Skip to main content Smithsonian Institution

Search Results

Collections Search Center
591 documents - page 1 of 30

Richard Artschwager papers

Creator:
Artschwager, Richard, 1923-  Search this
Names:
Adair Margo Gallery  Search this
Carpenter Center for the Visual Arts  Search this
Cornell University  Search this
Gagosian Gallery  Search this
Galerie Franck + Schulte  Search this
Harvard University  Search this
Herbert F. Johnson Museum of Art  Search this
Leo Castelli Gallery  Search this
Lorence-Monk Gallery (New York, N.Y.)  Search this
Museum Ludwig  Search this
Museum of Contemporary Art (Los Angeles, Calif.)  Search this
Museum of Fine Arts, Boston  Search this
Museum of Modern Art (New York, N.Y.)  Search this
Skowhegan School of Painting and Sculpture  Search this
University of Wisconsin  Search this
Whitney Museum of American Art  Search this
Alloway, Lawrence, 1926-1990  Search this
Castelli, Leo  Search this
Copley, William Nelson, 1919-1996  Search this
Fischl, Eric, 1948-  Search this
Johnson, Ray, 1927-  Search this
Karp, Ivan C., 1926-2012  Search this
Katz, Alex, 1927-  Search this
Kimmelman, Michael  Search this
Lawler, Louise  Search this
LeWitt, Sol, 1928-2007  Search this
Murray, Elizabeth, 1940-  Search this
Namuth, Hans  Search this
Neuendorf, Hans  Search this
Ruscha, Edward  Search this
Schaffner, Ingrid  Search this
Schjeldahl, Peter  Search this
Waters, John, 1946-  Search this
Woodman, Betty, 1930-  Search this
Extent:
5.6 Linear feet
9.33 Gigabytes
Type:
Collection descriptions
Archival materials
Gigabytes
Illustrated letters
Transcripts
Sketches
Photographs
Sound recordings
Video recordings
Date:
1959-2013
Summary:
The papers of New York painter and sculptor Richard Artschwager measure 5.6 linear feet and 9.33 GB and date from 1959-2013. The papers include extensive correspondence, recorded talks and a lecture, exhibition files, printed and digital material, and photographs.
Scope and Contents:
The papers of New York painter and sculptor Richard Artschwager measure 5.6 linear feet and 9.33 GB and date from 1959-2013. The papers include extensive correspondence, recorded talks and a lecture, exhibition files, printed and digital material, and photographs.

Artschwager's correspondence is with museums, galleries, artists, art historians, academic institutions, and publishers and concerns exhibitions, speaking engagements, and teaching. Frequent correspondents include Lawrence Alloway, Leo Castelli Gallery, Gagosian Gallery, Galerie Franck + Schulte, Herbert F. Johnson Museum, Ivan Karp, Museum Ludwig, Museum of Contemporary Art, Los Angeles, Ingrid Schaffner, and the Whitney Museum of American Art. Also found are letters from fellow artists, including William Copley, Eric Fischl, Ray Johnson, Louise Lawler, Sol Lewitt, Ed Ruscha, John Waters, and Betty Woodman. Some letters are annotated or illustrated with sketches by Artschwager.

The collection includes a lecture and recorded talks by Richard Artschwager held at the University of Wisconsin, Madison, Skowhegan School of Painting & Sculpture, and the Carpenter Center of the Visual Arts, Harvard University, and other venues. One of the recordings is from the "Conversations with Contemporary Artists" series of the Museum of Modern Art. Also included in this series is a recorded discussion with artists Alex Katz and Elizabeth Murray and art critics Michael Kimmelman and Peter Schjeldahl.

Exhibition files are found for exhibitions held at Adair Margo Gallery, Lorence Monk Gallery, Museum of Fine Arts, Boston, Cornell University, and numerous others, including many in Europe. Files typically contain correspondence, price lists, announcements, printed material, photographs, and a few sound and video recordings.

Printed material includes invitations and announcements as well as posters, reproductions, and brochures, mostly related to Richard Artschwager's exhibitions. Newspaper and magazine clippings document exhibition openings and the critical reception of his work.

There are also a few photographs including images of Leo Castelli by Hans Namuth used by Artschwager in preparing for his portrait of Castelli.
Arrangement:
The collection is arranged as 5 series.

Missing Title

Series 1: Correspondence, circa 1970-2013 (Boxes 1-3; 3.0 linear feet, ER01-ER02; 0.555 GB)

Series 2: Talks and Lecture, 1985-2009 (Box 4; 0.8 linear feet, ER03-ER10; 8.77 GB)

Series 3: Exhibition Files, 1973-2007 (Boxes 4-5; 1.0 linear feet)

Series 4: Printed Material, 1959-2012 (Boxes 5-6, OV 7; 0.6 linear feet)

Series 5: Photographs, circa 1973, 2007 (Box 6, OV 8; 0.1 linear feet)
Biographical / Historical:
Richard Artschwager (1923-2013) lived and worked in New York City and Hudson, New York and was known primarily for his paintings and sculptures. Artschwager was born in Washington, D.C. and grew up in New Mexico. As a youth, Artschwager showed a talent for drawing. He studied chemistry and mathematics at Cornell University. In 1944, Artschwager interrupted his studies to enlist in the U.S. Army. After the war, he returned to Cornell to complete his Bachelor of Arts degree in 1948. Encouraged by his first wife, Elfriede Wejmelka to develop his interest in art, Artschwager moved to New York to study at the Studio School of Amédée Ozenfant. His paintings and drawings from this period were featured in two group shows at the Terrain Gallery in 1957 and at the Art Directions Gallery on Madison Avenue in 1959, where they were recognized by Donald Judd.

In the 1950s, in order to support his family, Artschwager turned to designing and manufacturing modern furniture. His woodworking skills inspired him to create sculptures from utilitarian objects such as tables, chairs, and mirrors. He is best known for the use of building materials Celotex and Formica in his work and for inventing an abstract form he called "blps" reliefs, stencils or decals that were installed randomly in museum, gallery and public spaces. From the mid-1980s to late 1990s, Artschwager designed large scale projects, though he continued to incorporate everyday domestic objects in his sculptures and paintings.

In 1965, Artschwager was given his first one-man exhibition at the Castelli Gallery and he remained with the Gallery for thirty years. He was also represented by Mary Boone, David Nolan, and the Gagosian Gallery. In the 1980s, Artschwager served on the Visual Arts Policy Committee at the National Endowment of the Arts. He was elected to the American Academy of Arts in 1992. He was a visiting artist at New Mexico State University, Soka University, Skowhegan School of Painting and Sculpture, and the University of Arizona. Artschwager's work was the subject of a major surveys, including the Kunstmuseum Winterthur, Neues Museum, and Serpentine Gallery. He participated in numerous international group shows including the Venice Biennale and Documenta in Kassel, Germany. The Whitney Museum of American Art honored Artschwager with two travelling retrospective exhibitions in 1988 and 2012. In late 2012, Artschwager had one-man shows at the Gagosian Gallery and David Nolan Gallery.

Richard Artschwager died at the age of 89 years in 2013. He is survived by his wife, Ann Sebring Artschwager and three children from previous marriages.
Related Materials:
Also found among the resources at the Archives of American Art is an oral history interview with Artschwager, March 3-28, 1972, conducted by Paul Cummings.
Provenance:
The collection was donated by Richard Artschwager and his wife Ann Artschwager in 2013.
Restrictions:
Use of original material requires an appointment and is limited to the Archives' Washington, D.C. Research Center. Contact Reference Services for more information.
Rights:
The Archives of American Art makes its archival collections available for non-commercial, educational and personal use unless restricted by copyright and/or donor restrictions, including but not limited to access and publication restrictions. AAA makes no representations concerning such rights and restrictions and it is the user's responsibility to determine whether rights or restrictions exist and to obtain any necessary permission to access, use, reproduce and publish the collections. Please refer to the Smithsonian's Terms of Use for additional information.
Occupation:
Art critics  Search this
Topic:
Art -- Study and teaching  Search this
Painters -- New York (State) -- New York  Search this
Art, Modern -- 20th century  Search this
Genre/Form:
Illustrated letters
Transcripts
Sketches
Photographs
Sound recordings
Video recordings
Citation:
Richard Artschwager papers, 1959-2013. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Identifier:
AAA.artsrich
See more items in:
Richard Artschwager papers
Archival Repository:
Archives of American Art
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/mw9b1669278-fbd8-48b5-832c-ad4b93ec08bd
EDAN-URL:
ead_collection:sova-aaa-artsrich
Online Media:

Aaron Bohrod papers, 1507-1994, bulk circa 1930-1994

Creator:
Bohrod, Aaron, 1907-1992  Search this
Subject:
Ball, F. Carlton  Search this
Dehn, Adolf  Search this
Benton, Thomas Hart  Search this
Coward, Noel  Search this
Milch Galleries  Search this
Type:
Sketchbooks
Interviews
Drawings
Sound recordings
Motion pictures
Citation:
Aaron Bohrod papers, 1507-1994, bulk circa 1930-1994. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Topic:
Decorative arts  Search this
World War, 1939-1945 -- Art and the war  Search this
Theme:
Diaries  Search this
Sketches & Sketchbooks  Search this
Lives of artists  Search this
Record number:
(DSI-AAA_CollID)6754
(DSI-AAA_SIRISBib)208879
AAA_collcode_bohraaro
Theme:
Diaries
Sketches & Sketchbooks
Lives of artists
Data Source:
Archives of American Art
EDAN-URL:
edanmdm:AAADCD_coll_208879
Online Media:

Interview with Aaron Bohrod, 1973-1974

Creator:
Bohrod, Aaron, 1907-1992  Search this
Sandler, Ralph E.  Search this
Citation:
Interview with Aaron Bohrod, 1973-1974. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Theme:
Lives of artists  Search this
Record number:
(DSI-AAA_CollID)7231
(DSI-AAA_SIRISBib)209371
AAA_collcode_bohraaro2
Theme:
Lives of artists
Data Source:
Archives of American Art
EDAN-URL:
edanmdm:AAADCD_coll_209371

Horatio Greenough sketchbook and drawings, 1823-1851

Creator:
Greenough, Horatio, 1805-1852  Search this
Subject:
Wright, Nathalia  Search this
Type:
Drawings
Sketchbooks
Citation:
Horatio Greenough sketchbook and drawings, 1823-1851. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Theme:
Sketches & Sketchbooks  Search this
Lives of artists  Search this
Record number:
(DSI-AAA_CollID)9544
(DSI-AAA_SIRISBib)211744
AAA_collcode_greehora
Theme:
Sketches & Sketchbooks
Lives of artists
Data Source:
Archives of American Art
EDAN-URL:
edanmdm:AAADCD_coll_211744

[John Steuart Curry and Curry home] [graphic] / Thomas Tenney, 1941 Aug

Creator:
Tenney, Thomas W.  Search this
Subject:
Curry, John Steuart  Search this
Curry, Kathleen  Search this
Citation:
[John Steuart Curry and Curry home] [graphic] / Thomas Tenney, 1941 Aug. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Theme:
Lives of artists  Search this
Record number:
(DSI-AAA_CollID)6180
(DSI-AAA_SIRISBib)216414
AAA_collcode_tennthom
Theme:
Lives of artists
Data Source:
Archives of American Art
EDAN-URL:
edanmdm:AAADCD_coll_216414

Richard Artschwager papers, 1959-2013

Creator:
Artschwager, Richard Ernst, 1923-2013  Search this
Subject:
Waters, John  Search this
Katz, Alex  Search this
Karp, Ivan C.  Search this
Copley, William Nelson  Search this
Lawler, Louise  Search this
Woodman, Betty  Search this
Alloway, Lawrence  Search this
LeWitt, Sol  Search this
Castelli, Leo  Search this
Fischl, Eric  Search this
Neuendorf, Hans  Search this
Namuth, Hans  Search this
Johnson, Ray  Search this
Ruscha, Edward  Search this
Kimmelman, Michael  Search this
Schaffner, Ingrid  Search this
Murray, Elizabeth  Search this
Schjeldahl, Peter  Search this
Museum Ludwig  Search this
Museum of Contemporary Art (Los Angeles, Calif.)  Search this
Galerie Franck + Schulte  Search this
University of Wisconsin  Search this
Museum of Modern Art (New York, N.Y.)  Search this
Whitney Museum of American Art  Search this
Carpenter Center for the Visual Arts  Search this
Adair Margo Gallery  Search this
Skowhegan School of Painting and Sculpture  Search this
Lorence-Monk Gallery (New York, N.Y.)  Search this
Harvard University  Search this
Museum of Fine Arts, Boston  Search this
Cornell University  Search this
Herbert F. Johnson Museum of Art  Search this
Leo Castelli Gallery  Search this
Gagosian Gallery  Search this
Type:
Illustrated letters
Transcripts
Sketches
Photographs
Sound recordings
Video recordings
Citation:
Richard Artschwager papers, 1959-2013. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Topic:
Art -- Study and teaching  Search this
Painters -- New York (State) -- New York  Search this
Art, Modern -- 20th century  Search this
Theme:
Lives of artists  Search this
Record number:
(DSI-AAA_CollID)16080
(DSI-AAA_SIRISBib)360562
AAA_collcode_artsrich
Theme:
Lives of artists
Data Source:
Archives of American Art
EDAN-URL:
edanmdm:AAADCD_coll_360562
Online Media:

Don Reitz Papers, circa 1935-2015

Creator:
Reitz, Don, 1929-2014  Search this
Subject:
Autio, Rudy  Search this
Yamamoto, Yukio  Search this
Type:
Interviews
Photographs
Sketches
Sound recordings
Video recordings
Citation:
Don Reitz Papers, circa 1935-2015. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Topic:
Educators--Arizona  Search this
Sculptors--Arizona  Search this
Ceramics  Search this
Theme:
Lives of artists  Search this
Record number:
(DSI-AAA_CollID)17527
(DSI-AAA_SIRISBib)391676
AAA_collcode_reitdon
Theme:
Lives of artists
Data Source:
Archives of American Art
EDAN-URL:
edanmdm:AAADCD_coll_391676
Online Media:

Edward Plunkett papers, circa 1900-2006

Creator:
Plunkett, Edward M.  Search this
Citation:
Edward Plunkett papers, circa 1900-2006. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Topic:
Mail art  Search this
Theme:
Sketches & Sketchbooks  Search this
Lives of artists  Search this
Record number:
(DSI-AAA_CollID)21711
(DSI-AAA_SIRISBib)398524
AAA_collcode_plunedwar
Theme:
Sketches & Sketchbooks
Lives of artists
Data Source:
Archives of American Art
EDAN-URL:
edanmdm:AAADCD_coll_398524

Wisconsin

Collection Creator:
Smithsonian Institution. Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Type:
Archival materials
Introduction:
Wisconsin's industrial towns and cities are a patchwork of urban ethnic villages, neighborhoods comprising blocks of well-kept, modest frame houses with churches and taverns on the street corners. The church basement and the corner bar, much like the churches and crossroads taverns in Wisconsin's rural areas, have served their communities as twin hubs of social life. Those communities often have an ethnic dimension.

Whether expressed through church, tavern, or home, the role of ethnic identity remains prominent in Wisconsin. Fourth- and fifth-generation Americans in Wisconsin are still quite cognizant of their ethnic origins, as pure or as varied as they may be. It is very common in Wisconsin to be asked when first meeting someone the ethnic provenance of one's last name. Not only are there recent immigrants who speak Spanish, Lao, or Hmong, but German, Polish, Norwegian, and the Walloon dialect of French are still spoken in some Wisconsin homes by families whose forbears immigrated generations ago. In folk dance groups and ethnic orchestras, ethnic identity is taught to Wisconsin children, an important reason why ethnicity remains so pervasive in the state.

The varied traditions of the people who have made the state their home have influenced one another. The Belgians of southern Door County have embraced the brass-band dance music of their Czech neighbors in Kewaunee County, while the Czech Catholic parish picnics in the area serve up the Belgians' booyah soup from 60-gallon cauldrons. Some Old World folkways such as the making of Norwegian Hardanger fiddles and the weaving of Latvian sashes have been preserved or revived. Other traditions such as polka music and dancing or quilting are truly American, having developed from a mixture, a creolization of the contributions of various culture groups now living side by side in Wisconsin.

Wisconsin folklife continues to evolve and to be enriched by new immigration. Refugees from wars and political oppression continue to find a haven in the state. Wisconsin in 1998 had America's second largest population of Hmong, Southeast Asian refugees who actively pursued their unique music, craft, and social customs in the new homeland, as well as one of the major settlements of Tibetans. Latino populations in the state had increased markedly in preceding decades, the largest being of Mexican origin.

The Wisconsin program at the Smithsonian Folklife Festival in Washington, D.C., and its restaging in Madison as the Wisconsin Folklife Festival were auspicious events to honor the many people who preserve Wisconsin's folklife and to observe Wisconsin's sesquicentennial of statehood. It was a challenging task to represent the folklife of the five million residents of Wisconsin in a single event involving only ten or twelve dozen people. The program participants were all considered to be outstanding bearers of traditions significant in Wisconsin, all evidence of the natural, cultural, and historical forces that have molded Wisconsin's unique and vital folklife.

Richard March and Thomas Vennum were Curators, and Ruth Olson, Anne Pryor, and Arlene Reiniger were Program Coordinators.

The Wisconsin program was made possible by and was produced in cooperation with the Wisconsin Arts Board and the Wisconsin Sesquicentennial Commission on the occasion of Wisconsin's 150th anniversary of statehood. Wisconsin corporate contributors included AT&T, SC Johnson Wax, and The Credit Unions of Wisconsin.
Fieldworkers:
Lisa Akey, Terese Allen, Mike Chiarappa, Janet C. Gilmore, Gina Grumke, Michelle Hartley, Anita Hecht, Cindy Kerchmar, Andy Kraushaar, Barbara Lau, Jim Leary, Richard March, Ruth Olson, Anne Pryor, Lynn Ramsey, Bob Rashid, Pete Roller, Craig Stinson, Evelyn Terry, Bob Teske, Thomas Vennum, Mai Zong Vue, Thomas U. Walker
Presenters:
David Bisonette, Mike Chiarappa, Cindy Kerchmar, Barbara Lau, Richard March, Ruth Olson, Anne Pryor, Bob Rashid, Pete Roller, Erin Roth, Gary Sturm, Evelyn Terry, Bob Teske, Mai Zong Vue, Mark Wagler, Joe Bee Xiong, Thomas Vennum
Participants:
Music and Dance Traditions

CLETE BELLIN ORCHESTRA, CZECH OLD-TIME -- CLETE BELLIN ORCHESTRA, CZECH OLD-TIMECletus Bellin, 1943-2010, piano, vocals, Forestville, WisconsinGene Burmeister, trumpet, Green Bay, WisconsinBill Jerabek, drums, vocal harmony, Denmark, WisconsinJoseph Jerabek, tuba, Casco, WisconsinDiana Schroeder, accordion, Manitowoc, WisconsinJohn Wiedow, trumpet, Green Bay, Wisconsin

Gary Drzewiecki, polka dancer, Pulaski, Wisconsin

Julie Drzewiecki, polka dancer, Pulaski, Wisconsin

HAESE & SCHLEI, SCHRAMMEL MUSIC -- HAESE & SCHLEI, SCHRAMMEL MUSICElfrieda Haese, vocals, Colgate, WisconsinHeidi Schlei, zither, vocals, Sussex, Wisconsin

Linda Hartwich, polka dancer, Trempealeau, Wisconsin

Randy Thull, polka dancer, River Falls, Wisconsin

KARL & THE COUNTRY DUTCHMEN, DUTCHMAN MUSIC -- KARL & THE COUNTRY DUTCHMEN, DUTCHMAN MUSICNic Dunkel, trumpet, Black Earth, WisconsinKarl Hartwich, concertina, Trempealeau, WisconsinTony Kaminski, tuba, Trempealeau, WisconsinJeff Langen, drums, LaCrescent, MinnesotaFrank Melmer, banjo, Owatonna, MinnesotaGary Schroeder, trumpet, Fairfax, Minnesota

Frank Montano, Woodland flute, Bayfield

NORM DOMBROWSKI & THE HAPPY NOTES, POLISH POLKA -- NORM DOMBROWSKI & THE HAPPY NOTES, POLISH POLKAKen Camlek, trumpet, vocals, Stevens Point, WisconsinJoe Dombrowski, trumpet, vocals, Stevens Point, WisconsinMark Dombrowski, saxophone, clarinet, vocals, Stevens Point, WisconsinNorm Dombrowski, drums, vocals, Stevens Point, WisconsinMarie Kubowski, piano, concertina, violin, vocals, Stevens Point, WisconsinJoe Larson, bass, Stevens Point, Wisconsin

NORSKEDALEN TRIO, NORWEGIAN FIDDLE -- NORSKEDALEN TRIO, NORWEGIAN FIDDLEEleanor Bagstad, piano, Westby, WisconsinTilford Bagstad, fiddle, Westby, WisconsinBeatrice Olson, accordion, Westby, Wisconsin

QUEENS OF HARMONY, AFRICAN AMERICAN GOSPEL -- QUEENS OF HARMONY, AFRICAN AMERICAN GOSPELJulia Love Brown, tenor, high tenor, Milwaukee, WisconsinDorothy Johnson, baritone, lead, Milwaukee, WisconsinJoyce Johnson, tenor, high tenor, Milwaukee, WisconsinJessie McCullum, tenor, high tenor, Milwaukee, WisconsinElla Ray, baritone, lead, Milwaukee, Wisconsin

STEVE & VERNE MEISNER ORCHESTRA, SLOVENIAN-STYLE POLKA -- STEVE & VERNE MEISNER ORCHESTRA, SLOVENIAN-STYLE POLKARick Hartman, drums, Whitewater, WisconsinGary Hendrickson, banjo, Monroe, WisconsinSteve Meisner, accordion, bass, piano, Whitewater, WisconsinVerne Meisner, accordion, Waukesha, WisconsinLarry Sokolowski, saxophone, De Forest, Wisconsin

VATRA, TAMBURITZA -- VATRA, TAMBURITZAIvo Gretic, berde, Greenfield, WisconsinBoris Kuzmanovic, brač, vocals, Greendale, WisconsinDavor Pozgaj, bugarija, vocals, Milwaukee, WisconsinChristopher Ulm, brač, vocals, Milwaukee, WisconsinRyan Werner, prim, brač, čelo, West Allis, Wisconsin

Craft Traditions

Annabelle Argand, needle worker, Madison, Wisconsin

Else Bigton, furniture builder, Barronett, Wisconsin

Andrej Borzecki, shrine maker, Armstrong Creek, Wisconsin

Joe Bunij, shrine maker, Armstrong Creek, Wisconsin

Ray Cadotte, dance regalia maker, Lac du Flambeau, Wisconsin

Jose Chavez, altar, -- santos -- , retablos maker, Franklin, Wisconsin

Rosa Chavez, altar maker, Franklin, Wisconsin

Venerable Ngawang Chojor, sand mandala maker, Madison, Wisconsin

Betty Piso Christenson, egg decorator, Suring, Wisconsin

Diane DeFoe, birch-bark basket maker, Bayfield, Wisconsin

Pat Ehrenberg, quilter, Ripon, Wisconsin

Jean Giese, rosemaler, DeSoto, Wisconsin

Nancy R. Hall, black ash basket weaver, Wittenberg, Wisconsin

Sidney Hall, black ash basket weaver, Wittenberg, Wisconsin

Margaret Hart, moccasins, regalia maker, Cumberland, Wisconsin

Bernie Jendrzejczak, paper cutter, Hales Corner, Wisconsin

Joe Krevs, accordion repairer, maker, player, Milwaukee, Wisconsin

George Leazer, clay doll maker, Milwaukee, Wisconsin

Marie Leazer, rag doll maker, Milwaukee, Wisconsin

Wang Xiong Lee, metalworker, La Crosse, Wisconsin

Stephanie Vuljanic Lemke, egg decorator, Mazomanie, Wisconsin

Constance Mahairas, icon painter, La Crosse, Wisconsin

Hazel M. Maki, rag rug weaver, Washburn, Wisconsin

George McCormick, wooden doll carver, Milwaukee, Wisconsin

Vera Mednis, sash weaver, Warrens, Wisconsin

Kim Nishimoto, corn husk doll maker, De Pere, Wisconsin

Phil Odden, woodcarver, Barronett, Wisconsin

Christine Okerlund, quill basket maker, Wittenberg, Wisconsin

Linda Ollerman, quilter, Ripon, Wisconsin

Ron Poast, Hardanger fiddle maker, Black Earth, Wisconsin

Elda Schiesser, paper cutter, New Glarus, Wisconsin

Mildred Schuman, beadwork artist, Lac du Flambeau, Wisconsin

Velma Seales, quilter, Milwaukee, Wisconsin

Blanche Shankle, quilter, Milwaukee, Wisconsin

Eileen Skinaway, headwork, regalia artist, Luck, Wisconsin

Irene Vuorenmaa, rag rug weaver, Hurley, Wisconsin

Sidonka Wadina, wheat weaver, Lyons, Wisconsin

Kou Xiong, marriage broker, Madison, Wisconsin

Dang Yang, -- qeej -- maker, player, Milwaukee, Wisconsin

Long Yang, basket maker, Sheboygan, Wisconsin

Moa Yang, needle worker, Watertown, Wisconsin

Occupational & Recreational Traditions

Jeff Ackley, wild rice harvester, Crandon, Wisconsin

Neena Ackley, wild rice treader, Madison, Wisconsin

Vicki Ackley, wild rice harvester, Madison, Wisconsin

Ed Beaumont, logger, Brantwood, Wisconsin

Joe Belliveau, tree farmer, Tomahawk, Wisconsin

Norma Belliveau, wreath maker, tree farmer, Tomahawk, Wisconsin

Fred Benjamin, moccasin game singer, Lac Court Oreilles, Wisconsin

Brooks Big John, decoy carver, fisherman, fishing guide, Lac du Flambeau, Wisconsin

Bradley Boon, dairy farmer, Greenwood, Wisconsin

Duane Boon, dairy farmer, Greenwood, Wisconsin

Dale Buhrow, beer brewer, Chippewa Falls, Wisconsin

Mark Bussian, 4-H activities, pig showing, Columbus, Wisconsin

John Bussman, cheese maker, Monroe, Wisconsin

Bill Casper, sturgeon fisherman, Fond du Lac, Wisconsin

Chris Dimka, shoemaker, Sheboygan, Wisconsin

Harold Hettrick, duck hunter, Ferryville, Wisconsin

Roger King, ginseng grower, Wausau, Wisconsin

Randy Krahenbuhl, cheese maker, Monticello, Wisconsin

Shelley Krahenbuhl, cheese maker, Monticello, Wisconsin

Willi Kruschinski, boat builder, lure maker, Winchester, Wisconsin

Betty Lacapa, wild rice parcher, Lac Court Oreilles, Wisconsin

Tony Mayotte, wild rice harvester, Lac Court Oreilles, Wisconsin

Tim Murphy, beer brewer, Chippewa Falls, Wisconsin

Dennis O'Donnell, "junque" artist, dairy farmer, Frederic, Wisconsin

Arthur Oksuita, beer brewer, Stevens Point, Wisconsin

Peggy Rau, dairy farmer, Dorchester, Wisconsin

Zak Rau, dairy farmer, Dorchester, Wisconsin

Bill Schlinsog, cheese maker, grader, Madison, Wisconsin

Mary Lou Schneider, sturgeon decoy carver, Fond du Lac, Wisconsin

Harold Schumacher, ginseng grower, Marathon, Wisconsin

Tim Smith, deer hunter, Green Bay, Wisconsin

Paul "Sugar Bear" Smith, heritage gardener, Oneida, Wisconsin

Pam Walker, cranberry grower, Wisconsin Rapids, Wisconsin

Ryan Walker, cranberry grower, Wisconsin Rapids, Wisconsin

Hollis Ward, tavern owner, Elkhorn, Wisconsin

Cindy Wills, 4-H activities, pig showing, Belmont, Wisconsin

Darron Wills, 4-H activities, pig showing, Belmont, Wisconsin

Gina Wills, 4-H activities, pig showing, Belmont, Wisconsin

James Van Wychen, cranberry grower, Warrens, Wisconsin

Nodji Van Wychen, cranberry grower, Warrens, Wisconsin

John Zappa, beer brewer, Stevens Point, Wisconsin

Foodways Traditions

Dorthy Hodgson, pasty maker, Shullsburg, Wisconsin

Eric Olesen, -- kringle -- baker, Racine, Wisconsin

Debra Usinger, sausage maker, Milwaukee, Wisconsin

University of Wisconsin Marching Band

Mike Leckrone, Director of Bands

Galen S. Karriker, Assistant Director of Bands

John Biester, Announcer

Gary Smith, Photographer

Gary Moore, Security Officer

Clarinet

Jennifer Ceman, Christopher Goss, Amy Krier, Missy Mayer

Saxophone

Ben Bares, Brianna Benjamin, Tracy Daluge, Mike Dettman, Christopher Herlache, Andrew Klaetsch, Nicole Kreuziger, Amanda Newby, Laurie Strobel

Trumpet

Anne Abrahamson, Nicole Ammerman, Franz Arvold, Jon Berge, Rachel Berger, Ryan Beverung, Erika Breiby, Scott Brown, Jonathan Claas, Ryan Cook, Jolene Crosby, Derek Daun, Robert Detlefson, Pat Feldhausen, Mark Flanner, Steve Geiger, Merris Gullickson, Melissa Hampton, Paul Henslin, Scott Hurley, Raymond Konyn, Rob Koth, Jennifer Lange, Chad Leblanc, Steve Lindley, Paul Lindorf, Sarah Macleish, Scott Magee, Melissa Martin, Maureen McDonald, Nicholas Myhre, Chris Nelson, Jill Newman, Cara Olbrantz, Heidi Platt, Adam Plotkin, Brad Pope, Brian Pope, T. Gregory Reed, Kristen Riebau, Daniel Ries, Jason Reisterer, Neal Rozga, Jason Rymer, Heidi Salzmann, Chris Sawyer, Kimberly Scheidegger, Steve Schmitt, Cathie Schallue, Anna Sics, Benjamin Socie, Erica St. John, Chris Stillwell, Mathew Sullivan, Bill Utter, Stephanie Volden, Katie Wachowski, Justin Woodley

Fluegelhorn

Bob Bailey, Joel Dreier, Nathan Lukecart

Mellophonium

Emily Engel, Ellen Ezerins, Elizabeth Mergener, Laura Pedersen, Chris Remington, Rae Dawn Rippchen, Jamie Ruprecht, Raechal Sager, Steve Schrammel, Sara White

Trombone

Damon Bach, Geoff Bares, Derek Berget, John Buchholz, Cassie Carbon, Karey Clark, Tony Diehl, Tim Drews, Jeff Gentile, Laura Hageman, Erik Hoven, Gregory Ingersoll, Brad Knoll, Chris Knudson, Natalie Krueger, Kyle Manske, Edward Niles, Tim Nowaczyk, Daniel Olson, Craig Parker, Sue Peck, Greg Piefer, Eric Plate, Erin Pyzik, Amy Quackenbush, Kim Rauwald, Daniel Rooney, Gretchen Scheidler, Zac Schultz, Sarah Simonis, Brian Skinner, Brett Slaney, Joel Sohre, Ray Tainter, Jake Thull, William Tills, Geoffrey Wawrzyniak, Michael Whisler, Marie Zimmer, Brian Zweig

Euphonium

Andy Forster, Ann Kaminski, Rob Konitzer, Kevin Krause, Branden Linley, Michael Tessmer, Dan Uttech, David Wirch

Tuba

Zachery Dachel, Daniel Evans, Hugh Francis, Shane Haack, Carl Jo Keller, Hans Peterman, Mark Pronovici, Michael Schmidt, Kyle Schneider, Rob Scholl, Andy Schuh, Mindy Tempelis

Percussion

Aaron Faessler, Brian Frailing, Tricia Horwitz, Joel Jacklin, Tony Larocca, Brent Lavin, David Muencheberg, Kristin Sebranek, Geoff Seufert, Kevin Sprewer

Field Assistants

Sean Chandler, Bill Garvey, Carl Gitchel, Mark Messer, Cindy Schwibinger, Fritz Statz, Michael Stone, Janice Stone, Matthew Whiting
Collection Restrictions:
Access to the Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections is by appointment only. Visit our website for more information on scheduling a visit or making a digitization request. Researchers interested in accessing born-digital records or audiovisual recordings in this collection must use access copies.
Collection Rights:
Permission to publish materials from the collection must be requested from the Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections. Please visit our website to learn more about submitting a request. The Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections make no guarantees concerning copyright or other intellectual property restrictions. Other usage conditions may apply; please see the Smithsonian's Terms of Use for more information.
Collection Citation:
Smithsonian Folklife Festival records: 1998 Smithsonian Folklife Festival, Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections, Smithsonian Institution.
Identifier:
CFCH.SFF.1998, Series 6
See more items in:
Smithsonian Folklife Festival records: 1998 Smithsonian Folklife Festival
Archival Repository:
Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/bk5c21a9ba9-d95e-44d2-b9e4-96ba1c3c8eab
EDAN-URL:
ead_component:sova-cfch-sff-1998-ref51

Old Ways in the New World

Collection Creator:
Smithsonian Institution. Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Type:
Archival materials
Introduction:
The United States has always been a country of immigrants and, thus, the proud inheritor of the artistic styles of many different peoples. The section of the Festival that focused on this particular feature of American culture was called "Old Ways in the New World". Here were brought together the sons and daughters of people who immigrated to the United States from various parts of the world and their cultural cousins who stayed at home. These two groups joined together at the Festival in the practice of their traditional artistic and creative behavior; thus they could celebrate a kind of family reunion while they examined together the changes that their different experiences had brought about.

Where possible, participants were invited from the same region or even the same village - both those who migrated and those who stayed at home. Where this was impossible or impractical, attention focused on behavior or style, tracing parallels in all aspects of tradition from cooking to dance. As in past years of the Festival, this program stimulated a healthy kind of self-examination for domestic communities that drew strength from discovering their relationship with older cultures as well as for the foreign guests, who could return to their homelands proud of the vitality of their own art forms that remained clearly identifiable, although removed by oceans of time and space.

June 16-20, Israeli and American Jewish, Romanian

June 23-27, Danish, Norwegian, Icelandic, Swedish, Finnish, Faroese

July 1-5, French, Canadian, Polish

July 7-11, British, Canadian, Portuguese

July 14-18, Yugoslav, Irish

July 21-25, Belgian, Egyptian

July 28-August 1, German, Pakistani

August 4-8, Spanish, Mexican

August 11-15, Japanese, Greek

August 18-22, Austrian, Indian

August 25-29, Swiss, Hungarian

September 2-6, Italian

Program Coordinator for the Old Ways in the New World was Shirley Cherkasky, with Assistant Program Coordinators Suzanne Cox, Jeffrey LaRiche, Genie Kitlaus, and Larisa Lucaci. An advisory group included Conrad Arensberg, Svatava Pirkova Jakobson, Alan Lomax, and David McAIIester.
Fieldworkers and presenters:
Héctor Aguíñiga, Richard González, Antony Hellenberg, Nazir Jairazbhoy, Anna Lomax, John McDowell, Daniel Sheehy, Gordon Thompson, Roger Welsch, Maria Behr, David Bjork, Calogero Cascio, Svatava Pirkova Jakobson
Participants:
Israeli

Mord'chai Abrahamov, 1945-, singer, dancer, instrumentalist, Tel Aviv, Israel

David Levi, 1934-, dancer

Mord'chai 'Aziz, 1935-, dancer

Yosef Gum'ah, 1923-, drummer, Tel Lachish, Israel

Elijahu Israel Lassa, 1932-, zurna player, Tel Lachish, Israel

Mord'chai 'Ezra, 1935-, singer, dancer, Tel Lachish, Israel

Yosef Rahamim, 1937-, dancer, Kiryat Malakhi, Israel

Rivka Levi, 1945-, singer, dancer, Kiryat Malakhi, Israel

Bathia Rahamim, 1947-, singer, dancer, Kiryat Malakhi, Israel

Bathia Levi, 1919-, dancer, instrumentalist, Kiryat Ono, Israel

Shoshana Danukh, 1920-, singer, instrumentalist, Kiryat Ono, Israel

Zehava Gedasi, 1957-, dancer, singer, Tel Aviv, Israel

Ahuva Gedasi, 1948-, dancer, singer, Givatayim, Israel

Moshe 'Oved, 1953-, singer, dancer, Amka, Israel

Amnon 'Oved, singer, dancer, Amka, Israel

Avraham Daniel 'Arussi, 1968-, singer, dancer, Kiryat Ono, Israel

Menachem 'Arussi, 1930-, dancer, singer, drummer, Kiryat Ono, Israel

Saadia Gur-Esh, 1928-, singer, drummer, dancer, Midrakh Oz, Israel

Ziona Nagar, 1951-, dancer

Binyamin Hershkowitz, 1946-, accordion, singer, drummer, Netanya, Israel

Arie Polak, 1956-, drummer, Herzlia, Israel

Moshe Choen, 1929-, singer, dancer, Bnei Brak, Israel

Yosef Pinchas Reimer, 1955-, dancer, drummer, Jerusalem, Israel

Yitzhak Meier Tritel, 1951-, dancer, clarinetist, Jerusalem, Israel

Levi 'Ochayom, 1927-, singer, drummer, Jerusalem, Israel

Yosef Ben-Nun, 1927-, singer, Jerusalem, Israel

David Weissman, 1933-, 'ud player, Jerusalem, Israel

Dr. Daniel Ronen, leader

Itimar Gurevitch, tour administrator

Uri Sharvit, folklorist

Jewish American

Ira Axelrod, badkhn, Brooklyn, New York

Nechama Biderman, succah maker, Flushing, New York

Avram Dahari, 1923-1999, singer, Brooklyn, New York

Naomi Dahari, 1924-1988, singer, food demonstrator, Brooklyn, New York

Ray Faust, 1900-1993, painter, New York, New York

Miriam Haymie, singer, food demonstrator, Brooklyn, New York

Shlomo Hymie, singer, Brooklyn, New York

Meyer Kirshenblatt, 1916-2009, toy maker, immigrant narrator, Downsview, Ontario

Rivka Kirshenblatt, food demonstrator

Lillian Klempner, 1897-1984, Yiddish folksinger, Brooklyn, New York

Tuvia Mekhabar, scribe, New York, New York

Mazel Nagar, singer, dancer, cook, Brooklyn, New York

Nissim Nagar, singer, dancer, Brooklyn, New York

Arie Ovagia, cantor, singer, Brooklyn, New York

Jerold Roschwalb, shofar demonstrator

William Shuster, 1904-2002, tailor, New York, New York

Tsirl Waletsky, paper cutter, Bronx, New York

Workmen's Circle Mandolin Orchestra -- Workmen's Circle Mandolin OrchestraRosario Carcione, 1909-1984, mandolinist, Bronx, New YorkFrances Darvick, mandolinist, Brooklyn, New YorkSophie Fuchs, mandolinist, Jamaica, New YorkBeverly Frierman, mandolinist, New York, New YorkMuriel Isbitts, mandolinist, New Milford, New JerseyFani Jacobson, mandolinist, leader, New York, New YorkNorman Levine, mandolinist, Brooklyn, New YorkTessie Nerenberg, mandolinist, Yonkers, New YorkMeyer Schein, mandolinist, Bronx, New YorkCharles Slater, mandolinist, Brooklyn, New YorkHenry Wurman, 1900-1981, mandolinist, Bronx, New York

Romanian

Anna Calauzan

Aurel Ciinary, dance group leader

Elena Cismas

Pavel Dacin

Nicolae Falcuie

Dumitru Farcas, clarinet

Nina Gheorghe

Susana Meghegan

Maria Mesenschi

Ioh Miclos

Gheorghe Milea

Marian Miu, hammered dulcimer

Vlad Nanoveanu

Florea Neagrau

Octavian Pitan

Ion Preda

Viorel Radulescu, interpreter

Cristian Simionescu, pan pipes, nay

Dumitru Stanescu

Cristian Topoloveanu

Stefan Turcitu

Gheorghe Turda, singer, violinist

Mioara Tutan

Sofia Vicoveanca

Dumitru Zamfira, flutist, bagpiper

Romanian-American

Didi Alexe, 1928-, craftsperson, Detroit, Michigan

George Alexe, 1925-, singer, Detroit, Michigan

Valentin Balaj, singer, Highland Park, Michigan

Barbara Barsan, dancer, North Canton, Ohio

Alexandru Chonka, drummer, Utica, Michigan

Patru Dumitrie, 1930-2000, accordionist, Detroit, Michigan

Ekaterina Feraru, 1926-1990, singer, Troy, Michigan

Stefan Feraru, 1922-, singer, dancer, Troy, Michigan

Michaela Iancu, 1956-, singer, dancer, Detroit, Michigan

John Lazar, musician, North Canton, Ohio

Larisa M. Lucaci, 1919-, food demonstrator, Cleveland, Ohio

Lillian Majeran, 1948-, singer, dancer, Detroit, Michigan

Cornelia Miclau, 1906-2000, food demonstrator, Cleveland, Ohio

Jack Moga, musician, Parma, Ohio

Victor Moldovan, clarinet, saxophone plater, Royal Oak, Michigan

John Musat, clarinet player, Parma, Ohio

Valerie Musat, 1918-2001, dancer, Canton, Ohio

Carol Negulici, dancer, Canton, Ohio

Jennie Polak, 1923-, singer, St. Clair Shores, Michigan

Livin Stoia, Alliance, Ohio

John Tate, Canton, Ohio

Aurel Trocea, 1926-1996, singer, Detroit, Michigan

Susana Trocea, 1935-2004, singer, dancer, embroiderer, Detroit, Michigan

Dolly Turkus, singer, Warren, Michigan

Aurel Ursaki, 1920-1994, singer, Madison Heights, Michigan

Lucille Velkov, 1912-, singer, dancer, Detroit, Michigan

Danish

Steen Jagd Andersen, 1950-, fiddler, Hogager, Denmark

Svend Erik Bendtsen, 1950-, fiddler, fiddle maker, Hjerm, Denmark

Børge Christensen, 1925-, fiddler, dancer, Hogager, Denmark

Elly Christensen, 1936-, traditional dancer, Hogager, Denmark

Lene Halskov Hansen, 1956-, fiddler, singer, Gørding, Denmark

Vagn Dahl Hansen, 1945-, fiddler, singer, Holstebro, Denmark

Hasse Havgaard, 1931-, fiddler, Kornerup, Denmark

Ludvig Larsen, fiddler, dancer, Holstebro, Denmark

Knud Laursen, 1901-, fiddler, Haderup, Denmark

Poul Lendal, 1952-, fiddler, Tommerup, Denmark

Keld Nørgaard Kristenson, 1953-, fiddler, Kolding, Denmark

Niels "Brygger" Petersen, 1910-, flute player, Kvaerndrup, Denmark

Evald Thomsen, 1913-, fiddler, Vester Åby, Denmark

Hardy Thomsen, 1951-, fiddler, guitar player, Vester Åby, Denmark

Hilbert Thomsen, 1915-, fiddler, Aalborg, Denmark

Danish American

Marie K. Portier, 1907-1982, cook, Seattle, Washington

Suzanne Broback, 1952-, singer, Seattle, Washington

Faroese

Barður Jákupsson, traditional singer, ethnologist, Tórshavn, Faroe Islands

Anna Bertha Mohr, 1932-, wool processor, singer, Tórshavn, Faroe Islands

Høgni Mohr, 1927-, wool processor, singer, Tórshavn, Faroe Islands

Elisabeth i Koltri, wool processor, singer, Tórshavn, Faroe Islands

Niklas i Koltri, boat builder, singer, Tórshavn, Faroe Islands

Finnish

Kauhajoki Folk Musicians -- Kauhajoki Folk MusiciansRisto Ala-Ikkelä, 1939-, accordion player, Kauhajoki, FinlandAntti Hosioja, 1949-, accordion player, Karijoki, FinlandEino Ketola, 1940-, clarinet player, Kauhajoki, FinlandRaimo Vitalis Leino, 1932-, clarinet player, Klaukkala, FinlandTopi Luoma, 1936-, accordion player, fiddler, Karijoki, FinlandUrho Johannes Myllymäki, 1917-, accordion player, fiddler, Harja, Finland

Kaustinen Wedding Musicians -- Kaustinen Wedding MusiciansKimmo Anttila, 1948-, fiddler, Kaustinen, FinlandTeuvo Anttila, 1945-, bass fiddle player, Kaustinen, FinlandRisto Hotakainen, 1945-, fiddler, Kokkola, FinlandReino Uusitalo, 1945-, reed organ player, Kaustinen, Finland

Finland-Swedish Fiddlers -- Finland-Swedish FiddlersMaja Granvik, 1913-, fiddler, Korpo, FinlandErik Jansson, 1911-, fiddler, Pargas, FinlandRobert Kevin, 1909-, fiddler, Tenhola, FinlandKarl Nyberg, 1922-, fiddler, Tenhola, FinlandLauri Kahilainen, 1916-, kantele player, Jyskä, FinlandAnn-Mari Häggman, folklorist, Helsinki, Finland

Finnish American

Lois Mattson, 1933-, cook, Esko, Minnesota

Maria Wirkkala, 1943-, weaver, Naselle, Washington

Icelandic

Thórdur Tómasson, horsehair braider, Skógar, Iceland

Margrét Lindal Jakobsdóttir, 1920-, spinner, knitter, Reykjavik, Iceland

Kristinn Gíslason, wool processor, Reykjavik, Iceland

Icelandic American

Ingibjorg Emma Scheving, 1900-1989, cook, Seattle, Washington

Norwegian

Elsa Eikås, traditional dancer, Eikås, Norway

Sigmund Eikås, hardanger fiddler, Eikås, Norway

Kjell Folkestad, traditional dancer, Naustdal i Sunnfjord, Norway

Knut Hamre, hardanger fiddler, Folkedal, Norway

Svein Skjerdal, hardanger fiddler, dancer, Sogndal, Norway

Erna Skjerdal, traditional dancer, Sogndal, Norway

Kari Vethe, traditional dancer, Bulken, Norway

Olav Vethe, traditional dancer, Bulken, Norway

Norwegian American

Ingulv Eldegard, 1912-1996, hardanger fiddler, Seattle, Washington

Edward Erickson, 1917-1983, banjo player, La Crosse, Wisconsin

Leonard Finseth, 1911-1991, fiddler, Mondovi, Wisconsin

John Gundersen, 1933-, rosemaler, chip carver, Minneapolis, Minnesota

Sonya Savig, 1927-, singer, Grand View, New York

Carol Ann Sersland, 1956-, traditional dancer, Minneapolis, Minnesota

Harold K. Sersland, 1897-1992, traditional dancer, Minneapolis, Minnesota

Else Sevig, backstrap weaver, singer, Minneapolis, Minnesota

Michael Sevig, backstrap weaver, singer, Minneapolis, Minnesota

William Sherburne, 1903-1991, fiddler, Spring Grove, Minnesota

Hazel Omodt, 1913-1985, pianist, Spring Grove, Minnesota

Kristin Forster, 1946-, fiddler, Glen Cove, New York

C. Alan Johnson, 1926-, fiddler, Rollingbay, Washington

Laurie Johnson, 1952-, fiddler, Rollingbay, Washington

Swedish

Magnus Bäckström, 1954-, fiddler, Falun, Sweden

Pontus Fredrik Berggren, 1935-, fiddler, Säter, Sweden

Göras Leif Erik, 1946-, fiddler, Orsa, Sweden

Kurt Grälls, 1922-, fiddler, Vikmanshyttan, Sweden

Per Gudmundsson, 1955-, fiddler, Falun, Sweden

Bo Isaksson, 1946-, fiddler, Munkfors, Sweden

Pelle Gustav Jakobsson, 1928-, fiddler, pastoral horns, Orsa, Sweden

Johan Larsson, 1902-, traditional dancer, Hedemora, Sweden

Knut Erik Moraeus, 1920-, fiddler, Orsa, Sweden

Kungs Levi Nilsson, 1944-, fiddler, Leksand, Sweden

Anders Sparf, 1915-, fiddler, Lidingö, Sweden

Björn Erik Ståbi, 1940-, fiddler, Korskrogen, Sweden

Viveka Sundstrom Ståbi, 1949-, traditional dance, Skärholmen, Sweden

Karl Magnus Ceylon Wallin, 1922-, key fiddle player, Uppsala, Sweden

Karl Gunnar Henry Wallin, fiddler, Uppsala, Sweden

Swedish American

Ann Bergstrom, fiddler, Tukwila, Washington

Paul S. Dahlin, 1954-, fiddler, Minneapolis, Minnesota

Bruce D. Johnson, 1946-, fiddler, Minneapolis, Minnesota

Edwin W. Johnson, 1905-1984, fiddler, Hayward, Wisconsin

Olga E. Nilsen, 1896-1985, singer, St. Paul, Minnesota

Henry Axel Person, 1903-1993, storyteller, singer, Grapeview, Washington

Ove Gullin, dancer, folk game leader, Seattle, Washington

June Anderson Evanoff, 1930-, Dala kurbits painter, cook, Mercer Island, Washington

Kathleen Grambsch, 1946-, accordionist, St. Louis Park, Minnesota

British

Boys of the Lough -- Boys of the LoughAly Bain, 1946-, Shetland fiddler, Edinburgh, ScotlandCathal McConnell, 1944-, flute player, singer, Fermanagh, Northern IrelandRobin Morton, 1939-, concertina player, singer, Edinburgh, ScotlandDavid Richardson, 1948-, instrumental musicianThomas Breckons, 1928-2009, piper, Bellingham, England

Peter Elliott, 1925-2000, singer, Killingsworth, Newcastle-on-Tyne, England

Angus Grant, 1931-, Highland fiddler, Fort William, Inverness-Shire, Scotland

Headington Quarry Morris Dancers -- Headington Quarry Morris DancersPeter James Davies, 1941-, dancer, Garsington, Oxford, EnglandJohn Brian Graham, 1941-Robert William Grant, 1937-, dancer, Headington Quarry, Oxford, EnglandAnthony Morris, 1938-, dancer, Northants, EnglandFrancis Charles Parsons, 1939-, dancer, Cowley, Oxford, EnglandRoger James Phillips, 1939-, dancer, Headington, Oxford, EnglandTerence Michael PhippsMalcolm James Price, 1934-, dancer, Headington, Oxford, EnglandPeter Douglas Scudder, 1938-, dancer, Headington, Oxford, EnglandRobert Paul Turrell, 1938-, dancer

Flora MacNeil, 1928-, Gaelic singer, Whitecraigs, Glasgow, Scotland

Sheila MacGregor, 1935-, singer, Blairgowrie, Perthshire, Scotland

Walter Pardon, 1914-, singer, North Walsham, Norfolk, England

Anne Rosetta Springfield, 1911-, Pearlie Queen, London, England

The Watersons and Martin Carthy -- The Watersons and Martin CarthyLal Waterson, 1943-1998, singerMike Waterson, 1941-2011, singer, Robin Hoods Bay, Yorkshire, EnglandNorma Waterson, 1939-, singer, Robin Hoods Bay, EnglandMartin Carthy, 1941-, singer, Robin Hoods Bay, England

A. L. (Albert Lancaster) Lloyd, 1908-1982, folklorist

S. A. Matthews, folk dance specialist, London, England

British-American

United States

John Ashby, 1915-1979, fiddler

Dillard Chandler, 1907-1992, ballad singer, Rosedale, New York

Lloyd Chandler, 1896-1978, ballad singer, Marshall, North Carolina

Nell Fernandez, singer, Summer Shade, Kentucky

Ray Hicks, 1922-2003, storyteller, Banner Elk, North Carolina

Roscoe Holcomb, 1912-1981, ballad singer, banjo player, Daisy, Kentucky

Eunice Jewell, cook, Dodgeville, Wisconsin

Julia Mainer, 1919-2015, guitarist, Flint, Michigan

Wade Mainer, 1907-2011, banjo player, Flint, Michigan

Almeda Riddle, 1898-1986, ballad singer, Heber Springs, Arkansas

Jean Ritchie, 1922-2015, ballad singer, Port Washington, New York

Grant Rogers, 1907-1979, fiddler and singer, Walton, New York

Dallas Turner, ballad singer, Reno, Nevada

Ricky Walker, fiddler, Summer Shade, Kentucky

Sammie Walker, 1910-1987, banjoist, fiddler, Summer Shade, Kentucky

Canada

Alex Kerr, singer

Christine MacDonald MacInness, singer

Malcolm Angus Macleod, singer

Thomas MacDonald, singer

Mike MacDougall, fiddler, piper

French

Auvergne

Guy Nebout, 1945-, hurdy-gurdy player, Moulins, Allier, France

Henri Reichert, 1905-, harmonica, accordion player, Entraygues-sur-Truyère, Aveyron, France

Louise Reichert, 1896-, singer, dancer, Entraygues-sur-Truyère, Aveyron, France

Dominique Roux, 1960-, hurdy-gurdy player, Avermes, Allier, France

André Vermerie, 1901-, bagpiper, Entraygues-sur-Truyère, Aveyron, France

Christiane Vermerie, 1933-, dancer, Entraygues-sur-Truyère, Aveyron, France

Bearn

François Laberere, 1948-, singer, Gan, Pyrénées-Atlantiques, France

Roger Laberere, 1949-, singer, Gan, Pyrénées-Atlantiques, France

Francis Lorry, 1944-, singer, Oloron, Pyrénées-Atlantiques, France

Jean-Baptiste Soust, 1916-, France

Brittany

Yves Castel, 1950-, oboe player, singer, Sceaux, Hauts-de-Seine, France

Lomig Donniou, 1903-, singer, dancer, Rostrenen, Côtes-d'Armor, France

Jean-Baptiste Hamel, 1958-, bagpiper, singer, Sceaux, Hauts-de-Seine, France

Eric Marchand, 1955-, singer, Poullaouen, Finistère

Mr. Jean, accordion player, singer

Emmanuel Kerjean, 1913-, singer, dancer, Plouray, Morbihan, France

Gascony

Lucette Samazan, 1930-, dancer, Samatan, Gers, France

Lea St. Pé, 1904-, singer, accordion player, Polastron, Gers, France

Poitou

Madeleine Clochard, 1939-, singer, dancer, Gençay, Vienne, France

Michel Clochard, 1934-, singer, cornet player, Gençay, Vienne, France

Pascal Guerin, 1956-, fiddler, Moncoutant, Deux-Sèvres, France

Michel Lacombe, 1941-, melodeon player, La Chapelle-Gaudin, Deux-Sèvres, France

John Wright, 1939-, folklorist, Paris, France

Catherine Perrier Wright, 1941-, folklorist, Paris, France

French American

Cajun

The Balfa Brothers -- The Balfa BrothersDewey Balfa, 1927-1992, fiddler, Basile, LouisianaRodney Balfa, 1934-1979, guitarist, Mamou, LouisianaWill Balfa, 1917-1979, fiddler, Mamou, LouisianaAllie Young, 1912-2003, accordionist, Eunice, Louisiana

Alma Barthelemy, 1900-1999, ballad singer, Port Sulphur, Louisiana

Eloi Barthelemy, 1920-1993, ballad singer, Port Sulphur, Louisiana

Inez Catalan, 1913-1994, ballad singer, Kaplan, Lousiana

Lula Landry, 1906-1990, ballad singer, Abbeville, Louisiana

Carina Sue Vasseur, cook, New Orleans, Louisiana

Earl Vasseur, 1922-1983, cook, New Orleans, Louisiana

French Canadian from the United States

Noella Beaudet, 1923-2012, singer, spoon & washboard player, Slatersville, Rhode Island

Omer Beaudet, 1919-2002, singer, harmonica player, Slatersville, Rhode Island

Monique Belisle, 1923-1992, singer, storyteller, Slatersville, Rhode Island

Georgette Berthiaume, 1919-1990, cook, Woonsocket, Rhode Island

Romeo Berthiaume, 1906-1980, singer, Woonsocket, Rhode Island

Omer Marcoux, 1898-1982, fiddler, woodcarver, Concord, New Hampshire

Alain Philibert, 1951-, banjo player, Smyrna Mills, Maine

Joseph Pomerleau, 1932-1995, guitarist, Rochester, New Hampshire

Daniel St. Pierre, 1957-, guitarist, Smyrna Mills, Maine

Simon St. Pierre, 1930-, fiddler, Smyrna Mills, Maine

Polish

Stanislaw Borowiecki, 1934-, concertina, drum player, singer, Opoczno, Poland

Stanislaw Kaleta, 1931-, fiddler, Opoczno, Poland

Urszula Tomasik, 1954-, singer, dancer, Kraśnica, Poland

Jozef Wrobel, 1930-, fiddler, singer, Łysa Góra, Poland

Franciszek Klecki, 1914-, singer, trumpeter, Brzesko, Poland

Jan Ochonski, 1925-, singer, bassist, Łysa Góra, Poland

Zbigniew Brozek, singer, dancer, clarinet player, Brzesko, Poland

Grazyna Lyszczarz, singer, dancer, Łysa Góra, Poland

Zbigniew Kural, singer, dancer, Łysa Góra, Poland

Stanislaw Macheta, dancer, singer, Łysa Góra, Poland

Eugeniusz Wilczak, fiddler, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Antonina Bafia, 1948-, singer, fiddler, Biały Dunajec, Poland

Adam Kuchta, 1935-, instrumentalist, Bukowina Tatrzańska, Poland

Jozef Koszarek, 1939-, instrumentalist, Bukowina Tatrzańska, Poland

Jozef Stasik, 1949-, dancer, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Stanislaw Stasik, 1944-, dancer, singer, Kaniówka, Poland

Jan Kalata, 1940-, dancer, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Maria Stasik, 1945-, dancer, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Anna Guzy, 1959-, dancer, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Feliks Chudy, 1918-, fiddler, shawm player, Skoraszewice, Poland

Szczepan Sadowski, 1906-, shawm player, Skoraszewice, Poland

Maria Majchrzak, 1919-, dancer, singer, Skoraszewice, Poland

Marcin Grunt, 1902-, dancer, singer, Stara Krobia

Karol Byrtek, 1907-, fiddler, dancer, singer, Bielsko-Biała, Poland

Edward Byrtek, 1944-, singer, shawm player, Bielsko-Biała, Poland

Władyslawa Byrtek, 1936-, dancer, singer, Bielsko-Biała, Poland

Wiktoria Stopka, 1953-, singer, concertina player, Węgierska_Górka, Poland

Wiktor Mikolajski, 1910-, tour administrator, Warsaw, Poland

Ludwik Bielawski, 1929-, folklorist, Warsaw, Poland

Polish American

The Gromada Family -- The Gromada FamilyAniela Gromada, 1908-1984, cellist, singer, Elmwood Park, New JerseyAnn Gromada, 1965-, dancer, Wyckoff, New JerseyJan Gromada, 1905-1996, fiddler, embroiderer, Elmwood Park, New JerseyJohn Gromada, 1964-, dancer, Wyckoff, New JerseyTadeusz Gromada, 1929-, second fiddler, dancer, Wyckoff, New JerseyTeresa Gromada, 1930-, dancer, singer, Wyckoff, New JerseyHenryk Kedron, 1926-, dancer, singer, metal worker, Hasbrouck Heights, New JerseyJanina Kedron, 1931-, fiddler, singer, dancer, Hasbrouck Heights, New JerseyTadeusz Koziek, 1930-1979, fiddle, bass player, singer, Garfield, New JerseyEdward Nowobielski, 1924-2006, singer, dancer, Garfield, New Jersey

Ed Potoniec's Polkateers -- Ed Potoniec's PolkateersPaul Chojnacki, 1952-, clarinet, tenor sax player, vocalist, Independence, OhioDavid Feador, 1957-, trumpet player, Cleveland, OhioEd Potoniec, 1948-, band leader, accordion player, Cleveland, OhioBrian C. Riley, 1958-1998, trumpet player, vocalist, Cleveland, OhioGary J. Smith, 1955-, bass guitar player, Cleveland, OhioJoe Zebrowski, 1955-, drummer, Cleveland, Ohio

Stephanie Batory, 1913-1994, decorative paper cuttings, Philadelphia, Pennsylvania

Portuguese

Grupo Coral da Aldeia Nova de São Bento -- Grupo Coral da Aldeia Nova de São BentoManuel de Mira Monge, 1925-, singer, São Bento, PortugalSilvestre Charraz Morais, 1945-, singer, São Bento, PortugalJosé Candeias Rosa, 1935-, singer, São Bento, PortugalManuel Carrasco Valadas, 1949-, singer, São Bento, PortugalManuel Toira Varela, 1934-, singer, São Bento, PortugalBento Charraz Calvinho, 1922-, singer, São Bento, PortugalJosé Francisco Esparteiro Serrano, 1951-, singer, São Bento, PortugalJosé Lopes Carrilho, 1919-, singer, São Bento, PortugalBento Brito Coelho, 1937-, singer, São Bento, PortugalJosé Valadas Mata-Setam, 1936-, singer, São Bento, Portugal

Grupo Folclórico Mirandes de Duas Igrejas -- Grupo Folclórico Mirandes de Duas IgrejasAntonio Maria Moorinho, 1917-, director, Duas Igrejas, PortugalJosé Pires Martins, 1912-, musician, Duas Igrejas, PortugalAlexandre Feio, 1914-, musician, Duas Igrejas, PortugalAlfredo Augusto Ventura, 1912-, musician, Duas Igrejas, PortugalDelmiro Braz Antão, 1915-, musician, Duas Igrejas, PortugalDomingos Augusto Ruano, 1955-, musician, Duas Igrejas, PortugalLuciano de São Pedro Martins, 1953-, musician, Duas Igrejas, PortugalAdão Dos Santos Moreira, 1926-, musician, Duas Igrejas, PortugalClemente de Jésus Amaro Dias, 1957-, musician, Duas Igrejas, PortugalMateus Augusto Martins Fidalgo, 1927-, musician, Duas Igrejas, PortugalArtur Raposo Alves Galego, 1956-, musician, Duas Igrejas, PortugalManuel João Alves, 1927-, musician, Duas Igrejas, PortugalManuel Baltazar Fernandes Aires, 1959-, musician, Duas Igrejas, Portugal

Maria Ernestina Costa Rodrigues, interpreter, Murtal São Pedro Do Estoril, Portugal

Portuguese American

Odete Amarelo, 1950-, food demonstrator, Fall River, Massachusetts

Manuel Azuvedo, 1917-2004, singer, dancer, Sacramento, California

Maria Alice Cordeiro, 1961-, singer, Fall River, Massachusetts

Elaine C. Oliveira, 1938-, singer, musician, Somerset, Massachusetts

Armindo I. Paira, 1963-, singer, Fall River, Massachusetts

Gilberta Pimentel, musician, Somerville, Massachusetts

Jose Pimentel, musician, Somerville, Massachusetts

Rancho Folclorico do Clube Portuguese de Hartford -- Rancho Folclorico do Clube Portuguese de HartfordMario Arede, choreographer, Newington, ConnecticutAlvaro Carreira, dancer, Newington, ConnecticutAdelia Castro, dancer, Newington, ConnecticutMaria Fatima Couceiro, 1962-, dancer, Hartford, ConnecticutMaria Noémia Couceiro, 1959-, dancer, Hartford, ConnecticutFernando Covinha, dancer, Newington, ConnecticutDaisy Frazao, dancer, Newington, ConnecticutAntonio Barreiros Frutuoso, 1926-2005, musician, Wethersfield, ConnecticutGavriel B. Frutuoso, 1923-1991, musician, Hartford, ConnecticutJulie Gaio, dancer, Newington, ConnecticutDavid Gregorio Marques, 1960-, dancer, Newington, ConnecticutPaul Mendes, dancer, Newington, ConnecticutAnabella Nunes, dancer, Newington, ConnecticutJohn Quintas Nunes, 1957-, dancer, Hartford, ConnecticutJoão S. Pena, 1922-1997, musician, Hartford, ConnecticutMaria Irene Pinho, 1960-, dancer, Hartford, ConnecticutMaria Quintas, dancer, Newington, ConnecticutChristine Marie Reis, 1960-, dancer, Hartford, ConnecticutCarlos A. Reverendo, 1960-, dancer, East Hartford, ConnecticutArthur Manuel Santos, 1958-, dancer, Hartford, ConnecticutAmandio Seguro, dancer, Newington, ConnecticutElvira Vidal, dancer, Newington, Connecticut

Nemesio Rebolo, 1919-2003, singer, Tracy, California

João Soares, singer, San Leandro, California

Agostinho Valim, 1917-2000, singer, dancer, Sacramento, California

Larry Valim, singer, dancer, Sacramento, California

Yugoslav

Dragoslav Antonijevic, coordinator, Belgrade, Serbia

Zorica Rajkovic, assistant, Zagreb, Croatia

Macedonian

P. Atanasovski, bagpipe player

Olgica Apostolovka, Skopje, Macedonia

Akiv Bajramovski, 1957-, Skopje, Macedonia

Redžep Bajramovski, 1932-, Skopje, Macedonia

Ilija Blaževski, 1951-, Skopje, Macedonia

Tomaislav Blaževski, 1939-, Skopje, Macedonia

Radica Čangouska, 1957-, Skopje, Macedonia

Pajazit Dalipi, 1944-, Skopje, Macedonia

Gordana Filipouska, 1960-, Skopje, Macedonia

Mile Kolarov, 1908-, Skopje, Macedonia

Angele Trajkouski, 1944-, Skopje, Macedonia

Montenegran

Boško Vujačić, 1947-, Crna Gora, Montenegro

Bosnia-Herzegovinian

Ćamil Metiljević, 1952-, Hrasnica, Bosnia and Herzegovina

Dominik Ramljak, 1942-, Posušje, Bosnia and Herzegovina

Ana Romić, 1953-, Rakitno, Bosnia and Herzegovina

Emina Zečaj, 1941-, Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

Serbian

Aleksandar Djordjevic, 1929-, Gornji Milanova, Serbia

Milovan Matić, 1944-, Belgrade, Serbia

Drago Ognjanovic, 1934-, Gornji Milanova, Serbia

Miroslav Ognjanovic, 1945-, Gornji Milanova, Serbia

Milovan Živković, 1934-, Gornji Milanova, Serbia

Croatian

Blaz Glavaš, 1920-, Pula, Croatia

Martin Glavaš, 1925-, Pula, Croatia

Milan Orlić, 1941-, Pula, Croatia

Petar Skuflić, 1940-, Pula, Croatia

Slovenian

Women folksingers

frula, kava, small pipe players from Serbia, Macedonia, Croatia

Serbian American

Dragica Dobrijevic, 1956-, singer, dancer, Broadview Heights, Ohio

Milan Opacich, tamburica maker, Schererville, Indiana

Rose Opacich, food demonstrator, Schererville, Indiana

Paula Svilar, 1957-, singer, dancer, Euclid, Ohio

Croatian American

Ljubica's Tamburasi -- Ljubica's TamburasiDarlene Balog, 1954-, singer, brac player, Youngstown, OhioLjubica Fillovich, 1927-, singer, bugarija player, leader, Campbell, OhioAnastacia Vesolich, 1951-, singer, prim player, Cornopolis, PennsylvaniaMark Brajak, bass player, Youngstown, Ohio

Slovenian American

Slovan Men's Quartet -- Slovan Men's QuartetMatthew Dolenc, 1926-, first bass, Richmond Heights, OhioFrank Ivancic, 1924-2009, bass, Willowick, OhioJoseph Penko, 1921-2000, tenor, Willoughby Hills, OhioRichard Sterle, 1925-2006, second tenor, Euclid, Ohio

Jack Mejac, 1912-1996, butare maker, Cleveland, Ohio

Maria Paulin, food demonstrator, Gaithersburg, Maryland

Olga M. Petek, 1938-, Slovenian costume and avba maker, Wickliffe, Ohio

Molly Thomas, food demonstrator, Arlington, Virginia

Macedonian American

Taleff Macedonian Orchestra -- Taleff Macedonian OrchestraWalter Mahovlich, 1952-, clarinet, gajda player, Cleveland, OhioChris Taleff, 1930-, accordion player, drummer, North Olmsted, OhioDavid Taleff, 1957-, drummer, North Olmsted, OhioDaniel Zegarac, 1955-, trumpet player, Cleveland, Ohio

Irish

Lonan Byrne, 1952-, piper, Dublin, Ireland

Eamonn Clarke, 1945-, harmonica player, Dublin, Ireland

Seán Christopher Corcoran, 1946-, singer, Drogheda, Ireland

Martin Patrick Crehan, 1908-, fiddler, Mullagh, Ireland

Dé Donann -- Dé DonannPatrick Francis Gavin, 1956-, fiddler, Galway, IrelandJohnnie Moynihan, 1946-, singer, instrumentalist, Dublin, IrelandJohn Joseph McDonagh, 1951-, bodhran player, Galway, IrelandAlexander James Phinn, 1966-, bozouki player, Spiddal, IrelandCharles Piggott, 1948-, banjo player, Clarinbridge, Ireland

Mary Ann Donnelly, 1958-, fiddler, Loughrea, Ireland

Denis Francis Doody, 1937-, accordion player, storyteller, Shannon, Ireland

John Christopher Lyons, 1933-, singer, Newmarket-on-Fergus, Ireland

James Patrick McDonagh, 1925-, flute player, Ballymote, Ireland

Patrick Anthony Mitchell, uilleann piper, Dublin, Ireland

Stephen Anthony Murray, 1920-, concertina player, Ennis, Ireland

Mairéad Ní Dhomnaill, 1955-, Gaelic singer, Dublin, Ireland

Mullagh Set Dancers -- Mullagh Set DancersMary Terasa Conway, 1954-, dancer, Dublin, IrelandOliver Thomas Conway, 1922-, dancer, Dublin, IrelandIta Margaret Crehan, 1947-, dancer, Mullagh, IrelandWilliam Henry Keane, 1927-, dancer, Doonbeg, Ireland

Daniel Gerard O'Connor, 1934-, fiddler, Limerick, Ireland

Michael Joseph Russell, 1915-, tin whistle player, Doolin, Ireland

Patrick Tunney, 1921-2003, singer, storyteller, Saltmill, Ireland

Ciarán MacMathúna, 1925-, group escort, Dublin, Ireland

Tom Munnelly, presenter, Dublin, Ireland

Irish American

Elizabeth Carroll, 1956-, fiddler, dancer, Chicago, Illinois

Fay B. Casey, 1902-2005, guitar, lace maker, weaver, Alexandria, Virginia

Charles Coen, 1934-, concertina, tin whistle, player, singer, Staten Island, New York

John Coen, 1925-, flute player, flute maker, Bronx, New York

Mary Cooley, 1945-, singer, Chicago, Illinois

Seamus Cooley, 1929-1997, flute player, Chicago, Illinois

Michael Flatley, 1958-, dancer, flute and tin whistle player, Palos Park, Illinois

Michael Flynn, flute player, Elmhurst, New York

Colleen Griffith, 1957-, dancer, Wethersfield, Connecticut

Joseph Heaney, 1919-1984, singer, Brooklyn, New York

Pat Height, guitar, lace maker, weaver, Alexandria, Virginia

Pat Hennelly, 1896-1978, uilleann pipe maker, Chicago, Illinois

The Irish Tradition -- The Irish TraditionBilly McComiskey, 1951-, button accordionist, Washington, D.C.Brendan Mulvihill, 1954-, fiddler, Washington, D.C.Andy O'Brien, 1947-, singer, Washington, D.C.

James Keane, Sr., 1928-, singer, Chicago, Illinois

James Keane, Jr., 1958-, musician, Chicago, Illinois

Eugene Kelly, 1909-1984, button accordionist, Lake Ronkonkoma, New York

Maureen Meehan Malcolm, 1929-, cook, Fairfax, Virginia

Sean McGlynn, 1937-1983, button accordionist, Mineola, New York

John McGreevy, 1919-1990, fiddler, Burbank, Illinois

Michael Preston, flute player, New York, New York

Michael Rafferty, 1926-2011, flute player, Hasbrouck Heights, New Jersey

Susan Sylvia, lace maker, weaver, Alexandria, Virginia

Mick Moloney, 1944-, presenter

Joseph Shannon, 1916-2004, uilleann piper, Chicago, Illinois

Belgian

Flemish

Christine Bruyneel, 1953-, fool dancer, Mater-Oudenaarde, Belgium

Henry Bruyneel, 1915-, fife player, Mater-Oudenaarde, Belgium

Stefaan Jozeph Leyman, 1906-, drummer, Mater-Oudenaarde, Belgium

Ernest Van Eynde, 1924-, flag handler, Sint-Niklaas, Belgium

Greta Hermans, 1958-, plucked dulcimer player, Erps-Kwerks, Belgium

Jean Viktor Smout, 1914-, fiddler, Valtem-Beisem, Belgium

Jozef Andre Heremans, 1926-, accordion player, Winksele-Delle, Belgium

Hubert Boone, 1940-, Flemish presenter, Nederokkerzeel, Belgium

Walloon

Henri Schmitz, 1904-, fiddler, Longchamps, Belgium

Ernest Schmitz, 1909-, folk singer, harmonica player, Longchamps, Belgium

Maria-Philomène Gehlen, 1908-, folk singer, Robertville, Belgium

Robert Simons, 1929-, fife player, Gerpinnes, Belgium

Alain Simons, 1962-, drummer, Gerpinnes, Belgium

René Berthulot, 1930-, drummer, Gerpinnes, Belgium

Elisabeth Melchior, 1926-, accordion player, Waimes, Belgium

Françoise Lempereur, 1949-, Walloon presenter, Liège, Belgium

Belgian American

Alfred Vandertie, 1910-1983, folk singer, Algoma, Wisconsin

Martha Bultinck, 1903-1994, lace maker, singer, Moline, Illinois

Madeline Sercu, 1908-2002, lace maker, singer, Moline, Illinois

Ann Hunter, 1960-, lace maker, Moline, Illinois

Mary Jane Porath, 1924-2001, food demonstrator, Algoma, Wisconsin

Albert Van Puyvelde, 1922-, archer, Moline, Illinois

Evelyn Van Puyvelde, 1922-, food demonstrator, Moline, Illinois

Florence Acke, 1915-2005, rolle bolle player, Moline, Illinois

John Acke, 1913-2005, rolle bolle player, Moline, Illinois

Elizabeth Verstraete, 1918-1995, rolle bolle player, East Moline, Illinois

Valerie Verstraete, 1913-1988, rolle bolle player, East Moline, Illinois

Charlene Vanlerberghe, 1927-2000, archer, Rock Island, Illinois

Teresa Vanlerberghe, 1960-, archer, Rock Island, Illinois

Charles Vanlerberghe, 1922-1996, archer, Rock Island, Illinois
Egyptian

Abdal'lah Ali Abdâl'lah, rababa, Faqos, Sharkiy'ya, Egypt

Aezat Muhammed Abdâl'lah, drum

Ramada El-Said Abdelgawad, tabla

Abdelhamid El'Aeon, tamboura, darag seif

Muntasar Ali Ahmed, arghoul, Faqos, Sharkiy'ya, Egypt

Al Saiyed Halal Aleih, dance and mime

Abdelsatar Higazy Muhammed Ali, nagara drum, Bunweit, Egypt

Shanady Higazy Muhammed Ali, mizmar

Mohsen Hassan Yusef Ashrey, singer, dancer, sumsumiy'ya, Port Said, Egypt

Adham Muhammed Farag, tahteeb

Sha'aban Ghal'laab, tamboura

Mutawil Mahgoub Yonsuf Hagag, arghoul

Sai-veda Muhammed Hind'dawi, riq, solo singer

Amin Abdel Kâader, singer, Alexandria, Egypt

Mufad'dal Muhammed Ahmed Khalil, mizmar

Gaad Muhammed Mahrous, 'aelba drum

Mubarak Sadiq Mersaal, kythar, singer

Ahmed Ahmed Muhammed, tahteeb

Fay'qa Abdel Azeem Mursi, solo dancer, solo singer

Rizk Ibraheem Rizk, quarter tone accordion

Masria Mubarak Sadiq, dancer

Rushdi El-Said Abdel Samy'a, salamya flute

Abdel Hamid Muhammed Suleiman, singer

Suleiman Ahmed Suleiman, drum, dancer

Athma Yusef Wanees, solo singer, drummer, zaar healer

Yusef Hassan Yusef, singer, dancer

Egyptian American

Mikhail Agaidi, singer, Euclid, Ohio

Muhammed El Akkaad, 1911-1993, qanoon player, Brooklyn, New York

Michel Attia, singer, Jersey City, New Jersey

Gorgi Ayad, dancer, drummer

Hanny Anis Bebawy, singer, Jersey City, New Jersey

Hanna Demetery, singer, Jersey City, New Jersey

Tewfik Faragallah, 1931-1984, ney player, Staten Island, New York

Khamis El Fino, 1920-1990, oud player, Jackson Heights, New York

Debra Green, Cleveland, Ohio

Mahmood Hassan, singer, dancer

Ajad G. Kallini, drummer, dancer, Cleveland, Ohio

Monir Iskandar, singer, Cleveland, Ohio

Father Mikhail, Coptic liturgy, East Cleveland, Ohio

Sameh Mitry, 1945-1999, singer, Stow, Ohio

Awad Othman, singer, dancer

Ali Patria, Jackson Heights, New York

Alice Rizk, dancer, Brooklyn, New York

Fady Rizk, drummer, Brooklyn, New York

Michael Tobia, singer, Jersey City, New Jersey

Pakistani

Ghulam Abbas, Karachi, Pakistan

Ali Akbar, instrumentalist, Karachi, Pakistan

Azhar Anjam, dancer, singer

Bashir Anjam, dancer, singer

Alia Baksh, singer, instrumentalist

Faiz Mohammed Baluch, d. 1980, ballad singer, instrumentalist, Karachi, Pakistan

Nawab Baluch, dancer

Bachal Fakir, ballad singer, instrumentalist

Allan Faqir, dancer, singer, instrumentalist, Dadu, Sind, Pakistan

Salma Ferrena, Karachi, Pakistan

Faqir Abdul Ghafoor, dancer, singer, instrumentalist, Hyderabad, Sind, Pakistan

Samar Gul, dancer, singer, Peshawar, Pakistan

Rehana Hakim, Karachi, Pakistan

Tufail Hussain, instrumentalist (dhol)

Mohammad Ibrahim, dancer, singer, Karachi, Pakistan

Mazhar ul Islam, technician, Islamabad, Pakistan

Ghulam Haidar Kambrani, dancer, singer, instrumentalist, Hyderabad, Sind, Pakistan

Khameesu Khan, instrumentalist (alghoza), Hyderabad, Sind, Pakistan

Mansha Khan, instrumentalist (dholak)

Zahir Khan, ballad singer, instrumentalist (rabab, thambal), Peshawar, Pakistan

Mohammad Mansha, instrumentalist (dhol), Hafizabad, Pakistan

Mumtaz Mirza, Karachi, Pakistan

Faiz Mohammad, Islamabad, Pakistan

Fateh Mohammad, instrumentalist, singer, Karachi, Pakistan

Ghulam Mohammed, instrumentalist (tota), Hafizabad, Pakistan

Sain Mushtag, ballad singer, instrumentalist (king, chimta), Sheikhupura District, Punjab, Pakistan

Mohammad Nazir, purkush player, singer, Karachi, Pakistan

Mohammad Tufail Niazi, singer, Rawalpindi, Pakistan

Roshan Ara Parveen, Lahore, Pakistan

Parveen Qasim, Karachi, Pakistan

Amir Sardar, dancer, Peshawar, Pakistan

Muneer Sarhadi, instrumentalist (sarinda), Peshawar, Pakistan

Mitha Khan Zardari, dancer, singer, instrumentalist, Nawab Shah, Sind, Pakistan

Pakistani American

Shahnawaz Alam, 1950-, flautist, singer, Detroit, Michigan

Nasrin R. Alimohamed, 1952-, singer, dancer, Minneapolis, Minnesota

Ghaias Beg, 1946-, singer, dancer, Chicago, Illinois

Mansoor Ahmad Butt, 1951-, singer, dancer, Detroit, Michigan

Javed Bashir Choudhary, 1949-, dancer, singer, Highland Park, Michigan

Edith Edwin Mall, 1947-, singer, dancer, Philadelphia, Pennsylvania

Ernest Edwin Mall, 1950-, singer, musician, Philadelphia, Pennsylvania

Kanwal Errol Edwin Mall, 1944-, singer, musician, Philadelphia, Pennsylvania

Chaudhry M. Hans, singer, dancer, Hamtramack, Michigan

Asraf Shah Hashmi, 1950-, singer, Pasadena, California

Umar Hayat, 1950-, singer, dancer, Chicago, Illinois

Nauman Javaid Ismail, 1953-, singer, dancer, Alexandria, Virginia

Hameed S. Khan, 1951-, dancer, Chicago, Illinois

Masood Parvez Malik, 1955-, singer, dancer, Hawthorne, California

Sultan A. Meghani, 1954-, singer, percussionist, Chicago, Illinois

Tajmoon Merchant, Glendale Heights, Illinois

Sajjad Aslam Mirza, 1947-, dancer, Gardena, California

Sara Naqvi, food demonstrator, Alexandria, Virginia

Narjis Irshad Shah, 1943-, dancer, singer, Cerritos, California

German

Langenschiltach Blaskapelle -- Langenschiltach BlaskapelleKarl Friedrich Zuckschwerdt, 1956-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyHugo Emil Jäckle, 1933-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyDorothea Ruth Weisser, 1947-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyAnneliese Fleig, 1954-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyGottlieb Fleig, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyHelmut Heinz Heinzmann, 1957-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyCornelia Kerstin Sodl, 1958-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyMonika Maria Stockburger, 1958-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyWillie Fleig, 1949-, musician, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyHelmut Christian Hildbrand, 1935-, musician, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyWilli Müller, 1926-, musician, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyWerner Erwin Schneider, 1935-, musician, Tennenbronn, GermanyGerd Wilhelm Weisser, 1943-, clarinet player, St. Georgen-Langenschiltach, GermanySiegfried Weisser, 1937-, trumpet player, St. Georgen-Langenschiltach, Germany

Oberpfalzer Klarinetten -- Oberpfalzer KlarinettenGeorg Sperber, 1948-, accordion player, Röckenricht, GermanyHans Loos, 1956-, bass player, Neukirchen, GermanyFritz Leugner, 1955-, clarinet player, Sulzbach-Rosenberg, GermanyGeorg Leugner, 1959-, clarinet player, Sulzbach-Rosenberg, Germany

Scheeseler Beekschepers -- Scheeseler BeekschepersWilhelm Leuenroth, 1906-, clarinet player, Wittkopsbostel, GermanyBernd Meyer, accordion player, Visselhoevede, GermanySiegfried Johann Karl Lott, 1933-, friction drum, flute, jaws harp player, Rohr, GermanyHans Johannes Almering, 1941-, clarinet player, Ahaus-Wüllen, GermanyUrsula Christina Wassing Almering, 1942-, accordion player, Ahaus-Wüllen, GermanyUrsula Blomeier, 1920-, street organ player, Berlin, GermanyKonrad Koestlin, 1940-, folklorist and presenter, Hoffeld über Bordesholm, Germany

German American

Albert Fahlbusch, 1925-2005, hackbrett player and maker, Scottsbluff, Nebraska

Mary Fahlbusch, 1932-2013, food demonstrator, Scottsbluff, Nebraska

Roger Fahlbusch, 1958-, hackbrett player and maker, Scottsbluff, Nebraska

Ray Stahla German-Russian Band -- Ray Stahla German-Russian BandRay Stahla, 1929-, accordion player, Grand Island, NebraskaPhil Stahla, 1949-, trombone player, Gillette, WyomingRandy Stahla, 1952-, drummer, Greeley, ColoradoJohn Klein, 1919-1982, hackbrett player, Lincoln, Nebraska

Dorf Musikanten -- Dorf MusikantenJohn Braun, 1938-, accordion player, Mequon, WisconsinRoland A. Braun, 1923-2004, clarinet and zither player, Milwaukee, WisconsinEarl Hilgendorf, 1934-, trumpet and fluegel horn player, Mequon, WisconsinHarold Pipkorn, 1927-, baritone player, Mequon, WisconsinJacob Skocir, 1913-2008, guitar and mandolin player, Milwaukee, Wisconsin

Die Tiefen Keller-Kinder -- Die Tiefen Keller-KinderLarry Bobe, 1955-, trombone player, Amana, IowaJeff Ehrmann, 1956-, cornet player, Amana, IowaPatrick H. Kellenberger, 1951-, tuba player, South Amana, IowaDennis Kraus, 1955-, cornet player, Middle Amana, IowaMark H. Rettig, 1951-, baritone player, Middle Amana, IowaCarol Schuerer, 1958-, clarinet player, Amana, IowaPaul R. Staman, 1958-, cornet player, Amana, IowaAlan J. Trumpold, 1953-, tuba player, South Amana, IowaGuy H. Wendler, baritone and cornet player, Amana, IowaBrad Zuber, 1956-, manager, Amana, IowaRobert Zuber, 1957-, trombone player, Homestead, Iowa

Spanish American

Andalusian

Manuel "Agujetas" De Los Santos, flamenco singer, New York, New York

Tibulina De Los Santos, flamenco dancer, New York, New York

Asturian

Sixto Alonso, singer, Kearney, New Jersey

Basque

Elisa Vidasolo, dancer, Brooklyn, New York

Luis Vidasolo, dancer, Brooklyn, New York

Maria Luisa Vidasolo, cook, Brooklyn, New York

Alys Viña, 1914-1993, tambourine player, Cranford, New Jersey

Angelo Viña, 1914-2003, drummer and fife player, Cranford, New Jersey

Galician

Domingo Casais, bombo player, Bayonne, New Jersey

Francisco Castineira, dancer, Kearny, New Jersey

Manuel Galan, bagpiper, Seaford, New York

Manolo Garcia, dancer, North Tarrytown, New York

Fina Meizoso, dancer, Woodside, New York

Kim Munoz, dancer, Queens, New York

Manuel Pena, tambor player, Corona, New York

Carlos Rodriguez, bagpiper, Elizabeth, New Jersey

Old Spanish

Cleofes Vigil, 1917-1992, singer, San Cristobal, New Mexico

Puerto Rican

Cuarteto Isabelino, instrumental ensemble -- Cuarteto Isabelino, instrumental ensembleWilfredo Cordero, Isabela, Puerto RicoJoaquin Rivera, 1910-1995, Isabela, Puerto RicoMatildo Rosado Santiago, Isabela, Puerto RicoDomingo Ruiz, Isabela, Puerto Rico

Mexican

Los Caporales -- Los CaporalesRicardo Gutierrez Villa, violin, Apatzingán, Michoacán, MexicoRubén Cuevas Maldonado, harp, Apatzingán, Michoacán, MexicoCarlos Cervantes Mora, guitarra de golpe, Michoacán, MexicoOvaldo Ríos Yañez, five string guitar, Tomatlán, Michoacán, MexicoJesús Espinoza Mendoza, violin, Apatzingán, Michoacán, Mexico

Pokar de Ases -- Pokar de AsesMartín Ruíz Luciano, small drum, San Juan, Guerrero, MexicoZacarías Salmerón Daza, violin, Tlapehuala, Guerrero, MexicoJuan Taviera Simón, violin, Ajuchitlán, Guerrero, MexicoSalomón Echeverría de la Paz, bass guitar, Tlapehuala, Guerrero, MexicoNicolas G. Salmerón, guitar and lead singer, Tlapehuala, Guerrero, Mexico

Grupo de Musica Azteca – Puebla -- Grupo de Musica Azteca – PueblaJulio Ocelo Abrajan, huehuetl playerFrancisco García, redoblante, Tlacopac, San Angel, MexicoCrescenciano Chantes Misnáhuatl, chirimia, Tlacopac, San Angel, Mexico

Los Gavilanes -- Los GavilanesAlberto Hernández Carmona, Veracruz, MexicoFortino Hoz Chávez, jarana, Boca del Rio, Veracruz, New MexicoRamon Hoz Chávez, arpa, Boca del Rio, Veracruz, MexicoEvaristo Silva Reyes, pandero, Tlacotlalpan, Veracruz, MexicoJosé Aguirre Vera, requinto, Tlacotlalpan, Veracruz, Mexico

Trio Huasteco -- Trio HuastecoRaúl Vázquez Díaz, dancer, Pánuco, Veracruz, MexicoLeonard Reyes Domínguez, jarana, Pánuco, Veracruz, MexicoAureliano Orta Juárez, violin, Pánuco, Veracruz, MexicoFrancisca Orta Juárez, dancer, Pánuco, Veracruz, MexicoMatio González Ramos, guitarra quinta, singer, Pánuco, Veracruz, Mexico

Salvador Ortega, field researcher and presenter

Mexican American

Banda Sinaloense -- Banda SinaloenseJuventino Cruz, bass drum, Los Angeles, CaliforniaFrancisco Garcia, trombone, Los Angeles, CaliforniaPascual Garxiola, trombone, Los Angeles, CaliforniaAntonio Ibarra, snare drum, Los Angeles, CaliforniaManuel Luna, clarinet, Los Angeles, CaliforniaMiguel Nuñez, clarinet, tuba, Los Angeles, California

Isabella Ortega, 1926-2000, food demonstrator, Santa Fe, New Mexico

Ben Ortega, 1923-1998, wood carver, Santa Fe, New Mexico

Luis Eligio Tapia, 1950-, wood carver, Santa Fe, New Mexico

Conjunto Jarocho -- Conjunto JarochoRoberto Murillo, 1941-2001, Vera Cruz harp player, La Mirada, CaliforniaHarry González, 1932-, guitar and requinto jarocho player, Walnut Creek, CaliforniaSteve Luévano, 1939-, jarana jarocho player, Los Angeles, CaliforniaCarlos Gonzalez, 1936-, jarana jarocho player

José Mariano Ortega, 1921-, corrido singer, guitar player, Los Angeles, California

María Elena Villarreal, corrido singer, guitar player, Los Angeles, California

Japanese

Tsugaru Min'yo -- Tsugaru Min'yoGoro Abo, 1923-, singer, dancer, musician (flute, shakuhachi, shamisen, taiko), Hirosaki, Aomori, JapanMizuguchi Kachie, 1927-, singer, dancer, taiko player, Hirosaki, Aomori, JapanTakashi Satomi, shakuhachi player, Hirosaki, Aomori, JapanKimio Sugawara, 1951-, shamisen player, singer, Tokyo, JapanSato Suma, 1930-, singer, taiko player, Aomori, Japan

Kuruma Ningyo -- Kuruma NingyoNorio Hioki, 1933-, puppet theater narrator, Tokyo, JapanBunnosuke Kaneko, 1912-, shamisen player, Tokyo, JapanTokiyo Senuma, 1922-, puppeteer, Tokyo, JapanToru Senuma, 1947-, puppeteer, Tokyo, JapanShiro Tanzawa, 1931-, puppeteer, dancer, taiko player, Tokyo, JapanSenuma Yasushi, puppeteer, Tokyo, Japan

Otsugunai Yamabushi Kagura -- Otsugunai Yamabushi KaguraTeiji Fujiwara, 1922-, dancer, Ohasama, Iwate, JapanHitoshi Ito, 1946-, dancer, Ohasama, Iwate, JapanMasayoshi Kobayashi, 1946-, taiko player, Tenri, Nara, JapanHideo Sasaki, 1943-, dancer, cymbals player, Ohasama, Iwate, JapanKaneshige Sasaki, 1914-, dancer, taiko player, Ohasama, Iwate, JapanKazuo Sasaki, 1933-, dancer, Ohasama, Iwate, JapanTakashi Sasaki, 1931-, dancer, Ohasama, Iwate, JapanYutaka Sasaki, 1942-, dancer, flautist, Ohasama, Iwate, JapanShinji Yamada, 1959-, flautist, Minami Izu, Shizuoka, JapanKiyoshi Yamamoto, recitation, cymbals, mask maker, Ohasama, Iwate, JapanShin'ichiro Yoshida, 1954-, dancer, cymbals player, Ohasama, Iwate, Japan

Hideyuki Kojima, travel aide, tour director

Kozo Yamaji, 1939-, folklorist

Japanese American

Rev. Shingetsu Akahoshi, 1906-2007, calligrapher, Elmer, New Jersey

Itsuko Asada, 1928-, traditional food preparation, Seabrook, New Jersey

Kimiko Fukuda, dance workshop, San Diego, California

Fusaye Kazaoka, 1930-2006, kusudama maker (ornamental balls made with aromatic barks), Bridgeton, New Jersey

Chiyoe Kubota, 1915-, traditional food preparation, Ogden, Utah

Katsuko Lee, ikebana, Alexandria, Virginia

Asako Marumoto, 1911-2006, traditional food preparation, Layton, Utah

Sunako Oye, 1923-, dance workshop, Vineland, New Jersey

Kyokuho Otsubo, 1911-2006, lutenist (biwa), singer, Los Angeles, California

Toku Sugiyama, ikebana, Towson, Maryland

Kuwako Takahashi, 1916-2008, bonseki (sand painting), Berkeley, California

Karen Takata, 1955-, origami demonstrator, Bridgeton, New Jersey

Suzie Takata, 1924-2004, kimono dressing, Bridgeton, New Jersey

Harumi Taniguchi, 1902-2001, food demonstrator, Seabrook, New Jersey

Hisano Tazumi, 1898-1999, kimono making, Seabrook, New Jersey

Kiyoko Uyeda, ikebana, Annandale, Virginia

Kazuo Yano, 1900-1999, singer (traditional shigin), Los Angeles, California

Greek

Island of Skyros

Anna Ftoulis, 1924-, singer, dancer, Skyros, Greece

Constantin Ftoulis, 1938-, Skyros, Greece

George Ftoulis, 1923-, singer, dancer, Skyros, Greece

John Ftoulis, 1927-, singer, dancer, Skyros, Greece

Mantzouranis Ftoulis, Skyros, Greece

Achilles Katsarelias, 1942-, singer, Skyros, Greece

Aliki Lambrou, 1935-, singer, dancer, Athens, Greece

Alexandros Louloudas, Skyros, Greece

Dimitrios Mavrikos, 1941-, Skyros, Greece

Frangiskos Tziotakis, Skyros, Greece

Island of Amorgas

Dimitra Gavalas, 1933-, singer, dancer, Athens, Greece

Efstathios Gavalas, singer, dancer, Athens, Greece

Theofanis Roussos, 1935-, singer, dancer, Athens, Greece

George Stephanides, 1899-, laouto player, Amorgos, Greece

Marousa Synodinos, 1934-, singer, dancer, Athens, Greece

Nikitas Synodinos, 1931-, violin player, Athens, Greece

Roumeli and Macedonia

Nikolaos Adamopoulos, 1906-, clarinet player, Argos Orestiko, Orestida, Greece

Alexandros Economopoulos, 1913-, violin player, Megara, Attica, Greece

Christos Halkias, 1917-, clarinet, violin player, Athens, Greece

Elias Haralambos, 1922-, laouto player, Athens, Greece

Nicolaos Sterghiou, 1928-, floghera player, singer, Athens, Greece

Stefanos Imellos, 1933-, folklorist, Athens, Greece

Spyros Peristeris, 1913-, musicologist, Athens, Greece

Sophia Kallipolitis, 1943-, interpreter, Athens, Greece

Greek American

Elli Andonyadis, cook, Washington, D.C.

Aris Diakovassilis, dancer, singer, Astoria, New York

George Eliakis, dancer, laouto player, Cleveland, Ohio

Irene Eliakis, dancer, Cleveland, Ohio

Eleftheria Frantzeskakis, dancer, singer, Astoria, New York

Jim Hatzis, laouto player, Chicago, Illinois

Costas Maris, lyra, violin player, Jamaica, New York

Elias Maris, 1912-1993, lyra player, lyra maker, Jamaica, New York

Bill Mavrakis, dancer, Cleveland, Ohio

Bill John Mavrakis, dancer

Dona Mavrakis, dancer, South Euclid, Ohio

Georgia Mavrakis, dancer, South Euclid, Ohio

Stella Mavrakis, dancer, South Euclid, Ohio

Vassilios Mavrakis, dancer, South Euclid, Ohio

Dimitrios Pantopoulos, singer, Astoria, New York

Emmanuel Papadopoulos, 1928-1991, singer, lyra player, Astoria, New York

John Pappas, dancer, singer, instrumentalist, Stockton, California

Nick Ramakis, cook, Washington, D.C.

Ioannis Roussos, singer, instrumentalist, Philadelphia, Pennsylvania

Frank G. Savakis, lyra player, Chicago, Illinois

Nikos Sophos, laouto, violin player, Jamaica, New York

Emmanuel G. Varouhas, dancer, Rocky River, Ohio

Austrian

Altausseer Seitlpfeifer -- Altausseer SeitlpfeiferJohann Stöck, 1912-, transverse flute playerThomas Simentschitsch, 1956-, transverse flute playerKurt Simentschitsch, 1958-, cylindrical drum & transverse flute playerAlois Blamberger, 1912-1989, violin, jaws harp, & transverse flute player

Lungauer Birkenblattbläser -- Lungauer BirkenblattbläserEngelbert Kocher, 1911-, birchback whistlerGerfield Weilharter, 1958-, birchbark whistler, singer and hollerer

Thaurer Fastnachtler -- Thaurer FastnachtlerKonrad Giner, 1949-, dancerAlois Hofmann, 1944-, dancerMaximilian Nagl, 1944-, dancerFranz Felderer, 1948-, dancerKarl Feichtner, 1947-, dancerRomed Giner, 1954-, dancerOtto Fehr, 1956-, dancerHerbert Schaur, 1955-, dancerFranz Schaur, 1944-, dancerFranz Posch, 1953-, accordion player

Pamhagen Frauen -- Pamhagen FrauenKatharina Lörincz, 1922-, singerRosa Koppi, 1922-, singerKatharina Lüttmannsberger, singer

Schneebergbuam -- SchneebergbuamFriedl PfefferKurt LesarWalter Sacchet

Dr. Christian Feest, fieldworker and presenter

Sebastian Ulrich Pfaundler, 1957-, presenter

Austrian American

The Tyrolers -- The TyrolersEmery Wechselberger, 1933-, zither player, yodeler, Leavenworth, WashingtonEric Wechselberger, 1961-, trumpet player, Leavenworth, WashingtonRoy Wechselberger, 1963-, trumpet and bells player, schuhplatt dancer, Leavenworth, WashingtonFranz Schauer, drummer, Seattle, Washington

The Alpiners -- The AlpinersDick Theml, 1922-2003, violin player, singer, Glenview, IllinoisJohn Weber, 1945-, tuba player, Chicago, IllinoisMiles G. Soumar, 1933-2013, clarinet player, Chicago, IllinoisEdward C. Richter, 1917-1998, accordion player, Chicago, IllinoisRichard A. Jenson, 1942-, trumpet player, Palatine, IllinoisJerome C. Olson, 1934-1991, drummer, Chicago, IllinoisHeidi Siewert, 1938-, singer, yodeler, Glen Ellyn, Illinois

Sara Schwarz, 1912-1992, embroiderer, Chicago, Illinois

Rosegger Steirer Group -- Rosegger Steirer GroupBeryl Rossner, 1925-2010, folk dancer, Highland, IndianaCarl Rossner, 1921-1993, folk dancer, Highland, IndianaBarbara Rossner, 1958-, folk dancer, Highland, IndianaMichael Rossner, 1955-, folk dancer, Highland, IndianaBetty Wagner, 1930-, folk dancer, Chicago, IllinoisEdward Wagner, 1958-, folk dancer, Chicago, IllinoisAdolph Wagner, 1924-1982, accordion player, Chicago, IllinoisSharon Schuch, folk dancerMary Schuch, 1928-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisRoberta Schuch, 1961-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisAnthony Schuch, 1928-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisEllen Guenther, 1962-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisHedwig Guenther, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisPaul Coglianese, 1957-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisFred Semmler, 1939-, folk dancer, Chicago, Illinois

Indian

The Chetana Indian Women's Organization, traditional food preparation

Dancers & singers from Manipur

Dancers & singers from Rajasthan and Gujarat

Dancers & singers from the Punjab and Haryana

Mrs. Battobai, folk doll maker

Surya Dev, madhubani painter

Bindeshwari Devi, sikki grass work

Sita Devi, madhubani painter

Mohan Mehar, ikat weaving from Orissa

Shantantra Prakash, craft program coordinator, New Delhi, India

Raghunath Singha, loin loom weaving of Manipur

Indian American

Arun Agrawal, 1945-, singer, dancer, musician, Fall River, Massachusetts

Paul Anderson, 1935-, singer, Windsor, Ontario, Canada

Gulbarg Singh Basi, 1941-, singer, Cleveland, Ohio

Guriqbal Singh Basi, 1956-, dancer, Bedford Heights, Ohio

Rupinder Gulbarg Basi, 1947-, dancer, Cleveland, Ohio

Ashok G. Bhatt, 1941-, singer, dancer, Springfield, Illinois

Bharti Desai, dancer, Lanham, Maryland

Hansa Desai, dancer, Lanham, Maryland

Ila Desai, dancer, Lanham, Maryland

Jahanui Desai, dancer, Lanham, Maryland

Nita Desai, dancer, Lanham, Maryland

Pankaj Desai, dancer, Lanham, Maryland

Purnima Desai, dancer

Smita Desai, dancer, Lanham, Maryland

Utpala Desai, dancer, Lanham, Maryland

Gurdev Singh Dhanda, 1937-, dancer, Newark, California

Jaidev Singh Dhanda, singer, dancer

Vasant Joshi, 1941-, singer, drummer, El Cerrito, California

Tilu Lakhani, dancer, Queens, New York

Mrudula Mehta, dancer, Lanham, Maryland

Narender Pandit, 1948-, dancer, New York, New York

Harsha Pandya, dancer, Lanham, Maryland

Nayan Pandya, 1948-, singer, dancer, Gettysburg, Maryland

Paresh Pandya, dancer, Lanham, Maryland

Bhanu Patel, dancer, Lanham, Maryland

Kanti Patel, 1951-, singer, dancer, Oakland, California

Maya Patel, 1946-, singer, dancer, Berkeley, California

Nina Patel, dancer, Lanham, Maryland

Rohit Patel, 1940-, dancer, Deerfield, Maryland

Satal Patel, dancer, Lanham, Maryland

Suman Patel, dancer, Lanham, Maryland

Viru Patel, dancer, Lanham, Maryland

Uma Rana, 1935-, dancer, Flushing, New York

Kalpana Mazumder Row, 1943-, singer, Boston, Massachusetts

Rita Sahai, 1953-, singer, Berkeley, California

Iqbal Singh Sandhu, 1957-, dancer, Columbus, Ohio

Uma Shankar, 1954-, singer, Cambridge, Massachusetts

Anju Shah, dancer, Lanham, Maryland

Dilip Shah, dancer, Lanham, Maryland

Pinkey Shah, 1945-, dancer, College Park, Maryland

Kamlini Vaidya, dancer, Lanham, Maryland

Yashodhara Vyas, dancer

Hungarian

Mrs. Ferenc Bajzáth, 1927-, singer, Fedémes, Hungary

Ödŏn Fehér, 1935-, musician, Jánoshida, Hungary

László Gyalog, 1955-, singer, musician, Gyoma, Hungary

Ferenc Harnyos, 1940-, musician, Jászberény, Hungary

György Hidas, 1939-, dancer, musician, Pilisvörösvár, Hungary

Borbála Horváth, 1952-, dancer, Budapest, Hungary

Zsigmond Karsai, 1920-, dancer, singer, Pécel, Hungary

Mrs. Zsigmond Karsai, 1920-, dancer, singer, Pécel, Hungary

Mrs. Gabor Koltai, 1953-, dancer, Budapest, Hungary

Gusztáv Kovács, 1937-, dancer, singer, Nagyecsed, Hungary

Mrs. Gusztav Kovacs, 1939-, dancer, Nagyecsed, Hungary

Katalin Lázár, dancer, singer, Budapest, Hungary

István Litkey, 1943-, dancer, musician, Budapest, Hungary

Mrs. Tivadar Kali Molnar, singer, Fedémes, Hungary

Lajos Murgaly, 1949-, dancer, singer, Nagyecsed, Hungary

Mrs. Laszlo Nagy, 1948-, craftsperson, dancer, singer, Kalocsa, Hungary

Mrs. Lajos Szabó, dancer, singer, Nagyecosed, Hungary

Miklós Szalóczy, 1949-, musician, Jászberény, Hungary

Lajos Tóth, 1948-, dancer, Szekszánd, Hungary

Mrs. Imre Vanko, 1919-, painter, singer, Galgamácsa, Hungary

Ferenc Varga, 1919-, dancer, singer, Szany, Hungary

László Vásárhelyi, group leader, Budapest

Ferenc Vén, dancer, singer, Drákszél, Hungary

László Vŏlgyi, 1952-, musician

Hungarian American

Anna Kovach Arceneaux, 1936-2002, dancer, Albany, Louisiana

Ildiko Berger, ceramicist, Silver Spring, Maryland

Mickey Duczer, 1938-, dancer, Albany, Louisiana

Arabella Fendlason, 1911-1985, saxophone player, Hammond, Louisiana

John A. Huszar, 1936-1993, dancer, Baton Rouge, Louisiana

John Kapsco, saxophone player, Hammond, Louisiana

Betty Kovach, 1938-, dancer, Albany, Louisiana

Géza Kovach, 1912-1977, dancer, Albany, Louisiana

Jimmie Kovach, 1933-, dancer, Albany, Louisiana

Judith Magyar, dancer, Bogota, New Jersey

Kalman Magyar, Sr., 1945-, zither player, zither maker, Teaneck, New Jersey

Kalman Magyar, Jr., dancer, Bogota, New Jersey

Suzan Nyeki Martin, 1948-, dancer, Baton Rouge, Louisiana

Helen Nyeki, 1926-, dancer, folk singer, Hammond, Louisiana

Andy Olah, 1913-1997, pianist, Hammond, Louisiana

Bobby Olah, drummer, Albany, Louisiana

Frank Olah, 1931-2008, dancer, Albany, Louisiana

Mary Resetar, 1909-2001, food demonstrator, Hammond, Louisiana

Steve Resetar, 1907-1981, violinist, Hammond, Louisiana

Edith Sayko, embroiderer, ceramicist, Greenbelt, Maryland

Prisca Weems, food demonstrator, Washington, D.C.

Swiss

Rigihundsbuchmusik -- RigihundsbuchmusikJosef Odermatt, 1950-, spoons and broomstick player, Vitznau, Lucerne, SwitzerlandJustus Waldis, 1933-, leaf player, Vitznau, Luzern, SwitzerlandDavid Camenzino, 1941-, mouth organ and rhythm instruments player, Gersau, Schwyz, SwitzerlandJohann Camenzino, 1945-, mouth organ and jaws harp player, Vitznau, Lucerne, SwitzerlandKaspar Küttel, 1913-, mouth organ and jaws harp player, Vitznau, Lucerne, SwitzerlandUrs Müller, 1949-, clappers player, Gersau, Schwyz, SwitzerlandPaul Ulrich, mouth organ and jaws harp player, Bisisthal, Schqyz, Switzerland

Albin Lehmann, 1924-, plucked zither player, Mollis, Glarus, Switzerland

Maria Margrith Ulrich, 1929-, zither player, Bisisthal, Schwyz, Switzerland

Paul Walder, 1956-, alphorn player and maker, Bubikon, Zürich, Switzerland

Käthi Gyger, 1937-, yodeler, Kaufdorf, Bern, Switzerland

Ernst Gyger, 1935-, yodeler, Kaufdorf, Bern, Switzerland

Bandela Tremonese -- Bandela TremoneseGiorgio Ferrari, 1956-, trombone and bass player, Stabio, SwitzerlandGianni Aspesi, tuba player, Meride, Ticino, SwitzerlandMario Robbiani, 1941-, trombone player, San Pietro di Stabio, SwitzerlandBruno Maspoli, 1943-, clarinet player, San Pietro di Stabio, SwitzerlandAldo Onusti, 1932-, trumpet player, Mendrisio, SwitzerlandCinzio Baracchi, 1927-, cornet player, Tremona, Switzerland

Serge Broillet, 1955-, accordion player, Le Locle, Neuchâtel, Switzerland

Gilbert Schwab, 1926-, accordion player, Le Locle, Neuchâtel, Switzerland

Appenzeller Streichmusik -- Appenzeller StreichmusikErnst Baenziger, 1940-, musician, Herisau, Appenzell, SwitzerlandHansueli Adler, musician, Urnäsch, SwitzerlandJohann Josef Dobler, 1954-, musician, Weissbad, SwitzerlandJakob Düsel, 1942-, musician, Letz Tell, Urnäsch, SwitzerlandAlbert Düsel, 1941-, musician, Herisau, Switzerland

Brigitte Geiser, 1941-, field researcher and presenter, Bern, Switzerland

Swiss American

Kapelle Werner Blaser -- Kapelle Werner BlaserWerner Blaser, 1926-, clarinet and saxophone player, Chehalis, WashingtonJoe Blaser, 1956-, clarinet and saxophone player, Chehalis, WashingtonDon Blaser, 1961-, accordion player, Chehalis, WashingtonMary Ann Ackerman, piano player, Orting, WashingtonJoe Burgi, 1906-1990, bass and accordion player, Tacoma, WashingtonRandy Grab, 1953-, bass player, Tacoma, Washington

Young Swiss Musicians -- Young Swiss MusiciansHelen Rast, 1961-, accordion player, San Jose, CaliforniaFrank Rast, 1959-, trumpet and alphorn player, San Jose, CaliforniaFred Rast, 1958-, clarinet, saxophone and alphorn player, San Jose, CaliforniaChristine Anderson, 1961-, bass player, Newark, CaliforniaKaren Anderson, 1959-, clarinet and alto saxophone player, Newark, CaliforniaSonja Ruckli, 1958-, piano player and singer, Newark, CaliforniaMichael Imhof, 1959-, accordion player, Fremont, California

Aelplergruppe -- AelplergruppeSergio Sartori, 1927-1978, accordion player and singer, San Francisco, CaliforniaDennis Sartori, 1954-, accordion player and singer, San Francisco, CaliforniaConrad Grass, 1954-, wrestler, San Bruno, CaliforniaRobert Wipfli, 1953-, wrestler, Fremont, California

Kaspar Hunkeler, flag thrower, Chevy Chase, Maryland

Robbi Hunkeler, flag thrower and alphorn player, Chevy Chase, Maryland

Italian

Calabria

Francesco Crudo, 1933-, piffero (oboe) player, Rombiolo, Italy

Michele Monteleone, 1918-, zampogna player (bagpiper), Rombiolo, Italy

Liguiria

Squadra Nuova Pontedecima, polyphonic chorus

Alessandro Anzini, 1940-, escort, Rome, Italy

Italian American

Basilicata

Antonio Davida, singer, drum player

Calabria

Anunziata Chimento, 1917-2006, singer, masker in Carnevale

Anunziato Chimento, singer, dancer, castanets player, "Doctor" in Carnevale

Franco Cofone, singer, dancer, quadrille caller, "Pulcinella" and master of ceremonies in Carnevale

Giuseppe DeFranco, 1933-, musician, singer, dancer

Raffaela DeFranco, 1935-, singer, dancer

Antonio DiGiacomo, tambourine player, singer, dancer

Carmine Ferraro, singer, dancer, masker in Carnevale

Francesco Feraco, singer, dancer, tambourine player

Angelo Gabriele, 1921-2006, singer, tambourine player, dancer, masker in Carnevale

Angelo Gencarelli, 1920-2004, singer, dancer, "La Quaresima" (Lent) in Carnevale

Federico Gencarelli, singer, tambourine player

Giuglio Gencarelli, singer, "Carnevale" in Carnevale

Maria Melito, dancer, masker in Carnevale

Molise

Vincenzo Deluca, 1933-1983, bagpiper

Sicily

Vincent Ancona, 1915-2000, chanty singer

Nino Curatolo, 1928-1980, singer of chanties, carittiere and fish vendors' songs, jaws harp player

Gaetano D'Angelo, 1906-1996, chanty singer

Giovanni Pellitteri, friscalettu (cane flute) player
Collection Restrictions:
Access to the Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections is by appointment only. Visit our website for more information on scheduling a visit or making a digitization request. Researchers interested in accessing born-digital records or audiovisual recordings in this collection must use access copies.
Collection Rights:
Permission to publish materials from the collection must be requested from the Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections. Please visit our website to learn more about submitting a request. The Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections make no guarantees concerning copyright or other intellectual property restrictions. Other usage conditions may apply; please see the Smithsonian's Terms of Use for more information.
Collection Citation:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife, Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections, Smithsonian Institution.
Identifier:
CFCH.SFF.1976, Series 7
See more items in:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife
Archival Repository:
Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/bk58f41267b-1ab8-4a22-8d9e-83805d6063f2
EDAN-URL:
ead_component:sova-cfch-sff-1976-ref50

Milch Gallery records

Creator:
Milch Gallery  Search this
Names:
E. & A. Milch, Inc.  Search this
Milch Galleries  Search this
Vonnoh, Robert William, 1858-1933  Search this
Acheson, Alice  Search this
Adams, Charles L., 19th cent  Search this
Adams, Wayman, 1883-1959  Search this
Aiken, Charles Avery, 1872-1965  Search this
Albee, Grace  Search this
Anderson, Karl, 1874-1956  Search this
Appel, Marianne, 1913-1988  Search this
Archipenko, Alexander, 1887-1964  Search this
Arms, John Taylor, 1887-1953  Search this
Ascher, Mary G. (Mary Goldman), b. 1900  Search this
Azzaretti, Faust  Search this
Bacon, Peggy, 1895-1987  Search this
Baer, Martin, 1895-1961  Search this
Ballin, Hugo, 1879-1956  Search this
Barlow, Myron, 1873-1937  Search this
Barmore, Charles  Search this
Barr, Charles H.  Search this
Barr, Norman, 1908-  Search this
Barrymore, Lionel, 1878-1954  Search this
Baumann, Gustave, 1881-1971  Search this
Beal, Reynolds, 1866-1951  Search this
Bellows, George, 1882-1925  Search this
Benson, Frank Weston, 1862-1951  Search this
Biddle, George, 1885-1973  Search this
Blackburn, Morris, 1902-1979  Search this
Blakelock, Ralph Albert, 1847-1919  Search this
Blanch, Arnold, 1896-1968  Search this
Blanch, Lucile, 1895-1981  Search this
Bluemner, Oscar, 1867-1938  Search this
Blumenschein, Ernest Leonard, 1874-1960  Search this
Bohm, Max, 1868-1923  Search this
Bohrod, Aaron  Search this
Bosa, Louis, 1905-  Search this
Breckenridge, Hugh H. (Hugh Henry), 1870-1937  Search this
Bridgman, Frederick Arthur, 1847-1928  Search this
Browne, George Elmer, 1871-1946  Search this
Bruce, Edward, 1879-1943  Search this
Brush, George de Forest, 1855-1941  Search this
Buck, Claude, 1890-1974  Search this
Burlin, Paul, 1886-1969  Search this
Burr, George Elbert, 1859-1939  Search this
Butler, Howard Russell, 1856-1934  Search this
Calder, Alexander Stirling, 1870-1945  Search this
Carroll, John, 1892-1959  Search this
Chamberlain, Samuel, 1895-1975  Search this
Cheffetz, Asa, 1896-1965  Search this
Christy, Howard Chandler, 1873-1952  Search this
Cole, Alphaeus Philemon, 1876-1988  Search this
Congdon, William, 1912-1998  Search this
Crane, Bruce, 1857-1937  Search this
Curran, Charles C. (Charles Courtney), 1861-1942  Search this
Daingerfield, Elliott, 1859-1932  Search this
Davey, Randall, 1887-1964  Search this
De Groot, Adelaide Milton, b. 1876  Search this
DeCamp, Joseph, 1858-1923  Search this
Dehn, Adolf, 1895-1968  Search this
Dessar, Louis Paul, 1867-1952  Search this
Dewing, Thomas Wilmer, 1851-1938  Search this
Diederich, William Hunt, 1884-1953  Search this
Dike, Phil, 1906-1990  Search this
Donoho, Gaines Ruger, 1857-1916  Search this
Duncan, Charles, b. 1892  Search this
Eakins, Susan Macdowell  Search this
Etnier, Stephen, 1903-1984  Search this
Farnsworth, Jerry, 1895-1982  Search this
Fenton, Beatrice, 1887-1983  Search this
Feshin, Nikolaĭ Ivanovich, 1881-1955  Search this
Fitzgerald, James, 1899-1971  Search this
Flagg, James Montgomery, 1877-1960  Search this
Fredenthal, David, 1914-1958  Search this
French, Daniel Chester, 1850-1931  Search this
Fuchs, Emil, 1866-1929  Search this
Gallagher, Sears, 1869-1955  Search this
Ganso, Emil, 1895-1941  Search this
Gaspard, Leon, 1882-1964  Search this
Genth, Lillian Mathilde, 1876-1953  Search this
Gonzalez, Xavier, 1898-1993  Search this
Greenwood, Marion, 1909-1970  Search this
Gregory, John, 1879-1958  Search this
Gregory, Waylande, 1905-1971  Search this
Grosz, George, 1893-1959  Search this
Halpert, Samuel, 1884-1930  Search this
Hart, George Overbury, 1868-1933  Search this
Hartmann, Sadakichi, 1867-1944  Search this
Haskell, Ernest, 1876-1925  Search this
Hassam, Childe, 1859-1935  Search this
Heerman, Norbert Leo, b. 1891  Search this
Heinz, Charles, 1885-1955  Search this
Hennings, E. Martin, 1886-1956  Search this
Henri, Robert, 1865-1929  Search this
Hopkinson, Charles, 1869-1962  Search this
Ireland, Leroy, 1889-1970  Search this
Judson, Alice, d. 1948  Search this
Kalish, Max, 1891-1945  Search this
Katz, A. Raymond (Alexander Raymond), 1895-1974  Search this
Kingman, Dong, 1911-  Search this
Kroll, Leon, 1884-1974  Search this
Kronberg, Louis, 1872-1965  Search this
Kupferman, Lawrence Edward, 1909-1982  Search this
Laufman, Sidney, 1891-  Search this
Lawson, Ernest, 1873-1939  Search this
Lever, Hayley, 1876-1958  Search this
Lie, Jonas, 1880-1940  Search this
Linde, Ossip L.  Search this
Low, Will Hicok, 1853-1932  Search this
Lucioni, Luigi, 1900-  Search this
Lutz, Dan, 1906-  Search this
MacRae, Emma Fordyce, 1887-1974  Search this
Manship, Paul, 1885-1966  Search this
Melchers, Gari, 1860-1932  Search this
Metcalf, Willard Leroy, 1858-1925  Search this
Meyerowitz, William, 1887-1981  Search this
Milch, Albert, 1881-1951  Search this
Milch, Edward, 1865-1954  Search this
Moffett, Ross  Search this
Mora, F. Luis (Francis Luis), 1874-1940  Search this
Moran, Thomas, 1837-1926  Search this
Murphy, Hermann Dudley, 1867-1945  Search this
Murphy, John Francis, 1853-1921  Search this
Myers, Jerome, 1867-1940  Search this
Nagler, Edith Kroger, 1890-1986  Search this
Oberteuffer, Karl A. (Karl Amiard), 1908-1958  Search this
Ochtman, Leonard, 1854-1934  Search this
Parshall, DeWitt, 1864-1956  Search this
Pearson, Ralph M., 1883-1958  Search this
Perrine, Van Dearing, 1868 or 9-1955  Search this
Pittman, Hobson Lafayette, 1899 or 1900-1972  Search this
Pleissner, Ogden M.  Search this
Pollet, Joseph C., 1897-1979  Search this
Pousette-Dart, Nathaniel, 1886-1965  Search this
Pugh, Mabel, b. 1891  Search this
Pène Du Bois, Guy, 1884-1958  Search this
Redfield, Edward Willis, 1869-1965  Search this
Ritschel, William, 1864-1949  Search this
Romano, Umberto, 1906-  Search this
Rungius, Carl, 1869-1959  Search this
Ryder, Chauncey F., 1868-1949  Search this
Ryerson, Margery  Search this
Sample, Paul, 1896-1974  Search this
Sawyer, Wells, 1863-1960  Search this
Schofield, Walter Elmer, 1867-1944  Search this
Shapiro, David, 1916-  Search this
Sharp, Joseph Henry, 1859-1953  Search this
Sheets, Millard, 1907-1989  Search this
Shuster, Will  Search this
Speicher, Eugene Edward, 1883-1962  Search this
Speight, Francis, 1896-1989  Search this
Sterne, Maurice, 1878-1957  Search this
Sterner, Albert, 1863-1946  Search this
Tanner, Henry Ossawa, 1859-1937  Search this
Thayer, Abbott Handerson, 1849-1921  Search this
Trebilcock, Paul, 1902-1981  Search this
Tryon, Dwight William, 1849-1925  Search this
Twachtman, John Henry, 1853-1902  Search this
Ufer, Walter, 1876-1936  Search this
Varian, Dorothy, 1895-1985  Search this
Warneke, Heinz (Heinrich), 1895-1983  Search this
Watkins, Franklin Chenault, 1894-1972  Search this
Waugh, Frederick Judd, 1861-1940  Search this
Weir, John F. (John Ferguson), 1841-1926  Search this
Weir, Julian Alden, 1852-1919  Search this
White, Henry Cooke, 1861-1952  Search this
Wickey, Harry  Search this
Wiggins, Carleton, 1848-1932  Search this
Wiles, Irving Ramsay, 1861-1948  Search this
Woodward, Robert Strong, 1885-1957  Search this
Woodward, Stanley Wingate, 1890-1970  Search this
Wyeth, Andrew, 1917-2009  Search this
Zucker, Jacques, 1900-  Search this
Extent:
42.2 Linear feet
Type:
Collection descriptions
Archival materials
Gallery records
Photographs
Date:
1911-1995
Summary:
The records of Milch Gallery measure 42.5 linear feet and date from 1911-1995. Edward Milch (1865-1953) opened the Edward Milch Gallery in New York City. In 1916, he formed a partnership with his brother Albert Milch (1881-1951), a gilder and framer, creating E. & A. Milch, Inc., a gallery specializing in American art. Harold C. Milch (1904-1981), Albert's son, was appointed a partner in 1944 and continued the business until his death. Business records of Milch Gallery, 1911-1968, include correspondence, sales records, inventories, financial records, printed matter, photographs, and legal documents. Later additions to the records date from 1922-1995 and include correspondence; artists' files; financial, sales, and stock records; printed material; and photographs.
Scope and Content Note:
The records of Milch Gallery document the business transactions of the corporation and the professional and personal relationships of the Milch brothers with the artists they represented, as well as with the larger community of artists and art dealers between 1911 and 1995. Unfortunately, early correspondence is sparse. In a letter responding to a 1951 request for historical information, Milch replied: "Several years ago [1947] we had to give up our gallery at 108 West 57th Street, and move to smaller quarters here. Since we had no room for old records, we had to destroy most of them."

Alphabetical files are comprised mainly of incoming correspondence from 1911 to 1962. Correspondence concerns arrangements for exhibitions, sales and consignments, advice to collectors and executors of estates, and routine business matters. A number of the artists represented in these files were friends of the Milch brothers and some of their letters mention their personal lives as well as their formal business with the Gallery. Collectors who routinely dealt with Milch Galleries included John Gellatly, Mary Blair, Hersey Egginton, Carlton Palmer, and Edward Coykendell; a three volume manuscript catalogue of Coykendell's collection is included. Among the estates handled by Milch were Willard Metcalf, John Twachtman, Abbott H. Thayer, Maurice Fromkes, and Thomas Moran.

Also found are sales records and other financial records such as general ledgers, sales and purchase records, and tax information.

Printed matter consists of gallery exhibition catalogs, checklists, invitations, announcements, publications, and scrapbooks. Many catalogs and checklists are annotated with prices and other information. A complete run of Milch Galleries Art Notes, issued intermittently from 1918-1928/29 is preserved with the gallery records. as is a scrapbook relating to early exhibitions held at the Edward Milch Galleries and E. & A. Milch, Inc., and artists represented by them.

Photographs included with the records are less voluminous than might be expected, and pictures of works of art predominate. There are also a very small number of exterior and interior photographs of Milch Gallery, photographs of people including artists, Edward and Albert Milch, and photographs of groups such as Ten American Artists and the Associated Dealers in American Paintings.

The 1995 and 2014 additions measure 3 linear feet and date from 1922-1995. Milch Gallery activities are documented through correspondence; artists' files; financial, sales, and stock records; printed material; and photographs.

See Appendix for a list of Milch Gallery exhibitions and checklists
Arrangement:
Records of the Milch Gallery are organized into seven series. With the exception of the alphabetical files, records are arranged by record type and then chronologically. Photographs are categorized by subject, with pictures of individuals arranged alphabetically by name, and works of art arranged alphabetically by artist.

Missing Title

Series 1: Alphabetical Files, 1911-1962

Series 2: Sales Records and Inventories, 1911-1969, undated

Series 3: Financial Records, 1914-1980, undated

Series 4: Printed Matter, 1996, 1910-1967, undated

Series 5: Photographs, 1903-circa 1944, undated

Series 6: Miscellaneous, 1916-1970, undated

Series 7: Addition to the Milch Gallery Records, 1922-1995 (Boxes 60-65, 3 linear feet)
Historical Note:
Between 1911 and 1916, prior to the establishment of the Milch Galleries, Austrian immigrant Edward Milch (1865-1953) operated the Edward Milch Galleries at 939 Madison Avenue 1911, mainly handling prints and providing framing services.

Albert Milch (1881-1951) was employed by a gilder and later a picture framer before becoming the business partner of his older brother. In 1916 they incorporated as E. & A. Milch (with Edward as President and Albert as Secretary of the corporation) and opened the Milch Galleries at 108 West 57th Street, New York City. During their partnership, Edward served as President and Albert as Secretary of the corporation. According to Joseph Gotlieb, a long-time employee, during this period Montross Gallery became inclined toward modern French art and the American artists associated with them began searching for galleries more sympathetic to their interests. "As Albert Milch was a framemaker to several of them, and as he was opening a new gallery in 1916 to specialize in American Art, some artists decided to let the Milch Galleries, and others, handle their work. It turned out to be a good arrangement for both sides, and a successful one" (letter from Joseph S. Gotleib to Susan Hobbs [National Museum of American Art], December 30, 1977).

From the beginning, Milch Galleries dealt in American art almost exclusively, representing living artists, handling the estates of recently deceased artists; in addition they acquired nineteenth century works for resale and accepted pieces on commission. Although framing and restoration services continued to be offered to customers, this aspect of the business soon diminished in importance.

Harold C. Milch (1904-1981), Albert's son, was affiliated with the business, and upon his father's retirement was appointed partner; after Albert died in 1951, Harold was sole proprietor, serving as both President and Secretary.

Milch Galleries moved to smaller quarters at 55 East 57th Street in 1947, and ten years later to 21 East 67th Street. In 1967, the name was changed to Milch Gallery and the business relocated to 1014 Madison Avenue. The gallery dissolved upon the death of Harold Milch. A third brother, David C. Milch, was also an art dealer, but was not associated with Milch Gallery.

Missing Title

1911 -- Edward Milch Galleries opens at 939 Madison Ave.

1912 -- First exhibition at Edward Milch Galleries

1916 -- Incorporation of E. & A. Milch; Edward Milch, President, and Albert Milch, Secretary; change of name to Milch Galleries and relocation to 108 West 57th St.

1918 -- Milch Galleries Art Notes begins publication

1944 -- Edward Milch retires; Albert Milch President, and Harold C. Milch [son of Albert], Secretary

1947 -- Milch Galleries moves to 55 East 57th St.

1951 -- Death of Albert Milch (1881-1951); Harold C. Milch, President and Secretary

1953 -- Death of Edward Milch (1865-1953)

1957 -- Milch Galleries moves to 21 East 67th St.

1966 -- Archives of American Art begins acquiring records of the Milch Galleries (gifts and loans from Milch Galleries)

1967 -- Relocation to 1014 Madison Ave., and name change to Milch Gallery

1981 -- Death of Harold C. Milch (1904-1981)

1986 -- Archives of American Art receives the bulk of Milch Gallery records (gift of Salander-O'Reilly Galleries)
Appendix: List of Milch Gallery Exhibitions and Checklists:
Items marked with an asterisk (*) are contained in the scrapbook rather than with the Milch Gallery exhibition catalogs.

Missing Title

Nov. 16-Dec. 7, 1912* -- Exhibition of 300 Original Sketches in Oil by 100 Well Known American Artists

Feb. 15-March 8, 1913* -- Glimpses of Nature We Love to See, Feast, and Dwell On

April 28-May 7, 1913* -- Portraits of Children and Grown-Ups by Miss Susan Ricker Knox

Oct. 18-Nov. 1, 1913* -- Small Paintings and Bronzes

Oct. 18-Nov. 1, 1913* -- Exhibition of Paintings and Sculptures by Noted American Artists

Feb. 9-21, 1914* -- Paintings by W. Herbert Dunton of The Old West

Oct. 17-31, 1914* -- Portraits in Oil, Miniatures, and Sculpture

Feb. 20-March 7, 1915* -- Paintings and Etchings by Gordon Mallet McCouch

April 26-May 8, 1915* -- Paintings by Frew W. Kost, N.A.

Nov. 7-19, 1915 -- Paintings and Sculpture by Matilda Browne

Nov. 15-30, 1915* -- Views of the Panama California Exposition and Landscapes of Southern California

Jan. 31-Feb. 12, 1916 -- Paintings by Garber, Pearson, Lathrop, and Spencer

Feb. 14-26, 1916* -- Landscapes by Walter Clark, N.A.

Feb. 14-26, 1916* -- Paintings by Guy Wiggins

Nov. 4-18, 1916* -- Opening Exhibition

Nov. 25-Dec. 9, 1916* -- Works by the Late Louis Loeb

Jan. 15-27, 1917* -- Paintings by Helen M. Turner

Jan. 30-Feb. 10, 1917* -- Paintings by Leonard Ochtman, N.A.

Feb. 14-24, 1917* -- Recent Paintings by William V. Schevill

March 6-24, 1917 -- Ten American Painters

March 13-24, 1917* -- George Bellows

March 14-24, 1917* -- Paintings by Frederick J. Waugh

March 26-April 7, 1917* -- Paintings by Howard Russell Butler, N.A.

April 10-21, 1917 -- Paintings by Harry F. Waltman and Howard Giles, and Sculptures by Willard D. Paddock

April 15-27, 1917* -- Paintings by Valentino Molina

April 24-May 5, 1917* -- Paintings by Thalia Millet

Oct. 27-Nov. 17, 1917* -- William Jean Beauley

Jan. 15-Feb. 15, 1918* -- Etchings, Dry-Point and Lithographs by Ernest Haskell

Jan. 28-Feb. 4, 1918 -- Sketches and Paintings by the "Nova Scotia Group"

Feb. 25-March 16, 1918* -- Paintings by Robert Henri

March 13-24, 1918 -- George Bellows

March 22-April 4, 1918* -- Paintings by H. Gabrielle Levey

April 8-, 1918* -- Etchings by Allen Lewis

Nov. 25-Dec. 16, 1918* -- Paintings by Edward H. Potthast, N.A.

Dec. 18-Jan. 16, 1918 -- Annual Holiday Exhibition of Selected Paintings of Limited Size by American Artists

Dec. 23-Jan. 10, 1919* -- Etchings and Dry-Points by Ernest Haskell

Jan. 13-25, 1919* -- Paintings by Mary Prindeville

Jan. 27-Feb. 13, 1919* -- With the A.E.F., Paintings and Drawings Made at the Front by S. J. Woolf

Feb. 14-26 [1919?]* -- Paintings by Arthur C. Goodwin

Feb. 18-March 1, 1919* -- Paintings by Jerome Myers

March 3-16, 1919* -- Recent Paintings of California by William Ritschel, N.A.

March 17-29, 1919 -- Recent Paintings by Lillian Genth, A.N.A.

March 28-April 9, 1919* -- Drawings of New York City by Peter Marcus

April 8-30*, 1919 -- Paintings by Leading American Artists

April 19-May 1*, 1919 -- Paintings by Valentino Molina

May 3-22, 1919 -- Recent American Sculpture

May 5-17*, 1919 -- Recent American Sculpture in Bronze, Wood, and Terra Cotta for the Town and Country House, the Grounds, and Garden

May 20-, 1919 -- Flag Pictures and Street Scenes by Childe Hassam

Nov. 16-Dec. 6, 1919 -- Childe Hassam

Nov. 17-Dec. 6, 1919 -- Exhibition of Works in the Various Mediums by Childe Hassam

Dec. 18-Jan. 16, 1920 -- Annual Holiday Exhibition of Selected Paintings of Limited Size by American Artists

Dec. 29-Jan. 15, 1920* -- Portraits and Other Paintings by Royston Nave

Feb. 2-14, 1920 -- George Biddle

Feb. 2-14, 1920* -- Oil Paintings, Water Colors, Pastels, Monotypes, Silver-Points and Etchings by George Biddle

Feb. 16-28, 1920* -- Paintings by Ossip L. Linde

March 1-12, 1920 -- Bruce Crane

March 1-13, 1920 -- Bruce Crane, A.N.A.

March 15-April 3, 1920 -- Willard L. Metcalf

April 5-20, 1920 -- Paintings

April 8-30 [1920] -- Exhibition of Paintings by Leading American Artists

April 15-May 1, 1920 -- Valentino Molina

Oct. 18-30 [1920?]* -- Paintings of New England and Drawings of the Devastated Towns of Flanders by George Wharton Edwards

Nov. 1-13, 1920 -- Six American Painters [Clark, Potthast, Snell, Nichols, Olinsky, and Volkert

Nov. 1-15, 1920 -- Paintings by Theresa F. Bernstein

Nov. 15-27, 1920 -- Childe Hassam

Nov. 21-Dec. 3, 1920* -- Sculpture by Gleb Derujinsky

Dec., 1920* -- Exhibition by George Biddle

Dec. 1-21, 1920 -- Etchings and Color Etchings by William Meyerowitz

Dec. 27-Jan. 28, 1921 -- Albert Delbert Smith

circa 1920 -- Ossip L. Linde

circa 1920 -- William Meyrowitz

circa 1920 -- Exhibition

Jan. 10-29, 1921 -- Exhibition of Paintings by Brush, Crane, Dewing, Metcalf, Hassam, and Murphy

Jan. 31-Feb. 12, 1921 -- American Art

Feb. 14-26, 1921 -- Guy Wiggins

Feb. 14-26, 1921 -- Arthur G. Goodwin

Feb. 28-March 12, 1921 -- Paintings by Robert Henri

March 14-April 9, 1921 -- Paintings by Gari Melchers

March 28-April 9, 1921 -- Peter Marcus

April 11-23, 1921* -- Portraits and Figure Paintings by Edith Catlin Phelps

April 11-30, 1921 -- Paintings by Willard Metcalf

May 2-30, 1921 -- American Sculpture for the Town and Country House, the Garden, and the Grounds

Oct. 18-30 [1921?]* -- Paintings and Drawings by George Wharton Edwards

Oct. 24-Nov. 5, 1921 -- Portraits and Paintings of Old New Orleans by Wayman Adams

Nov. 7-19, 1921 -- Flower Paintings and Sculpture by Mathilde Browne

Nov. 7-19, 1921 -- Paintings in Oil and Water Color by George H. Clements

Nov. 19-Dec. 3, 1921 -- Sculpture-Gleb Derujinsky

Dec. 5-31, 1921 -- Works by Abbott H. Thayer, Including Important Paintings, Water Colors, and Drawings

circa 1921 -- Exhibition

Jan. 9-21, 1922 -- Paintings by Katherine Langhorne Adams

Jan. 9-21, 1922 -- Paintings of California by Douglass Ewell Parshall

Feb. 13-March 4, 1922 -- Paintings of Cape Ann by Harry A. Vincent, A.N.A.

March 6-25, 1922* -- Pastels of the Cascapedia River, Canada, by Arthur C. Goodwin

March 6-25, 1922 -- Connecticut Landscape Paintings by Wilson Irvine

March 27-April 15, 1922* -- Moonlight Motifs: Garden of the Gods, Colorado and Other Paintings by Robert Reid, N.A.

Dec. 26-Jan. 13, 1923 -- Paintings and Pastels by Henry C. White

Jan. 15-27, 1923* -- Paintings of Spain by William J. Potter

Jan. 29-Feb. 10, 1923 -- Water Colors of the South Sea Islands by William Ritschel, N.A.

Feb. 12-March 3, 1923 -- Paintings by Willard L. Metcalf

March 5-31, 1923 -- Paintings of the Far East by Leon Gaspard

March 19-31, 1923* -- Landscape Paintings by Guy Wiggins, A.N.A.

April 2-21, 1923* -- Portrait Drawings by Ercole Cartotto

April 19-May 6, 1923 -- Paintings by Leading American Artists

Oct. 1-20, 1923 -- Paintings by Sidney E. Dickinson, A.N.A.

Oct. 22- Nov. 3, 1923 -- Paintings and Sculpture by Mathilda Brown (Mrs. Frederick Van Wyck)

Nov. 5-17, 1923 -- Memorial Exhibition of Paintings by William Gedney Bunce

Dec. 11-23, 1923* -- Water Colors by James Montgomery Flagg

Jan. 14-26, 1924 -- Exhibition of Nudes, Portraits, Landscapes and Genre by Eugene Paul Ullman

Feb. 18-March 8, 1924 -- Paintings by Willard L. Metcalf

March 27-April 5, 1924 -- Connecticut Landscapes by Guy Wiggins, A.N.A.

Dec. 1-27, 1924 -- Maurice Fromkes

Jan. 5-17, 1925 -- Paintings of the Pacific Coast by Armin Hansen

Jan. 19-31, 1925 -- Martha Walter

Feb. 16-March 7, 1925 -- Willard L. Metcalf

March 9-21, 1925 -- John Noble

March 23-April 11, 1925 -- Bruce Crane

May 4-16, 1925 -- Brynjulf Strandenaes Exhibition of Portraits

May 18-30, 1925 -- Paintings by Robert Brackman

Dec. 7-31, 1925 -- Paintings by the Late Willard Metcalf

Dec. 7-21, 1925 -- Sketches by Dorothea A. Dreier,

Jan. 11-23, 1926 -- Recent Landscape Paintings by Frank V. Du Mond

Jan. 25-Feb. 13, 1926 -- Smaller Paintings by Max Bohm

Feb. 15-March 6, 1926 -- Paintings of the Sea by William Ritschel

April 13-May 2, 1926 -- Jonas Lie

April 26-May 15, 1926 -- Landscapes and Street Scenes by William Jean Beauley

Nov. 15-27, 1926 -- California Marine Paintings and Water Colors by Armin Hansen

Nov. 29-Dec. 18, 1926 -- Water Colors by Frank W. Benson

Nov. 29-Dec. 18, 1926 -- Silver-Point Drawings by Ercole Cartotto

Jan. 10-22, 1927 -- Portraits by Millie Bruhl Frederick (Mrs. Leopold Fredrick)

Jan. 24-Feb. 12, 1927 -- Paintings of Cornwall and Devonshire by W. Elmer Schofield

Jan. 24-Feb. 12, 1927 -- Etchings by Teresa Cerutti Simmons, Watercolors by Will Simmons

Feb. 14-March 5, 1927 -- Sculpture by Heinz Warneke

March 28-April 16, 1927 -- Paintings by Henry Golden Dearth

April 18-30, 1927 -- Decorative Flower Paintings by Olin Howland

April 18-30, 1927 -- Recent Water Colors by John Whorf of Boston

Oct. 10-28, 1927 -- Decorative Embroideries by Georgiana Brown Harbeson

Nov. 14-26, 1927 -- Pastels and Etchings of Cambodia and China by Lucille Douglass

Nov. 28-Dec. 24, 1927 -- Works by Gari Melchers

Nov. 28-Dec. 24, 1927 -- Sculpture by Max Kalish

Dec. 26-Jan. 14, 1928 -- Water Color Exhibition of West African Native Types by Erick Berry; Also a Group of West African Pottery and Brass Figures Made by the Natives of Nigeria

Dec. 29-Jan. 14, 1928 -- Paintings by Joacb Dooyewaard

Jan. 14-26, 1928 -- Decorative Paintings by Jane Peterson

Feb. 7-April 29, 1928 -- Alfred Hutty

Feb. 13-25, 1928 -- Water Colors by Alice Judson

March 12-24, 1928 -- Etchings of Ancient Dances by Teresa Cerutti-Simmons and Wild Life by Will Simmons

March 12-24, 1928 -- An Important Exhibition of Paintings and Pastels by John H. Twachtman

March 12-24, 1928 -- Sculpture by Heinz Warnecke

March 26-April 14, 1928 -- Water Colors by John Whorf

April, 1928 -- Water Colors by William Ritschel, N.A.

April 15-May 5, 1928 -- Portrait Drawings in Pastel by Jessie Voss Lewis

Oct. 22-Nov. 3, 1928 -- Water Colors of France and Italy, and Etchings by Louis Wolchonok

Oct. 22-Nov. 3, 1928 -- Poetic Landscapes with Figures by Henry M. Rosenberg of Nova Scotia

Nov. 19-Dec. 1, 1928 -- Water Colors by Frank W. Benson

Nov. 19-Dec. 1, 1928 -- Water Colors of Architectural Subjects in France, Also Landscape and Figures by William de Leftwick Dodge

Dec. 1-28, 1928 -- Alfred Hutty

Dec. 3-24, 1928 -- Important Exhibition of Early and Recent Works by Childe Hassam of the American Academy of Arts and Letters

Dec. 3-24, 1928 -- Still Life Paintings by Ruth Payne Burgess

Dec. 20-Jan. 8, 1929 -- Drawings by Frank di Gioia

Dec. 20-Jan. 8, 1929 -- Memorial Exhibition, Water Color Sketches by Thomas Moran, N.A.

Dec. 27-Jan. 14, 1929 -- Erick Berry

Dec. 27-Jan. 14, 1929 -- Helen K. McCarthy Memorial Exhibition

Dec. 29-Jan. 14, 1929 -- Paintings by Jacob Dooyewaard

circa 1928 -- Indian and Animal Pictures and Bronzes by Edwin Willard Deming

Jan. 28-Feb. 9, 1929 -- Painitings of Western Life by F. Tenney Johnson

Jan. 28-Feb. 9, 1929 -- Paintings and Water Colors by Alice Judson

Feb. 11-23, 1929 -- Paintings and Drawings by Max Bohm

Feb. 11-23, 1929 -- Landscapes and Marines by Jay Connaway

Feb. 25-March 9, 1929 -- Water-Colors by Harold Putnam Browne

Feb. 25-March 9, 1929 -- Paintings by Truman Fassett

March 11-23, 1929 -- Recent Water Colors by C.E. Polowetski

March 11-23, 1929 -- Louis Ritman

March 25-April 6, 1929 -- Landscapes by Frank Vincent Du Mond

March 25-April 6, 1929 -- Water Colors by Armin Hansen of California

March 25-April 6, 1929 -- Sculptures by Roy Sheldon

April 8-20, 1929 -- Water Colors by John Whorf, Distinguished Young Boston Artist

Oct. 21-Nov. 2, 1929 -- Corners in Spain, An Exhibition of Paintings by Wells M. Sawyer

Nov. 4-17, 1929 -- Recent Sculpture by Heinz Warnecke

Nov. 4-16, 1929 -- Paintings of Ireland and Other Scenes by Power O'Malley

Nov. 18-30, 1929 -- Group of Recent Paintings by Hayley Lever

Nov. 18-30, 1929 -- Recent Water Colors and Etchings by Louis Wolchonok

Dec. 2-21, 1929 -- Paintings by Maurice Fromkes

Jan. 30-Feb. 11 [192?] -- Water Colors of Greek Temples in Sicily by Wm. De Leftwich Dodge

Feb. 2-15 [192?] -- Figure Paintings by Murray Bewley

March 15-April 3 [192?] -- Paintings by Willard L. Metcalf

March 28-April 16 [192?] -- Paintings by Henry Golden Dearth

April 2-21 [192?] -- Landscape Paintings by Bruce Crane, N.A

Oct. 17-29 [192?] -- Water Colors of the Rivera by Ferris Connah

Oct. 18-30 -- Paintings and Drawings by George Wharton Edwards

Oct. 25-Nov. 13 [192?] -- Recent Landscapes by John F. Carlson, N.A.

Oct. 25-Nov. 13 [192?] -- John F. Carlson

[192?] -- Indian and Animal Pictures and Bronzes by Edwin Willard Deming

Nov. 19-Dec. 1 [192?] -- Water Colors of Architectural Subjects in France, also Landscape and Figures by William De Leftwich Dodge

Jan. 20-Feb 1, 1930 -- West African Water Colors by Erick Berry

Jan. 20-Feb. 1, 1930 -- Paintings by Nelson C. White

Feb., 1930 -- Thelma Wood

Feb. 3-15, 1930 -- Paintings by Horace Brown

Feb. 17-March 1, 1930 -- Paintings by Francis Speight

Feb. 17-March 1, 1930 -- Paintings by Ruth Payne Burgess

March 3-15, 1930 -- Paintings by John Noble

March 17-29, 1930 -- Russian Paintings by Irwin D. Hoffman, Also a Group of Recent Watercolors

March 17-29, 1930 -- Alexander Warshawsky

March 31-April 12, 1930 -- Memorial Exhibition, Paintings and Watercolors of Sigurd Skou

March 31-April 12, 1930 -- Emmanuel Andrew Cavacos

April 14-26, 1930 -- Water Colors by John Whorf

Oct. 20-Nov. 1, 1930 -- Recent Paintings of Lake Como by Charles Warren Eaton

Nov. 3-15, 1930 -- Pastels and Etchings of Angkor and the Far East by Lucille Douglass

Nov. 17-29, 1930 -- Joseph Szekely

Nov. 17-29, 1930 -- Important Exhibiton of Paintings by a "Group of Americans"

Dec. 1-13, 1930 -- Diana Thorne and Canine Portraiture

Dec. 1-13, 1930 -- Recent Paintings of Ireland by Power O'Malley

Dec. 1-13, 1930 -- Paintings by Charles M. Cox of Boston

Jan. 19-31, 1931 -- Portraits by Jere R. Wickwire

Jan. 20-Feb. 1, 1931 -- Nelson C. White

Jan. 24-Feb. 7, 1931 -- Pastels and Etchings of Angkor and the Far East by Lucille Douglass

Feb. 2-24, 1931 -- Recent Paintings by Lillian Gentle

Feb. 2-24, 1931 -- Impressions of India and Palestine by Ruth Coleman

Feb. 16-28, 1931 -- Watercolors of Vermont Scenes and Other Views by Ruth Payne Burgess

Feb. 16-28, 1931 -- Martha Walter Recent Work in Oil and Watercolor

March 2-14, 1931 -- Recent Paintings by Alice Judson

March 2-28, 1931 -- Paintings & Drawings by Gari Melchers

March 16-28, 1931 -- Recent Watercolors by Harold Putnam Brown

March 30-April 11, 1931 -- Paintings by Louis Kronberg

March 30-April 11, 1931 -- Watercolors by John Whorf

April 13-25, 1931 -- Americans by American Artists, Exhibition of Portraits

April 13-25, 1931 -- Louis Kronberg

April 13-25, 1931 -- Portraits and Crayon Heads by Ferris Connah

April 13-May 2, 1931 -- Abbott H. Thayer

Sept. 22-Oct. 6, 1931 -- Water Colors by Gladys Brannigan, Alice Judson, Margery Ryerson

Oct. 19-30, 1931 -- Portraits by William Steene

Nov. 2-7, 1931 -- Portraits and Sketches by Maria Kammerer under the Patronage of Countess Laszlo Szechenyi

Nov. 9-21, 1931 -- Paintings by Bessie Lasky

Nov. 23-Dec. 5, 1931 -- Recent Oils, Water Colors and Etchings by Joseph Margulies

Dec. 7-21, 1931 -- Recent Paintings by George Wharton Edwards

Dec. 7-19, 1931 -- Paintings and Etchings of African and American Big Game by Major A. Radclyffe Dugmore

Dec. 7-19, 1931 -- Watercolors of Yucatan, "Land of the Mayas" by William de Leftwich Dodge

Dec. 20-Jan. 8, 1932 -- Water Colors of the Yellowstone and Mexican Series by Thomas Moran, N.A.

Jan. 11-23, 1932 -- Paintings, Watercolors and Etchings of Animals by Sybilla Mittell Weber

Jan. 25-Feb. 6, 1932 -- Paintings by George Oberteuffer, Member of the Salon d'Automne, Paris

Feb. 8-March 5, 1932 -- Important 19th and 20th Century American Painters

March 7-19, 1932 -- Paintings by Mrs. B. King Couper

March 7-19, 1932 -- Drawings by Maurice Sterne, Ernest Fiene, Alexander Brook, yasuo Kuniyoski, Bernard Karfiol, Peggy Bacon, and Leon Kroll

March 28-April 9, 1932 -- Watercolors by John Whorf

April 11-30, 1932 -- Forty Years of American Art

Oct. 3-15, 1932 -- New Paintings by American Artists

Oct. 19-Nov. 5, 1932 -- Paintings by Stephen Etnier

Nov. 7-30, 1932 -- Paintings by Edward Bruce

circa 1932 -- Recent Paintings by Stephen Etnier

Jan.30-Feb. 25, 1933 -- Important Exhibition of Paintings by Thomas Eakins

March 6-25, 1933 -- 19th and 20th Century Watercolors

March 27-April 14, 1933 -- Paintings by Francis Speight

April 17-May 6, 1933 -- Water Colors by John Whorf

May 15-31, 1933 -- 19th Century American Landscape Artists

Nov. 27-Dec., 1933 -- Water Colors by Emil Holzhaur

Feb. 26-March 17, 1934 -- Paintings by Stephen Etnier

March 19-April 7, 1934 -- Water Colors by John Whorf

April 16-May 5, 1934 -- Bali Studies by Maurice Sterne

June-Aug., 1934 -- Paintings by American Artists

Sept., 1934 -- Paintings by American Artists

Oct. 15-Nov. 3, 1934 -- New and Recent Paintings by American Artists

Nov. 5-21, 1934 -- Paintings by Sidney Laufman

Nov. 26-Dec., 1934 -- Recent Vermont Landscapes by Edward Bruce

circa 1934 -- American Figure Paintings of the 19th and 20th Century

Jan. 7-26, 1935 -- Paintings and Watercolors from the Samuel Halpert Estate

Feb. 4-28, 1935 -- Small Paintings by 19th and 20th Century American Artists

March 4-22, 1935 -- Recent Paintings by Stephen Etneir

March 25-April 13, 1935 -- Water Colors by John Whorf

April 22-May 11, 1935 -- Figure and Landscape Studies by Leon Kroll

May 20-June, 1935 -- Group Exibhition of Paintings

Summer, 1935 -- Paintings by American Artists

Oct. 1-26, 1935 -- Paintings by Childe Hassam

Oct. 28-Nov. 16, 1935 -- Watercolors by Millard Sheets

through Dec., 1935 -- Paintings by Americans

Jan. 1936 -- Paintings by Americans

Feb. 3-29, 1936 -- Important Exhibition of 19th and 20th Century American Painters

March 2-21, 1936 -- Stephen Etnier

March 30-April 19, 1936 -- Watercolors by John Whorf

May 18-June, 1936 -- Paintings by American Artists

Summer, 1936 -- Paintings by American Artists

September, 1936 -- Paintings by American Artists

Oct. 12-31, 1936 -- Contemportary Viewpoint

through Nov. 30, 1936 -- 19th and 20th Century American Figure Paintings

circa 1936 -- Landscapes--Contemporary Viewpoint

Jan. 11-30, 1937 -- Selected Landscapes

Feb., 1937 -- Contemporary American Sculpture

March 15-April 3, 1937 -- Watercolors by Millard Sheets

April 12-30, 1937 -- John Whorf

April 27-May 16, 1937 -- Maurice Sterne

May, 1937 -- Paintings by American Artists

Summer, 1937 -- Paintings

Oct. 1-15, 1937 -- Recent Watercolors

Oct. 18-Nov. 6, 1937 -- Paintings by Lucille Blanche

Nov. 8-30, 1937 -- Paintings by American Artists

Dec. 6-24, 1937 -- Watercolors by Lester Field

Jan. 3-22, 1938 -- Recent Paintings by Stephen Etnier

Jan. 24-Feb. 5, 1938 -- Paintings by Margaret Cooper

Feb. 7-26, 1938 -- Colonial Portraits

March 7-26, 1938 -- Recent Oils and Watercolors by Millard Sheet

April 4-23, 1938 -- Recent Watercolors by John Whorf

Summer, 1938 -- Paintings by American Artists

through Oct., 1938 -- Paintings by American Artists

Oct. 24-Nov. 12, 1938 -- Recent Watercolors by Karl Oberteuffer

Nov. 21-Dec. 17, 1938 -- Paintings for the Home by American Artists

Jan. 16-Feb. 4, 1939 -- Recent Paintings by Floyd Clymer

Feb. 6-25, 1939 -- Harry Hering

March 6-31, 1939 -- Figure Paintings by American Artists

April 3-22, 1939 -- Recent Watercolors by John Whorf

May 15-June 3, 1939 -- Recent Watercolors by Millard Sheets

Summer, 1939 -- Selected Group of Paintings by American Artists

Sept., 1939 -- Paintings and Watercolors by American Artists

through Oct. 13, 1939 -- Recent Paintings by a Group of American Artists

Oct. 16-Nov. 4, 1939 -- Recent Paintings by Saul Schary

Nov. 13-Dec. 2, 1939 -- Toreros and Dancers of Spain and Mexico by Carlos Ruano Llopis

Dec., 1939 -- Paintings for the Home

Nov. 5-17 [193?] -- Table Portraits by Eulabee Dix

[193?] -- Paintings by American Artists

Jan. 2-27, 1940 -- Stephen Etnier

Feb. 12-March 2, 1940 -- Recent Watercolors by Robert Carson

March 11-30, 1940 -- Daniel Serra Paintings

April 8-27, 1940 -- Recent Watercolors by John Whorf

April 28-May 18, 1940 -- Rubin Recent Paintings

through June 29, 1940 -- Paintings by a Selected Group of American Artists

through Sept. 28, 1940 -- Summer Exhibition of Paintings by a Selected Group of Early and Contemporary American Artists

Oct. 1-19, 1940 -- Recent Paintings by a Selected Group of American Artists

Oct. 21-Nov. 9, 1940 -- Recent Watercolors by Allen Ingles Palmer

Nov. 18-Dec. 7, 1940 -- Helen Sawyer

Dec., 1940 -- Selected Paintings for the Home, and A Group of Original Studies in Color by Maurice Sterne

Jan. 13-Feb. 8, 1941 -- Watercolors by American Artists

Feb. 17-March 15, 1941 -- Paintings by Stephen Etnier, Sidney Laufman, and Francis Speight

April 7-26, 1941 -- Recent Watercolors by John Whorf

April 28-May 17, 1941 -- Remembrances of South America and British West Indies by Manicol

May 19-June 30, 1941 -- Group of Paintings by Selected Contemporary American Artists

Summer, 1941 -- Exhibition of Selected Paintings by American Artists

Sept., 1941 -- A Selected Group of Paintings by Americna Artists

Oct. 6-25, 1941 -- Recent Paintings by a Selected Group of American Artists

Oct. 27-Nov. 15, 1941 -- Eliot O'Hara Watercolors

Nov. 17-Dec. 5, 1941 -- Recent Paintings by Jay Connaway

Nov. 17-Dec. 6, 1941 -- Recent Watercolors by Richard A. Kimball

Dec. 8-27, 1941 -- Edith Blum Paintings

Jan. 5-24, 1942 -- Recent Paintings by Stephen Etnier

through Feb. 28, 1942 -- Selected Paintings by a Group of Contemporary American Artists

March 9-28, 1942 -- New Talents Presented by the Gloucester Society of Artists

April 6-25, 1942 -- Recent Watercolors by John Whorf

May, 1942 -- Selected Paintings by Contemporary American Artists

June 2-13, 1942 -- Yun Gee

Summer, 1942 -- Selected Paintings by Early and Contemporary American Artists

Summer, 1942 -- Paintings by Selected American Artists

Oct. 5-31, 1942 -- Recent Paintings by a Selected Group of American Artists

Nov. 9-30, 1942 -- Watercolors by American Artists

Jan. 18-Feb. 6, 1943 -- Paintings by Yovan Radenkovitch

April 4-24, 1943 -- Recent Watercolors by John Whorf

April 26-May 15, 1943 -- Paintings and Watercolors by Childe Hassam

May 25-June 5, 1943 -- Exhibition by Gladys Irene Cook

June, 1943 -- Selected Paintings by American Artists

Summer, 1943 -- Exhibition of Paintings by American Artists

Sept., 1943 -- Paintings by a Selected Group of American Artists

Oct. 4-23, 1943 -- Paintings by Yun Gee

Nov., 1943 -- Recent Paintings by a Selected Group of American Artists

Jan. 24-Feb. 12, 1944 -- Recent Watercolors by James Fitzgerald

Feb. 14-March 4, 1944 -- Paintings by Sidney Laufman

March 6-25, 1944 -- Paintings by Jessie Ansbacher

April 3-22, 1944 -- Recent Watercolors by John Whorf

May, 1944 -- Paintings by Important American Artists

Summer, 1944 -- Exhibition of Paintings by a Selected Group of American Artists

Summer, 1944 -- Exhibition of Selected Paintings by a Group of American Artists

Oct. 2-21, 1944 -- Recent Paintings by Jay Connaway

Oct. 23-Nov. 11, 1944 -- Harry Hering

Nov. 13-Dec. 2, 1944 -- Paintings by Hobson Pittman

Dec., 1944 -- Paintings for the Home by American Artists

Jan. 3-13, 1945 -- Paintings by Therese Steinhardt

Jan. 22-Feb. 10, 1945 -- Louis Ritman

Feb. 18-, 1945 -- Memorial Exhibition, Paintings and Pastels by William Henry Singer, Jr., N.A.

Feb. 19-March 10, 1945 -- Recent Watercolors by Eliot O'Hara, A.N.A. (Elect)

March, 1945 -- Paintings by a Selected Group of Contemporary Artists

April 9-28, 1945 -- Recent Watercolors by John Whorf

May, 1945 -- Paintings by American Artists, Late 19th and Early 20th Century

Summer, 1945 -- Paintings by a Selected Group of Contemporary American Artists

Oct., 1945 -- Paintings by a Group of Selected American Artists

Oct. 22-Nov. 10, 1945 -- Helen Sawyer

Nov. 19-Dec. 1, 1945 -- Recent Paintings by Stephen Etnier

Nov. 19-Dec. 8, 1945 -- Hilde Kayn

Dec., 1945 -- Paintings for the Home by American Artists

Dec. 31-Jan. 19, 1946 -- Paintings by Stpehen Etnier

Jan. 28-Feb. 16, 1946 -- Paintings by Alexandra Pregel

Feb. 18-March 9, 1946 -- W.H. Singer

March 11-30, 1946 -- Paintings by American Artists

April 8-27, 1946 -- Recent Watercolors by John Whorf

Summer, 1946 -- Paintings by 19th and 20th Century Americans

Oct. 7-26, 1946 -- Recent Watercolors by Allen Ingles Palmer

Oct. 28-Nov. 16, 1946 -- Paintings by Ferdinand Warren

Nov. 18-Dec. 7, 1946 -- Louis Di Valentin

Dec. 9-29, 1946 -- Recent Watercolors by Wm. F.C. Ewing and Richard A. Kimball

Jan., 1947 -- Paintings by Selected American Artists

Jan. 13-Feb. 1, 1947 -- Gerrit V. Sinclair Paintings

Feb. 3-21, 1947 -- Recent Watercolors by Jerri Ricci

Feb. 24-March 15, 1947 -- Childe Hassam Paintings

March 31-April 19, 1947 -- Recent Watercolors by John Whorf

April 21-May 10, 1947 -- Pastels of Charleston by Hobson Pittman

June 2-13, 1947 -- Yun Gee

Oct. 6-25, 1947 -- Special Exhibition of American Paintings Honoring the Great Artists Who Have Been Shown in Our Galleries

Oct. 27-Nov. 15, 1947 -- New Paintings, Oil Studies, and Drawings by Leon Kroll

Nov. 17-Dec. 6, 1947 -- F. Douglas Greenbowe Watercolors

Jan. 19-Feb. 7, 1948 -- Paintings by Alexandria Pregel

March 22-April 3, 1948 -- American Art

March 22-April 3, 1948 -- Paintings by Artists Equity Association Members

May, 1948 -- Paintings by a Group of Selected American Artists

May 24-June 5, 1948 -- Paintings by New York Artists, 16th Exhibition of the Arthur Schwieder Group

Oct. 5-23, 1948 -- Impressions of New York

Oct. 25-Nov. 13, 1948 -- Paintings by Ernest Lawson

Nov. 15-27, 1948 -- Sculpture by Eleanor M. Mellon

Dec. 20-Jan. 8, 1949 -- Drawings by Frank di Gioia

Jan. 10-29, 1949 -- Six Watercolorists [Greenbowie, Knauth, Newman, Palmer, Ricci and Whorf]

Jan. 31-Feb. 19, 1949 -- New Paintings by Ferdinand Warren

Feb. 21-March 12, 1949 -- Paintings by Louis Di Vanentin

April 4-23, 1949 -- Recent Watercolors by John Whorf

April 25-May 7, 1949 -- Paintings by Mildred Hayward

May 9-21, 1949 -- Paintings by New York Artists, 17th Exhibition of the Arthur Schwieder Group

June 17-July 5, 1949 -- Paintings by Guy Pene DuBois

Oct. 4-29, 1949 -- Opening Exhibition of Paintings and Watercolors by 19th and 20th Century American Artists

Oct. 24-Nov. 12, 1949 -- Recent Watercolors by Henry Edmiston

Nov. 14-Dec. 3, 1949 -- Paintings by John H. Twachtman

Dec. 5-24, 1949 -- F. Douglas Greenbowe Watercolors

[194?] -- Paintings for the Home by American Artists

June [194?] -- 2-13Yun Gee

Jan. 9-28, 1950 -- Paintings by Gordon Samstag

Jan. 30-Feb. 18, 1950 -- George C. Ault Memorial Exhibition

Feb. 20-March 11, 1950 -- Recent Paintings by David Burr Moreing

March 13-April 1, 1950 -- Paintings by Frank di Gioia

April 3-22, 1950 -- Recent Watercolors by John Whorf

April 24-May 13, 1950 -- Paintings by Contemporary American Artists

May 15-27, 1950 -- Paintings by New York Artists, 18th Exhibition of the Arthur Schwieder Group

Oct. 2-21, 1950 -- Recent Paintings by Benjamin Kopman

Nov. 13-Dec. 2, 1950 -- Paintings by Stephen Etnier

Dec. 4-30, 1950 -- Special Exhibition of American Paintings in Honor of the Philadelphia Museum of Art Diamond Jubilee

through Dec. 23, 1950 -- Watercolors and Drawings by Frank di Gioia

Jan. 8-27, 1951 -- New Gouaches of the Circus and Theatre by Walter Philipp

Jan. 29-Feb. 17, 1951 -- Louis Ritman Paintings

Feb. 19-March 10, 1951 -- Recent Watercolors by Jerri Ricci

March 12-31, 1951 -- Paintings, Panels, Figures of Africa, Belgian Congo, Bechuanaland, and Rhodesia by Jay Robinson

April 2-21, 1951 -- Recent Watercolors by John Whorf

April 24-May 12, 1951 -- Sculpture and Drawings of Nicolaus Koni

May 21-June 1, 1951 -- Paintings by New York Artists, 19th Exhibition of the Arthur Schwieder Group

Oct. 22-Nov. 10, 1951 -- Recent Paintings by Thomas Blagden

Nov. 12-Dec. 1, 1951 -- Recent Paintings by David Burr Moreing

Dec., 1951 -- Group Exhibition

Jan. 7-26, 1952 -- Paintings of Italy and "Little Italy" by Frank di Gioia

Jan. 28-Feb. 16, 1952 -- London to Algiers, Recent Watercolors by Eliot O'Hara, N.A.

Feb. 18-March 8, 1952 -- Recent Paintings by Jacques Zucker

April 7-26, 1952 -- Recent Watercolors by John Whorf

April 28-May. 10, 1952 -- Paintings by Alexandra Pregel

May 12-24, 1952 -- Paintings by New York Artists, 20th Exhibition of the Arthur Schwieder Group

Oct. 28-Nov. 15, 1952 -- Paintings by John Sharp

Nov. 17-Dec. 6, 1952 -- Stephen Etnier: Recent Paintings

Dec. 8-27, 1952 -- Childe Hassam Watercolors

Jan. 5-24, 1953 -- Jay Robinson

Jan. 26-Feb. 14, 1953 -- Iver Rose

Feb. 16-March 7, 1953 -- Recent Watercolors by Jerri Ricci

April 6-25, 1953 -- Recent Watercolors by John Whorf

May 18-29, 1953 -- Richard Whorf

May 18-29, 1953 -- Paintings by New York Artists, 21st Exhibition of the Arthur Schwieder Group

June, 1953 -- Paintings and Watercolors by 19th and 20th Century American Artists

Oct., 1953 -- Paintings and Watercolors by American Artists

Oct. 26-Nov. 14, 1953 -- Recent Paintings by David Burr Moreing

Nov. 17-Dec. 5, 1953 -- Ogden W. Pleissner Recent Paintings

Dec. 7-30, 1953 -- Recent Landscapes by Sidney Laufman

Jan. 4-23, 1954 -- Paintings of New York's "Little Italy" by Frank di Gioia

Jan. 25-Feb. 13, 1954 -- Round the World by Watercolor with Eliot O'Hara, N.A.

Feb. 15-March 6, 1954 -- Hobson Pittman

March 8-27, 1954 -- Jay Robinson: Kentucky, Part II

April 5-24, 1954 -- John Whorf Watercolors

May 17-28, 1954 -- Paintings by New York Artists, 22nd Exhibition of the Arthur Schwieder Group

Oct. 25-Nov. 13, 1954 -- Recent Watercolors by James Vance

Nov. 15-Dec. 4, 1954 -- Stephen Etnier Recent Paintings

Dec. 6-24, 1954 -- Recent Paintings by Thomas Blagden

Jan. 3-22, 1955 -- Recent Paintings by Jacques Zucker

Jan. 24-Feb. 12, 1955 -- Recent Watercolors by Jerri Ricci

Feb. 14-March 5, 1955 -- Paintings of Spain and Her People by Maurice Fromkes

April 25-May 14, 1955 -- Gluckmann Recent Paintings

May 16-27, 1955 -- Paintings by New York Artists, 23rd Exhibition of the Arthur Schwieder Group

Oct. 24-Nov. 12, 1955 -- Paintings and Gouaches by John Taylor

Nov. 14-Dec. 3, 1955 -- Paintings and Panels by Jay Robinson of West and Central Africa

Dec. 5-30, 1955 -- Childe Hassam and American Impressionism

Jan., 1956 -- Recent Paintings by a Group of American Artists

Feb. 6-25, 1956 -- F. Douglas Greenbowe Watercolors

March, 1956 -- Group Exhibition

April 9-28, 1956 -- John Whorf Watercolors

May, 1956 -- Paintings by a Group of 18 American Artists

May 7-19, 1956 -- Paintings by New York Artists, 24th Exhibition of the Arthur Schwieder Group

Nov. 5-24, 1956 -- Stephen Etnier Recent Paintings

Nov. 27-Dec. 15, 1956 -- Ogden M. Pleissner Recent Paintings

Dec. 1-Jan. 19, 1957 -- Jay Robinson Paintings in Fired Enamel on Copper

Feb. 11-March 2, 1957 -- Recent Paintings by Thomas Blagden

March 4-23, 1957 -- Adolph Dehn

April 15-May 4, 1957 -- John Whorf Watercolors

Oct. 28-Nov. 16, 1957 -- Recent Still Life Paintings by Aaron Bohrod

Jan. 13-Feb. 8, 1958 -- Recent Paintings by a Group of Contemporary Americans

Feb. 10-March 8, 1958 -- Long Island Paintings by Childe Hassam

March 10-29, 1958 -- Paintings by Louis Di Valentin

March 31-April 19, 1958 -- Recent Paintings by Sidney Laufman

April 21-May 10, 1958 -- John Whorf Watercolors

May, 1958 -- Americans: 1865-1925

June, 1958 -- Exhibit to Benefit Friends of the Whitney Museum

June 3-27, 1958 -- American Paintings and Sculpture

Oct. 6-25, 1958 -- Recent Paintings by David Shapiro

Oct. 27-Nov. 15, 1958 -- Stephen Etnier Recent Paintings

Nov. 17-Dec. 6, 1958 -- Paul Sample Recent Paintings

Dec. 8-24, 1958 -- Recent Drawings and Watercolors of France, Italy, Spain, and North Africa by Frank di Gioia

Jan. 19-Feb. 7, 1959 -- Marion Greenwood Paintings

March 2-21, 1959 -- Leon Kroll Paintings and Drawings

March 23-April 18, 1959 -- Elmer L. Mac Rae Forgotten Artist of the 1913 Armory Show

May 4-23, 1959 -- Philip Visson

Oct., 1959 -- Paintings by American Artists

Oct. 26-Nov. 14, 1959 -- Recent Painting by Aaron Bohrod

Nov. 17-Dec. 5, 1959 -- Ogden M. Pleissner Recent Paintings

Dec. 7-30, 1959 -- Recent Oils and Watercolors by Thomas Blagden

Jan. 18-Feb. 6, 1960 -- Elmer L. Mac Rae, Re-Discovered Artist of the 1913 Armory Show and a Founder of "The Pastellists"

through Jan. 15, 1960 -- Paintings by American Artists

March 14-April 2, 1960 -- Xavier Gonzalez Recent Paintings

April 4-23, 1960 -- Paintings by Louis Bosa

April 25-May 14, 1960 -- Grigory Gluckmann

May-June, 1960 -- Group of Contemporary Armerican Artists

Oct. 10-29, 1960 -- Adolf Dehn Caseins and Watercolors

Oct. 31-Nov. 19, 1960 -- Stephen Etnier

Dec., 1960 -- Paintings for the Home

Jan., 1961 -- Group Exhibition, 19th and 20th Century Americans

Jan. 30-Feb. 18, 1961 -- Recent Watercolors by Jerri Ricci

Feb. 20-March 11, 1961 -- Frank di Gioia Recent Paintings

March 20-April 8, 1961 -- David Fredenthal Memorial Exhibition

April 10-29, 1961 -- Allen Tucker

May, 1961 -- Contemporary American Artists

June-July, 1961 -- 19th & 20th Century American Artists

Oct. 10-28, 1961 -- David Shapiro Recent Paintings

Oct. 31-Nov. 18, 1961 -- Aaron Bohrod

Nov. 21-Dec. 9, 1961 -- Thomas Fransioli

Feb. 6-24, 1962 -- Retrospective Exhibition, Maurice Sterne

March 6-24, 1962 -- Three Watercolorists: Childe Hassam, John Whorf, and David Fredenthal

April 3-21, 1962 -- Thomas Blagden

April 24-May 12, 1962 -- Grigory Gluckmann

Summer, 1962 -- Gallery Group of Contemporary Americans

Sept., 1962 -- 19th & 20th Century American Artists

Oct., 1962 -- Gallery Group of Contemporary Americans

Oct. 30-Nov. 17, 1962 -- Stephen Etnier

Nov. 21-Dec. 8, 1962 -- Pleissner Recent Paintings

Dec., 1962 -- Group Exhibition

Jan. 22-Feb. 9, 1963 -- Paul Sample Recent Paintings

Feb. 11-March 2, 1963 -- Group of Contemporary Americans

March 5-23, 1963 -- Gouaches by John Taylor

March 26-April 13, 1963 -- Fletcher Martin Recent Paintings

April-May, 1963 -- Gallery Group-Contemporary Americans

Oct. 8-26, 1963 -- David Shapiro Recent Work

Oct. 30-Nov. 16, 1963 -- Xavier Gonzalez Recent Watercolors

Nov. 19-Dec. 7, 1963 -- New Paintings by Aaron Bohrod

April, 1964 -- Watercolors and Pastels

April 21-May 9, 1964 -- Grigory Gluckmann

May 13-29, 1964 -- Frank di Gioia Recent Paintings

Oct., 1964 -- Group Exhibition

Nov. 3-21, 1964 -- Stephen Etnier

Nov. 24-Dec. 12, 1964 -- Thomas Blagden

Jan., 1965 -- Comtemporary American Artists

Feb. 2-14, 1965 -- Figure Paintings by Murray Bewley

Feb. 2-14, 1965 -- Exhibition by George Biddle

Feb. 11-23, 1965 -- Paintings and Drawings by Max Bohm

Feb. 14-26, 1965 -- Paintings by Arthur C. Goodwin

Feb. 16-28, 1965 -- Water Colors by Matilda Browne

Feb. 16-March 6, 1965 -- Water Colors by Adolf Dehn

March, 1965 -- 19th and 20th Century American Artists

March 1-13, 1965 -- Bruce Crane, N.A.

March 6-25, 1965 -- Pastels of the Cascapedia River, Canada, by Arthur C. Goodwin

March 26-April 7, 1965 -- Paintings by Howard Russell Butler, N.A.

March 23-April 10, 1965 -- Paintings by Dan Lutz

March 28-April 16, 1965 -- Paintings by Henry Golden Dearth

April 2-21, 1965 -- Landscape Paintings by Bruce Crane, N.A.

April 13-May 1, 1965 -- Paintings by Louis Bosa

April 16-28, 1965 -- Water Colors and Etchings by Adolphe W. Blondheim

May, 1965 -- Gallery Contemporaries

Oct. 25-Nov. 13, 1965 -- Recent Landscapes by John F. Carlson, N.A.

Oct. 26-Nov. 13, 1965 -- Twenty-Four New Paintings by Aaron Bohrod, Artist in Residence, University of Wisconsin

Nov. 2-14, 1965 -- Paintings by Ann Crane

Nov. 5-17, 1965 -- Memorial Exhibition of Paintings of Venice by Wm. Gedney Bunce, N.A.

Nov. 7-19, 1965 -- Paintings and Sculpture by Matilda Browne

Nov. 16-Dec. 4, 1965 -- Electra Bostwick

Dec. 7-30, 1965 -- Recent Drawings and Watercolors of European Countries and North Africa by Frank di Gioia

Jan. 11-29, 1966 -- Georges Schreiber Watercolors: 1963-1965

Jan.-Feb., 1966 -- 19th and 20th Century American Artists

Feb.-March, 1966 -- Group Exhibition

June, 1966 -- Group Exhibition

Oct. 11-29, 1966 -- Thomas Blagden

Nov. 1-19, 1966 -- Stephen Etnier

Nov. 22-Dec. 10, 1966 -- Pleissner

Jan. 24-Feb. 11, 1967 -- Xavier Gonzalez

April, 1967 -- Group Exhibition

April 18-May 6, 1967 -- Grigory Gluckmann

July, 1967 -- Group Exhibition

undated -- Etchings and Color-Etchings

undated -- Etchings of China and Cambodia by Lucille Douglass

undated -- Thomas Jefferson Bust in Bronze by Robert Aitken, N.A.

undated -- Paintings by Ossip L. Linde

undated -- Etchings by William Meyerowitz

undated -- Recent Screens and Panels by Roy Mac Nicol

undated -- Summer Exhibition of Paintings and Watercolors by 19th and 20th Century American Artists

undated -- Paintings by Clement

undated -- Important Works in Paintings and Sculpture by Leading American Artists

Jan. 3-14, undated -- Armin Hansen

Jan. 8-27, undated* -- Recent Etchings by William Meyerowitz

Jan. 8-31, undated -- Group of American Figure Paintings, 19th and 20th Century

Jan. 9-21, undated -- Paintings by Katherine Langhorne Adams

Jan. 16-28, undated -- Paintings by Dewitt Parshall, N.A., and Douglass Parshall, N.A.

Jan. 23-Feb. 11, undated -- Paintings by Bruce Crane, Elliott Daingerfield, Granville Smith, and F. Ballard Williams

Jan. 27-Feb. 11, undated -- Willam de Leftwick Dodge

Jan. 28-Feb. 16, undated -- Paintings by Gari Melchers

Jan. 29-Feb. 10, undated -- Paintings of the California Coast by Armin Hansen

Jan. 30-Feb. 11, undated -- Sigrud Skou

Feb. 13-25, undated -- Water Colors by Alice Judson

Feb. 13-25, undated -- Paintings by Guy Wiggins, N.A.

Feb. 13-March 11, undated -- Paintings by H.T. Keasbey

Feb. 15-March 5, undated -- Frederic James

Feb. 17-March 1, undated -- Silver Point Drawings by Thelma E. Wood

Feb. 18-March 6, undated -- Landcapes, Nature Moods Expressed in Terms of Light by Julie Mathilde Morrow

Feb. 18-March 8, undated -- Paintings of Venice, Rome and French Landscape, also Pastel Drawings of the Battle Sectors of the 26th Division, A.E.F. by J. Alden Twachtman

Feb. 27-March 10, undated -- Portrait Busts and Drawings by Alexander Portnoff

March 5-17, undated* -- Pastels of the Hudson River by Arthur C. Goodwin

March 7-16, undated -- Paintings of Africa and Spain by Lillian Genth

March 7-26, undated -- Sigurd Skou

March 8-20, undated -- Paintings by Sigurd Skou

March 10-22, undated -- MacDowell Club of New York City Annual Exhibition of Paintings

March 22-April 10, undated -- Paintings of the Cathedrals of France by Pieter Van Veen

March 26-April 12, undated -- Paintings by E. Martin Hennings

March 26-April 14, undated -- Recent Etchings by Elias M. Grossman

March 28-April 16, undated -- Martha Walter Water Colors of Spain and North Africa

April 5-17, undated -- Paintings by Ernest L. Blumenschein, Victor Huggins, Walter Ufer

April 7-19, undated -- Figure Paintings by Louis Ritman

April 12-23, undated -- Portraits and Figure Paintings by Edith Catlin Phelps

April 12-24, undated -- Paintings of American Gardens by Abbott Graves

April 16-28, undated -- Portrait Drawings in Pastel by Jessie Voss Lewis (Mrs. H.L. Daingerfield Lewis)

April 19-May 1, undated -- Paintings by Valentino Molina

April 21-May 3, undated -- Paintings of Tahiti and California by William Ritschel, N.A.

April 21-May 3, undated -- Leonard Lopp, Glacier Park Artist

April 22-May 15, undated -- Sculpture for House, Garden & Grounds by Leading American Artists, and Pottery by Clara L. Poillon

April 24-May 5, undated -- Paintings by Thalia Millett

April 26-May 15, undated -- Dan Lutz, Mighican Summer and Mexican Sojourn

April 26-May 15, undated -- William H. Singer

April 27-May 16, undated -- Recent Paintings by Gluckmann

May 3-28, undated -- Exhibition of Sculpture for Garden and Grounds by Leading Sculptors

May 5-17, undated -- Recent American Sculpture in Bronze, Wood and Terra Cotta for the Town and Country House, Grounds and Garden

Oct. 11-23, undated -- Paintings by Anna Heyward Taylor

Oct. 25-Nov. 13, undated -- Water Colors by Alice Judson

Oct. 27-Nov. 15, undated -- Paintings and Etchings by William Auerbach-Levy

Oct. 30-Nov. 11, undated* -- Connecticut Landscape Paintings by Robert Nisbet, A.N.A.

Oct. 31-Nov. 12, undated -- Paintings of China and Tibet by Alice Job

Oct. 31-Nov. 14, undated -- Drawings by James Wilkie

Nov. 5-17, undated -- Paintings of Venice

Nov. 15-27, undated* -- Water Colors by Childe Hassam

Nov. 16-Dec. 5, undated -- Recent Etchings by Alfred Hutty

Nov. 16-Dec. 5, undated -- Paintings by W. Elmer Schofield

Nov. 17-29, undated -- Paintings and Etchings by Power O'Malley

Nov. 18-30, undated -- Recent Work in Water Color and Etching by Louis Wolchonok

Nov. 19-Dec. 1, undated -- Winter Landscapes in Water Color by Walter Launt Palmer, N.A.

Nov. 19-Dec. 1, undated -- Painter Friends, Robert H. Nisbet, Guy C, Wiggins, Edward C. Volkert, Wilson Irvine, George M. Bruestle, and Carl J. Nordell

Nov. 23-, undated -- Landscapes by Ault, Brook, Coleman, Karfiol, Ritman, Speight, Sterne, and Weber

Nov. 23-Dec. 6, undated -- Portraits of America's Most Distinguished Women by Leon Gordon

Nov. 24-Dec. 3, undated -- Sculpture by Gleb Derujinsky

Nov. 26-Dec., undated -- Exhibition of Recent Vermont Landscapes by Edward Bruce

Nov. 26-Dec. 5, undated -- Alfred Hutty

Nov. 27-Dec. 9, undated -- Paintings by Sigure Schou

Dec. 1-27, undated -- Works Painted in Spain by Maurice Fromkes

Dec. 1-25, undated -- Annual Holiday Exhibition of Selected Paintings of Limited Size

Dec. 3-29, undated -- Recent Paintings, Water Colors, and Etchings by Hilde Hassam, N.A., of the American Academy of Arts and Letters

Dec. 6-30, undated -- Selected Paintings for the Home by American Artists

Dec. 14-Jan. 2, undated -- Recent Paintings by George Shillard

Dec. 20-Jan. 8, undated -- Selected Small Paintings for the Home

Dec. 27-Jan. 12, undated -- Helen K. McCarthy Memorial Exhibition

Dec. 30-Jan. 18, undated -- Paintings by Stewart McDermot

Dec. 31-Jan. 12, undated -- Second Annual Exhibition in Pure Water Color by The Aquarellists
Provenance:
Milch Gallery gave the Archives of American Art a small selection of correspondence, photographs, and printed matter, and loaned a few other items in 1966-1967; these records were microfilmed on reels D285, N730, and NM1-NM2. Records of the Milch Gallery were purchased from the estate of Harold C. Milch by Elliott Galleries of New York City, and subsequently acquired by Salander-O'Reilly Galleries, which donated them to the Archives in 1986. With the exception of the scrapbook about Thomas Moran (reel N730; present location of the original is unknown), prior loans and gifts from Milch Gallery were incorporated and refilmed with the 1986 gift.

Stuart Feld of Hirschl & Adler Galleries donated an additional .8 linear feet of records in 1995. Zachary Ross of Hirschl & Adler Galleries donated 2.2 linear feet in 2014.
Restrictions:
The collection is open for research. Patrons must use microfilm copy.
Rights:
The Archives of American Art makes its archival collections available for non-commercial, educational and personal use unless restricted by copyright and/or donor restrictions, including but not limited to access and publication restrictions. AAA makes no representations concerning such rights and restrictions and it is the user's responsibility to determine whether rights or restrictions exist and to obtain any necessary permission to access, use, reproduce and publish the collections. Please refer to the Smithsonian's Terms of Use for additional information.
Topic:
Gallery owners  Search this
Art -- Collectors and collecting  Search this
Art, American  Search this
Function:
Art galleries, Commercial -- New York (State)
Genre/Form:
Gallery records
Photographs
Citation:
Milch Gallery records, 1911-1995. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Identifier:
AAA.milcgall
See more items in:
Milch Gallery records
Archival Repository:
Archives of American Art
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/mw900ee3d8a-cabd-4224-9627-d7d8d8c4ae3d
EDAN-URL:
ead_collection:sova-aaa-milcgall

Oral history interview with Tom McGlauchlin, 2006 October 13

Interviewee:
McGlauchlin, Tom, 1934-2011  Search this
Interviewer:
Byrd, Joan Falconer, 1939-  Search this
Subject:
Bailey, Clayton  Search this
Day, Russell  Search this
Dreisbach, Fritz  Search this
Labino, Dominick  Search this
Leafgreen, Harvey  Search this
Littleton, Harvey K.  Search this
Schulman, Norman  Search this
Takaezu, Toshiko  Search this
Wittmann, Otto  Search this
Cornell College (Mount Vernon, Iowa)  Search this
Glass Art Society  Search this
Habatat Galleries  Search this
Heller Gallery  Search this
Nanette L. Laitman Documentation Project for Craft and Decorative Arts in America  Search this
National Council on Education for the Ceramic Arts (U.S.)  Search this
Pismo Gallery  Search this
Toledo Art Museum  Search this
University of Toledo  Search this
University of Wisconsin--Madison  Search this
Vespermann Gallery  Search this
William H. Holston Gallery (New York, N.Y.)  Search this
Type:
Interviews
Sound recordings
Citation:
Quotes and excerpts must be cited as follows: Oral history interview with Tom McGlauchlin, 2006 October 13. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Topic:
Color-field painting  Search this
Decorative arts  Search this
Jazz  Search this
Glass art  Search this
Theme:
Craft  Search this
Record number:
(DSI-AAA_CollID)13563
(DSI-AAA_SIRISBib)265441
AAA_collcode_mcglau06
Theme:
Craft
Data Source:
Archives of American Art
EDAN-URL:
edanmdm:AAADCD_oh_265441
Online Media:

Oral history interview with Tom McGlauchlin

Interviewee:
McGlauchlin, Tom, 1934-2011  Search this
Interviewer:
Byrd, Joan Falconer  Search this
Creator:
Nanette L. Laitman Documentation Project for Craft and Decorative Arts in America  Search this
Names:
Cornell College (Mount Vernon, Iowa) -- Faculty  Search this
Glass Art Society  Search this
Habatat Galleries  Search this
Heller Gallery  Search this
Nanette L. Laitman Documentation Project for Craft and Decorative Arts in America  Search this
National Council on Education for the Ceramic Arts (U.S.)  Search this
Pismo Gallery  Search this
Toledo Art Museum  Search this
University of Toledo  Search this
University of Wisconsin--Madison -- Students  Search this
Vespermann Gallery  Search this
William H. Holston Gallery (New York, N.Y.)  Search this
Bailey, Clayton, 1939-2020  Search this
Day, Russell  Search this
Dreisbach, Fritz  Search this
Labino, Dominick  Search this
Leafgreen, Harvey  Search this
Littleton, Harvey K.  Search this
Schulman, Norman, 1924-  Search this
Takaezu, Toshiko  Search this
Wittmann, Otto, 1911-2001  Search this
Extent:
39 Pages (Transcript)
2 Items (Sound recording: 2 sound files (1 hr., 58 min.), digital; wav)
Type:
Collection descriptions
Archival materials
Pages
Interviews
Sound recordings
Date:
2006 October 13
Scope and Contents:
An interview of Tom McGlauchlin conducted 2006 October 13, by Joan Falconer Byrd, for the Archives of American Art's Nanette L. Laitman Documentation Project for Craft and Decorative Arts in America, at the Archives of American Art, Washington, D.C.
McGlauchlin speaks of his childhood in Wisconsin; receiving a B.S. and M.S. in Art from the University of Wisconsin, Madison; studying pottery with Harvey Littleton and Toshiko Takaezu; attending the first workshop for glassblowing at the Toledo Museum of Art in Toledo, Ohio in 1962; building his glass studio; teaching experiences at Cornell College; experiences as the Director of the Glass Program at the University of Toledo/Toledo Museum of Art; the rivalry between Harvey Littleton and Dominick Labino; his relationship with galleries throughout the years including Heller Gallery, Habatat Galleries, Holsten Galleries, Vespermann Gallery, Pismo Gallery, and others; his participation in Glass Art Society and National Council on Education for the Ceramic Arts; his interest in textured surfaces; being influenced by Washington Color Field painters; the strong influence jazz has on his artwork; his involvement with the Art Tatum Jazz Heritage Festival in Toledo, Ohio; his plans to stop blowing glass in the near future; and his interest in working in pottery once again. McGlauchlin also recalls Clayton Bailey, Norm Schulman, Harvey Leafgreen, Otto Wittmann, Fritz Dreisbach, Russell Day, and others.
Biographical / Historical:
Tom McGlauchlin (1934-2011) is an glass artist and potter from Toledo, Ohio. Joan Falconer Byrd (1939- ) is a ceramics professor from Cullowhee, North Carolina.
General:
Originally recorded on 2 sound discs. Reformatted in 2010 as 2 digital wav files. Duration is 1 hr., 58 min.
Provenance:
This interview is part of the Archives of American Art Oral History Program, started in 1958 to document the history of the visual arts in the United States, primarily through interviews with artists, historians, dealers, critics and administrators.
Occupation:
Glass artists -- Ohio  Search this
Topic:
Color-field painting  Search this
Decorative arts  Search this
Jazz  Search this
Glass art  Search this
Genre/Form:
Interviews
Sound recordings
Identifier:
AAA.mcglau06
Archival Repository:
Archives of American Art
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/mw99404f59e-e959-4644-bffe-2b078ae0bc72
EDAN-URL:
ead_collection:sova-aaa-mcglau06
Online Media:

Oral history interview with Aaron Bohrod, 1984 Aug. 23

Interviewee:
Bohrod, Aaron, 1907-1992  Search this
Interviewer:
Prince, Sue Ann  Search this
Citation:
Quotes and excerpts must be cited as follows: Oral history interview with Aaron Bohrod, 1984 Aug. 23. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Topic:
Trompe l'oeil painting  Search this
Theme:
Chicago's Art-Related Archival Materials: A Terra Foundation Resource  Search this
Record number:
(DSI-AAA_CollID)12310
(DSI-AAA_SIRISBib)225018
AAA_collcode_bohrod84
Theme:
Chicago's Art-Related Archival Materials: A Terra Foundation Resource
Data Source:
Archives of American Art
EDAN-URL:
edanmdm:AAADCD_oh_225018
Online Media:

Oral history interview with Aaron Bohrod

Interviewee:
Bohrod, Aaron  Search this
Interviewer:
Prince, Sue Ann  Search this
Extent:
3 Items (Sound recording: 3 sound files, digital, wav file)
28 Pages (Transcript)
Type:
Collection descriptions
Archival materials
Pages
Date:
1984 Aug. 23
Scope and Contents:
An interview of Aaron Bohrod conducted 1984 Aug. 23, by Sue Ann Kendall, at the artist's home in Chicago, Ill., for the Archives of American Art.
Bohrod discusses his life and art, focusing on the nature of the trompe-l'oeil still lifes he has been painting since the early 1950s.
Biographical / Historical:
Aaron Bohrod (1907-1992) was a painter and teacher from Chicago, Ill. Studied with John Sloan in New York. Worked for Life magazine during WWII painting scenes at the front, and later was artist-in-residence at the University of Wisconsin, Madison.
Provenance:
This interview is part of the Archives of American Art Oral History Program, started in 1958 to document the history of the visual arts in the United States, primarily through interviews with artists, historians, dealers, critics and administrators.
Occupation:
Painters -- Illinois -- Chicago -- Interviews  Search this
Art teachers -- Wisconsin -- Madison  Search this
Topic:
Trompe l'oeil painting  Search this
Identifier:
AAA.bohrod84
Archival Repository:
Archives of American Art
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/mw9dc12e385-8918-4514-9313-74748b72340e
EDAN-URL:
ead_collection:sova-aaa-bohrod84
Online Media:

Interview with Aaron Bohrod

Interviewee:
Bohrod, Aaron  Search this
Interviewer:
Sandler, Ralph E.  Search this
Extent:
26 Pages (Transcript)
Type:
Collection descriptions
Archival materials
Pages
Date:
1973-1974
Scope and Contents:
A transcript of an interview with Aaron Bohrod conducted 1973-1974 by Ralph E. Sandler, for a film on Bohrod.
Biographical / Historical:
Aaron Bohrod 1907-1992) was a painter and educator in Madison, Wisconsin.
Provenance:
Donated 1986 by Ralph E. Sandler.
Restrictions:
Use of original papers requires an appointment and is limited to the Archives' Washington, D.C., Research Center. Contact Reference Services for more information.
Identifier:
AAA.bohraaro2
Archival Repository:
Archives of American Art
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/mw9e3e5617a-895c-4b24-93a1-437d1bfdb45f
EDAN-URL:
ead_collection:sova-aaa-bohraaro2

James Abbott McNeill Whistler and Berthe Morisot

Artist:
Charles Dana Gibson, 14 Sep 1867 - 29 Dec 1944  Search this
Sitter:
James Abbott McNeill Whistler, 11 Jul 1834 - 17 Jul 1903  Search this
Berthe Morisot, 1841 - 1895  Search this
Medium:
Ink on paper
Dimensions:
35.6cm x 53.6cm (14" x 21 1/8"), Accurate
Type:
Drawing
Date:
1894?
Topic:
Berthe Morisot: Female  Search this
James Abbott McNeill Whistler: Male  Search this
James Abbott McNeill Whistler: Visual Arts\Artist\Painter  Search this
Portrait  Search this
Credit Line:
Owner: Chazen Museum of Art, University of Wisconsin-Madison
Object number:
70.23
Restrictions & Rights:
Usage conditions apply
See more items in:
Catalog of American Portraits
Data Source:
Catalog of American Portraits
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/sm496470bc0-6926-44aa-b7dd-056d0b4ff874
EDAN-URL:
edanmdm:npg_70.23

Grant Wood at Stone City [drawing] / (photographed by Peter A. Juley & Son)

Artist:
Curry, John Steuart 1897-1964  Search this
Subject:
Wood, Grant  Search this
Type:
Photograph
Date:
1933
Topic:
Portrait male--Full length  Search this
Occupation--Art--Painter  Search this
Object--Furniture--Chair  Search this
Image number:
JUL J0023997
See more items in:
Photograph Study Collection
Data Source:
Photograph Study Collection, Smithsonian American Art Museum
EDAN-URL:
edanmdm:siris_jul_23998

Sylvia Fein and John Wilde

Subject:
Fein, Sylvia  Search this
Wilde, John  Search this
Type:
Photographs
Date:
1940 or 1941
Citation:
Sylvia Fein and John Wilde, 1940 or 1941. Sylvia Fein papers, 1936-2011. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Record number:
(DSI-AAA)14030
See more items in:
Sylvia Fein papers, 1936-2011
Data Source:
Archives of American Art
EDAN-URL:
edanmdm:AAADCD_item_14030
Online Media:

Oral history interview with Jane Hammond, 2012 Apr. 3-May 24

Interviewee:
Hammond, Jane, 1950-  Search this
Interviewer:
Richards, Judith Olch, 1947-  Search this
Type:
Sound recordings
Interviews
Citation:
Quotes and excerpts must be cited as follows: Oral history interview with Jane Hammond, 2012 Apr. 3-May 24. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Topic:
Women printmakers  Search this
Women artists  Search this
Women painters  Search this
Theme:
Women  Search this
Record number:
(DSI-AAA_CollID)16050
(DSI-AAA_SIRISBib)310184
AAA_collcode_hammon12
Theme:
Women
Data Source:
Archives of American Art
EDAN-URL:
edanmdm:AAADCD_oh_310184
Online Media:

Modify Your Search







or


Narrow By