Skip to main content Smithsonian Institution

Search Results

Collections Search Center
6 documents - page 1 of 1

Roko Gallery records

Creator:
Roko Gallery  Search this
Names:
Rainbow Art Foundation  Search this
Ahlas, Lambro  Search this
Bernardi, Cynthia  Search this
Brierre, Murat, 1938-  Search this
Bromberg, Faith, 1919-  Search this
Burch, Claire  Search this
Calcagno, Lawrence, 1913-  Search this
Candell, Victor, 1903-1977  Search this
Clark, Claude, 1915-  Search this
Cohen, Arthur A. (Arthur Allen), 1928-1986  Search this
Cook, Mike  Search this
Dahl, Hermann  Search this
Del Deo, Salvatore, 1928-  Search this
Di Lieto, Giuseppe  Search this
Dowden, Raymond Baxter, 1905-1982  Search this
Eichel, Edward V., 1932-  Search this
England, Paul  Search this
Freilich, Ann  Search this
Freilich, Michael Leon, 1912-1975  Search this
Fritz, Dennis, 1937-  Search this
Heinemann, Peter, 1931-  Search this
Heisig, Mary, 1913-  Search this
Kaiman, Charles, 1947-  Search this
Kallem, Herbert, 1909-1994  Search this
Klein, Doris, 1918-  Search this
Korn, Elizabeth P.  Search this
Levit, Herschel  Search this
Lewen, Si  Search this
Mandel, Howard, 1917-1999  Search this
Morgan, Randall, 1920-  Search this
Muray, Peggy  Search this
Parker, Anne Eaton, 1919-  Search this
Piper, Rose  Search this
Robbins, Dorothy  Search this
Rosenblum, Sadie  Search this
Sassoonian, Manu  Search this
Scheffel, Herbert  Search this
Soyer, Raphael, 1899-1987  Search this
Stevens, May  Search this
Sugarman, George, 1912-1999  Search this
Tagliabue, John, 1923-  Search this
Virgona, Hank  Search this
Weihs, Erika  Search this
Williams, Walter, 1920-  Search this
Wunderman, Jan Darcourt, 1921-  Search this
Wunderman, Jan, 1921  Search this
Extent:
6 Linear feet
Type:
Collection descriptions
Archival materials
Address books
Gallery records
Exhibition catalogs
Visitors' books
Calendars
Photographs
Poems
Financial records
Scrapbooks
Date:
1929-1982
bulk 1970-1978
Summary:
The Roko Gallery records measure six linear feet and date from 1929-1982, with the bulk of the records dating from 1970-1978. Founded by Michael Leon Freilich in 1946, the records of this New York contemporary art gallery consist primarily of artists files. Also found are scattered correspondence, business and financial records, a subject file, exhibition files, seven scrapbooks, printed material, and photographs of Frielich, friends, and of artwork.
Scope and Content Note:
The Roko Gallery records measure six linear feet and date from 1929-1982, with the bulk of the records from 1970-1978. Founded by Michael Leon Freilich in 1946, the records of this New York gallery consist primarily of artists' files. Also found are scattered correspondence, business and financial records, a subject file, exhibition files, disassembled scrapbooks, printed material, and photographs.

The bulk of the correspondence is from the early to mid-1970s and concerns general gallery operations, sales of artwork, artists interested in exhibiting at the gallery, letters to Ann Freilich Schutz regarding Michael Freilich's death, and a handful of personal postcards from Freilich to his niece, 1952-1955. Scattered correspondence from artists Lambro Ahlas, Mike Cook, Hermann Dahl, Salvatore Del Deo, Raymond Dowden, Charles Kaiman, Peggy Muray (Mrs. Nicholas Muray), Raphael Soyer, George Sugarman, Anne Parker, Jan Wunderman, and Hank Virgona is also found. General business and financial records include calendars, address books, mailing lists, visitors' registers, receipt books, consignment agreements, invoices and receipts.

Measuring 3.5 linear feet, Artists Files comprise the bulk of the collection and contain correspondence, exhibition catalogs, clippings, original artwork, receipts, price lists, photographs, and slides of work. Among the nearly 200 artists are Murat Brierre, Faith Bromberg, Clare Burch, Lawrence Calcagno, Victor Candell, Arthur Cohen, Giuseppe Di Lieto, Edward Eichel, Ann Freilich, Dennis Fritz, Mary Heisig, Herbert Kallem, Doris Klein, Elizabeth Korn, Randall Morgan, Anne Parker, Dorothy Robbins, May Stevens, Hank Virgona, Walter Williams, and Jan Wunderman.

There is one subject file containing a proposal by the Rainbow Art Foundation. Exhibitions and Event files date from 1956-1978 and contain printed material, press releases, notes, correspondence, agreements, and a disassembled notebook containing prices and lists of works exhibited at the Roko Gallery from 1967-1978. Also found is typed and signed poetry by poet John Tagliabue. Disassembled scrapbooks contain additional printed materials regarding the gallery's solo and group exhibitions from 1947-1966. Among the many artists represented in the scrapbooks are Claude Clark, Beauford Delaney, Paul England, Peter Heinemann, Herbert Kallem, Herschel Levit, Si Lewen, Howard Mandel, Rose Piper, Sadie Rosenblum, Herbert Scheffel, Erika Weihs, Walter Williams, and Jan Wunderman.

Additional printed material includes mostly newspaper clippings, exhibition announcements, and catalogs. Material found in the collection that pre-dates the founding of the gallery consists primarily of printed material collected by Freilich.

Photographs, slides, and negatives date mostly from the 1970s and depict gallery directors Michael Leon Freilich, Cynthia Bernadini and Manu Sassoonian, and artwork.
Arrangement:
The Roko Gallery records are arranged into eight series:

Missing Title

Series 1: Correspondence, 1936, 1952-circa late 1970s (Box 1; 0.2 linear feet)

Series 2: Business and Financial Records, circa 1956-1980 (Box 1; 0.8 linear feet)

Series 3: Artist Files, circa 1948-1979 (Box 2-5; 3.5 linear feet)

Series 4: Subject Files, undated (Box 5; 1 folder)

Series 5: Exhibition and Event Files, circa 1956-1978 (Box 5; 0.3 linear feet)

Series 6: Scrapbook, circa 1947-1966 (Box 5-6; 0.5 linear feet)

Series 7: Printed Material, 1929-1982 (Box 6; 0.4 linear feet)

Series 8: Photographic Material, 1946-circa 1970s (Box 6; 0.3 linear feet)
Historical Note:
Michael Leon Freilich (1912-1975) established the Roko Gallery in 1946 at 51 Greenwich Avenue where it remained until the mid-1950s. Over its 32 year history, the gallery featured the paintings and sculptures of young, new artists, most living in New York City, through solo exhibitions, group shows, and sales. The gallery then made a series of moves, first to 925 Madison Avenue, then to 867 Madison Avenue, and finally back to Greenwich Village at 90 East 10st Street in 1970. In 1974, Michael Freilich became ill and the daily gallery operations were taken over by artist Lloyd Lózes Goff. Freilich passed away in February 1975; Cynthia Bernardi and Manu Sassoonian bought the gallery and became co-directors in the spring of 1975. The gallery closed in 1978, leaving open an annex on 816 Broadway.
Provenance:
The Roko Gallery records were donated to the Archives of American Art in 1975-1988 by Ann Freilich, sister of Michael Freilich, and Cynthia Bernardi, former director of the gallery.
Restrictions:
Use of originals requires an appointment.
Rights:
The Archives of American Art makes its archival collections available for non-commercial, educational and personal use unless restricted by copyright and/or donor restrictions, including but not limited to access and publication restrictions. AAA makes no representations concerning such rights and restrictions and it is the user's responsibility to determine whether rights or restrictions exist and to obtain any necessary permission to access, use, reproduce and publish the collections. Please refer to the Smithsonian's Terms of Use for additional information.
Topic:
Artists -- New York (State)  Search this
Works of art  Search this
Art, Modern -- 20th century -- New York (State) -- New York  Search this
Function:
Art galleries, Commercial -- New York (State)
Genre/Form:
Address books
Gallery records
Exhibition catalogs
Visitors' books
Calendars
Photographs
Poems
Financial records
Scrapbooks
Citation:
Roko Gallery records, 1929-1982, bulk 1970-1978. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Identifier:
AAA.rokogall
See more items in:
Roko Gallery records
Archival Repository:
Archives of American Art
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/mw93cf23fe6-f4fb-4f5b-9279-aadf82bfb408
EDAN-URL:
ead_collection:sova-aaa-rokogall
Online Media:

Native Americans

Collection Creator:
Smithsonian Institution. Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Type:
Archival materials
Introduction:
The continuing traditions of the original inhabitants of this nation were presented in the Native Americans area by representatives of the more than 200 Native American communities throughout the United States. Working with the Smithsonian, they had examined their traditions and created the programs, speaking to their way of life today and their hopes for the future.

The Native Americans area was designed with Native traditions in mind. The entire area lay within a circle that represented the wholeness of life, emphasizing that, in Native philosophy, everything is interrelated. A corn field formed the outlying circle; corn, the contribution of Native Americans to the peoples of the world, is regarded as the gift of Mother Earth. With squash and beans sharing the field, the entire area was thus surrounded by the three staple foods of the Southwest, the "three sisters" of the Iroquois. The Learning Center, designed by architect Dennis Sun Rhodes, Arapaho, faces East, the direction of sunrise and of life, and visitors were intended to proceed inside sunwise, in a circle. In its design and in its presentations of music, crafts, dance, and discussion, the Native Americans area honored the first Americans.

Building upon six years of programming during preceding Festivals, the Bicentennial presentations presented a region-by-region overview of American Indian folklife:

June 16-20, Northeast (Six Nations, Iroquois, Mohawk, Seneca, Onandaga, Tuscarora, Algonkian, Passamaquoddy, Penobscot, Shinnecock, Hassanamisco, Nanticoke, Susquehanna, Wampanoag, Narragansett, Gay Head, Mohegan, Schaghticoke)

June 23-27, Great Lakes (Oneida, Ojibwa)

July 1-5, Southeast (Cherokee, Chickasaw, Choctaw, Creek, Seminole, Tuscarora, Muskogee, Tunica-Biloxi of Louisiana, Mattaponi, Houma Tribe of Louisiana, Alabama Creek, Lumbee)

July 7-11, Southern Plains (Comanche, Kiowa, Kiowa Apache, Omaha, Pawnee, Ponca, Southern Cheyenne)

July 14-18, Prairie (Sac and Fox)

July 21-25, Northern Plains (Northern Cheyenne)

July 28-August 1, Northwest Coast (Alaska Federation of Natives, Confederated Tribes of Siletz, Confederated Tribes of the Warm Springs Indian Reservation)

August 4-8, Southwest (San Juan Pueblo, Navaho, White Mountain Apache, Comanche)

August 11-15, Plateau (Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation, Confederated Tribes and Bands of the Yakima Indian Nation, Ute, Klamath)

August 18-22, Basin (Northern Paiute, Southern Paiute, Washo, Western Shoshone, Walker River Paiute)

August 25-29, Northern California (Miwok, Wintun, Pomo, Yurok, Karok, Tolowa, Hupa, Klamath, Tchinook, Confederated Tribes of the Umatilla, Quileute)

September 2-6, Arctic (Alaska Federation of Natives)

Lucille Dawson served as program coordinator, assisted by Thomas Kavanagh. The multi-year program was shaped by the Native Americans Advisory Group, including Louis Bruce, Rayna Green, Dell Hymes, Clydia Nahwooksy, Alfonso Ortiz, and William Sturtevant.
Participants:
Northeast

Six Nations, Iroquois

Mohawk

Mary Adams, basket maker

Mike Adams, basket maker

Sally Ann Adams, basket maker

Richard Hill, headdress maker

Stan Hill, bone carver

Tammy Hill, craft sales

Mary Longboat, cornhusk worker

Margaret Torrence, basket maker

Cam Wilson, silversmith

Mark Wilson, craft sales

Wanda Wilson, dancer

Oneida

Eula Chrisjohn, cornhusk worker

Irving Chrisjohn, cornhusk worker

Richard Chrisjohn, Sr., wood carver

Richard Chrisjohn, Jr., wood carver

Onondaga

Andrea Jimerson, dancer

Marty Jimerson, dancer

Huron Miller, project coordinator

James Skye, wood carver

Guy Williams, dancer

Ruby Williams, dancer

Tim Williams, dancer

Seneca

Helen Harris, dancer

Linda Harris, dancer

Philman Harris, drum and rattle maker

Steve Harris, dancer

Hazel Jimerson, dancer

Lester Jimerson, dancer

Mamie Jones, dancer

Paul Jones, dancer

Kevin Johnny John, dancer

Mike Johnny John, dancer

Vera Miller, beadworker

Rodney Pierce, dancer

Marlene Thomas, dancer

Hazel Thompson, gancer

Phillip Thompson, dancer

Natie Watt, basket maker

Ruth Watt, basket maker

Tuscarora

Louise Henry, beadworker

Oscar Moses, Lacrosse stick maker

Kevin Patterson, Lacrosse stick maker

Wes Patterson, Lacrosse stick maker

Edward Sayer, finger weaving

Wilmer Wilson, 1925-2002, craft sales manager

Algonkian

Chuck Comanda, canoe maker

Mary Comanda, canoe maker

William Comanda, canoe maker

Ojibwa

Audrey Pawis, quill worker

Discussants

Asenith D. Vogt, coordinator

Joseph A. Nicholas, discussant, Passamaquoddy

Andy Akins, discussant, Penobscot

Charles Jennings, discussant, Penobscot

Brian Miles, discussant, Pequot

Eva Smith, discussant, Shinnecock

Diane Bess, discussant, Shinnecock

Lois Wilcox, discussant, Hassanamisco

Kenneth Clark, discussant, Nanticoke

Kathy Clark, discussant, Nanticoke

Jody Hale, discussant, Susquehanna

Lydia Hale, discussant, Susquehanna

Edith Andrews, discussant, Wampanoag

Naomi Andrews, discussant, Wampanoag

Alberta Wilcox, discussant, Narragansett

Lloyd Wilcox, discussant, Narragansett

Helen Attaquin, discussant, Gay Head, Aquinnah Wampanoag

Mother Helen Attaquin, discussant, Gay Head, Aquinnah Wampanoag

Stilson Fands, discussant, Mohegan

Trudy Lamb, discussant, Schaghticoke

George Mitchell, Commissioner of Indian Affairs for the State of Maine

Southeast

Cherokee

Wanda Barr, dance leader

Mike Daniels, pottery

Cecil Hall, discussant

Don Mabray, discussant

Frank Mclemore, discussant

Eva Nordwell, discussant

Eunice Old Field, weaver

Knohovtee Scott, jewelry, silversmith

Ross Swimmer, discussant

Dick Spahr, head cook

Mary Lou Spahr, cook

Mrs. Ross Swimmer, discussant

Anicl Barr, dancer

Sheila Barr, dancer

Brenda Johnson, dancer

Jeanette Reese, dancer

Gina Pritchett, dancer

Michelle Ummtukee, dancer

Chickasaw

Aaron Christy, guide

Hazel Christy, dancer, beadwork

Overton James, discussant

Emma Mose, dancer

Buster Ned, dancer

Calvin Ned, dancer

Rhonda Ned, dancer

Wanda Ned, dancer, beadwork

Bienum Pickens, dancer, stickball, drummer

Adam Sampson, singer, dancer, stickball

Richard Sampson, dancer, stickball

Junior Thomas, dancer

Mary Wallace, dancer

Mrs. Overton James

Choctaw

Clelland Billy, stickball

Glendale Billy, food, cook

David Gardner, discussant

Lucinda Gibson, arts and crafts

Eula Goings, cook

Hugh Jefferson, stickball, discussant

Ray Jefferson, stickball

Louise Isscomer, beading

Myrtle Lowman, basket weaving

Sherrin Matlock, discussant

Mrs. David Gardner, discussant

Creek

Claude Cox, discussant

Paul Culley, 1925-, dancer

Wynena Evans, beadwork, singer

Brian Fife, dancer, discussant

Margaret Freeman, cook

Hepsey Gilroy, looming, dancer

Solomon McCombs, artist

Buddy Scott, silversmith, dancer

Genda Scott, basket weaving, dancer

Gene Timothy, discussant, food, Lacrosse

Mrs. Claude Cox, discussant

Seminole

Beulah Bemo, arts and crafts

Mallene Davis, singer, dancer; Miss Indian Oklahoma

Kelly Haney, artist, dancer, stickball

Samantha Hooper, education guide, dancer

Ida Little, food, shell shaker, dancer

Terry Little, cook

H. T. Miller, stomp dancer, stickball

Tom Palmer, stomp dancer, stickball

Ida Lee Redbird, shell shaker, dancer

Jennie Lee Rice, shell shaker, dancer

Ed Tanyan, discussant

Mrs. Ed Tonyan, discussant

Cherokee

William Crow, wood carver

Betty Crow, bead worker

Tuscarora

Ernest Carter, discussant

Benjamin Maynor, discussant

Muskogee

Angela Lyles, discussant

Ann Taylor Tate, discussant

Tunica-Biloxi of Louisiana

Rose Marie Gallardo, discussant

Mary Vercher, discussant

Mattaponi

Chief Curtis Custalow, discussant

Gertrude Custalow, discussant

Houma Tribe of Louisiana

Steve Cheramie, discussant

Randolph Francis, discussant

Alabama Creek

Connie S. Tullis, discussant

Buford L. Rolin, discussant

Lumbee

Donna Chavis

Sonya Allen

Southern Plains

Carla Allrunner, dancer

Richard Asenap, program coordinator

Joe Attocknie, 1911-1984, singer, flute player

Rosalie Attocknie, 1926-2011, artist

Bobbi Bradley, artist

Hawana Bradley, artist

Ronald Burless, artist

Ed Chappabitty, singer

Evelyn Chappabitty, singer

Florence Chasenah, beadworker

Gerald Chasenah, dancer

James Chasenah, singer

Kim Chasenah, dancer

Wallace Coffey, narrator, dancer

James Cox, narrator, tribal chairman

Marie Cox, craftsperson

Sam Devenney, historian, photographer

Jamie Franklin, dancer

Rita Franklin, dancer

Patty Hall

Carol Hall

Melvin Kerchee, singer, dancer

Melvin Kerchee, Jr., dancer

Nettie Kerchee, 1921-2003, dress maker, bead worker

Diane Motah, craftsperson

Lee Motah, historian, narrator

Haddan Nauni, singer

Rose Nauni, craftsperson

Leslie Niedo, bead worker

Frank Oberly, narrator

Mary Oberly, craftsperson

Sam "Doc" Peweardy, singer

Bill Poafpybitty, graphics, sculptor

Richard Ralph Poafpybitty, 1963-1996, actor

Sarah Pohosucut, historian

Henry Pratt, flute player, dancer, singer

Leonard Riddles, artist

Kenneth Saupitty, narrator

Gene Sovo, war dancer

Junior Sovo, war dancer

Margie Sovo, moccasin maker

Jerome Tahawah, singer

Edmond Tate, dancer

Joyce "Doc" Tate Nevaquaya, 1932-1996, flute player, dancer, artist

Jermone Tahawah, singer

May Tonips, beadworker, graphics, sculptor

Rick Tosee, dancer

George Wallace, singer

Juanita Wallace, singer

Eva Watchataker, beadworker

George "Woogee" Watchataker, dancer, flute player

Junior Weryackwe

Eva Weryackwe

Patricia Whitewolf, shawl maker

Sheryle Whitewolf, dancer

Elmer Winnerchy, 1917-1986, singer

Evelyn Winnerchy, 1917-1996, dancer

Prairie

Sac & Fox Tribe

Bill Grass

John Gakey

Shannon Franklin

Omer Jefferson, Jr.

Kate Walker

Winnie Gibson

Delphine Foreman

Sarah Riley

Sharon Byers

Bill Foreman

Jerry Nanaeto

Kimberly Nanaeto

Harriet Nanaeto

Barbara Hawkins

Kartherine Franklin

Ronnie Harris

Sandy Harris

R.J. Harris

Merle Boyd

Tammy Boyd

Pamela Boyd

Mabel Harris

George Harris

Leona Starr

Jimmy Starr

James L. Starr

Leota Black

Carl Butler

Cecil Littlehead

Clarissa Littlehead

Oma Patrick

Irene Harris

Georgianna LeClair

Teresa LeClair

Larry Blanchard

Linda Standing

Karen "Candy" Hunter

Henry O. Hunter

Douglas Franklin

Dino Riley

George Switch

Jessica Patterson

Muriel Patterson

Valerie Patterson

Carol Patterson

Frances Coker

Richard Mullake

Kay Kay Goodeagle

Mary Clark

Donald Marland

Mary Mack

Guy Wakalee

Huge Wakalee

Marilyn Thurman

Herschel Tiger

Jack Thorpe

Lee Bass, Jr.

Elmer Manatowa, Jr.

Northern Plains

Northern Cheyenne

Harry Littlebird, Sr., gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Annie Joyce Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

Richard Littlebird, dancer, gourd dance, hand game

Serena Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts

Limona Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts

Rose Ann Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts

Ginger Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts

Theresa Brady, dancer, gourd dance, arts & crafts, cook

Curtis Brady, dancer, gourd dance, hand game

Steve Brady, dancer, gourd dance, hand game

Eggonn Brady, dancer, gourd dance, hand game

Elsie Wick, hand game, arts & crafts, cook

Donna Wick, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

Christine Wick, gourd dance, hand game, arts & crafts

James Wick, gourd dance, hand game, arts & crafts

Dennis Wick, gourd dance, hand game, arts & crafts

Ernest King, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Grover Wolfvoice, 1890-1978, hand game, arts & crafts

Dale Brady, gourd dance, hand game, arts & crafts

Joe Lonewolf, dancer, gourd dance, arts & crafts, singer

Crawford Lonewolf, dancer, gourd dance, hand game, singer

Charles Brady, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Arnie Brady, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

Hilda Manley, dance, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

James Littlebird, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Harriet Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

Geofredo Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, singer

Clinton Birdhat, dancer, hand game, singer

Marlene Belly Mule, dancer, gourd dance, arts & crafts, cook

Ruth Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

Stacey Gwen Littlebird, gourd dance, hand game, arts & crafts

Rose Medicine Elk, hand game, arts & crafts, cook

John Medicine Elk, Sr., gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

John Killsontop, Sr., gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Rose Killsontop, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, cook

Mike Bearcamesout, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Robert Bearchum, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Robert Redwoman, hand game, arts -- & -- crafts, singer

Mary Redwoman, hand game, arts & crafts, cook

Elmer Fightingbear, dancer, hand game, arts & crafts, singer

Tommy Rockroads, dancer, hand game, arts & crafts, singer

Dave Glenmora, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Wilson Brady, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Tim Littleboy, dancer, hand game, arts & crafts

Webby Runsabove, dancer, hand game, arts & crafts, singer

Billy Runsabove, dancer, hand game, arts & crafts, singer

Fernando Littlebird, dancer, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer

Steve Littlebird, gourd dance, hand game, arts & crafts, singer, coordinator

Northwest Coast

Les Houck

Merle Holmes

Charles Rick

Charles McKnight

Edmund Ben

Delores Pigsley

Archie Ben

Paul Jackson

Shirley Walker

Raymond Ben

Judy McKnight

Melvin McKnight

Bunni Houck

Jerry Running Foxe

Paulene Rick

Joe McKnight

Randy Rick

Boby Dumont

Victoria Ben

Dave Harley

Carlene Easter

Delbert Bell

Caroline Easter

Alaska Federation of Natives

Judy Brady

Herman Davis

Ruth Farquhar

Sharon Frank

Larry Garrity

Laura Eliz Joseph

Larry Judy

Alice Kitka

Marla Kitka

Donna Lang

Dorothy Lord

Tim McGraw

Lillian Nielsen

Mike Spoon

Martin Strand, Jr.

Martina Strand

Marlene Thomas

Cynthia Williams

Ethel Williams

Karin Williams

Janice Williams

Isabella Brady

Ethel Makinen

George Ramos

Marie Thiemeyer

Margy Johnson

Southwest

Amos Beatty

Jimmy Thompson

Charles Henry

Ron Quay

Wilkie Dazen

John Chissay

Mike Cooley

Pat Cooley

Bruce Cooley

Theresa Truesdell

Myrna Tessay

Wilfred Peaches

Manuelita Early

Jerry Lupe

Mike Truesdell

Bernice Endfield

Lula Machuse

Azlie Lupe

Pheobe Gooday

Nelson Lupe, Sr.

Shirleen Bullock

Beverly Machuse

June Marie Dale

Ophelia Peaches

Maria Endfield

Umatilla

Traditional Long House Group from Pendleton, Oregon

Edith K. McCloud, narrator, bead worker

Lillian E. Hoptowit, craftsperson, bead worker

Terry L. Hoptowit, dancer

Rosie McCloud, dancer

Eliza B. Nez, dancer

Joseph P. Tias, dancer

Bernadette B. Nez, dancer

Anthony G. Hoptowit Sr., crafts

Anna Marie Brown, buckskin worker

James Hoptowit, dancer

Donna B. Nikolaide, dancer, assist.

Willard D. Showay, singer

Arthur Williams, singer, crafts-beadwork

Lonnie R. Selam Sr., singer

William A. Johnson Sr., feather worker

Mrs. Arthur Williams, bead worker

Phillip Jackson, dancer, assist.

Eliza Bill, coordinator

Norma June Mosquito, dancer

Beksee Mosquito, singer, drummer

John Willard Hoptowit, dancer

Maisie McCloud, dancer

David Dean McKay, dancer

Babette Cowapoo, dancer

Ellen Taylor, dancer

Julie Taylor, dancer

Alberta Taylor, dancer

Ellen Johnson, bead worker

Cidric Bill, dancer

Anthony G. Hoptowit Jr., dancer

Emile Bill, dancer

Robert Bill, dancer

Sheila Bill, dancer

Sonny Gail McCloud, dancer

Angie McCloud, dancer

Raphael Bill, dancer, assist.

Veva E. Bill, storyteller

Sylvester Selam, dancer

Gabriel Selam, singer

Sandy Sampson, dancer, narrator, sign language

The Confederated Tribes and Bands of the Yakima Indian Nation of Toppenash, Washington will also be featured. Simon Sampson is the coordinator.

We will feature the Ute Reservation led by Gwen Mojado, the Inter-Tribal Council of Nevada led by Harold Wyatt, and the Klamath Tribe of Oregon led by Leonard Norris.

Northern California

Miwok Tribe

William Franklin, dancer, lecturer, hand game player

Cora Franklin, dancer, lecturer, hand game player

Margaret Villa, dancer, lecturer, jewelry maker

Theresa Coy, dancer, lecturer, hand game player

Carl Mathiesen, dancer, lecturer, hand game player

Inez Mathiesen, dancer, lecturer, hand game player

David Franklin, dancer, lecturer, hand game player

Ronnie Franklin, dancer, lecturer, hand game player

James Franklin, dancer, lecturer, hand game player

Norman Franklin, dancer, lecturer, hand game player

Robert Coy, dancer, lecturer, hand game player

Elaine Barber, dancer, lecturer, hand game player

Dorothy Stanley, food demonstration, lecturer

Dwight Zutchke, dancer, lecturer

Wintun Tribe

Mary Norton, food sales

Frances McDaniel, basket maker

Pomo Tribe

Elsie Allen, 1899-1990, basket maker, Ukiah, California

Yurok Tribe

Elaine Glairy, jewelry maker

Mary Birchfield, food sales

Ollie Foseide, 1921-, basket maker, Hoopa, California

Warren Abbott, food sales, dancer

Lareta James, dancer, singer

Dewey George, 1899-1985, boat maker, dance leader, McKinleyville, California

Rosie Silva, dancer, singer

Julius Aubrey, boat making assistant, dancer

Oscar Taylor, net maker, singer, dancer

Eileen Figueroa, basket maker, singer

Sam Jones, 1913-1996, stick game player

Mark Sundberg, stick game player, dancer, canoe assistant

Lisa Sundberg, dancer, jewelry maker

Joy Sundberg, Northern California coordinator, lecturer

Karok Tribe

Charlie Tom, singer, drummer, dancer

Jo Peters, 1923-, jewelry maker, basket maker, lecturer, Hoopa, California

Tammy Peters, dancer, jewelry maker

Laura George, guide, assistant

Lorna Dodge, lecturer, guide, assistant

Tolowa Tribe

Billy Richards, dancer

Mark Richards, dancer

Nicole Richards, dancer

Loren Bommelyn, 1956-, lead singer, Fort Dick, California

Fred Moorehead, lead singer

Betty Green, dance assistant

Kim Richards, dancer

Tanya Richards, dancer

Ronnie Richards, dancer

Marvin Richards, dancer

Denise Lopez, dancer, guide

Denise Richards, dancer, guide

Pam Mattz, dancer

Joan Richards, food sales

Darlene Richards, food sales

Lorene Richards, dancer

William Richards, food sales

Viola Richards, food sales

Bill Bommelyn, dancer

Walter Richards, singer

Lila Moorehead, sand bread maker, cook

Hupa Tribe

Merve George, band leader, dancer

Eleanor Abbott, language class leader

Andy Andrioli, lecturer, guitar player, dancer

Kim Yerton, dancer, learning center assistant

Janice Yerton, learning center assistant

Endora Saxson, dancer

Mike Waterman, drummer

Doug Duncan, lead guitar player

George Disdy, guitar player

Ann Taylor, assistant

Pat Andrioli, assistant

Paiute Tribe

Joseph Saulque, lecturer, historian

Film and Video Presentation

Vern Korbe

Carol Korbe

Dick O'Rourke

Lorraine O'Rourke

Brian Tripp

Dolly Tripp

Daniel O'Rourke

Klamath Tribe

Leonard Norris, Jr., Coordinator

Cecil L. Gallagher

Nick Kimbal

Charlie Bates

Rhonda Jimenez

LaNell L. Jackson

Rose Mary Tree Top

Jean Tina Bates

Bill L. Jackson

Anna Marie Jackson

Valgene Teeman

Marc McNair

Tchinook Tribe of Oregon

Karleen F. McKenzie

Confederated Tribes of the Umatilla

Leslie Minthorn, Coordinator

Quileute Tribe

Robert Bojorcas, 1943-, Coordinator, Eugene, Oregon
Collection Restrictions:
Access by appointment only. Where a listening copy or viewing copy has been created, this is indicated in the respective inventory; additional materials may be accessible with sufficient advance notice and, in some cases, payment of a processing fee. Older papers are housed at a remote location and may require a minimum of three weeks' advance notice and payment of a retrieval fee. Certain formats such as multi-track audio recordings and EIAJ-1 videoreels (1/2 inch) may not be accessible. Contact the Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections at 202-633-7322 or rinzlerarchives@si.edu for additional information.
Collection Rights:
Copyright and other restrictions may apply. Generally, materials created during a Festival are covered by a release signed by each participant permitting their use for personal and educational purposes; materials created as part of the fieldwork leading to a Festival may be more restricted. We permit and encourage such personal and educational use of those materials provided digitally here, without special permissions. Use of any materials for publication, commercial use, or distribution requires a license from the Archives. Licensing fees may apply in addition to any processing fees.
Collection Citation:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife, Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections, Smithsonian Institution.
Identifier:
CFCH.SFF.1976, Series 6
See more items in:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife
Archival Repository:
Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/bk5faad8354-a427-4717-95e3-f0b878e67f3a
EDAN-URL:
ead_component:sova-cfch-sff-1976-ref44

Roko Gallery records, 1929-1982, bulk 1970-1978

Creator:
Roko Gallery  Search this
Subject:
Scheffel, Herbert  Search this
Sassoonian, Manu  Search this
Rosenblum, Sadie  Search this
Robbins, Dorothy  Search this
Piper, Rose  Search this
Parker, Anne Eaton  Search this
Muray, Peggy  Search this
Morgan, Randall  Search this
Mandel, Howard  Search this
Lewen, Si  Search this
Levit, Herschel  Search this
Korn, Elizabeth P.  Search this
Klein, Doris  Search this
Kallem, Herbert  Search this
Heisig, Mary  Search this
Kaiman, Charles  Search this
Fritz, Dennis  Search this
Heinemann, Peter  Search this
Freilich, Ann  Search this
Freilich, Michael Leon  Search this
Eichel, Edward V.  Search this
England, Paul  Search this
Di Lieto, Giuseppe  Search this
Dowden, Raymond Baxter  Search this
Dahl, Hermann  Search this
Del Deo, Salvatore  Search this
Cohen, Arthur A. (Arthur Allen)  Search this
Cook, Mike  Search this
Candell, Victor  Search this
Clark, Claude  Search this
Bernardi, Cynthia  Search this
Ahlas, Lambro  Search this
Bromberg, Faith  Search this
Brierre, Murat  Search this
Calcagno, Lawrence  Search this
Burch, Claire  Search this
Wunderman, Jan  Search this
Virgona, Hank  Search this
Weihs, Erika  Search this
Williams, Walter  Search this
Wunderman, Jan Darcourt  Search this
Soyer, Raphael  Search this
Stevens, May  Search this
Sugarman, George  Search this
Tagliabue, John  Search this
Rainbow Art Foundation  Search this
Type:
Address books
Gallery records
Exhibition catalogs
Visitors' books
Calendars
Photographs
Poems
Financial records
Scrapbooks
Citation:
Roko Gallery records, 1929-1982, bulk 1970-1978. Archives of American Art, Smithsonian Institution.
Topic:
Artists -- New York (State)  Search this
Works of art  Search this
Art, Modern -- 20th century -- New York (State) -- New York  Search this
Theme:
Art Market  Search this
Art Gallery Records  Search this
Record number:
(DSI-AAA_CollID)7249
(DSI-AAA_SIRISBib)209399
AAA_collcode_rokogall
Theme:
Art Market
Art Gallery Records
Data Source:
Archives of American Art
EDAN-URL:
edanmdm:AAADCD_coll_209399
Online Media:

Reports Relating to Murders and Outrages

Type:
Archival materials
Date:
1865–68
Scope and Contents:
The reports received from subassistant commissioners and agents relating to murders and outrages, 1866–68, are arranged chronologically. Also included is a copy of a report sent to the Commissioner concerning outrages committed upon the freedmen in Georgia during 1868. The reports usually list the names of the person murdered or assaulted and of the person accused of the crime, the race of the people involved, and the action taken in the case.
Collection Restrictions:
Freedmen's Bureau Digital Collection, 1865–1872, is a product of and owned by the National Museum of African American History and Culture, Smithsonian Institution. Copyright for digital images is retained by the donor, FamilySearch International; permission for commercial use of the digital images may be requested from FamilySearch International, Intellectual Property Office, at: cor-intellectualproperty@ldschurch.org.
Collection Citation:
Courtesy of the U. S. National Archives and Records Administration, FamilySearch International, and the Smithsonian National Museum of African American History and Culture.
Identifier:
NMAAHC.FB.M798, Subseries 6.2
See more items in:
Records of the Assistant Commissioner for the State of Georgia, Bureau of Refugees, Freedmen, and Abandoned Lands, 1865–1869
Records of the Assistant Commissioner for the State of Georgia, Bureau of Refugees, Freedmen, and Abandoned Lands, 1865–1869 / Series 6: Reports
Archival Repository:
National Museum of African American History and Culture
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/io338267b1c-af82-49eb-a9e8-ca795f7b650c
EDAN-URL:
ead_component:sova-nmaahc-fb-m798-ref56
1 Page(s) matching your search term, top most relevant are shown: View entire project in transcription center
  • View Reports Relating to Murders and Outrages digital asset number 1

Ride's Columbia Investigation Notes

Collection Creator:
Ride, Sally, 1951-2012  Search this
Container:
Box 16, Folder 1
Type:
Archival materials
Collection Restrictions:
No restrictions on access.
Collection Rights:
Material is subject to Smithsonian Terms of Use. Should you wish to use NASM material in any medium, please submit an Application for Permission to Reproduce NASM Material, available at Permissions Requests.
Collection Citation:
Sally K. Ride Papers, Acc. 2014-0025, National Air and Space Museum, Smithsonian Institution.
See more items in:
Sally K. Ride Papers
Sally K. Ride Papers / Series 2: NASA Career / 2.2: NASA Commissions and Reports / 2.2.3: Columbia Accident Investigation Board / NASA's Implementation Plan for Space Shuttle Return to Flight and Beyond Report 2003
Archival Repository:
National Air and Space Museum Archives
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/pg20420a5d5-47dc-45be-9d92-5c78f1bd623f
EDAN-URL:
ead_component:sova-nasm-2014-0025-ref259
1 Page(s) matching your search term, top most relevant are shown: View entire project in transcription center
  • View Ride's Columbia Investigation Notes digital asset number 1

Hidden stories : Armin Boehm, Olaf Breuning, Nigel Cooke, Mike Kelley / Kurator: Zdenek Felix ; [Autoren: Zdenek Felix, Julia Höner, Ludwig Seyfarth ; Übersetzung: Gillian Morris]

Author:
Raum für Kunst (Gallery)  Search this
Subject:
Boehm, Armin 1972-  Search this
Breuning, Olaf 1970-  Search this
Cooke, Nigel 1973-  Search this
Kelley, Mike 1954-2012  Search this
Physical description:
72 pages : color illustrations ; 25 cm
Type:
Exhibitions
Exhibition catalogs
Date:
2012
21st century
Topic:
Symbolism in art  Search this
Art, Modern  Search this
Call number:
N7740 .H54 2012
Data Source:
Smithsonian Libraries
EDAN-URL:
edanmdm:siris_sil_1102067

Modify Your Search







or


Narrow By
Filter results to a specific time period.