Skip to main content Smithsonian Institution

Search Results

Collections Search Center
3 documents - page 1 of 1

Shaker Dance at Quileute, Washington Drawing

Collection Creator:
Reagan, Albert B., 1871-1936  Search this
Extent:
1 Item (leaf )
Culture:
Quileute  Search this
Type:
Archival materials
Date:
n.d
Local Numbers:
NAA INV 08655000

NAA MS 1802

OPPS NEG 85-11,561
Local Note:
drawing
Topic:
Language and languages -- Documentation  Search this
Works of art  Search this
Collection Citation:
Manuscript 1802, National Anthropological Archives, Smithsonian Institution
See more items in:
MS 1802 Ethnological Studies of the Hoh and Quileute Indians, the Sole Survivors of the Chimakuan Linguistic Family
Archival Repository:
National Anthropological Archives
EDAN-URL:
ead_component:sova-naa-ms1802-ref1
Online Media:

Native Americans

Collection Creator:
Smithsonian Institution. Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Type:
Archival materials
Introduction:
The continuing traditions of the original inhabitants of this nation were presented in the Native Americans area by representatives of the more than 200 Native American communities throughout the United States. Working with the Smithsonian, they had examined their traditions and created the programs, speaking to their way of life today and their hopes for the future.

The Native Americans area was designed with Native traditions in mind. The entire area lay within a circle that represented the wholeness of life, emphasizing that, in Native philosophy, everything is interrelated. A corn field formed the outlying circle; corn, the contribution of Native Americans to the peoples of the world, is regarded as the gift of Mother Earth. With squash and beans sharing the field, the entire area was thus surrounded by the three staple foods of the Southwest, the "three sisters" of the Iroquois. The Learning Center, designed by architect Dennis Sun Rhodes, Arapaho, faces East, the direction of sunrise and of life, and visitors were intended to proceed inside sunwise, in a circle. In its design and in its presentations of music, crafts, dance, and discussion, the Native Americans area honored the first Americans.

Building upon six years of programming during preceding Festivals, the Bicentennial presentations presented a region-by-region overview of American Indian folklife:

June 16-20, Northeast (Six Nations, Iroquois, Mohawk, Seneca, Onandaga, Tuscarora, Algonkian, Passamaquoddy, Penobscot, Shinnecock, Hassanamisco, Nanticoke, Susquehanna, Wampanoag, Narragansett, Gay Head, Mohegan, Schaghticoke)

June 23-27, Great Lakes (Oneida, Ojibwa)

July 1-5, Southeast (Cherokee, Chickasaw, Choctaw, Creek, Seminole, Tuscarora, Muskogee, Tunica-Biloxi of Louisiana, Mattaponi, Houma Tribe of Louisiana, Alabama Creek, Lumbee)

July 7-11, Southern Plains (Comanche, Kiowa, Kiowa Apache, Omaha, Pawnee, Ponca, Southern Cheyenne)

July 14-18, Prairie (Sac and Fox)

July 21-25, Northern Plains (Northern Cheyenne)

July 28-August 1, Northwest Coast (Alaska Federation of Natives, Confederated Tribes of Siletz, Confederated Tribes of the Warm Springs Indian Reservation)

August 4-8, Southwest (San Juan Pueblo, Navaho, White Mountain Apache, Comanche)

August 11-15, Plateau (Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation, Confederated Tribes and Bands of the Yakima Indian Nation, Ute, Klamath)

August 18-22, Basin (Northern Paiute, Southern Paiute, Washo, Western Shoshone, Walker River Paiute)

August 25-29, Northern California (Miwok, Wintun, Pomo, Yurok, Karok, Tolowa, Hupa, Klamath, Tchinook, Confederated Tribes of the Umatilla, Quileute)

September 2-6, Arctic (Alaska Federation of Natives)

Lucille Dawson served as program coordinator, assisted by Thomas Kavanagh. The multi-year program was shaped by the Native Americans Advisory Group, including Louis Bruce, Rayna Green, Dell Hymes, Clydia Nahwooksy, Alfonso Ortiz, and William Sturtevant.
Participants:
Northeast

Six Nations, Iroquois

Mohawk

Mary Adams, basket maker

Mike Adams, basket maker

Sally Ann Adams, basket maker

Richard Hill, headdress maker

Stan Hill, bone carver

Tammy Hill, craft sales

Mary Longboat, cornhusk worker

Margaret Torrence, basket maker

Cam Wilson, silversmith

Mark Wilson, craft sales

Wanda Wilson, dancer

Oneida

Eula Chrisjohn, cornhusk worker

Irving Chrisjohn, cornhusk worker

Richard Chrisjohn, Sr., wood carver

Richard Chrisjohn, Jr., wood carver

Onondaga

Andrea Jimerson, dancer

Marty Jimerson, dancer

Huron Miller, project coordinator

James Skye, wood carver

Guy Williams, dancer

Ruby Williams, dancer

Tim Williams, dancer

Seneca

Helen Harris, dancer

Linda Harris, dancer

Philman Harris, drum and rattle maker

Steve Harris, dancer

Hazel Jimerson, dancer

Lester Jimerson, dancer

Mamie Jones, dancer

Paul Jones, dancer

Kevin Johnny John, dancer

Mike Johnny John, dancer

Vera Miller, beadworker

Rodney Pierce, dancer

Marlene Thomas, dancer

Hazel Thompson, gancer

Phillip Thompson, dancer

Natie Watt, basket maker

Ruth Watt, basket maker

Tuscarora

Louise Henry, beadworker

Oscar Moses, Lacrosse stick maker

Kevin Patterson, Lacrosse stick maker

Wes Patterson, Lacrosse stick maker

Edward Sayer, finger weaving

Wilmer Wilson, 1925-2002, craft sales manager

Algonkian

Chuck Comanda, canoe maker

Mary Comanda, canoe maker

William Comanda, canoe maker

Ojibwa

Audrey Pawis, quill worker

Discussants

Asenith D. Vogt, coordinator

Joseph A. Nicholas, discussant, Passamaquoddy

Andy Akins, discussant, Penobscot

Charles Jennings, discussant, Penobscot

Brian Miles, discussant, Pequot

Eva Smith, discussant, Shinnecock

Diane Bess, discussant, Shinnecock

Lois Wilcox, discussant, Hassanamisco

Kenneth Clark, discussant, Nanticoke

Kathy Clark, discussant, Nanticoke

Jody Hale, discussant, Susquehanna

Lydia Hale, discussant, Susquehanna

Edith Andrews, discussant, Wampanoag

Naomi Andrews, discussant, Wampanoag

Alberta Wilcox, discussant, Narragansett

Lloyd Wilcox, discussant, Narragansett

Helen Attaquin, discussant, Gay Head

Mother Helen Attaquin, discussant, Gay Head

Stilson Fands, discussant, Mohegan

Trudy Lamb, discussant, Schaghticoke

George Mitchell, Commissioner of Indian Affairs for the State of Maine

Southeast

Cherokee

Wanda Barr, dance leader

Mike Daniels, pottery

Cecil Hall, discussant

Don Mabray, discussant

Frank Mclemore, discussant

Eva Nordwell, discussant

Eunice Old Field, weaver

Knohovtee Scott, jewelry, silversmith

Ross Swimmer, discussant

Dick Spahr, head cook

Mary Lou Spahr, cook

Mrs. Ross Swimmer, discussant

Anicl Barr, dancer

Sheila Barr, dancer

Brenda Johnson, dancer

Jeanette Reese, dancer

Gina Pritchett, dancer

Michelle Ummtukee, dancer

Chickasaw

Aaron Christy, guide

Hazel Christy, dancer, beadwork

Overton James, discussant

Emma Mose, dancer

Buster Ned, dancer

Calvin Ned, dancer

Rhonda Ned, dancer

Wanda Ned, dancer, beadwork

Bienum Pickens, dancer, stickball, drummer

Adam Sampson, singer, dancer, stickball

Richard Sampson, dancer, stickball

Junior Thomas, dancer

Mary Wallace, dancer

Mrs. Overton James

Choctaw

Clelland Billy, stickball

Glendale Billy, food, cook

David Gardner, discussant

Lucinda Gibson, arts and crafts

Eula Goings, cook

Hugh Jefferson, stickball, discussant

Ray Jefferson, stickball

Louise Isscomer, beading

Myrtle Lowman, basket weaving

Sherrin Matlock, discussant

Mrs. David Gardner, discussant

Creek

Claude Cox, discussant

Paul Culley, 1925-, dancer

Wynena Evans, beadwork, singer

Brian Fife, dancer, discussant

Margaret Freeman, cook

Hepsey Gilroy, looming, dancer

Solomon McCombs, artist

Buddy Scott, silversmith, dancer

Genda Scott, basket weaving, dancer

Gene Timothy, discussant, food, Lacrosse

Mrs. Claude Cox, discussant

Seminole

Beulah Bemo, arts and crafts

Mallene Davis, singer, dancer; Miss Indian Oklahoma

Kelly Haney, artist, dancer, stickball

Samantha Hooper, education guide, dancer

Ida Little, food, shell shaker, dancer

Terry Little, cook

H. T. Miller, stomp dancer, stickball

Tom Palmer, stomp dancer, stickball

Ida Lee Redbird, shell shaker, dancer

Jennie Lee Rice, shell shaker, dancer

Ed Tanyan, discussant

Mrs. Ed Tonyan, discussant

Cherokee

William Crow, wood carver

Betty Crow, bead worker

Tuscarora

Ernest Carter, discussant

Benjamin Maynor, discussant

Muskogee

Angela Lyles, discussant

Ann Taylor Tate, discussant

Tunica-Biloxi of Louisiana

Rose Marie Gallardo, discussant

Mary Vercher, discussant

Mattaponi

Chief Curtis Custalow, discussant

Gertrude Custalow, discussant

Houma Tribe of Louisiana

Steve Cheramie, discussant

Randolph Francis, discussant

Alabama Creek

Connie S. Tullis, discussant

Buford L. Rolin, discussant

Lumbee

Donna Chavis

Sonya Allen

Southern Plains

Carla Allrunner, dancer

Richard Asenap, program coordinator

Joe Attocknie, 1911-1984, singer, flute player

Rosalie Attocknie, 1926-2011, artist

Bobbi Bradley, artist

Hawana Bradley, artist

Ronald Burless, artist

Ed Chappabitty, singer

Evelyn Chappabitty, singer

Florence Chasenah, beadworker

Gerald Chasenah, dancer

James Chasenah, singer

Kim Chasenah, dancer

Wallace Coffey, narrator, dancer

James Cox, narrator, tribal chairman

Marie Cox, craftsperson

Sam Devenney, historian, photographer

Jamie Franklin, dancer

Rita Franklin, dancer

Patty Hall

Carol Hall

Melvin Kerchee, singer, dancer

Melvin Kerchee, Jr., dancer

Nettie Kerchee, 1921-2003, dress maker, bead worker

Diane Motah, craftsperson

Lee Motah, historian, narrator

Haddan Nauni, singer

Rose Nauni, craftsperson

Leslie Niedo, bead worker

Frank Oberly, narrator

Mary Oberly, craftsperson

Sam "Doc" Peweardy, singer

Bill Poafpybitty, graphics, sculptor

Richard Ralph Poafpybitty, 1963-1996, actor

Sarah Pohosucut, historian

Henry Pratt, flute player, dancer, singer

Leonard Riddles, artist

Kenneth Saupitty, narrator

Gene Sovo, war dancer

Junior Sovo, war dancer

Margie Sovo, moccasin maker

Jerome Tahawah, singer

Edmond Tate, dancer

Joyce "Doc" Tate Nevaquaya, 1932-1996, flute player, dancer, artist

Jermone Tahawah, singer

May Tonips, beadworker, graphics, sculptor

Rick Tosee, dancer

George Wallace, singer

Juanita Wallace, singer

Eva Watchataker, beadworker

George "Woogee" Watchataker, dancer, flute player

Junior Weryackwe

Eva Weryackwe

Patricia Whitewolf, shawl maker

Sheryle Whitewolf, dancer

Elmer Winnerchy, 1917-1986, singer

Evelyn Winnerchy, 1917-1996, dancer

Prairie

Sac & Fox Tribe

Bill Grass

John Gakey

Shannon Franklin

Omer Jefferson, Jr.

Kate Walker

Winnie Gibson

Delphine Foreman

Sarah Riley

Sharon Byers

Bill Foreman

Jerry Nanaeto

Kimberly Nanaeto

Harriet Nanaeto

Barbara Hawkins

Kartherine Franklin

Ronnie Harris

Sandy Harris

R.J. Harris

Merle Boyd

Tammy Boyd

Pamela Boyd

Mabel Harris

George Harris

Leona Starr

Jimmy Starr

James L. Starr

Leota Black

Carl Butler

Cecil Littlehead

Clarissa Littlehead

Oma Patrick

Irene Harris

Georgianna LeClair

Teresa LeClair

Larry Blanchard

Linda Standing

Karen "Candy" Hunter

Henry O. Hunter

Douglas Franklin

Dino Riley

George Switch

Jessica Patterson

Muriel Patterson

Valerie Patterson

Carol Patterson

Frances Coker

Richard Mullake

Kay Kay Goodeagle

Mary Clark

Donald Marland

Mary Mack

Guy Wakalee

Huge Wakalee

Marilyn Thurman

Herschel Tiger

Jack Thorpe

Lee Bass, Jr.

Elmer Manatowa, Jr.

Northern Plains

Northern Cheyenne

Harry Littlebird, Sr., gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Annie Joyce Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

Richard Littlebird, dancer, gourd dance, hand game

Serena Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts

Limona Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts

Rose Ann Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts

Ginger Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts

Theresa Brady, dancer, gourd dance, arts & crafts, cook

Curtis Brady, dancer, gourd dance, hand game

Steve Brady, dancer, gourd dance, hand game

Eggonn Brady, dancer, gourd dance, hand game

Elsie Wick, hand game, arts & crafts, cook

Donna Wick, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

Christine Wick, gourd dance, hand game, arts & crafts

James Wick, gourd dance, hand game, arts & crafts

Dennis Wick, gourd dance, hand game, arts & crafts

Ernest King, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Grover Wolfvoice, 1890-1978, hand game, arts & crafts

Dale Brady, gourd dance, hand game, arts & crafts

Joe Lonewolf, dancer, gourd dance, arts & crafts, singer

Crawford Lonewolf, dancer, gourd dance, hand game, singer

Charles Brady, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Arnie Brady, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

Hilda Manley, dance, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

James Littlebird, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Harriet Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

Geofredo Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, singer

Clinton Birdhat, dancer, hand game, singer

Marlene Belly Mule, dancer, gourd dance, arts & crafts, cook

Ruth Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

Stacey Gwen Littlebird, gourd dance, hand game, arts & crafts

Rose Medicine Elk, hand game, arts & crafts, cook

John Medicine Elk, Sr., gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

John Killsontop, Sr., gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Rose Killsontop, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

Mike Bearcamesout, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Robert Bearchum, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Robert Redwoman, hand game, arts -- & -- crafts, singer

Mary Redwoman, hand game, arts & crafts, cook

Elmer Fightingbear, dancer, hand game, arts & crafts, singer

Tommy Rockroads, dancer, hand game, arts & crafts, singer

Dave Glenmora, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Wilson Brady, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Tim Littleboy, dancer, hand game, arts & crafts

Webby Runsabove, dancer, hand game, arts & crafts, singer

Billy Runsabove, dancer, hand game, arts & crafts, singer

Fernando Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Steve Littlebird, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer, coordinator

Northwest Coast

Les Houck

Merle Holmes

Charles Rick

Charles McKnight

Edmund Ben

Delores Pigsley

Archie Ben

Paul Jackson

Shirley Walker

Raymond Ben

Judy McKnight

Melvin McKnight

Bunni Houck

Jerry Running Foxe

Paulene Rick

Joe McKnight

Randy Rick

Boby Dumont

Victoria Ben

Dave Harley

Carlene Easter

Delbert Bell

Caroline Easter

Alaska Federation of Natives

Judy Brady

Herman Davis

Ruth Farquhar

Sharon Frank

Larry Garrity

Laura Eliz Joseph

Larry Judy

Alice Kitka

Marla Kitka

Donna Lang

Dorothy Lord

Tim McGraw

Lillian Nielsen

Mike Spoon

Martin Strand, Jr.

Martina Strand

Marlene Thomas

Cynthia Williams

Ethel Williams

Karin Williams

Janice Williams

Isabella Brady

Ethel Makinen

George Ramos

Marie Thiemeyer

Margy Johnson

Southwest

Amos Beatty

Jimmy Thompson

Charles Henry

Ron Quay

Wilkie Dazen

John Chissay

Mike Cooley

Pat Cooley

Bruce Cooley

Theresa Truesdell

Myrna Tessay

Wilfred Peaches

Manuelita Early

Jerry Lupe

Mike Truesdell

Bernice Endfield

Lula Machuse

Azlie Lupe

Pheobe Gooday

Nelson Lupe, Sr.

Shirleen Bullock

Beverly Machuse

June Marie Dale

Ophelia Peaches

Maria Endfield

Umatilla

Traditional Long House Group from Pendleton, Oregon

Edith K. McCloud, narrator, bead worker

Lillian E. Hoptowit, craftsperson, bead worker

Terry L. Hoptowit, dancer

Rosie McCloud, dancer

Eliza B. Nez, dancer

Joseph P. Tias, dancer

Bernadette B. Nez, dancer

Anthony G. Hoptowit Sr., crafts

Anna Marie Brown, buckskin worker

James Hoptowit, dancer

Donna B. Nikolaide, dancer, assist.

Willard D. Showay, singer

Arthur Williams, singer, crafts-beadwork

Lonnie R. Selam Sr., singer

William A. Johnson Sr., feather worker

Mrs. Arthur Williams, bead worker

Phillip Jackson, dancer, assist.

Eliza Bill, coordinator

Norma June Mosquito, dancer

Beksee Mosquito, singer, drummer

John Willard Hoptowit, dancer

Maisie McCloud, dancer

David Dean McKay, dancer

Babette Cowapoo, dancer

Ellen Taylor, dancer

Julie Taylor, dancer

Alberta Taylor, dancer

Ellen Johnson, bead worker

Cidric Bill, dancer

Anthony G. Hoptowit Jr., dancer

Emile Bill, dancer

Robert Bill, dancer

Sheila Bill, dancer

Sonny Gail McCloud, dancer

Angie McCloud, dancer

Raphael Bill, dancer, assist.

Veva E. Bill, storyteller

Sylvester Selam, dancer

Gabriel Selam, singer

Sandy Sampson, dancer, narrator, sign language

The Confederated Tribes and Bands of the Yakima Indian Nation of Toppenash, Washington will also be featured. Simon Sampson is the coordinator.

We will feature the Ute Reservation led by Gwen Mojado, the Inter-Tribal Council of Nevada led by Harold Wyatt, and the Klamath Tribe of Oregon led by Leonard Norris.

Northern California

Miwok Tribe

William Franklin, dancer, lecturer, hand game player

Cora Franklin, dancer, lecturer, hand game player

Margaret Villa, dancer, lecturer, jewelry maker

Theresa Coy, dancer, lecturer, hand game player

Carl Mathiesen, dancer, lecturer, hand game player

Inez Mathiesen, dancer, lecturer, hand game player

David Franklin, dancer, lecturer, hand game player

Ronnie Franklin, dancer, lecturer, hand game player

James Franklin, dancer, lecturer, hand game player

Norman Franklin, dancer, lecturer, hand game player

Robert Coy, dancer, lecturer, hand game player

Elaine Barber, dancer, lecturer, hand game player

Dorothy Stanley, food demonstration, lecturer

Dwight Zutchke, dancer, lecturer

Wintun Tribe

Mary Norton, food sales

Frances McDaniel, basket maker

Pomo Tribe

Elsie Allen, 1899-1990, basket maker, Ukiah, California

Yurok Tribe

Elaine Glairy, jewelry maker

Mary Birchfield, food sales

Ollie Foseide, 1921-, basket maker, Hoopa, California

Warren Abbott, food sales, dancer

Lareta James, dancer, singer

Dewey George, 1899-1985, boat maker, dance leader, McKinleyville, California

Rosie Silva, dancer, singer

Julius Aubrey, boat making assistant, dancer

Oscar Taylor, net maker, singer, dancer

Eileen Figueroa, basket maker, singer

Sam Jones, 1913-1996, stick game player

Mark Sundberg, stick game player, dancer, canoe assistant

Lisa Sundberg, dancer, jewelry maker

Joy Sundberg, Northern California coordinator, lecturer

Karok Tribe

Charlie Tom, singer, drummer, dancer

Jo Peters, 1923-, jewelry maker, basket maker, lecturer, Hoopa, California

Tammy Peters, dancer, jewelry maker

Laura George, guide, assistant

Lorna Dodge, lecturer, guide, assistant

Tolowa Tribe

Billy Richards, dancer

Mark Richards, dancer

Nicole Richards, dancer

Loren Bommelyn, 1956-, lead singer, Fort Dick, California

Fred Moorehead, lead singer

Betty Green, dance assistant

Kim Richards, dancer

Tanya Richards, dancer

Ronnie Richards, dancer

Marvin Richards, dancer

Denise Lopez, dancer, guide

Denise Richards, dancer, guide

Pam Mattz, dancer

Joan Richards, food sales

Darlene Richards, food sales

Lorene Richards, dancer

William Richards, food sales

Viola Richards, food sales

Bill Bommelyn, dancer

Walter Richards, singer

Lila Moorehead, sand bread maker, cook

Hupa Tribe

Merve George, band leader, dancer

Eleanor Abbott, language class leader

Andy Andrioli, lecturer, guitar player, dancer

Kim Yerton, dancer, learning center assistant

Janice Yerton, learning center assistant

Endora Saxson, dancer

Mike Waterman, drummer

Doug Duncan, lead guitar player

George Disdy, guitar player

Ann Taylor, assistant

Pat Andrioli, assistant

Paiute Tribe

Joseph Saulque, lecturer, historian

Film and Video Presentation

Vern Korbe

Carol Korbe

Dick O'Rourke

Lorraine O'Rourke

Brian Tripp

Dolly Tripp

Daniel O'Rourke

Klamath Tribe

Leonard Norris, Jr., Coordinator

Cecil L. Gallagher

Nick Kimbal

Charlie Bates

Rhonda Jimenez

LaNell L. Jackson

Rose Mary Tree Top

Jean Tina Bates

Bill L. Jackson

Anna Marie Jackson

Valgene Teeman

Marc McNair

Tchinook Tribe of Oregon

Karleen F. McKenzie

Confederated Tribes of the Umatilla

Leslie Minthorn, Coordinator

Quileute Tribe

Robert Bojorcas, 1943-, Coordinator, Eugene, Oregon
Collection Restrictions:
Access by appointment only. Where a listening copy or viewing copy has been created, this is indicated in the respective inventory; additional materials may be accessible with sufficient advance notice and, in some cases, payment of a processing fee. Older papers are housed at a remote location and may require a minimum of three weeks' advance notice and payment of a retrieval fee. Certain formats such as multi-track audio recordings and EIAJ-1 videoreels (1/2 inch) may not be accessible. Contact the Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections at 202-633-7322 or rinzlerarchives@si.edu for additional information.
Collection Rights:
Copyright and other restrictions may apply. Generally, materials created during a Festival are covered by a release signed by each participant permitting their use for personal and educational purposes; materials created as part of the fieldwork leading to a Festival may be more restricted. We permit and encourage such personal and educational use of those materials provided digitally here, without special permissions. Use of any materials for publication, commercial use, or distribution requires a license from the Archives. Licensing fees may apply in addition to any processing fees.
Collection Citation:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife, Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections, Smithsonian Institution.
Identifier:
CFCH.SFF.1976, Series 6
See more items in:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife
Archival Repository:
Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections
EDAN-URL:
ead_component:sova-cfch-sff-1976-ref44

MS 1802 Ethnological Studies of the Hoh and Quileute Indians, the Sole Survivors of the Chimakuan Linguistic Family

Creator:
Reagan, Albert B., 1871-1936  Search this
Extent:
212 Pages
2 Maps
3 Items (musical score pages )
Culture:
Quileute  Search this
Type:
Collection descriptions
Archival materials
Pages
Maps
Drawings
Musical scores
Date:
undated
Scope and Contents:
Includes text and drawings, 2 sketch maps, 21 native drawings, 3 pages musical scores.
Contents: 1 [Introduction], page 1; and Ethnohistory and History, 22 pages. 2. Traditions and Myths..., pages 1-89. 3. Songs..., pages 52-56. 4. Games..., pages 45-51. 5. The Quileute Children's Pastime, pages [1]-4. 6. Native coloring Material..., pages 43-44. [text and drawings] 7. ...Methods of Hunting and Trapping [text and drawings] [10] 8. Native Medicines, 1 page. 9. ...Dances..., pages 57-65. 10. Shamanistic Performances, pages [1]-10. 11. Shakerism, pages [1]-18. 12. The Potlatch, pages [1]-8. 13. Marriage Ceremonies, pages [1]-2. 14. Birth Ceremonies, 1 page. 15. Puberty Customs, 1 page. 16. Mortuary Customs, pages [1]-4. page. 17. Miscellaneous Notes, pages [1]-15, [16]. 18. The Retarding Influence of the Chinook Jargon, 1 page. The Thunder Bird. (Copied from a grave slab at Quileute) [Illustration] 1 page. 212 pages total. Quileute Indian Village and Vicinity [sketch map, 20" x 28"] 1 page. James Island or Ah-Kah-Lot. [sketch map, 20" x 28"] 1 page. [Drawings by native artists; all or part by students at the Indian School, Lapush, Washington.] 21 pages. Music to Songs used at the Quileute Shaker Meetings, pages 6, 7, 11. 238 pages total.
Local Numbers:
NAA MS 1802
Topic:
Folklore -- Quileute  Search this
Games -- Quileute  Search this
Color and dyes -- Quileute  Search this
Hunting -- Quileute  Search this
Medicine -- Quileute  Search this
Dance -- Quileute  Search this
Potlatch -- Quileute  Search this
Marriage -- Quileute  Search this
Birth customs -- Quileute  Search this
Puberty customs -- Quileute  Search this
Mortuary customs -- Quileute  Search this
Thunderbird -- Quileute  Search this
Music -- Quileute  Search this
Shakerism -- Quileute  Search this
Language and languages -- Documentation  Search this
James Island -- map  Search this
Genre/Form:
Drawings
Maps
Musical scores
Citation:
Manuscript 1802, National Anthropological Archives, Smithsonian Institution
Identifier:
NAA.MS1802
See more items in:
MS 1802 Ethnological Studies of the Hoh and Quileute Indians, the Sole Survivors of the Chimakuan Linguistic Family
Archival Repository:
National Anthropological Archives
EDAN-URL:
ead_collection:sova-naa-ms1802
Online Media:

Modify Your Search







or


Narrow By