 1945-2003, Tucson, Arizona, ex-California

Benjamin Maestas, Taos, New Mexico

Felipe Mares, 1908-1978, New Mexico

Lucy Mares, 1917-2001, New Mexico

Jose Martinez, California

Dave McEnery, 1914-2002, Nashville, Tennessee, ex-Texas

Bryant Minor, California, ex-Oklahoma

Maxine Minor, California, ex-Arkansas

Willie Moore, 1929-, Emeryville, California, ex-Louisiana

Bill Neely, 1916-1990, Austin, Texas

Carmen Orozco, 1921-, Redford, Texas

Bill Parrish, California, New Mexico

Inez Parrish, California, ex-Texas

Danial Raya, California

Louis C. Robinson, California, ex-Texas

Victor Romero, California

Juanita Saludado, singer, Earlimart, California

Don Jésus Sanchez, 1910-1983, violinist, Los Angeles, California

Dorothy Seay, California, Texas

Herman Seay, California, Texas

Homer Shamblin, 1907-1994, Pleasanton, California, ex-Texas

Iris Shamblin, 1910-2001, Pleasanton, California, ex-Texas

Clarence E. Smith, 1940-, Oakland, California, ex-Texas

Lorence L. Smith, Colorado

Elaine Sylvia, California

Ron Sylvia, California, ex-Massachusetts

Elizabeth Rose Tea, 1920-, Clifton, Arizona

Pablo Trujillo, 1916-, New Mexico

Florentino Urias, Presidio, Texas

Jose Urias, Texas, Presidio, Texas

Maria Velasquez, California

Ossie White, California

Roscoe White, California

Jesse Wright, California

Jimmy Wright, singer, Fresno, California

Walter Wright, singer, Fresno, California

William Wright, 1914-1982, singer, Selma, California
Collection Restrictions:
Access by appointment only. Where a listening copy or viewing copy has been created, this is indicated in the respective inventory; additional materials may be accessible with sufficient advance notice and, in some cases, payment of a processing fee. Older papers are housed at a remote location and may require a minimum of three weeks' advance notice and payment of a retrieval fee. Certain formats such as multi-track audio recordings and EIAJ-1 videoreels (1/2 inch) may not be accessible. Contact the Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections at 202-633-7322 or rinzlerarchives@si.edu for additional information.
Collection Rights:
Copyright and other restrictions may apply. Generally, materials created during a Festival are covered by a release signed by each participant permitting their use for personal and educational purposes; materials created as part of the fieldwork leading to a Festival may be more restricted. We permit and encourage such personal and educational use of those materials provided digitally here, without special permissions. Use of any materials for publication, commercial use, or distribution requires a license from the Archives. Licensing fees may apply in addition to any processing fees.
Collection Citation:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife, Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections, Smithsonian Institution.
Identifier:
CFCH.SFF.1976, Series 8
See more items in:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife
Archival Repository:
Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections
EDAN-URL:
ead_component:sova-cfch-sff-1976-ref57

Modify Your Search







or


Narrow By