Skip to main content Smithsonian Institution

Search Results

Collections Search Center
954 documents - page 1 of 48

A. Scott Crossfield Papers

Creator:
Crossfield, A. Scott (Albert Scott), 1921-  Search this
Names:
Eastern Air Lines  Search this
National Advisory Committee for Aeronautics (NACA)  Search this
North American Aviation, Inc.  Search this
Extent:
20.23 Cubic feet (42 boxes)
Type:
Collection descriptions
Archival materials
Photographs
Audiotapes
Correspondence
Manuscripts
Date:
1940 - 2004
Summary:
This collection consists of over nine cubic feet of material documenting Scott Crossfield's aviation career, with emphasis on his involvement with the North American X-15. The following types of material are included: correspondence; reel to reel tapes; papers, manuscripts; newspaper and magazine clippings; aviation manuals; photographs; film; and Crossfield's notes and reports.
Scope and Content note:
This collection encompasses the entirety of Albert Scott "Scotty" Crossfield, Jr.'s career as an engineer, test pilot, airline executive, and speaker and advocate for aerospace education. Records in the collection date from Crossfield's time at college in the 1940s through his death in 2006. Crossfield's papers were donated to the National Air and Space Museum (NASM) Archives by the Crossfield family in 2006 and a second batch of material was received in 2008. The collection was received without any apparent organizational scheme, but some items were received in labeled folders and these folder titles were retained when the collection was processed. One group of material was loaned by the family for copying and these items were photocopied and placed within the appropriate folder in the case of documents, or were scanned and entered into the National Air and Space Museum (NASM) Archives image database in the case of photographs.

After his retirement from North American Aviation, Inc., Crossfield gave his papers to a former secretary, Marion Brown, so that she could organize them for his use in future writing projects. In February 1973, a U.S. Navy Vought A-7E Corsair II crashed into the apartment building where Brown lived and all of Crossfield's papers in her possession were destroyed. Due to this incident, the collection has more material from Crossfield's time with Eastern Air Lines and onwards, although the prior years are still well represented through records that were either retained in Crossfield's possession or copies that were gathered after the fact. There is correspondence from Crossfield relating to the crash in Box 11 of the collection.

The archival materials in this collection are organized into four series. The first series is composed of personal materials and includes school records, correspondence, personal photographs, records relating to various organizations in which Crossfield was active, information relating to the publication of Crossfield's autobiography, Always Another Dawn, other writings by Crossfield, financial records, subject files assembled by Crossfield, philatelic materials (Crossfield was an active collector and was a founding member and officer of The Aviation Historical Foundation, a philatelic organization), and news clippings. The material in this series is largely organized chronologically. Personal photographs and subject files are organized by topic first and chronologically within each folder and organizations are arranged alphabetically by name first and also chronologically within the individual folders.

The second series contains items relating to Crossfield's professional life, organized chronologically by place of employment. This series includes materials relating to Crossfield's work at Boeing, the U.S. Navy, the Kirsten Wind Tunnel at the University of Washington Aeronautical Laboratory, the National Advisory Committee for Aeronautics (NACA), North American Aviation, Inc., Eastern Air Lines, Hawker Siddeley Aviation, Crossfield's work as an Independent Technical Advisor, Crossfield's application for the position of Director of the National Air and Space Museum, Crossfield's time as a member of the United States Organizing Committee, and his work with organizations such as the Scott Crossfield Foundation and The Wright Experience. During the later part of his life, Crossfield toured the country extensively giving speeches, presenting awards, etc. and there is a large amount of material relating to these appearances in this part of the collection. These materials arrived already organized chronologically by individual trip and this organizational scheme was retained. Specifically, the professional life series includes flight reports, manuals, drawings, business correspondence, administrative records, presentations and papers, travel itineraries, notebooks, calendars, speeches delivered by Crossfield, and career related photographs (which are broken out as their own subseries). The professional life series also includes a section of miscellaneous professional items including job seeking correspondence, information on the patent for a power wheel braking or driving unit designed by Crossfield, and a folder of Crossfield's résumés.

The third series consists of audiotapes and is organized first by tape format and then chronologically within each category. Subjects of the audiotapes include speeches, a large number of North American X-15 cockpit recordings and radio communications, tape produced for a television program, and autobiographical notes. A number of the audiotapes include no description. With a total of 65 examples in this series, the most common audiotape format in the collection is, by far, 7 inch reel to reel tapes. Other formats in this series include 5 inch reel to reel tapes, 3.125 by 3.5 inch metal audiotape cartridges, and Dictaphone recording belts. Please note that these audio recordings are unavailable to the researcher at the time of processing due to the format and fragility of the tapes.

The fourth series of this collection is comprised of oversized materials and additional materials including galley proofs, news clippings, drawings, charts, professional records, and photographs. The organization of this series mirrors the folder titles found in the rest of the collection.

The researcher should note that the collection also contains several motion picture films relating to the life and career of Albert Scott "Scotty" Crossfield, Jr. These films are not included in the container list but a NASM Archives staff person can assist you regarding access.
Arrangement:
The A. Scott Crossfield Papers are organized into the following series and subseries:

Series I: Personal Materials

1.1 School Records

1.2 Correspondence

1.3 Personal Photographs

1.4 Organizations

1.5 Information Related to the Publication of Always Another Dawn

1.6 Other Writings by Crossfield

1.7 Financial Records

1.8 Subject Files

1.9 Philatelic Materials

1.10 News Clippings

1.11 Miscellaneous Personal Records

Series II: Professional Life

2.1 Boeing

2.2 U.S. Navy

2.3 Kirsten Wind Tunnel, University of Washington Aeronautical Laboratory

2.4 National Advisory Committee for Aeronautics (NACA)

2.5 North American Aviation, Inc.

2.6 Eastern Air Lines

2.7 Hawker Siddeley Aviation

2.8 Independent Technical Advisor

2.9 Application for NASM Director Position

2.10 United States Organizing Committee

2.11 Scott Crossfield Foundation

2.12 The Wright Experience

2.13 Speaking Engagements and Professional Appearances

2.14 Career Related Photographs

2.14 Miscellaneous Professional Records

Series III: Audiotapes

Series IV: Oversized Materials
Biographical/Historical note:
Albert Scott "Scotty" Crossfield, Jr. was born on October 2, 1921, in California. As a young boy, Crossfield was often confined indoors due to health problems related to pneumonia and rheumatic fever. During this time, he dreamed of becoming a pilot and designed and constructed model airplanes. Crossfield took his first airplane ride in 1927, at six years old, in an Alexander Eaglerock A-1 piloted by family friend Charles "Carl" Lienesch. Lienesch also encouraged Crossfield to become an engineer as well as a pilot. Unbeknownst to Crossfield's parents, he began taking flying lessons at the age of 12 at Wilmington Airport under the tutelage of pilot Vaughn McNulty. The family later moved to Washington State and it was there, at the Chehalis Airport, that Crossfield made his first solo flight in a Curtiss Robin. It was not until the summer of 1941, however, that Crossfield officially soloed and earned his pilot's license under the Civil Aeronautics Authority (CAA), Civilian Pilot Training Program (CPTP).

Crossfield enrolled in the University of Washington in 1940 and worked at the Boeing plant in Seattle, beginning in the fall of 1941, while still pursuing his studies. Crossfield's first assignment at Boeing was as an assembly page clerk. He was later promoted to the position of production expediter and shop salvage engineer. After the bombing of Pearl Harbor in December 1941, Crossfield enlisted in the U.S. Army Air Corps and continued to work at Boeing while he waited for an opening in a cadet class. In February 1942, tired of waiting on the Air Corps and eager to get into combat, Crossfield enlisted in the U.S. Navy instead where he joined the cadet class of May 7, 1942. Crossfield first trained in Seattle, Washington, and later was sent to the Naval Air Training Center in Corpus Christi, Texas, where he earned his Naval Aviator's wings in 1942. During his time in the Navy, Crossfield never fulfilled his ambition to see combat because he was selected instead to remain at Corpus Christi as a flight and gunnery instructor. Crossfield eventually was sent to Hawaii to prepare and train for an invasion of Japan but the war ended before this became necessary. During his time in the U.S. Navy, Crossfield flew the Grumman F6F Hellcat, Vought F4U Corsair, and the North American SNJ Texan, among other aircraft. After he separated from active duty with the Service, Crossfield remained active in the Naval Reserves and was part of an aerobatic team at Sand Point Naval Air Station that flew Goodyear FG-1D Corsairs.

Crossfield returned to his studies at the University of Washington in 1946 and was employed doing tests at the Kirsten Wind Tunnel at the University's Aeronautical Laboratory. Crossfield earned his Bachelor of Science degree in aeronautical engineering in 1949 and his master's degree in aeronautical science in 1950. After obtaining his degrees, Crossfield joined the National Advisory Committee for Aeronautics (NACA) as a research pilot. During his time with NACA, Crossfield flew many aircraft including the Convair XF-92A, Bell X-1, Northrop X-4 Bantam, Douglas D-558-1 Skystreak, Bell X-5, Republic F-84F Thunderstreak, Convair F-102 Delta Dagger, North American F-86 Sabre, and the North American F-100A Super Sabre. Crossfield made history in the Douglas D-558-2 Skyrocket on November 20, 1953, as the first pilot to exceed Mach 2 (twice the speed of sound).

In 1955, Crossfield left NACA and joined North American Aviation, Inc. to work on the X-15 program where he would not only serve as the X-15 Project Pilot but also as a Design Specialist, a role in which he was an integral part of the design of both the aircraft and the pressure suit developed by the David Clark Company for the X-15 program. The suit served as a prototype for the spacesuits later worn by astronauts. Crossfield helped to develop the X-15's cockpit, control, and engine systems; structural design; propulsion system; engineered its escape system; and contributed to its handling quality requirements. He also developed the ground control test methodology that would later become standard on the Mercury, Gemini, and Apollo space programs. Crossfield piloted the North American X-15 on its first captive flight in March 1959, first glide flight in June 1959, and the first powered flight in September 1959, as well as numerous other test flights, before the X-15 was delivered to the U.S. Air Force (USAF) and the National Aeronautics and Space Administration (NASA) in February 1960. Crossfield also served as Chief Engineering Test Pilot at North American from 1955-1961 before moving to the Space and Information Systems Division first as the Director of Systems Test (1961) then as the Division Director of Test and Quality Assurance (1961-1966) where he was responsible for quality control in all North American projects including the Hounddog Missile (AGM-28, GAM-77), Paragliders for the Gemini program, Apollo Command and Service Module, and the Saturn V launch vehicles, second stage. Crossfield's final position with North American was as the Technical Director, Research, Engineering and Test from 1966-1967.

Crossfield joined Eastern Air Lines in Miami, Florida, as Division Vice President, Flight, Research, and Development, Flight Operations in 1967, a position he held until 1971 when he moved to Washington, DC, to serve as Staff Vice President, Transportation Systems Development (1971-1973). From 1974 to 1975, Crossfield served as Senior Vice President at Hawker Siddeley Aviation's U.S. subsidiary branch, an office he helped to establish. After leaving Hawker Siddeley, Crossfield served for many years as an independent technical advisor to the U.S. Congress. Crossfield also served on the United States Organizing Committee to plan the Air and Space Bicentennial. In the later part of his life, Crossfield traveled extensively to give talks, attend events, and make various professional appearances and it was on a return flight home from one such trip in 2006 that Crossfield was killed when the plane he was piloting was caught in a thunderstorm.

Crossfield was active in various organizations including the American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA), the National Aeronautic Association (NAA), and the Society of Experimental Test Pilots (SETP), a group in which he was a founding member. Crossfield also created the Scott Crossfield Foundation to support aerospace education. Crossfield was the recipient of numerous awards and honors including the Sperry (Lawrence B.) Memorial Award (1954) and Chanute (Octave) Award (AIAA, 1958), Kincheloe Award (SETP, 1960), Harmon Trophy (1960), Collier (Robert J.) Trophy (1961), NASA Distinguished Service Medal (1993), and the National Air and Space Museum (NASM) Trophy for Lifetime Achievement (2000).

Crossfield published his autobiography, Always Another Dawn, in 1960 with Clay Blair, Jr. and is the author of numerous other publications, articles, and technical papers.
Provenance:
Alice Crossfield, Gift, 2006
Restrictions:
No restrictions on access.
Rights:
Material is subject to Smithsonian Terms of Use. Should you wish to use NASM material in any medium, please submit an Application for Permission to Reproduce NASM Material, available at Permissions Requests.
Topic:
North American X-15  Search this
Air pilots  Search this
Aeronautics  Search this
Aeronautics -- Records  Search this
Genre/Form:
Photographs
Audiotapes
Correspondence
Manuscripts
Citation:
A. Scott Crossfield Papers, Accession number 2006-0041, National Air and Space Museum, Smithsonian Institution.
A. Scott Crossfield Papers, Acc. 2006-0041, National Air and Space Museum, Smithsonian Institution.
Identifier:
NASM.2006.0041
See more items in:
A. Scott Crossfield Papers
Archival Repository:
National Air and Space Museum Archives
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/pg28d41031c-4569-4e2e-b114-8a32f81be51e
EDAN-URL:
ead_collection:sova-nasm-2006-0041
Online Media:

Ranunculus trichophyllus Chaix

Biogeographical Region:
73 - Northwestern U.S.A.  Search this
Collector:
Henry S. Conard  Search this
Place:
Quiniault. Jefferson, Chehalis and Thurston Co.s., Washington, United States, North America
Collection Date:
12 Jul 1902
Taxonomy:
Plantae Dicotyledonae Ranunculales Ranunculaceae Ranunculoideae
Published Name:
Ranunculus trichophyllus Chaix
Ranunculus trichophyllus var. typicus W.B. Drew
Barcode:
03569904
USNM Number:
526714
See more items in:
Botany
Flowering plants and ferns
Data Source:
NMNH - Botany Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/302e23aae-e91a-4d87-a7bd-f2cdd7a33037
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhbotany_15165986

Physocarpus capitatus (Pursh) Kuntze

Biogeographical Region:
73 - Northwestern U.S.A.  Search this
Collector:
Henry S. Conard  Search this
Place:
Quiniault. Jefferson, Chehalis and Thurston Co.s., Washington, United States, North America
Collection Date:
20 Jun 1902
Taxonomy:
Plantae Dicotyledonae Rosales Rosaceae Amygdaloideae
Published Name:
Physocarpus capitatus (Pursh) Kuntze
Physocarpus capitatus (Pursh) Kuntze
Barcode:
03691649
USNM Number:
526500
See more items in:
Botany
Flowering plants and ferns
Data Source:
NMNH - Botany Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/328c14f91-8566-4bf9-8ceb-f8594f2cdbe4
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhbotany_15287144

Physocarpus capitatus (Pursh) Kuntze

Biogeographical Region:
73 - Northwestern U.S.A.  Search this
Collector:
Amos Arthur Heller  Search this
Emily Gertrude Heller  Search this
Min. Elevation:
61  Search this
Place:
Near Montesano, Chehalis County., Washington, United States, North America
Collection Date:
1 Jun 1898
Taxonomy:
Plantae Dicotyledonae Rosales Rosaceae Amygdaloideae
Published Name:
Physocarpus capitatus (Pursh) Kuntze
Barcode:
03691645
USNM Number:
333050
See more items in:
Botany
Flowering plants and ferns
Data Source:
NMNH - Botany Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/3e3c861f0-563c-4c0f-9e1a-d755b134b066
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhbotany_15288239

Diary

Collection Collector:
Robinson, Franklin A., Jr., 1959- (actor)  Search this
Container:
Box 10, Folder 4
Type:
Archival materials
Date:
1944
Collection Restrictions:
Collection is open for research but negatives and audiovisuial materials are stored off-site and special arrangements must be made to work with it. Some papers of living persons are restricted. Access to restricted portions may be arranged by request to the donor. Gloves required for unprotected photographs. Viewing film portions of the collection and listening to LP recording requires special appointment. Contact the Archives Center for information at archivescenter@si.edu or 202-633-3270.
Collection Rights:
The Archives Center does not own exclusive rights to these materials. Copyright for all materials is retained by the donor, Franklin A. Robinson, Jr.; permission for commercial use and/or publication may be requested from the donor through the Archives Center. Military Records for Franklin A. Robinson (b. 1932) and correspondence from Richard I. Damalouji (1961-2014) are restricted; written permission is needed to research these files. Archives Center cost-recovery and use fees may apply when requesting reproductions.
Collection Citation:
The Robinson and Via Family Papers, Archives Center, National Museum of American History
See more items in:
Robinson and Via Family Papers
Robinson and Via Family Papers / Series 2: Robinson Family / 2.6: Robinson, Franklin A.
Archival Repository:
Archives Center, National Museum of American History
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/ep8d451e306-0493-47c5-8e54-5b55390f8ba2
EDAN-URL:
ead_component:sova-nmah-ac-0475-ref166
1 Page(s) matching your search term, top most relevant are shown: View entire project in transcription center
  • View Diary digital asset number 1

Diary

Collection Collector:
Robinson, Franklin A., Jr., 1959- (actor)  Search this
Container:
Box 3, Folder 2
Type:
Archival materials
Date:
1926
Collection Restrictions:
Collection is open for research but negatives and audiovisuial materials are stored off-site and special arrangements must be made to work with it. Some papers of living persons are restricted. Access to restricted portions may be arranged by request to the donor. Gloves required for unprotected photographs. Viewing film portions of the collection and listening to LP recording requires special appointment. Contact the Archives Center for information at archivescenter@si.edu or 202-633-3270.
Collection Rights:
The Archives Center does not own exclusive rights to these materials. Copyright for all materials is retained by the donor, Franklin A. Robinson, Jr.; permission for commercial use and/or publication may be requested from the donor through the Archives Center. Military Records for Franklin A. Robinson (b. 1932) and correspondence from Richard I. Damalouji (1961-2014) are restricted; written permission is needed to research these files. Archives Center cost-recovery and use fees may apply when requesting reproductions.
Collection Citation:
The Robinson and Via Family Papers, Archives Center, National Museum of American History
See more items in:
Robinson and Via Family Papers
Robinson and Via Family Papers / Series 2: Robinson Family / 2.3: Robinson, Frank A.
Archival Repository:
Archives Center, National Museum of American History
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/ep84cfeef02-beb2-4607-aa01-532ed0d558f2
EDAN-URL:
ead_component:sova-nmah-ac-0475-ref99
1 Page(s) matching your search term, top most relevant are shown: View entire project in transcription center
  • View Diary digital asset number 1

Holodiscus discolor (Pursh) Maxim. var. discolor

Biogeographical Region:
73 - Northwestern U.S.A.  Search this
Collector:
Amos Arthur Heller  Search this
Emily Gertrude Heller  Search this
Min. Elevation:
61  Search this
Place:
Near Satsop, Chehalis County., Washington, United States, North America
Collection Date:
8 Jul 1898
Taxonomy:
Plantae Dicotyledonae Rosales Rosaceae Amygdaloideae
Published Name:
Holodiscus discolor (Pursh) Maxim. var. discolor
Holodiscus ariifolius (Sm.) Greene
Barcode:
03694937
USNM Number:
333216
See more items in:
Botany
Flowering plants and ferns
Data Source:
NMNH - Botany Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/3785b03a7-a8c6-406a-88ab-8171f6e01602
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhbotany_15312075

Aphanes occidentalis (Nutt.) Rydb.

Biogeographical Region:
73 - Northwestern U.S.A.  Search this
Collector:
Henry S. Conard  Search this
Place:
Quiniault. Jefferson, Chehalis and Thurston Co.s. Granville., Washington, United States, North America
Collection Date:
Jun 1902 to Jul 1902
Taxonomy:
Plantae Dicotyledonae Rosales Rosaceae Rosoideae
Published Name:
Aphanes occidentalis (Nutt.) Rydb.
Aphanes sp.
Barcode:
03707593
USNM Number:
526815
See more items in:
Botany
Flowering plants and ferns
Data Source:
NMNH - Botany Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/3f8ae08e0-c7fe-4347-b986-dbcf9f89c3dc
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhbotany_15391773

Philadelphus lewisii var. helleri (Rydb.) S.Y. Hu

Biogeographical Region:
73 - Northwestern U.S.A.  Search this
Collector:
Amos Arthur Heller  Search this
E. Gertrude Heller  Search this
Min. Elevation:
61  Search this
Place:
Near Satsop, Chehalis County., Washington, United States, North America
Collection Date:
8 Jul 1898
Taxonomy:
Plantae Dicotyledonae Cornales Hydrangeaceae Hydrangeoideae
Published Name:
Philadelphus lewisii var. helleri (Rydb.) S.Y. Hu
Barcode:
04699305
USNM Number:
333214
See more items in:
Botany
Flowering plants and ferns
Data Source:
NMNH - Botany Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/3bff1cfc6-c9e2-4d51-807e-0c25b72ef9cf
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhbotany_16815805

Potentilla gracilis var. fastigiata (Nutt.) S. Watson

Biogeographical Region:
73 - Northwestern U.S.A.  Search this
Collector:
Amos Arthur Heller  Search this
E. Gertrude Heller  Search this
Min. Elevation:
61  Search this
Place:
Near Montesano, Chehalis County., Washington, United States, North America
Collection Date:
8 Jun 1898
Taxonomy:
Plantae Dicotyledonae Rosales Rosaceae Rosoideae
Published Name:
Potentilla gracilis var. fastigiata (Nutt.) S. Watson
Potentilla gracilis Douglas ex Hook.
Barcode:
03739493
USNM Number:
333101
See more items in:
Botany
Flowering plants and ferns
Data Source:
NMNH - Botany Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/3056dc1fc-7c31-41a1-bd1b-a70e1d08e802
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhbotany_15366695

Potentilla gracilis var. fastigiata (Nutt.) S. Watson

Biogeographical Region:
73 - Northwestern U.S.A.  Search this
Collector:
Amos Arthur Heller  Search this
E. Gertrude Heller  Search this
Min. Elevation:
61  Search this
Place:
Near Montesano, Chehalis County., Washington, United States, North America
Collection Date:
8 Jun 1898
Taxonomy:
Plantae Dicotyledonae Rosales Rosaceae Rosoideae
Published Name:
Potentilla gracilis var. fastigiata (Nutt.) S. Watson
Potentilla gracilis Douglas ex Hook.
Barcode:
03739481
USNM Number:
333102
See more items in:
Botany
Flowering plants and ferns
Data Source:
NMNH - Botany Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/33f3cf984-960d-4d7a-ae49-534d84f11769
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhbotany_15394402

Joseph C. Farber photographs of Native American life

Creator:
Farber, Joseph C., 1903-  Search this
Names:
National Museum of Natural History (U.S.) -- Exhibitions.  Search this
National Museum of Natural History (U.S.). Department of Anthropology  Search this
Gorman, R. C. (Rudolph Carl), 1932-2005  Search this
Extent:
6,000 Contact prints (circa 6000 contact prints (proof sheets))
6,000 Acetate negatives (circa)
8 Color transparencies
1,000 Items (circa 1000 enlarged prints: silver gelatin (some mounted for exhibition))
Culture:
Arctic peoples  Search this
Pikuni Blackfeet (Piegan)  Search this
Onondaga  Search this
Taos Indians  Search this
Quinault  Search this
Tlingit  Search this
Akimel O'odham (Pima)  Search this
Tewa Pueblos  Search this
Indians of North America -- Great Plains  Search this
Indians of North America -- Southwest, New  Search this
Anishinaabe (Chippewa/Ojibwa)  Search this
Diné (Navajo)  Search this
Eskimos  Search this
Sioux  Search this
Lummi  Search this
Haida  Search this
Indians of North America -- Plateau  Search this
Kootenai (Kutenai)  Search this
Kiowa  Search this
Mojave (Mohave)  Search this
Miccosukee Seminole (Mikasuki)  Search this
Indians of North America -- Northwest Coast of North America  Search this
Indians of North America -- Northeast  Search this
Niitsitapii (Blackfoot/Blackfeet)  Search this
Chehalis  Search this
Apache  Search this
Athapascan Indians  Search this
Cocopa  Search this
Niuam (Comanche)  Search this
Cherokee  Search this
Indians of North America -- Southern States  Search this
Tsitsistas/Suhtai (Cheyenne)  Search this
Pueblo  Search this
Acoma Pueblo  Search this
Type:
Collection descriptions
Archival materials
Contact prints
Acetate negatives
Color transparencies
Photographs
Place:
North Carolina
New York
New Mexico
Montana
South Dakota
Oklahoma
Arizona
California
Florida
Minnesota
Alaska
Alberta
Washington (State)
Barrow, Point (Alaska)
Yuma County (Ariz.)
Taos (N.M.)
Date:
circa 1970-1975
Scope and Contents note:
Photographs made as part of Joseph C. Farber's project to document modern NAtive American everyday life. Represented tribes include the Acoma, Apache, Blackfoot, Chehalis, Cherokee, Cheyenne, Chippewa, Cocopa, Dakota, Eskimo, Haida, Kiowa, Kutenai, Lummi, Mohave, Mohawk, Navaho, Northern Athabascan, Onandaga, Pima, Pueblo, Quinalt, Seminole, Taos, Tlingit, and Zuni. Subject coverage is broad and varies from tribe to tribe. Included are portraits, as well as totem poles, carving, weaving, pottery, painitng, landscapes, boats and canoes, ceremonial regalia, camps, classes and vocational training, homes and traditional dwellings, construction projects, rodeos and powwows, dances, industries (including lumber), herding and ranching, agriculture, stores and storefronts, cliff dwellings, parades, crab cleaning, fishing, games, health care, legal processes, music, office work, sewing, vending, and a funeral. There are also photographs of R. C. Gorman (and a letter from Gorman to Farber) and Fritz Shoulder (some in color).

Farber's travels included Alaska (Point Barrow, Dead Horse, Glacier Bay, Haines, Hoona, Hydaberg, Ketchikan, Mount McKinley, Prudhoe Bay, Saxman, and Sitka); Alberta (Blackfeet Reservation); Arizona (Canyon de Chelly, Cocopa Reservation, Flagstaff, Kayenta, Monument Valley, Pima Reservation, Quechan Reservation, Mojave Reservation, and Yuma); California (Alcatraz, Oakland, and San Francisco); Florida (Big Cypress Reservation; Miccosukee Reservation); Minnesota (Minneapolis and Nett Lake); Montana (Northern Cheyenne Reservation); New Mexico (Acoma, Gallup, Navajo Forest, Picuris, Puye, San Ildefonso, Santa Clara, Santa Fe, Taos, San Ildefonso, Santa Clara, and Tesuque); New York (New York City and Onandaga Reservation); North Carolina (Cherokee Reservation); Oklahoma (Anadarko, Apache, Lawton, Stilwell, and Tahlequah); South Dakota (Rosebud and Wounded Knee); and Washington (Lummi Reservation, Nisqually River, Puyallup River, and Quinalt Reservation).
Biographical/Historical note:
Joseph C. Farber (1903-1994) was a successful New York businessman and professional photographer. He studied with Edward Steichen at the New York Camera Club in the 1920s. The prints in this collection resulted from a five-year project that involved travelling to Native communities throughout the United States to document modern Native American life. The project resulted in a book, Native Americans: 500 Years After (1975), as well as exhibits, including one in the National Museum of Natural History in 1976-1977.
Local Call Number(s):
NAA Photo Lot 78-1, NAA ACC 95-3
Location of Other Archival Materials:
Farber's photographs, previously located in Photo Lot 95-3 have been relocated and merged with Photo Lot 78-1. These photographs were also made by Joseph C. Farber and form part of this collection.
The National Museum of American History Archives Center holds the Joseph Farber Papers and Photographs, circa 1962-1990.
Restrictions:
The collection is open for research.

Access to the collection requires an appointment.
Rights:
Photographs published in Farber's books still under copyright. Reproduction permission from artist's estate.
Topic:
Dwellings  Search this
Vocational education  Search this
Canoes and canoeing  Search this
Boats and boating  Search this
Dance  Search this
Powwows  Search this
Rodeos  Search this
Building  Search this
handicrafts  Search this
Totem poles  Search this
Agriculture  Search this
Livestock  Search this
Genre/Form:
Photographs
Citation:
Photo Lot 78-1, Joseph C. Farber photographs of Native American life, National Anthropological Archives, Smithsonian Institution
Identifier:
NAA.PhotoLot.78-1
See more items in:
Joseph C. Farber photographs of Native American life
Archival Repository:
National Anthropological Archives
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/nw381bc3276-6acf-4c9a-ac8c-9b59ad173f56
EDAN-URL:
ead_collection:sova-naa-photolot-78-1

John Peabody Harrington papers

Creator:
Harrington, John Peabody, 1884-1961  Search this
Names:
Geronimo, 1829-1909  Search this
Extent:
683 Linear feet
Culture:
Indians of Central America  Search this
Indians of North America  Search this
Indians of South America  Search this
Type:
Collection descriptions
Archival materials
Sound recordings
Maps
Stats (copies)
Newspaper clippings
Printed material
Photographs
Botanical specimens
Field notes
Correspondence
Financial records
Personal records
Poetry
Writings
Date:
1907-1959 (some earlier)
Summary:
Harrington was a Bureau of American Ethnology ethnologist involved in the study of over one hundred American tribes. His speciality was linguistics. Most of the material concerns California, southwestern, northwestern tribes and includes ethnological, archeological, historical notes; writings, correspondence, photographs, sound recordings, biological specimens, and other types of documents. Also of concern are general linguistics, sign language, writing systems, writing machines, and sound recordings machines. There is also some material on New World Spanish, Old World languages. In addition, there are many manuscripts of writings that Harrington sketched, partially completed, or even completed but never published. The latter group includes not only writings about anthropological subjects but also histories, ranging from a biography of Geronimo to material on the history of the typewriter. The collection incorporates material of Richard Lynch Garner, Matilda Coxe Stevenson, and others. In his field work, Harrington seems sometimes to have worked within fairly firm formats, this especially being true when he was "rehearing" material, that is in using an informant to verify and correct the work of other researchers. Often, however, the interviews with informants (and this seems to have been the case even with some "rehearings") seem to have been rather free form, for there is a considerable intertwining of subjects. Nevertheless, certain themes frequently appear in his work, including annotated vocabularies concerning flora and fauna and their use, topography, history and biography, kinship, cosmology (including tribal astronomy), religion and philosophy, names and observations concerning neighboring tribes, sex and age division, material culture, legends, and songs. The fullness of such materials seems to have been limited only by the time Harrington had to spend with a goup and the knowledge of his informants.
Arrangement:
(Some of the titles are tentative). Papers relating to Alaska/Northwest Coast, including (1) Aleut; (2) Tlingit/Eyak; (3) Northern Athapascan (Beaver, Carrier, Chipewyan, Sarsi, Sekani, Cree); (4) Nicola/Thompson; (5) Lummi/Nespelem; (6) Duwamish; (7) Chimakum/Clallam; (8) Makah/Quileute; (9) Quinault/Chehalis/Cowlit; (10) Chinook/Chinook Jargon; (11) "Kwalhioqua-Tlatskanai"; (12) Tillamook, (13) Alsea/Siuslaw/Coos; (14) Southwest Oregon Athapascan (Chasta Costa, Chetco, Upper Coquille, "Gold Beach", Smith River, Tolowa, Tutini, Upper Umpqua), (14) Galice/Applegate; (15) Takelma, general and miscellaneous; (16) Klamath; (17) Wiyot/Yurok/Mattole; (18) Coast Yuki/Northern and Central Pomo/Kato; (19) Coast Miwok; (20) Lake and Coast Miwok/Southeastern Pomo/Wappo; (21) Nisenan/Northern Sierra Miwok; (22) Southern Pomo/Central Sierra Miwok; (23) Karok/Shasta/Konomihu; (24) Chimariko/Hupo; (25) Achomawi/Atsugewi/Wintu/Yana; (26) Chamariko/Achomawi/Atsugewi/Wintu/Yana; (27) Costanoan (Chocheno, Mutsun, Tumsen); (28) Salinan (Antoinano, Migueleno); (29) Yokuts (Chunut, Tachi, Wikchamni, Yawdanchi, Yawelmani, Koyeti); (30) general and miscellaneous; papers relating to southern California and the Basin area,

including (31) Chumash (Barbareno, Cruzeno, Ineseno, Obispeno, Purisimeno, Ventureno); (32) Chauilla; (33) Chemehuevi; (34) Gabrielino; (35) Juaneno; (36) Kitanemuk; (37) Luiseno; (38) Serrano; (39) Tubatulabal; (40) Diegueno; (41) Mohave/Yuma; (42) general and miscellaneous; papers relating to the Southwest, including (43) Apache; (44) Hopi; (45) Jemez; (46) Acoma/Laguna; (47) Cochiti; (48) Navaho; (49) Pima/Papago; (50) Illeta; (51) Taos; (52) Picuris; (53) Tewa; (54) Zuni; (55) general and miscellaneous; papers relating to the Plains, including (56) Comanche; (57) Caddo/Pawnee/Wichita; (58) Dakota/Lakota; (59) Hidatso/Mandan/Crow;

(92) general and miscellaneous; notes and writings on special linguistic studies, including (93) correspondence; (94) financial records; (95) personal records; (96) poetry; (97) newspaper clippings; (98) printed material/reprints/photostats/microfilm; (99) maps; (100) photographs (101) sound recordings; (102) botanical specimens

Joseph S. Danner, Edward S. Davis, Ella C. Deloria, Frances Densmore, Paul Desiardins, Lydia Dornherr, Harry W. Dorsey, Frederick Huntington Douglas, David C. Dozi, Edward P. Dozi, Robert Drak Aitken), Rose S. Gaffney, David E. Gales, S. H. Gapp, Clark M. Garber, Lucrlson Fenton, Jesse Walter Fewkes, Reginald G. Fisher, Barbara Freire-Marreco (see also Barbara Aitken), Rose S. Gaffney, David E. Gales, S. H. Gapp, Clark M. Garber, Lucretia Garcia, Maria Garcia, Paul Garcia, Walter C. Garwick, William Gates, Ja Gapp, Clark M. Garber, Lucretia Garcia, Maria Garcia, Paul Garcia, Walter C. Garwick, William Gates, James A Geary, Otto William Geist,

Richard H. Geoghegan, Harold S. Gladwin, Pliny Earle Goddard, T. R. Goodwin, Howard W. Gorman, Blanche C. Grant, George Grasty, Louis H. Gray, Alexander Grigolia, Alexandra Gromoff, F. A. Gross, Ruther Gruber, Erwin G. Gudde, Grace Guest, Ralph Gustafson, Berard Haile, Alfred Irving Hallowell, Howard M. Hamblin, Lucile Hamner, Adelaide Harrington, Arthur Harrington, Awona Harrington, Edmund Ross Harrington, Elliot Harrington, Mark Raymond Harrington, Robert Fleming Heizer, Marta Herrera (Orozoco), Melville Jean Herskovits, Edgar Lee Hewett, George Gustave Heye,

Thomas Willing Hicks, Willard Williams Hill, William B. Hill, Philip K. Hitti, Hulda R. Hobbs (Heidel), Frederick Webb Hodge, Robert Hofsinde, W. C. Holden, Nils Homer, R. B. Horsefield, James Hovey, Grace Hudson, John W. Hudson, William Hughes, Edward P. Hunt, George Hunt, Wayne Henry (Wolf Robe) Hunt, Arnold J. Jacobins, Jean Allard Jge, George M. Lamsa, William T. Linkins, Ralph Linton, Alan Lomax, Theodore R. Lonewolf, uis Kroeber, Benjamin T. Kurtz, Walter and Hilda Kurze, Oliver LaFarge, George M. Lamsa, William T. Linkins, Ralph Linton, Alan Lomax, Theodore R. Lonewolf,

Boas Long, Ivan Alexis Lopatin, Robert Harry Lowie, Charles F. Lummis, Phoebe Maddux, Frank Marashulo, Frank Marr, John Marr, Edna P. Marsh, Gordon H. Marsh, William B. Marye, Elizabeth Mason, John Alden Mason, Anna P. Mattinger, Wayne L. Mauzy, William Ralph Maxon, Parker McKenzie, F. Romero Mendez, Clinton Hart Merriam, E. Vigo Mestres, Truman Michelson, Harry E. Miller, Ralph L. Milliken, William S. Mills, Willie Miranda, Albert Mohr, Dionisia Mondragon, Manuel Mondragon, Lucy Montgomery, Harriet Moore, Mildred C. Moore, R. E. Moore, Rosalind Moore, Carlos Morales, Marion Moreno, Sylvanus Griswold Morley, Philip A. Munz, O. J. Murie,

Roy Nash, Mrs. W. J. Nichols, Eugene A. Nida, Frans M. Olbrechts, Cornelius Osgood, Asbjorn P. Ousdal, Charles F. Outland, Henry E. Parmenter, Elsie Clews Parsons, A. W. Payne, Ellen Peace, Elizabeth Wells Pearce, Arthur B. Perkins, Mrs. Rodolphe Petter, Kenneth L. Pike, Arnold R. Pilling, Nellie B. Pipes, I. J. Pitman, J. O. Prescott, Erik Kellerman Reed, Nathaniel Julius Reich, Jane Richardson, Arthur Stanley Riggs, Frank Harold Hanna Roberts, Jr., Helen H. Roberts, Clarence M. Ruth, Everett Sanders, Edward Sapir, Charles F. Saunders, F. H. Saville, Paul Schumacher, Donald Scott, Blanche Seeley, Ettie Seeley, Elizabeth Shepley Sergeant,

A. W. Setychell, Jessie Shaw, Anna O. Shepard, Frank T. Siebert, Rita Siedenberg, Albion M. Sitton, Nich Sivonen, H. D. Skinner, Mrs. N. P. Sloan, Clement Smith, Stella Smith, Jack Snow, Maria Soto, Frank Gouldsmith Speck, Robert F. Spencer, Marjorie Spinks, Waldo C. Spraque, Winifred Stamm, Moses Steinberg Marian Stirling, Matthew Williams Stirling, William Duncan Strong, Edgar Howard Sturtevant, Georgianna Barbara Such, John R. Swanton, Turkey Tayac, Douglass Taylor, Lincoln Thompson, Morjorie L. Tichy, Janet Tietjins, Bennie Tilden, J. R. R. Tolkien, W. Cameron Townsend, George L. Trager, Lovell B. Triggs, Edwin H. Tuttle,

Ruth Underhill, Richard Fowler Van Valkenburgh, Rosendo Vargas, Charles Frederick Voegelin, Paul Vogenitz, James W. Waldo, Paul A. F. Walter, Althea Warren, Fred Washington, Thomas Talbot Waterman, Edith White, Joseph J. White, Leslie A. White, Grace T. Whiting, Robert B. Whitsett, Benjamin Lee Whorf, H. E. Williams, William L. Wonderly, Arthur Woodward, Robert W. Young, and Father Zephyrin of the Santa Barbara Mission.
Restrictions:
The John Peabody Harrington papers are open for research

Access to the John Peabody Harrington papers requires an appointment.
Rights:
Contact the repository for terms of use.
Topic:
Linguistics  Search this
Indians of North America -- Languages  Search this
Ethnomusicology  Search this
Ethnobotany  Search this
Toponymy  Search this
Language and languages -- Documentation  Search this
Genre/Form:
Sound recordings
Maps
Stats (copies)
Newspaper clippings
Printed material
Photographs
Botanical specimens
Field notes
Correspondence -- 1930-1950
Financial records
Personal records
Poetry
Writings
Citation:
John Peabody Harrington papers, National Anthropological Archives, Smithsonian Institution
The preferred citation for the Harrington Papers will reference the actual location within the collection, i.e. Box 172, Alaska/Northwest Coast, Papers of John Peabody Harrington, National Anthropological Archives, Smithsonian Institution.

However, as the NAA understands the need to cite phrases or vocabulary on specific pages, a citation referencing the microfilmed papers is acceptable. Please note that the page numbering of the PDF version of the Harrington microfilm does not directly correlate to the analog microfilm frame numbers. If it is necessary to cite the microfilmed papers, please refer to the specific page number of the PDF version, as in: Papers of John Peabody Harrington, Microfilm: MF 7, R34 page 42.
Identifier:
NAA.1976-95
See more items in:
John Peabody Harrington papers
Archival Repository:
National Anthropological Archives
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/nw31fe9575b-f7aa-4286-9787-0cfc495ab461
EDAN-URL:
ead_collection:sova-naa-1976-95
Online Media:

Littorina scutulata

Collector:
Dr. Joseph R. Rosewater  Search this
Ocean/Sea/Gulf:
North Pacific Ocean  Search this
Preparation:
Alcohol (Ethanol)
Place:
Westport, mouth of Grays Harbor, Point Chehalis, Grays Harbor County, Washington, United States, North Pacific Ocean
Collection Date:
13 Jun 1978
Published Name:
Littorina scutulata Gould, 1849
USNM Number:
794218
See more items in:
Invertebrate Zoology
Mollusca
Data Source:
NMNH - Invertebrate Zoology Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/3531e2b6f-183f-488f-9915-07299d878b89
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhinvertebratezoology_473093

Juncus lesueurii Bol.

Biogeographical Region:
73 - Northwestern U.S.A.  Search this
Collector:
Henry S. Conard  Search this
Place:
Quiniault. Jefferson, Chehalis and Thurston Co.s, Oyhut., Washington, United States, North America
Collection Date:
24 Jul 1902
Taxonomy:
Plantae Monocotyledonae Poales Juncaceae
Published Name:
Juncus lesueurii Bol.
Barcode:
03854296
USNM Number:
526801
See more items in:
Botany
Flowering plants and ferns
Data Source:
NMNH - Botany Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/361fc736d-bda2-458d-876a-cab8ee5ed834
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhbotany_15619395

Old Ways in the New World

Collection Creator:
Smithsonian Institution. Center for Folklife and Cultural Heritage  Search this
Type:
Archival materials
Introduction:
The United States has always been a country of immigrants and, thus, the proud inheritor of the artistic styles of many different peoples. The section of the Festival that focused on this particular feature of American culture was called "Old Ways in the New World". Here were brought together the sons and daughters of people who immigrated to the United States from various parts of the world and their cultural cousins who stayed at home. These two groups joined together at the Festival in the practice of their traditional artistic and creative behavior; thus they could celebrate a kind of family reunion while they examined together the changes that their different experiences had brought about.

Where possible, participants were invited from the same region or even the same village - both those who migrated and those who stayed at home. Where this was impossible or impractical, attention focused on behavior or style, tracing parallels in all aspects of tradition from cooking to dance. As in past years of the Festival, this program stimulated a healthy kind of self-examination for domestic communities that drew strength from discovering their relationship with older cultures as well as for the foreign guests, who could return to their homelands proud of the vitality of their own art forms that remained clearly identifiable, although removed by oceans of time and space.

June 16-20, Israeli and American Jewish, Romanian

June 23-27, Danish, Norwegian, Icelandic, Swedish, Finnish, Faroese

July 1-5, French, Canadian, Polish

July 7-11, British, Canadian, Portuguese

July 14-18, Yugoslav, Irish

July 21-25, Belgian, Egyptian

July 28-August 1, German, Pakistani

August 4-8, Spanish, Mexican

August 11-15, Japanese, Greek

August 18-22, Austrian, Indian

August 25-29, Swiss, Hungarian

September 2-6, Italian

Program Coordinator for the Old Ways in the New World was Shirley Cherkasky, with Assistant Program Coordinators Suzanne Cox, Jeffrey LaRiche, Genie Kitlaus, and Larisa Lucaci. An advisory group included Conrad Arensberg, Svatava Pirkova Jakobson, Alan Lomax, and David McAIIester.
Fieldworkers and presenters:
Héctor Aguíñiga, Richard González, Antony Hellenberg, Nazir Jairazbhoy, Anna Lomax, John McDowell, Daniel Sheehy, Gordon Thompson, Roger Welsch, Maria Behr, David Bjork, Calogero Cascio, Svatava Pirkova Jakobson
Participants:
Israeli

Mord'chai Abrahamov, 1945-, singer, dancer, instrumentalist, Tel Aviv, Israel

David Levi, 1934-, dancer

Mord'chai 'Aziz, 1935-, dancer

Yosef Gum'ah, 1923-, drummer, Tel Lachish, Israel

Elijahu Israel Lassa, 1932-, zurna player, Tel Lachish, Israel

Mord'chai 'Ezra, 1935-, singer, dancer, Tel Lachish, Israel

Yosef Rahamim, 1937-, dancer, Kiryat Malakhi, Israel

Rivka Levi, 1945-, singer, dancer, Kiryat Malakhi, Israel

Bathia Rahamim, 1947-, singer, dancer, Kiryat Malakhi, Israel

Bathia Levi, 1919-, dancer, instrumentalist, Kiryat Ono, Israel

Shoshana Danukh, 1920-, singer, instrumentalist, Kiryat Ono, Israel

Zehava Gedasi, 1957-, dancer, singer, Tel Aviv, Israel

Ahuva Gedasi, 1948-, dancer, singer, Givatayim, Israel

Moshe 'Oved, 1953-, singer, dancer, Amka, Israel

Amnon 'Oved, singer, dancer, Amka, Israel

Avraham Daniel 'Arussi, 1968-, singer, dancer, Kiryat Ono, Israel

Menachem 'Arussi, 1930-, dancer, singer, drummer, Kiryat Ono, Israel

Saadia Gur-Esh, 1928-, singer, drummer, dancer, Midrakh Oz, Israel

Ziona Nagar, 1951-, dancer

Binyamin Hershkowitz, 1946-, accordion, singer, drummer, Netanya, Israel

Arie Polak, 1956-, drummer, Herzlia, Israel

Moshe Choen, 1929-, singer, dancer, Bnei Brak, Israel

Yosef Pinchas Reimer, 1955-, dancer, drummer, Jerusalem, Israel

Yitzhak Meier Tritel, 1951-, dancer, clarinetist, Jerusalem, Israel

Levi 'Ochayom, 1927-, singer, drummer, Jerusalem, Israel

Yosef Ben-Nun, 1927-, singer, Jerusalem, Israel

David Weissman, 1933-, 'ud player, Jerusalem, Israel

Dr. Daniel Ronen, leader

Itimar Gurevitch, tour administrator

Uri Sharvit, folklorist

Jewish American

Ira Axelrod, badkhn, Brooklyn, New York

Nechama Biderman, succah maker, Flushing, New York

Avram Dahari, 1923-1999, singer, Brooklyn, New York

Naomi Dahari, 1924-1988, singer, food demonstrator, Brooklyn, New York

Ray Faust, 1900-1993, painter, New York, New York

Miriam Haymie, singer, food demonstrator, Brooklyn, New York

Shlomo Hymie, singer, Brooklyn, New York

Meyer Kirshenblatt, 1916-2009, toy maker, immigrant narrator, Downsview, Ontario

Rivka Kirshenblatt, food demonstrator

Lillian Klempner, 1897-1984, Yiddish folksinger, Brooklyn, New York

Tuvia Mekhabar, scribe, New York, New York

Mazel Nagar, singer, dancer, cook, Brooklyn, New York

Nissim Nagar, singer, dancer, Brooklyn, New York

Arie Ovagia, cantor, singer, Brooklyn, New York

Jerold Roschwalb, shofar demonstrator

William Shuster, 1904-2002, tailor, New York, New York

Tsirl Waletsky, paper cutter, Bronx, New York

Workmen's Circle Mandolin Orchestra -- Workmen's Circle Mandolin OrchestraRosario Carcione, 1909-1984, mandolinist, Bronx, New YorkFrances Darvick, mandolinist, Brooklyn, New YorkSophie Fuchs, mandolinist, Jamaica, New YorkBeverly Frierman, mandolinist, New York, New YorkMuriel Isbitts, mandolinist, New Milford, New JerseyFani Jacobson, mandolinist, leader, New York, New YorkNorman Levine, mandolinist, Brooklyn, New YorkTessie Nerenberg, mandolinist, Yonkers, New YorkMeyer Schein, mandolinist, Bronx, New YorkCharles Slater, mandolinist, Brooklyn, New YorkHenry Wurman, 1900-1981, mandolinist, Bronx, New York

Romanian

Anna Calauzan

Aurel Ciinary, dance group leader

Elena Cismas

Pavel Dacin

Nicolae Falcuie

Dumitru Farcas, clarinet

Nina Gheorghe

Susana Meghegan

Maria Mesenschi

Ioh Miclos

Gheorghe Milea

Marian Miu, hammered dulcimer

Vlad Nanoveanu

Florea Neagrau

Octavian Pitan

Ion Preda

Viorel Radulescu, interpreter

Cristian Simionescu, pan pipes, nay

Dumitru Stanescu

Cristian Topoloveanu

Stefan Turcitu

Gheorghe Turda, singer, violinist

Mioara Tutan

Sofia Vicoveanca

Dumitru Zamfira, flutist, bagpiper

Romanian-American

Didi Alexe, 1928-, craftsperson, Detroit, Michigan

George Alexe, 1925-, singer, Detroit, Michigan

Valentin Balaj, singer, Highland Park, Michigan

Barbara Barsan, dancer, North Canton, Ohio

Alexandru Chonka, drummer, Utica, Michigan

Patru Dumitrie, 1930-2000, accordionist, Detroit, Michigan

Ekaterina Feraru, 1926-1990, singer, Troy, Michigan

Stefan Feraru, 1922-, singer, dancer, Troy, Michigan

Michaela Iancu, 1956-, singer, dancer, Detroit, Michigan

John Lazar, musician, North Canton, Ohio

Larisa M. Lucaci, 1919-, food demonstrator, Cleveland, Ohio

Lillian Majeran, 1948-, singer, dancer, Detroit, Michigan

Cornelia Miclau, 1906-2000, food demonstrator, Cleveland, Ohio

Jack Moga, musician, Parma, Ohio

Victor Moldovan, clarinet, saxophone plater, Royal Oak, Michigan

John Musat, clarinet player, Parma, Ohio

Valerie Musat, 1918-2001, dancer, Canton, Ohio

Carol Negulici, dancer, Canton, Ohio

Jennie Polak, 1923-, singer, St. Clair Shores, Michigan

Livin Stoia, Alliance, Ohio

John Tate, Canton, Ohio

Aurel Trocea, 1926-1996, singer, Detroit, Michigan

Susana Trocea, 1935-2004, singer, dancer, embroiderer, Detroit, Michigan

Dolly Turkus, singer, Warren, Michigan

Aurel Ursaki, 1920-1994, singer, Madison Heights, Michigan

Lucille Velkov, 1912-, singer, dancer, Detroit, Michigan

Danish

Steen Jagd Andersen, 1950-, fiddler, Hogager, Denmark

Svend Erik Bendtsen, 1950-, fiddler, fiddle maker, Hjerm, Denmark

Børge Christensen, 1925-, fiddler, dancer, Hogager, Denmark

Elly Christensen, 1936-, traditional dancer, Hogager, Denmark

Lene Halskov Hansen, 1956-, fiddler, singer, Gørding, Denmark

Vagn Dahl Hansen, 1945-, fiddler, singer, Holstebro, Denmark

Hasse Havgaard, 1931-, fiddler, Kornerup, Denmark

Ludvig Larsen, fiddler, dancer, Holstebro, Denmark

Knud Laursen, 1901-, fiddler, Haderup, Denmark

Poul Lendal, 1952-, fiddler, Tommerup, Denmark

Keld Nørgaard Kristenson, 1953-, fiddler, Kolding, Denmark

Niels "Brygger" Petersen, 1910-, flute player, Kvaerndrup, Denmark

Evald Thomsen, 1913-, fiddler, Vester Åby, Denmark

Hardy Thomsen, 1951-, fiddler, guitar player, Vester Åby, Denmark

Hilbert Thomsen, 1915-, fiddler, Aalborg, Denmark

Danish American

Marie K. Portier, 1907-1982, cook, Seattle, Washington

Suzanne Broback, 1952-, singer, Seattle, Washington

Faroese

Barður Jákupsson, traditional singer, ethnologist, Tórshavn, Faroe Islands

Anna Bertha Mohr, 1932-, wool processor, singer, Tórshavn, Faroe Islands

Høgni Mohr, 1927-, wool processor, singer, Tórshavn, Faroe Islands

Elisabeth i Koltri, wool processor, singer, Tórshavn, Faroe Islands

Niklas i Koltri, boat builder, singer, Tórshavn, Faroe Islands

Finnish

Kauhajoki Folk Musicians -- Kauhajoki Folk MusiciansRisto Ala-Ikkelä, 1939-, accordion player, Kauhajoki, FinlandAntti Hosioja, 1949-, accordion player, Karijoki, FinlandEino Ketola, 1940-, clarinet player, Kauhajoki, FinlandRaimo Vitalis Leino, 1932-, clarinet player, Klaukkala, FinlandTopi Luoma, 1936-, accordion player, fiddler, Karijoki, FinlandUrho Johannes Myllymäki, 1917-, accordion player, fiddler, Harja, Finland

Kaustinen Wedding Musicians -- Kaustinen Wedding MusiciansKimmo Anttila, 1948-, fiddler, Kaustinen, FinlandTeuvo Anttila, 1945-, bass fiddle player, Kaustinen, FinlandRisto Hotakainen, 1945-, fiddler, Kokkola, FinlandReino Uusitalo, 1945-, reed organ player, Kaustinen, Finland

Finland-Swedish Fiddlers -- Finland-Swedish FiddlersMaja Granvik, 1913-, fiddler, Korpo, FinlandErik Jansson, 1911-, fiddler, Pargas, FinlandRobert Kevin, 1909-, fiddler, Tenhola, FinlandKarl Nyberg, 1922-, fiddler, Tenhola, FinlandLauri Kahilainen, 1916-, kantele player, Jyskä, FinlandAnn-Mari Häggman, folklorist, Helsinki, Finland

Finnish American

Lois Mattson, 1933-, cook, Esko, Minnesota

Maria Wirkkala, 1943-, weaver, Naselle, Washington

Icelandic

Thórdur Tómasson, horsehair braider, Skógar, Iceland

Margrét Lindal Jakobsdóttir, 1920-, spinner, knitter, Reykjavik, Iceland

Kristinn Gíslason, wool processor, Reykjavik, Iceland

Icelandic American

Ingibjorg Emma Scheving, 1900-1989, cook, Seattle, Washington

Norwegian

Elsa Eikås, traditional dancer, Eikås, Norway

Sigmund Eikås, hardanger fiddler, Eikås, Norway

Kjell Folkestad, traditional dancer, Naustdal i Sunnfjord, Norway

Knut Hamre, hardanger fiddler, Folkedal, Norway

Svein Skjerdal, hardanger fiddler, dancer, Sogndal, Norway

Erna Skjerdal, traditional dancer, Sogndal, Norway

Kari Vethe, traditional dancer, Bulken, Norway

Olav Vethe, traditional dancer, Bulken, Norway

Norwegian American

Ingulv Eldegard, 1912-1996, hardanger fiddler, Seattle, Washington

Edward Erickson, 1917-1983, banjo player, La Crosse, Wisconsin

Leonard Finseth, 1911-1991, fiddler, Mondovi, Wisconsin

John Gundersen, 1933-, rosemaler, chip carver, Minneapolis, Minnesota

Sonya Savig, 1927-, singer, Grand View, New York

Carol Ann Sersland, 1956-, traditional dancer, Minneapolis, Minnesota

Harold K. Sersland, 1897-1992, traditional dancer, Minneapolis, Minnesota

Else Sevig, backstrap weaver, singer, Minneapolis, Minnesota

Michael Sevig, backstrap weaver, singer, Minneapolis, Minnesota

William Sherburne, 1903-1991, fiddler, Spring Grove, Minnesota

Hazel Omodt, 1913-1985, pianist, Spring Grove, Minnesota

Kristin Forster, 1946-, fiddler, Glen Cove, New York

C. Alan Johnson, 1926-, fiddler, Rollingbay, Washington

Laurie Johnson, 1952-, fiddler, Rollingbay, Washington

Swedish

Magnus Bäckström, 1954-, fiddler, Falun, Sweden

Pontus Fredrik Berggren, 1935-, fiddler, Säter, Sweden

Göras Leif Erik, 1946-, fiddler, Orsa, Sweden

Kurt Grälls, 1922-, fiddler, Vikmanshyttan, Sweden

Per Gudmundsson, 1955-, fiddler, Falun, Sweden

Bo Isaksson, 1946-, fiddler, Munkfors, Sweden

Pelle Gustav Jakobsson, 1928-, fiddler, pastoral horns, Orsa, Sweden

Johan Larsson, 1902-, traditional dancer, Hedemora, Sweden

Knut Erik Moraeus, 1920-, fiddler, Orsa, Sweden

Kungs Levi Nilsson, 1944-, fiddler, Leksand, Sweden

Anders Sparf, 1915-, fiddler, Lidingö, Sweden

Björn Erik Ståbi, 1940-, fiddler, Korskrogen, Sweden

Viveka Sundstrom Ståbi, 1949-, traditional dance, Skärholmen, Sweden

Karl Magnus Ceylon Wallin, 1922-, key fiddle player, Uppsala, Sweden

Karl Gunnar Henry Wallin, fiddler, Uppsala, Sweden

Swedish American

Ann Bergstrom, fiddler, Tukwila, Washington

Paul S. Dahlin, 1954-, fiddler, Minneapolis, Minnesota

Bruce D. Johnson, 1946-, fiddler, Minneapolis, Minnesota

Edwin W. Johnson, 1905-1984, fiddler, Hayward, Wisconsin

Olga E. Nilsen, 1896-1985, singer, St. Paul, Minnesota

Henry Axel Person, 1903-1993, storyteller, singer, Grapeview, Washington

Ove Gullin, dancer, folk game leader, Seattle, Washington

June Anderson Evanoff, 1930-, Dala kurbits painter, cook, Mercer Island, Washington

Kathleen Grambsch, 1946-, accordionist, St. Louis Park, Minnesota

British

Boys of the Lough -- Boys of the LoughAly Bain, 1946-, Shetland fiddler, Edinburgh, ScotlandCathal McConnell, 1944-, flute player, singer, Fermanagh, Northern IrelandRobin Morton, 1939-, concertina player, singer, Edinburgh, ScotlandDavid Richardson, 1948-, instrumental musicianThomas Breckons, 1928-2009, piper, Bellingham, England

Peter Elliott, 1925-2000, singer, Killingsworth, Newcastle-on-Tyne, England

Angus Grant, 1931-, Highland fiddler, Fort William, Inverness-Shire, Scotland

Headington Quarry Morris Dancers -- Headington Quarry Morris DancersPeter James Davies, 1941-, dancer, Garsington, Oxford, EnglandJohn Brian Graham, 1941-Robert William Grant, 1937-, dancer, Headington Quarry, Oxford, EnglandAnthony Morris, 1938-, dancer, Northants, EnglandFrancis Charles Parsons, 1939-, dancer, Cowley, Oxford, EnglandRoger James Phillips, 1939-, dancer, Headington, Oxford, EnglandTerence Michael PhippsMalcolm James Price, 1934-, dancer, Headington, Oxford, EnglandPeter Douglas Scudder, 1938-, dancer, Headington, Oxford, EnglandRobert Paul Turrell, 1938-, dancer

Flora MacNeil, 1928-, Gaelic singer, Whitecraigs, Glasgow, Scotland

Sheila MacGregor, 1935-, singer, Blairgowrie, Perthshire, Scotland

Walter Pardon, 1914-, singer, North Walsham, Norfolk, England

Anne Rosetta Springfield, 1911-, Pearlie Queen, London, England

The Watersons and Martin Carthy -- The Watersons and Martin CarthyLal Waterson, 1943-1998, singerMike Waterson, 1941-2011, singer, Robin Hoods Bay, Yorkshire, EnglandNorma Waterson, 1939-, singer, Robin Hoods Bay, EnglandMartin Carthy, 1941-, singer, Robin Hoods Bay, England

A. L. (Albert Lancaster) Lloyd, 1908-1982, folklorist

S. A. Matthews, folk dance specialist, London, England

British-American

United States

John Ashby, 1915-1979, fiddler

Dillard Chandler, 1907-1992, ballad singer, Rosedale, New York

Lloyd Chandler, 1896-1978, ballad singer, Marshall, North Carolina

Nell Fernandez, singer, Summer Shade, Kentucky

Ray Hicks, 1922-2003, storyteller, Banner Elk, North Carolina

Roscoe Holcomb, 1912-1981, ballad singer, banjo player, Daisy, Kentucky

Eunice Jewell, cook, Dodgeville, Wisconsin

Julia Mainer, 1919-2015, guitarist, Flint, Michigan

Wade Mainer, 1907-2011, banjo player, Flint, Michigan

Almeda Riddle, 1898-1986, ballad singer, Heber Springs, Arkansas

Jean Ritchie, 1922-2015, ballad singer, Port Washington, New York

Grant Rogers, 1907-1979, fiddler and singer, Walton, New York

Dallas Turner, ballad singer, Reno, Nevada

Ricky Walker, fiddler, Summer Shade, Kentucky

Sammie Walker, 1910-1987, banjoist, fiddler, Summer Shade, Kentucky

Canada

Alex Kerr, singer

Christine MacDonald MacInness, singer

Malcolm Angus Macleod, singer

Thomas MacDonald, singer

Mike MacDougall, fiddler, piper

French

Auvergne

Guy Nebout, 1945-, hurdy-gurdy player, Moulins, Allier, France

Henri Reichert, 1905-, harmonica, accordion player, Entraygues-sur-Truyère, Aveyron, France

Louise Reichert, 1896-, singer, dancer, Entraygues-sur-Truyère, Aveyron, France

Dominique Roux, 1960-, hurdy-gurdy player, Avermes, Allier, France

André Vermerie, 1901-, bagpiper, Entraygues-sur-Truyère, Aveyron, France

Christiane Vermerie, 1933-, dancer, Entraygues-sur-Truyère, Aveyron, France

Bearn

François Laberere, 1948-, singer, Gan, Pyrénées-Atlantiques, France

Roger Laberere, 1949-, singer, Gan, Pyrénées-Atlantiques, France

Francis Lorry, 1944-, singer, Oloron, Pyrénées-Atlantiques, France

Jean-Baptiste Soust, 1916-, France

Brittany

Yves Castel, 1950-, oboe player, singer, Sceaux, Hauts-de-Seine, France

Lomig Donniou, 1903-, singer, dancer, Rostrenen, Côtes-d'Armor, France

Jean-Baptiste Hamel, 1958-, bagpiper, singer, Sceaux, Hauts-de-Seine, France

Eric Marchand, 1955-, singer, Poullaouen, Finistère

Mr. Jean, accordion player, singer

Emmanuel Kerjean, 1913-, singer, dancer, Plouray, Morbihan, France

Gascony

Lucette Samazan, 1930-, dancer, Samatan, Gers, France

Lea St. Pé, 1904-, singer, accordion player, Polastron, Gers, France

Poitou

Madeleine Clochard, 1939-, singer, dancer, Gençay, Vienne, France

Michel Clochard, 1934-, singer, cornet player, Gençay, Vienne, France

Pascal Guerin, 1956-, fiddler, Moncoutant, Deux-Sèvres, France

Michel Lacombe, 1941-, melodeon player, La Chapelle-Gaudin, Deux-Sèvres, France

John Wright, 1939-, folklorist, Paris, France

Catherine Perrier Wright, 1941-, folklorist, Paris, France

French American

Cajun

The Balfa Brothers -- The Balfa BrothersDewey Balfa, 1927-1992, fiddler, Basile, LouisianaRodney Balfa, 1934-1979, guitarist, Mamou, LouisianaWill Balfa, 1917-1979, fiddler, Mamou, LouisianaAllie Young, 1912-2003, accordionist, Eunice, Louisiana

Alma Barthelemy, 1900-1999, ballad singer, Port Sulphur, Louisiana

Eloi Barthelemy, 1920-1993, ballad singer, Port Sulphur, Louisiana

Inez Catalan, 1913-1994, ballad singer, Kaplan, Lousiana

Lula Landry, 1906-1990, ballad singer, Abbeville, Louisiana

Carina Sue Vasseur, cook, New Orleans, Louisiana

Earl Vasseur, 1922-1983, cook, New Orleans, Louisiana

French Canadian from the United States

Noella Beaudet, 1923-2012, singer, spoon & washboard player, Slatersville, Rhode Island

Omer Beaudet, 1919-2002, singer, harmonica player, Slatersville, Rhode Island

Monique Belisle, 1923-1992, singer, storyteller, Slatersville, Rhode Island

Georgette Berthiaume, 1919-1990, cook, Woonsocket, Rhode Island

Romeo Berthiaume, 1906-1980, singer, Woonsocket, Rhode Island

Omer Marcoux, 1898-1982, fiddler, woodcarver, Concord, New Hampshire

Alain Philibert, 1951-, banjo player, Smyrna Mills, Maine

Joseph Pomerleau, 1932-1995, guitarist, Rochester, New Hampshire

Daniel St. Pierre, 1957-, guitarist, Smyrna Mills, Maine

Simon St. Pierre, 1930-, fiddler, Smyrna Mills, Maine

Polish

Stanislaw Borowiecki, 1934-, concertina, drum player, singer, Opoczno, Poland

Stanislaw Kaleta, 1931-, fiddler, Opoczno, Poland

Urszula Tomasik, 1954-, singer, dancer, Kraśnica, Poland

Jozef Wrobel, 1930-, fiddler, singer, Łysa Góra, Poland

Franciszek Klecki, 1914-, singer, trumpeter, Brzesko, Poland

Jan Ochonski, 1925-, singer, bassist, Łysa Góra, Poland

Zbigniew Brozek, singer, dancer, clarinet player, Brzesko, Poland

Grazyna Lyszczarz, singer, dancer, Łysa Góra, Poland

Zbigniew Kural, singer, dancer, Łysa Góra, Poland

Stanislaw Macheta, dancer, singer, Łysa Góra, Poland

Eugeniusz Wilczak, fiddler, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Antonina Bafia, 1948-, singer, fiddler, Biały Dunajec, Poland

Adam Kuchta, 1935-, instrumentalist, Bukowina Tatrzańska, Poland

Jozef Koszarek, 1939-, instrumentalist, Bukowina Tatrzańska, Poland

Jozef Stasik, 1949-, dancer, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Stanislaw Stasik, 1944-, dancer, singer, Kaniówka, Poland

Jan Kalata, 1940-, dancer, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Maria Stasik, 1945-, dancer, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Anna Guzy, 1959-, dancer, singer, Bukowina Tatrzańska, Poland

Feliks Chudy, 1918-, fiddler, shawm player, Skoraszewice, Poland

Szczepan Sadowski, 1906-, shawm player, Skoraszewice, Poland

Maria Majchrzak, 1919-, dancer, singer, Skoraszewice, Poland

Marcin Grunt, 1902-, dancer, singer, Stara Krobia

Karol Byrtek, 1907-, fiddler, dancer, singer, Bielsko-Biała, Poland

Edward Byrtek, 1944-, singer, shawm player, Bielsko-Biała, Poland

Władyslawa Byrtek, 1936-, dancer, singer, Bielsko-Biała, Poland

Wiktoria Stopka, 1953-, singer, concertina player, Węgierska_Górka, Poland

Wiktor Mikolajski, 1910-, tour administrator, Warsaw, Poland

Ludwik Bielawski, 1929-, folklorist, Warsaw, Poland

Polish American

The Gromada Family -- The Gromada FamilyAniela Gromada, 1908-1984, cellist, singer, Elmwood Park, New JerseyAnn Gromada, 1965-, dancer, Wyckoff, New JerseyJan Gromada, 1905-1996, fiddler, embroiderer, Elmwood Park, New JerseyJohn Gromada, 1964-, dancer, Wyckoff, New JerseyTadeusz Gromada, 1929-, second fiddler, dancer, Wyckoff, New JerseyTeresa Gromada, 1930-, dancer, singer, Wyckoff, New JerseyHenryk Kedron, 1926-, dancer, singer, metal worker, Hasbrouck Heights, New JerseyJanina Kedron, 1931-, fiddler, singer, dancer, Hasbrouck Heights, New JerseyTadeusz Koziek, 1930-1979, fiddle, bass player, singer, Garfield, New JerseyEdward Nowobielski, 1924-2006, singer, dancer, Garfield, New Jersey

Ed Potoniec's Polkateers -- Ed Potoniec's PolkateersPaul Chojnacki, 1952-, clarinet, tenor sax player, vocalist, Independence, OhioDavid Feador, 1957-, trumpet player, Cleveland, OhioEd Potoniec, 1948-, band leader, accordion player, Cleveland, OhioBrian C. Riley, 1958-1998, trumpet player, vocalist, Cleveland, OhioGary J. Smith, 1955-, bass guitar player, Cleveland, OhioJoe Zebrowski, 1955-, drummer, Cleveland, Ohio

Stephanie Batory, 1913-1994, decorative paper cuttings, Philadelphia, Pennsylvania

Portuguese

Grupo Coral da Aldeia Nova de São Bento -- Grupo Coral da Aldeia Nova de São BentoManuel de Mira Monge, 1925-, singer, São Bento, PortugalSilvestre Charraz Morais, 1945-, singer, São Bento, PortugalJosé Candeias Rosa, 1935-, singer, São Bento, PortugalManuel Carrasco Valadas, 1949-, singer, São Bento, PortugalManuel Toira Varela, 1934-, singer, São Bento, PortugalBento Charraz Calvinho, 1922-, singer, São Bento, PortugalJosé Francisco Esparteiro Serrano, 1951-, singer, São Bento, PortugalJosé Lopes Carrilho, 1919-, singer, São Bento, PortugalBento Brito Coelho, 1937-, singer, São Bento, PortugalJosé Valadas Mata-Setam, 1936-, singer, São Bento, Portugal

Grupo Folclórico Mirandes de Duas Igrejas -- Grupo Folclórico Mirandes de Duas IgrejasAntonio Maria Moorinho, 1917-, director, Duas Igrejas, PortugalJosé Pires Martins, 1912-, musician, Duas Igrejas, PortugalAlexandre Feio, 1914-, musician, Duas Igrejas, PortugalAlfredo Augusto Ventura, 1912-, musician, Duas Igrejas, PortugalDelmiro Braz Antão, 1915-, musician, Duas Igrejas, PortugalDomingos Augusto Ruano, 1955-, musician, Duas Igrejas, PortugalLuciano de São Pedro Martins, 1953-, musician, Duas Igrejas, PortugalAdão Dos Santos Moreira, 1926-, musician, Duas Igrejas, PortugalClemente de Jésus Amaro Dias, 1957-, musician, Duas Igrejas, PortugalMateus Augusto Martins Fidalgo, 1927-, musician, Duas Igrejas, PortugalArtur Raposo Alves Galego, 1956-, musician, Duas Igrejas, PortugalManuel João Alves, 1927-, musician, Duas Igrejas, PortugalManuel Baltazar Fernandes Aires, 1959-, musician, Duas Igrejas, Portugal

Maria Ernestina Costa Rodrigues, interpreter, Murtal São Pedro Do Estoril, Portugal

Portuguese American

Odete Amarelo, 1950-, food demonstrator, Fall River, Massachusetts

Manuel Azuvedo, 1917-2004, singer, dancer, Sacramento, California

Maria Alice Cordeiro, 1961-, singer, Fall River, Massachusetts

Elaine C. Oliveira, 1938-, singer, musician, Somerset, Massachusetts

Armindo I. Paira, 1963-, singer, Fall River, Massachusetts

Gilberta Pimentel, musician, Somerville, Massachusetts

Jose Pimentel, musician, Somerville, Massachusetts

Rancho Folclorico do Clube Portuguese de Hartford -- Rancho Folclorico do Clube Portuguese de HartfordMario Arede, choreographer, Newington, ConnecticutAlvaro Carreira, dancer, Newington, ConnecticutAdelia Castro, dancer, Newington, ConnecticutMaria Fatima Couceiro, 1962-, dancer, Hartford, ConnecticutMaria Noémia Couceiro, 1959-, dancer, Hartford, ConnecticutFernando Covinha, dancer, Newington, ConnecticutDaisy Frazao, dancer, Newington, ConnecticutAntonio Barreiros Frutuoso, 1926-2005, musician, Wethersfield, ConnecticutGavriel B. Frutuoso, 1923-1991, musician, Hartford, ConnecticutJulie Gaio, dancer, Newington, ConnecticutDavid Gregorio Marques, 1960-, dancer, Newington, ConnecticutPaul Mendes, dancer, Newington, ConnecticutAnabella Nunes, dancer, Newington, ConnecticutJohn Quintas Nunes, 1957-, dancer, Hartford, ConnecticutJoão S. Pena, 1922-1997, musician, Hartford, ConnecticutMaria Irene Pinho, 1960-, dancer, Hartford, ConnecticutMaria Quintas, dancer, Newington, ConnecticutChristine Marie Reis, 1960-, dancer, Hartford, ConnecticutCarlos A. Reverendo, 1960-, dancer, East Hartford, ConnecticutArthur Manuel Santos, 1958-, dancer, Hartford, ConnecticutAmandio Seguro, dancer, Newington, ConnecticutElvira Vidal, dancer, Newington, Connecticut

Nemesio Rebolo, 1919-2003, singer, Tracy, California

João Soares, singer, San Leandro, California

Agostinho Valim, 1917-2000, singer, dancer, Sacramento, California

Larry Valim, singer, dancer, Sacramento, California

Yugoslav

Dragoslav Antonijevic, coordinator, Belgrade, Serbia

Zorica Rajkovic, assistant, Zagreb, Croatia

Macedonian

P. Atanasovski, bagpipe player

Olgica Apostolovka, Skopje, Macedonia

Akiv Bajramovski, 1957-, Skopje, Macedonia

Redžep Bajramovski, 1932-, Skopje, Macedonia

Ilija Blaževski, 1951-, Skopje, Macedonia

Tomaislav Blaževski, 1939-, Skopje, Macedonia

Radica Čangouska, 1957-, Skopje, Macedonia

Pajazit Dalipi, 1944-, Skopje, Macedonia

Gordana Filipouska, 1960-, Skopje, Macedonia

Mile Kolarov, 1908-, Skopje, Macedonia

Angele Trajkouski, 1944-, Skopje, Macedonia

Montenegran

Boško Vujačić, 1947-, Crna Gora, Montenegro

Bosnia-Herzegovinian

Ćamil Metiljević, 1952-, Hrasnica, Bosnia and Herzegovina

Dominik Ramljak, 1942-, Posušje, Bosnia and Herzegovina

Ana Romić, 1953-, Rakitno, Bosnia and Herzegovina

Emina Zečaj, 1941-, Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

Serbian

Aleksandar Djordjevic, 1929-, Gornji Milanova, Serbia

Milovan Matić, 1944-, Belgrade, Serbia

Drago Ognjanovic, 1934-, Gornji Milanova, Serbia

Miroslav Ognjanovic, 1945-, Gornji Milanova, Serbia

Milovan Živković, 1934-, Gornji Milanova, Serbia

Croatian

Blaz Glavaš, 1920-, Pula, Croatia

Martin Glavaš, 1925-, Pula, Croatia

Milan Orlić, 1941-, Pula, Croatia

Petar Skuflić, 1940-, Pula, Croatia

Slovenian

Women folksingers

frula, kava, small pipe players from Serbia, Macedonia, Croatia

Serbian American

Dragica Dobrijevic, 1956-, singer, dancer, Broadview Heights, Ohio

Milan Opacich, tamburica maker, Schererville, Indiana

Rose Opacich, food demonstrator, Schererville, Indiana

Paula Svilar, 1957-, singer, dancer, Euclid, Ohio

Croatian American

Ljubica's Tamburasi -- Ljubica's TamburasiDarlene Balog, 1954-, singer, brac player, Youngstown, OhioLjubica Fillovich, 1927-, singer, bugarija player, leader, Campbell, OhioAnastacia Vesolich, 1951-, singer, prim player, Cornopolis, PennsylvaniaMark Brajak, bass player, Youngstown, Ohio

Slovenian American

Slovan Men's Quartet -- Slovan Men's QuartetMatthew Dolenc, 1926-, first bass, Richmond Heights, OhioFrank Ivancic, 1924-2009, bass, Willowick, OhioJoseph Penko, 1921-2000, tenor, Willoughby Hills, OhioRichard Sterle, 1925-2006, second tenor, Euclid, Ohio

Jack Mejac, 1912-1996, butare maker, Cleveland, Ohio

Maria Paulin, food demonstrator, Gaithersburg, Maryland

Olga M. Petek, 1938-, Slovenian costume and avba maker, Wickliffe, Ohio

Molly Thomas, food demonstrator, Arlington, Virginia

Macedonian American

Taleff Macedonian Orchestra -- Taleff Macedonian OrchestraWalter Mahovlich, 1952-, clarinet, gajda player, Cleveland, OhioChris Taleff, 1930-, accordion player, drummer, North Olmsted, OhioDavid Taleff, 1957-, drummer, North Olmsted, OhioDaniel Zegarac, 1955-, trumpet player, Cleveland, Ohio

Irish

Lonan Byrne, 1952-, piper, Dublin, Ireland

Eamonn Clarke, 1945-, harmonica player, Dublin, Ireland

Seán Christopher Corcoran, 1946-, singer, Drogheda, Ireland

Martin Patrick Crehan, 1908-, fiddler, Mullagh, Ireland

Dé Donann -- Dé DonannPatrick Francis Gavin, 1956-, fiddler, Galway, IrelandJohnnie Moynihan, 1946-, singer, instrumentalist, Dublin, IrelandJohn Joseph McDonagh, 1951-, bodhran player, Galway, IrelandAlexander James Phinn, 1966-, bozouki player, Spiddal, IrelandCharles Piggott, 1948-, banjo player, Clarinbridge, Ireland

Mary Ann Donnelly, 1958-, fiddler, Loughrea, Ireland

Denis Francis Doody, 1937-, accordion player, storyteller, Shannon, Ireland

John Christopher Lyons, 1933-, singer, Newmarket-on-Fergus, Ireland

James Patrick McDonagh, 1925-, flute player, Ballymote, Ireland

Patrick Anthony Mitchell, uilleann piper, Dublin, Ireland

Stephen Anthony Murray, 1920-, concertina player, Ennis, Ireland

Mairéad Ní Dhomnaill, 1955-, Gaelic singer, Dublin, Ireland

Mullagh Set Dancers -- Mullagh Set DancersMary Terasa Conway, 1954-, dancer, Dublin, IrelandOliver Thomas Conway, 1922-, dancer, Dublin, IrelandIta Margaret Crehan, 1947-, dancer, Mullagh, IrelandWilliam Henry Keane, 1927-, dancer, Doonbeg, Ireland

Daniel Gerard O'Connor, 1934-, fiddler, Limerick, Ireland

Michael Joseph Russell, 1915-, tin whistle player, Doolin, Ireland

Patrick Tunney, 1921-2003, singer, storyteller, Saltmill, Ireland

Ciarán MacMathúna, 1925-, group escort, Dublin, Ireland

Tom Munnelly, presenter, Dublin, Ireland

Irish American

Elizabeth Carroll, 1956-, fiddler, dancer, Chicago, Illinois

Fay B. Casey, 1902-2005, guitar, lace maker, weaver, Alexandria, Virginia

Charles Coen, 1934-, concertina, tin whistle, player, singer, Staten Island, New York

John Coen, 1925-, flute player, flute maker, Bronx, New York

Mary Cooley, 1945-, singer, Chicago, Illinois

Seamus Cooley, 1929-1997, flute player, Chicago, Illinois

Michael Flatley, 1958-, dancer, flute and tin whistle player, Palos Park, Illinois

Michael Flynn, flute player, Elmhurst, New York

Colleen Griffith, 1957-, dancer, Wethersfield, Connecticut

Joseph Heaney, 1919-1984, singer, Brooklyn, New York

Pat Height, guitar, lace maker, weaver, Alexandria, Virginia

Pat Hennelly, 1896-1978, uilleann pipe maker, Chicago, Illinois

The Irish Tradition -- The Irish TraditionBilly McComiskey, 1951-, button accordionist, Washington, D.C.Brendan Mulvihill, 1954-, fiddler, Washington, D.C.Andy O'Brien, 1947-, singer, Washington, D.C.

James Keane, Sr., 1928-, singer, Chicago, Illinois

James Keane, Jr., 1958-, musician, Chicago, Illinois

Eugene Kelly, 1909-1984, button accordionist, Lake Ronkonkoma, New York

Maureen Meehan Malcolm, 1929-, cook, Fairfax, Virginia

Sean McGlynn, 1937-1983, button accordionist, Mineola, New York

John McGreevy, 1919-1990, fiddler, Burbank, Illinois

Michael Preston, flute player, New York, New York

Michael Rafferty, 1926-2011, flute player, Hasbrouck Heights, New Jersey

Susan Sylvia, lace maker, weaver, Alexandria, Virginia

Mick Moloney, 1944-, presenter

Joseph Shannon, 1916-2004, uilleann piper, Chicago, Illinois

Belgian

Flemish

Christine Bruyneel, 1953-, fool dancer, Mater-Oudenaarde, Belgium

Henry Bruyneel, 1915-, fife player, Mater-Oudenaarde, Belgium

Stefaan Jozeph Leyman, 1906-, drummer, Mater-Oudenaarde, Belgium

Ernest Van Eynde, 1924-, flag handler, Sint-Niklaas, Belgium

Greta Hermans, 1958-, plucked dulcimer player, Erps-Kwerks, Belgium

Jean Viktor Smout, 1914-, fiddler, Valtem-Beisem, Belgium

Jozef Andre Heremans, 1926-, accordion player, Winksele-Delle, Belgium

Hubert Boone, 1940-, Flemish presenter, Nederokkerzeel, Belgium

Walloon

Henri Schmitz, 1904-, fiddler, Longchamps, Belgium

Ernest Schmitz, 1909-, folk singer, harmonica player, Longchamps, Belgium

Maria-Philomène Gehlen, 1908-, folk singer, Robertville, Belgium

Robert Simons, 1929-, fife player, Gerpinnes, Belgium

Alain Simons, 1962-, drummer, Gerpinnes, Belgium

René Berthulot, 1930-, drummer, Gerpinnes, Belgium

Elisabeth Melchior, 1926-, accordion player, Waimes, Belgium

Françoise Lempereur, 1949-, Walloon presenter, Liège, Belgium

Belgian American

Alfred Vandertie, 1910-1983, folk singer, Algoma, Wisconsin

Martha Bultinck, 1903-1994, lace maker, singer, Moline, Illinois

Madeline Sercu, 1908-2002, lace maker, singer, Moline, Illinois

Ann Hunter, 1960-, lace maker, Moline, Illinois

Mary Jane Porath, 1924-2001, food demonstrator, Algoma, Wisconsin

Albert Van Puyvelde, 1922-, archer, Moline, Illinois

Evelyn Van Puyvelde, 1922-, food demonstrator, Moline, Illinois

Florence Acke, 1915-2005, rolle bolle player, Moline, Illinois

John Acke, 1913-2005, rolle bolle player, Moline, Illinois

Elizabeth Verstraete, 1918-1995, rolle bolle player, East Moline, Illinois

Valerie Verstraete, 1913-1988, rolle bolle player, East Moline, Illinois

Charlene Vanlerberghe, 1927-2000, archer, Rock Island, Illinois

Teresa Vanlerberghe, 1960-, archer, Rock Island, Illinois

Charles Vanlerberghe, 1922-1996, archer, Rock Island, Illinois
Egyptian

Abdal'lah Ali Abdâl'lah, rababa, Faqos, Sharkiy'ya, Egypt

Aezat Muhammed Abdâl'lah, drum

Ramada El-Said Abdelgawad, tabla

Abdelhamid El'Aeon, tamboura, darag seif

Muntasar Ali Ahmed, arghoul, Faqos, Sharkiy'ya, Egypt

Al Saiyed Halal Aleih, dance and mime

Abdelsatar Higazy Muhammed Ali, nagara drum, Bunweit, Egypt

Shanady Higazy Muhammed Ali, mizmar

Mohsen Hassan Yusef Ashrey, singer, dancer, sumsumiy'ya, Port Said, Egypt

Adham Muhammed Farag, tahteeb

Sha'aban Ghal'laab, tamboura

Mutawil Mahgoub Yonsuf Hagag, arghoul

Sai-veda Muhammed Hind'dawi, riq, solo singer

Amin Abdel Kâader, singer, Alexandria, Egypt

Mufad'dal Muhammed Ahmed Khalil, mizmar

Gaad Muhammed Mahrous, 'aelba drum

Mubarak Sadiq Mersaal, kythar, singer

Ahmed Ahmed Muhammed, tahteeb

Fay'qa Abdel Azeem Mursi, solo dancer, solo singer

Rizk Ibraheem Rizk, quarter tone accordion

Masria Mubarak Sadiq, dancer

Rushdi El-Said Abdel Samy'a, salamya flute

Abdel Hamid Muhammed Suleiman, singer

Suleiman Ahmed Suleiman, drum, dancer

Athma Yusef Wanees, solo singer, drummer, zaar healer

Yusef Hassan Yusef, singer, dancer

Egyptian American

Mikhail Agaidi, singer, Euclid, Ohio

Muhammed El Akkaad, 1911-1993, qanoon player, Brooklyn, New York

Michel Attia, singer, Jersey City, New Jersey

Gorgi Ayad, dancer, drummer

Hanny Anis Bebawy, singer, Jersey City, New Jersey

Hanna Demetery, singer, Jersey City, New Jersey

Tewfik Faragallah, 1931-1984, ney player, Staten Island, New York

Khamis El Fino, 1920-1990, oud player, Jackson Heights, New York

Debra Green, Cleveland, Ohio

Mahmood Hassan, singer, dancer

Ajad G. Kallini, drummer, dancer, Cleveland, Ohio

Monir Iskandar, singer, Cleveland, Ohio

Father Mikhail, Coptic liturgy, East Cleveland, Ohio

Sameh Mitry, 1945-1999, singer, Stow, Ohio

Awad Othman, singer, dancer

Ali Patria, Jackson Heights, New York

Alice Rizk, dancer, Brooklyn, New York

Fady Rizk, drummer, Brooklyn, New York

Michael Tobia, singer, Jersey City, New Jersey

Pakistani

Ghulam Abbas, Karachi, Pakistan

Ali Akbar, instrumentalist, Karachi, Pakistan

Azhar Anjam, dancer, singer

Bashir Anjam, dancer, singer

Alia Baksh, singer, instrumentalist

Faiz Mohammed Baluch, d. 1980, ballad singer, instrumentalist, Karachi, Pakistan

Nawab Baluch, dancer

Bachal Fakir, ballad singer, instrumentalist

Allan Faqir, dancer, singer, instrumentalist, Dadu, Sind, Pakistan

Salma Ferrena, Karachi, Pakistan

Faqir Abdul Ghafoor, dancer, singer, instrumentalist, Hyderabad, Sind, Pakistan

Samar Gul, dancer, singer, Peshawar, Pakistan

Rehana Hakim, Karachi, Pakistan

Tufail Hussain, instrumentalist (dhol)

Mohammad Ibrahim, dancer, singer, Karachi, Pakistan

Mazhar ul Islam, technician, Islamabad, Pakistan

Ghulam Haidar Kambrani, dancer, singer, instrumentalist, Hyderabad, Sind, Pakistan

Khameesu Khan, instrumentalist (alghoza), Hyderabad, Sind, Pakistan

Mansha Khan, instrumentalist (dholak)

Zahir Khan, ballad singer, instrumentalist (rabab, thambal), Peshawar, Pakistan

Mohammad Mansha, instrumentalist (dhol), Hafizabad, Pakistan

Mumtaz Mirza, Karachi, Pakistan

Faiz Mohammad, Islamabad, Pakistan

Fateh Mohammad, instrumentalist, singer, Karachi, Pakistan

Ghulam Mohammed, instrumentalist (tota), Hafizabad, Pakistan

Sain Mushtag, ballad singer, instrumentalist (king, chimta), Sheikhupura District, Punjab, Pakistan

Mohammad Nazir, purkush player, singer, Karachi, Pakistan

Mohammad Tufail Niazi, singer, Rawalpindi, Pakistan

Roshan Ara Parveen, Lahore, Pakistan

Parveen Qasim, Karachi, Pakistan

Amir Sardar, dancer, Peshawar, Pakistan

Muneer Sarhadi, instrumentalist (sarinda), Peshawar, Pakistan

Mitha Khan Zardari, dancer, singer, instrumentalist, Nawab Shah, Sind, Pakistan

Pakistani American

Shahnawaz Alam, 1950-, flautist, singer, Detroit, Michigan

Nasrin R. Alimohamed, 1952-, singer, dancer, Minneapolis, Minnesota

Ghaias Beg, 1946-, singer, dancer, Chicago, Illinois

Mansoor Ahmad Butt, 1951-, singer, dancer, Detroit, Michigan

Javed Bashir Choudhary, 1949-, dancer, singer, Highland Park, Michigan

Edith Edwin Mall, 1947-, singer, dancer, Philadelphia, Pennsylvania

Ernest Edwin Mall, 1950-, singer, musician, Philadelphia, Pennsylvania

Kanwal Errol Edwin Mall, 1944-, singer, musician, Philadelphia, Pennsylvania

Chaudhry M. Hans, singer, dancer, Hamtramack, Michigan

Asraf Shah Hashmi, 1950-, singer, Pasadena, California

Umar Hayat, 1950-, singer, dancer, Chicago, Illinois

Nauman Javaid Ismail, 1953-, singer, dancer, Alexandria, Virginia

Hameed S. Khan, 1951-, dancer, Chicago, Illinois

Masood Parvez Malik, 1955-, singer, dancer, Hawthorne, California

Sultan A. Meghani, 1954-, singer, percussionist, Chicago, Illinois

Tajmoon Merchant, Glendale Heights, Illinois

Sajjad Aslam Mirza, 1947-, dancer, Gardena, California

Sara Naqvi, food demonstrator, Alexandria, Virginia

Narjis Irshad Shah, 1943-, dancer, singer, Cerritos, California

German

Langenschiltach Blaskapelle -- Langenschiltach BlaskapelleKarl Friedrich Zuckschwerdt, 1956-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyHugo Emil Jäckle, 1933-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyDorothea Ruth Weisser, 1947-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyAnneliese Fleig, 1954-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyGottlieb Fleig, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyHelmut Heinz Heinzmann, 1957-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyCornelia Kerstin Sodl, 1958-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyMonika Maria Stockburger, 1958-, dancer, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyWillie Fleig, 1949-, musician, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyHelmut Christian Hildbrand, 1935-, musician, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyWilli Müller, 1926-, musician, St. Georgen-Langenschiltach, GermanyWerner Erwin Schneider, 1935-, musician, Tennenbronn, GermanyGerd Wilhelm Weisser, 1943-, clarinet player, St. Georgen-Langenschiltach, GermanySiegfried Weisser, 1937-, trumpet player, St. Georgen-Langenschiltach, Germany

Oberpfalzer Klarinetten -- Oberpfalzer KlarinettenGeorg Sperber, 1948-, accordion player, Röckenricht, GermanyHans Loos, 1956-, bass player, Neukirchen, GermanyFritz Leugner, 1955-, clarinet player, Sulzbach-Rosenberg, GermanyGeorg Leugner, 1959-, clarinet player, Sulzbach-Rosenberg, Germany

Scheeseler Beekschepers -- Scheeseler BeekschepersWilhelm Leuenroth, 1906-, clarinet player, Wittkopsbostel, GermanyBernd Meyer, accordion player, Visselhoevede, GermanySiegfried Johann Karl Lott, 1933-, friction drum, flute, jaws harp player, Rohr, GermanyHans Johannes Almering, 1941-, clarinet player, Ahaus-Wüllen, GermanyUrsula Christina Wassing Almering, 1942-, accordion player, Ahaus-Wüllen, GermanyUrsula Blomeier, 1920-, street organ player, Berlin, GermanyKonrad Koestlin, 1940-, folklorist and presenter, Hoffeld über Bordesholm, Germany

German American

Albert Fahlbusch, 1925-2005, hackbrett player and maker, Scottsbluff, Nebraska

Mary Fahlbusch, 1932-2013, food demonstrator, Scottsbluff, Nebraska

Roger Fahlbusch, 1958-, hackbrett player and maker, Scottsbluff, Nebraska

Ray Stahla German-Russian Band -- Ray Stahla German-Russian BandRay Stahla, 1929-, accordion player, Grand Island, NebraskaPhil Stahla, 1949-, trombone player, Gillette, WyomingRandy Stahla, 1952-, drummer, Greeley, ColoradoJohn Klein, 1919-1982, hackbrett player, Lincoln, Nebraska

Dorf Musikanten -- Dorf MusikantenJohn Braun, 1938-, accordion player, Mequon, WisconsinRoland A. Braun, 1923-2004, clarinet and zither player, Milwaukee, WisconsinEarl Hilgendorf, 1934-, trumpet and fluegel horn player, Mequon, WisconsinHarold Pipkorn, 1927-, baritone player, Mequon, WisconsinJacob Skocir, 1913-2008, guitar and mandolin player, Milwaukee, Wisconsin

Die Tiefen Keller-Kinder -- Die Tiefen Keller-KinderLarry Bobe, 1955-, trombone player, Amana, IowaJeff Ehrmann, 1956-, cornet player, Amana, IowaPatrick H. Kellenberger, 1951-, tuba player, South Amana, IowaDennis Kraus, 1955-, cornet player, Middle Amana, IowaMark H. Rettig, 1951-, baritone player, Middle Amana, IowaCarol Schuerer, 1958-, clarinet player, Amana, IowaPaul R. Staman, 1958-, cornet player, Amana, IowaAlan J. Trumpold, 1953-, tuba player, South Amana, IowaGuy H. Wendler, baritone and cornet player, Amana, IowaBrad Zuber, 1956-, manager, Amana, IowaRobert Zuber, 1957-, trombone player, Homestead, Iowa

Spanish American

Andalusian

Manuel "Agujetas" De Los Santos, flamenco singer, New York, New York

Tibulina De Los Santos, flamenco dancer, New York, New York

Asturian

Sixto Alonso, singer, Kearney, New Jersey

Basque

Elisa Vidasolo, dancer, Brooklyn, New York

Luis Vidasolo, dancer, Brooklyn, New York

Maria Luisa Vidasolo, cook, Brooklyn, New York

Alys Viña, 1914-1993, tambourine player, Cranford, New Jersey

Angelo Viña, 1914-2003, drummer and fife player, Cranford, New Jersey

Galician

Domingo Casais, bombo player, Bayonne, New Jersey

Francisco Castineira, dancer, Kearny, New Jersey

Manuel Galan, bagpiper, Seaford, New York

Manolo Garcia, dancer, North Tarrytown, New York

Fina Meizoso, dancer, Woodside, New York

Kim Munoz, dancer, Queens, New York

Manuel Pena, tambor player, Corona, New York

Carlos Rodriguez, bagpiper, Elizabeth, New Jersey

Old Spanish

Cleofes Vigil, 1917-1992, singer, San Cristobal, New Mexico

Puerto Rican

Cuarteto Isabelino, instrumental ensemble -- Cuarteto Isabelino, instrumental ensembleWilfredo Cordero, Isabela, Puerto RicoJoaquin Rivera, 1910-1995, Isabela, Puerto RicoMatildo Rosado Santiago, Isabela, Puerto RicoDomingo Ruiz, Isabela, Puerto Rico

Mexican

Los Caporales -- Los CaporalesRicardo Gutierrez Villa, violin, Apatzingán, Michoacán, MexicoRubén Cuevas Maldonado, harp, Apatzingán, Michoacán, MexicoCarlos Cervantes Mora, guitarra de golpe, Michoacán, MexicoOvaldo Ríos Yañez, five string guitar, Tomatlán, Michoacán, MexicoJesús Espinoza Mendoza, violin, Apatzingán, Michoacán, Mexico

Pokar de Ases -- Pokar de AsesMartín Ruíz Luciano, small drum, San Juan, Guerrero, MexicoZacarías Salmerón Daza, violin, Tlapehuala, Guerrero, MexicoJuan Taviera Simón, violin, Ajuchitlán, Guerrero, MexicoSalomón Echeverría de la Paz, bass guitar, Tlapehuala, Guerrero, MexicoNicolas G. Salmerón, guitar and lead singer, Tlapehuala, Guerrero, Mexico

Grupo de Musica Azteca – Puebla -- Grupo de Musica Azteca – PueblaJulio Ocelo Abrajan, huehuetl playerFrancisco García, redoblante, Tlacopac, San Angel, MexicoCrescenciano Chantes Misnáhuatl, chirimia, Tlacopac, San Angel, Mexico

Los Gavilanes -- Los GavilanesAlberto Hernández Carmona, Veracruz, MexicoFortino Hoz Chávez, jarana, Boca del Rio, Veracruz, New MexicoRamon Hoz Chávez, arpa, Boca del Rio, Veracruz, MexicoEvaristo Silva Reyes, pandero, Tlacotlalpan, Veracruz, MexicoJosé Aguirre Vera, requinto, Tlacotlalpan, Veracruz, Mexico

Trio Huasteco -- Trio HuastecoRaúl Vázquez Díaz, dancer, Pánuco, Veracruz, MexicoLeonard Reyes Domínguez, jarana, Pánuco, Veracruz, MexicoAureliano Orta Juárez, violin, Pánuco, Veracruz, MexicoFrancisca Orta Juárez, dancer, Pánuco, Veracruz, MexicoMatio González Ramos, guitarra quinta, singer, Pánuco, Veracruz, Mexico

Salvador Ortega, field researcher and presenter

Mexican American

Banda Sinaloense -- Banda SinaloenseJuventino Cruz, bass drum, Los Angeles, CaliforniaFrancisco Garcia, trombone, Los Angeles, CaliforniaPascual Garxiola, trombone, Los Angeles, CaliforniaAntonio Ibarra, snare drum, Los Angeles, CaliforniaManuel Luna, clarinet, Los Angeles, CaliforniaMiguel Nuñez, clarinet, tuba, Los Angeles, California

Isabella Ortega, 1926-2000, food demonstrator, Santa Fe, New Mexico

Ben Ortega, 1923-1998, wood carver, Santa Fe, New Mexico

Luis Eligio Tapia, 1950-, wood carver, Santa Fe, New Mexico

Conjunto Jarocho -- Conjunto JarochoRoberto Murillo, 1941-2001, Vera Cruz harp player, La Mirada, CaliforniaHarry González, 1932-, guitar and requinto jarocho player, Walnut Creek, CaliforniaSteve Luévano, 1939-, jarana jarocho player, Los Angeles, CaliforniaCarlos Gonzalez, 1936-, jarana jarocho player

José Mariano Ortega, 1921-, corrido singer, guitar player, Los Angeles, California

María Elena Villarreal, corrido singer, guitar player, Los Angeles, California

Japanese

Tsugaru Min'yo -- Tsugaru Min'yoGoro Abo, 1923-, singer, dancer, musician (flute, shakuhachi, shamisen, taiko), Hirosaki, Aomori, JapanMizuguchi Kachie, 1927-, singer, dancer, taiko player, Hirosaki, Aomori, JapanTakashi Satomi, shakuhachi player, Hirosaki, Aomori, JapanKimio Sugawara, 1951-, shamisen player, singer, Tokyo, JapanSato Suma, 1930-, singer, taiko player, Aomori, Japan

Kuruma Ningyo -- Kuruma NingyoNorio Hioki, 1933-, puppet theater narrator, Tokyo, JapanBunnosuke Kaneko, 1912-, shamisen player, Tokyo, JapanTokiyo Senuma, 1922-, puppeteer, Tokyo, JapanToru Senuma, 1947-, puppeteer, Tokyo, JapanShiro Tanzawa, 1931-, puppeteer, dancer, taiko player, Tokyo, JapanSenuma Yasushi, puppeteer, Tokyo, Japan

Otsugunai Yamabushi Kagura -- Otsugunai Yamabushi KaguraTeiji Fujiwara, 1922-, dancer, Ohasama, Iwate, JapanHitoshi Ito, 1946-, dancer, Ohasama, Iwate, JapanMasayoshi Kobayashi, 1946-, taiko player, Tenri, Nara, JapanHideo Sasaki, 1943-, dancer, cymbals player, Ohasama, Iwate, JapanKaneshige Sasaki, 1914-, dancer, taiko player, Ohasama, Iwate, JapanKazuo Sasaki, 1933-, dancer, Ohasama, Iwate, JapanTakashi Sasaki, 1931-, dancer, Ohasama, Iwate, JapanYutaka Sasaki, 1942-, dancer, flautist, Ohasama, Iwate, JapanShinji Yamada, 1959-, flautist, Minami Izu, Shizuoka, JapanKiyoshi Yamamoto, recitation, cymbals, mask maker, Ohasama, Iwate, JapanShin'ichiro Yoshida, 1954-, dancer, cymbals player, Ohasama, Iwate, Japan

Hideyuki Kojima, travel aide, tour director

Kozo Yamaji, 1939-, folklorist

Japanese American

Rev. Shingetsu Akahoshi, 1906-2007, calligrapher, Elmer, New Jersey

Itsuko Asada, 1928-, traditional food preparation, Seabrook, New Jersey

Kimiko Fukuda, dance workshop, San Diego, California

Fusaye Kazaoka, 1930-2006, kusudama maker (ornamental balls made with aromatic barks), Bridgeton, New Jersey

Chiyoe Kubota, 1915-, traditional food preparation, Ogden, Utah

Katsuko Lee, ikebana, Alexandria, Virginia

Asako Marumoto, 1911-2006, traditional food preparation, Layton, Utah

Sunako Oye, 1923-, dance workshop, Vineland, New Jersey

Kyokuho Otsubo, 1911-2006, lutenist (biwa), singer, Los Angeles, California

Toku Sugiyama, ikebana, Towson, Maryland

Kuwako Takahashi, 1916-2008, bonseki (sand painting), Berkeley, California

Karen Takata, 1955-, origami demonstrator, Bridgeton, New Jersey

Suzie Takata, 1924-2004, kimono dressing, Bridgeton, New Jersey

Harumi Taniguchi, 1902-2001, food demonstrator, Seabrook, New Jersey

Hisano Tazumi, 1898-1999, kimono making, Seabrook, New Jersey

Kiyoko Uyeda, ikebana, Annandale, Virginia

Kazuo Yano, 1900-1999, singer (traditional shigin), Los Angeles, California

Greek

Island of Skyros

Anna Ftoulis, 1924-, singer, dancer, Skyros, Greece

Constantin Ftoulis, 1938-, Skyros, Greece

George Ftoulis, 1923-, singer, dancer, Skyros, Greece

John Ftoulis, 1927-, singer, dancer, Skyros, Greece

Mantzouranis Ftoulis, Skyros, Greece

Achilles Katsarelias, 1942-, singer, Skyros, Greece

Aliki Lambrou, 1935-, singer, dancer, Athens, Greece

Alexandros Louloudas, Skyros, Greece

Dimitrios Mavrikos, 1941-, Skyros, Greece

Frangiskos Tziotakis, Skyros, Greece

Island of Amorgas

Dimitra Gavalas, 1933-, singer, dancer, Athens, Greece

Efstathios Gavalas, singer, dancer, Athens, Greece

Theofanis Roussos, 1935-, singer, dancer, Athens, Greece

George Stephanides, 1899-, laouto player, Amorgos, Greece

Marousa Synodinos, 1934-, singer, dancer, Athens, Greece

Nikitas Synodinos, 1931-, violin player, Athens, Greece

Roumeli and Macedonia

Nikolaos Adamopoulos, 1906-, clarinet player, Argos Orestiko, Orestida, Greece

Alexandros Economopoulos, 1913-, violin player, Megara, Attica, Greece

Christos Halkias, 1917-, clarinet, violin player, Athens, Greece

Elias Haralambos, 1922-, laouto player, Athens, Greece

Nicolaos Sterghiou, 1928-, floghera player, singer, Athens, Greece

Stefanos Imellos, 1933-, folklorist, Athens, Greece

Spyros Peristeris, 1913-, musicologist, Athens, Greece

Sophia Kallipolitis, 1943-, interpreter, Athens, Greece

Greek American

Elli Andonyadis, cook, Washington, D.C.

Aris Diakovassilis, dancer, singer, Astoria, New York

George Eliakis, dancer, laouto player, Cleveland, Ohio

Irene Eliakis, dancer, Cleveland, Ohio

Eleftheria Frantzeskakis, dancer, singer, Astoria, New York

Jim Hatzis, laouto player, Chicago, Illinois

Costas Maris, lyra, violin player, Jamaica, New York

Elias Maris, 1912-1993, lyra player, lyra maker, Jamaica, New York

Bill Mavrakis, dancer, Cleveland, Ohio

Bill John Mavrakis, dancer

Dona Mavrakis, dancer, South Euclid, Ohio

Georgia Mavrakis, dancer, South Euclid, Ohio

Stella Mavrakis, dancer, South Euclid, Ohio

Vassilios Mavrakis, dancer, South Euclid, Ohio

Dimitrios Pantopoulos, singer, Astoria, New York

Emmanuel Papadopoulos, 1928-1991, singer, lyra player, Astoria, New York

John Pappas, dancer, singer, instrumentalist, Stockton, California

Nick Ramakis, cook, Washington, D.C.

Ioannis Roussos, singer, instrumentalist, Philadelphia, Pennsylvania

Frank G. Savakis, lyra player, Chicago, Illinois

Nikos Sophos, laouto, violin player, Jamaica, New York

Emmanuel G. Varouhas, dancer, Rocky River, Ohio

Austrian

Altausseer Seitlpfeifer -- Altausseer SeitlpfeiferJohann Stöck, 1912-, transverse flute playerThomas Simentschitsch, 1956-, transverse flute playerKurt Simentschitsch, 1958-, cylindrical drum & transverse flute playerAlois Blamberger, 1912-1989, violin, jaws harp, & transverse flute player

Lungauer Birkenblattbläser -- Lungauer BirkenblattbläserEngelbert Kocher, 1911-, birchback whistlerGerfield Weilharter, 1958-, birchbark whistler, singer and hollerer

Thaurer Fastnachtler -- Thaurer FastnachtlerKonrad Giner, 1949-, dancerAlois Hofmann, 1944-, dancerMaximilian Nagl, 1944-, dancerFranz Felderer, 1948-, dancerKarl Feichtner, 1947-, dancerRomed Giner, 1954-, dancerOtto Fehr, 1956-, dancerHerbert Schaur, 1955-, dancerFranz Schaur, 1944-, dancerFranz Posch, 1953-, accordion player

Pamhagen Frauen -- Pamhagen FrauenKatharina Lörincz, 1922-, singerRosa Koppi, 1922-, singerKatharina Lüttmannsberger, singer

Schneebergbuam -- SchneebergbuamFriedl PfefferKurt LesarWalter Sacchet

Dr. Christian Feest, fieldworker and presenter

Sebastian Ulrich Pfaundler, 1957-, presenter

Austrian American

The Tyrolers -- The TyrolersEmery Wechselberger, 1933-, zither player, yodeler, Leavenworth, WashingtonEric Wechselberger, 1961-, trumpet player, Leavenworth, WashingtonRoy Wechselberger, 1963-, trumpet and bells player, schuhplatt dancer, Leavenworth, WashingtonFranz Schauer, drummer, Seattle, Washington

The Alpiners -- The AlpinersDick Theml, 1922-2003, violin player, singer, Glenview, IllinoisJohn Weber, 1945-, tuba player, Chicago, IllinoisMiles G. Soumar, 1933-2013, clarinet player, Chicago, IllinoisEdward C. Richter, 1917-1998, accordion player, Chicago, IllinoisRichard A. Jenson, 1942-, trumpet player, Palatine, IllinoisJerome C. Olson, 1934-1991, drummer, Chicago, IllinoisHeidi Siewert, 1938-, singer, yodeler, Glen Ellyn, Illinois

Sara Schwarz, 1912-1992, embroiderer, Chicago, Illinois

Rosegger Steirer Group -- Rosegger Steirer GroupBeryl Rossner, 1925-2010, folk dancer, Highland, IndianaCarl Rossner, 1921-1993, folk dancer, Highland, IndianaBarbara Rossner, 1958-, folk dancer, Highland, IndianaMichael Rossner, 1955-, folk dancer, Highland, IndianaBetty Wagner, 1930-, folk dancer, Chicago, IllinoisEdward Wagner, 1958-, folk dancer, Chicago, IllinoisAdolph Wagner, 1924-1982, accordion player, Chicago, IllinoisSharon Schuch, folk dancerMary Schuch, 1928-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisRoberta Schuch, 1961-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisAnthony Schuch, 1928-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisEllen Guenther, 1962-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisHedwig Guenther, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisPaul Coglianese, 1957-, folk dancer, Oak Lawn, IllinoisFred Semmler, 1939-, folk dancer, Chicago, Illinois

Indian

The Chetana Indian Women's Organization, traditional food preparation

Dancers & singers from Manipur

Dancers & singers from Rajasthan and Gujarat

Dancers & singers from the Punjab and Haryana

Mrs. Battobai, folk doll maker

Surya Dev, madhubani painter

Bindeshwari Devi, sikki grass work

Sita Devi, madhubani painter

Mohan Mehar, ikat weaving from Orissa

Shantantra Prakash, craft program coordinator, New Delhi, India

Raghunath Singha, loin loom weaving of Manipur

Indian American

Arun Agrawal, 1945-, singer, dancer, musician, Fall River, Massachusetts

Paul Anderson, 1935-, singer, Windsor, Ontario, Canada

Gulbarg Singh Basi, 1941-, singer, Cleveland, Ohio

Guriqbal Singh Basi, 1956-, dancer, Bedford Heights, Ohio

Rupinder Gulbarg Basi, 1947-, dancer, Cleveland, Ohio

Ashok G. Bhatt, 1941-, singer, dancer, Springfield, Illinois

Bharti Desai, dancer, Lanham, Maryland

Hansa Desai, dancer, Lanham, Maryland

Ila Desai, dancer, Lanham, Maryland

Jahanui Desai, dancer, Lanham, Maryland

Nita Desai, dancer, Lanham, Maryland

Pankaj Desai, dancer, Lanham, Maryland

Purnima Desai, dancer

Smita Desai, dancer, Lanham, Maryland

Utpala Desai, dancer, Lanham, Maryland

Gurdev Singh Dhanda, 1937-, dancer, Newark, California

Jaidev Singh Dhanda, singer, dancer

Vasant Joshi, 1941-, singer, drummer, El Cerrito, California

Tilu Lakhani, dancer, Queens, New York

Mrudula Mehta, dancer, Lanham, Maryland

Narender Pandit, 1948-, dancer, New York, New York

Harsha Pandya, dancer, Lanham, Maryland

Nayan Pandya, 1948-, singer, dancer, Gettysburg, Maryland

Paresh Pandya, dancer, Lanham, Maryland

Bhanu Patel, dancer, Lanham, Maryland

Kanti Patel, 1951-, singer, dancer, Oakland, California

Maya Patel, 1946-, singer, dancer, Berkeley, California

Nina Patel, dancer, Lanham, Maryland

Rohit Patel, 1940-, dancer, Deerfield, Maryland

Satal Patel, dancer, Lanham, Maryland

Suman Patel, dancer, Lanham, Maryland

Viru Patel, dancer, Lanham, Maryland

Uma Rana, 1935-, dancer, Flushing, New York

Kalpana Mazumder Row, 1943-, singer, Boston, Massachusetts

Rita Sahai, 1953-, singer, Berkeley, California

Iqbal Singh Sandhu, 1957-, dancer, Columbus, Ohio

Uma Shankar, 1954-, singer, Cambridge, Massachusetts

Anju Shah, dancer, Lanham, Maryland

Dilip Shah, dancer, Lanham, Maryland

Pinkey Shah, 1945-, dancer, College Park, Maryland

Kamlini Vaidya, dancer, Lanham, Maryland

Yashodhara Vyas, dancer

Hungarian

Mrs. Ferenc Bajzáth, 1927-, singer, Fedémes, Hungary

Ödŏn Fehér, 1935-, musician, Jánoshida, Hungary

László Gyalog, 1955-, singer, musician, Gyoma, Hungary

Ferenc Harnyos, 1940-, musician, Jászberény, Hungary

György Hidas, 1939-, dancer, musician, Pilisvörösvár, Hungary

Borbála Horváth, 1952-, dancer, Budapest, Hungary

Zsigmond Karsai, 1920-, dancer, singer, Pécel, Hungary

Mrs. Zsigmond Karsai, 1920-, dancer, singer, Pécel, Hungary

Mrs. Gabor Koltai, 1953-, dancer, Budapest, Hungary

Gusztáv Kovács, 1937-, dancer, singer, Nagyecsed, Hungary

Mrs. Gusztav Kovacs, 1939-, dancer, Nagyecsed, Hungary

Katalin Lázár, dancer, singer, Budapest, Hungary

István Litkey, 1943-, dancer, musician, Budapest, Hungary

Mrs. Tivadar Kali Molnar, singer, Fedémes, Hungary

Lajos Murgaly, 1949-, dancer, singer, Nagyecsed, Hungary

Mrs. Laszlo Nagy, 1948-, craftsperson, dancer, singer, Kalocsa, Hungary

Mrs. Lajos Szabó, dancer, singer, Nagyecosed, Hungary

Miklós Szalóczy, 1949-, musician, Jászberény, Hungary

Lajos Tóth, 1948-, dancer, Szekszánd, Hungary

Mrs. Imre Vanko, 1919-, painter, singer, Galgamácsa, Hungary

Ferenc Varga, 1919-, dancer, singer, Szany, Hungary

László Vásárhelyi, group leader, Budapest

Ferenc Vén, dancer, singer, Drákszél, Hungary

László Vŏlgyi, 1952-, musician

Hungarian American

Anna Kovach Arceneaux, 1936-2002, dancer, Albany, Louisiana

Ildiko Berger, ceramicist, Silver Spring, Maryland

Mickey Duczer, 1938-, dancer, Albany, Louisiana

Arabella Fendlason, 1911-1985, saxophone player, Hammond, Louisiana

John A. Huszar, 1936-1993, dancer, Baton Rouge, Louisiana

John Kapsco, saxophone player, Hammond, Louisiana

Betty Kovach, 1938-, dancer, Albany, Louisiana

Géza Kovach, 1912-1977, dancer, Albany, Louisiana

Jimmie Kovach, 1933-, dancer, Albany, Louisiana

Judith Magyar, dancer, Bogota, New Jersey

Kalman Magyar, Sr., 1945-, zither player, zither maker, Teaneck, New Jersey

Kalman Magyar, Jr., dancer, Bogota, New Jersey

Suzan Nyeki Martin, 1948-, dancer, Baton Rouge, Louisiana

Helen Nyeki, 1926-, dancer, folk singer, Hammond, Louisiana

Andy Olah, 1913-1997, pianist, Hammond, Louisiana

Bobby Olah, drummer, Albany, Louisiana

Frank Olah, 1931-2008, dancer, Albany, Louisiana

Mary Resetar, 1909-2001, food demonstrator, Hammond, Louisiana

Steve Resetar, 1907-1981, violinist, Hammond, Louisiana

Edith Sayko, embroiderer, ceramicist, Greenbelt, Maryland

Prisca Weems, food demonstrator, Washington, D.C.

Swiss

Rigihundsbuchmusik -- RigihundsbuchmusikJosef Odermatt, 1950-, spoons and broomstick player, Vitznau, Lucerne, SwitzerlandJustus Waldis, 1933-, leaf player, Vitznau, Luzern, SwitzerlandDavid Camenzino, 1941-, mouth organ and rhythm instruments player, Gersau, Schwyz, SwitzerlandJohann Camenzino, 1945-, mouth organ and jaws harp player, Vitznau, Lucerne, SwitzerlandKaspar Küttel, 1913-, mouth organ and jaws harp player, Vitznau, Lucerne, SwitzerlandUrs Müller, 1949-, clappers player, Gersau, Schwyz, SwitzerlandPaul Ulrich, mouth organ and jaws harp player, Bisisthal, Schqyz, Switzerland

Albin Lehmann, 1924-, plucked zither player, Mollis, Glarus, Switzerland

Maria Margrith Ulrich, 1929-, zither player, Bisisthal, Schwyz, Switzerland

Paul Walder, 1956-, alphorn player and maker, Bubikon, Zürich, Switzerland

Käthi Gyger, 1937-, yodeler, Kaufdorf, Bern, Switzerland

Ernst Gyger, 1935-, yodeler, Kaufdorf, Bern, Switzerland

Bandela Tremonese -- Bandela TremoneseGiorgio Ferrari, 1956-, trombone and bass player, Stabio, SwitzerlandGianni Aspesi, tuba player, Meride, Ticino, SwitzerlandMario Robbiani, 1941-, trombone player, San Pietro di Stabio, SwitzerlandBruno Maspoli, 1943-, clarinet player, San Pietro di Stabio, SwitzerlandAldo Onusti, 1932-, trumpet player, Mendrisio, SwitzerlandCinzio Baracchi, 1927-, cornet player, Tremona, Switzerland

Serge Broillet, 1955-, accordion player, Le Locle, Neuchâtel, Switzerland

Gilbert Schwab, 1926-, accordion player, Le Locle, Neuchâtel, Switzerland

Appenzeller Streichmusik -- Appenzeller StreichmusikErnst Baenziger, 1940-, musician, Herisau, Appenzell, SwitzerlandHansueli Adler, musician, Urnäsch, SwitzerlandJohann Josef Dobler, 1954-, musician, Weissbad, SwitzerlandJakob Düsel, 1942-, musician, Letz Tell, Urnäsch, SwitzerlandAlbert Düsel, 1941-, musician, Herisau, Switzerland

Brigitte Geiser, 1941-, field researcher and presenter, Bern, Switzerland

Swiss American

Kapelle Werner Blaser -- Kapelle Werner BlaserWerner Blaser, 1926-, clarinet and saxophone player, Chehalis, WashingtonJoe Blaser, 1956-, clarinet and saxophone player, Chehalis, WashingtonDon Blaser, 1961-, accordion player, Chehalis, WashingtonMary Ann Ackerman, piano player, Orting, WashingtonJoe Burgi, 1906-1990, bass and accordion player, Tacoma, WashingtonRandy Grab, 1953-, bass player, Tacoma, Washington

Young Swiss Musicians -- Young Swiss MusiciansHelen Rast, 1961-, accordion player, San Jose, CaliforniaFrank Rast, 1959-, trumpet and alphorn player, San Jose, CaliforniaFred Rast, 1958-, clarinet, saxophone and alphorn player, San Jose, CaliforniaChristine Anderson, 1961-, bass player, Newark, CaliforniaKaren Anderson, 1959-, clarinet and alto saxophone player, Newark, CaliforniaSonja Ruckli, 1958-, piano player and singer, Newark, CaliforniaMichael Imhof, 1959-, accordion player, Fremont, California

Aelplergruppe -- AelplergruppeSergio Sartori, 1927-1978, accordion player and singer, San Francisco, CaliforniaDennis Sartori, 1954-, accordion player and singer, San Francisco, CaliforniaConrad Grass, 1954-, wrestler, San Bruno, CaliforniaRobert Wipfli, 1953-, wrestler, Fremont, California

Kaspar Hunkeler, flag thrower, Chevy Chase, Maryland

Robbi Hunkeler, flag thrower and alphorn player, Chevy Chase, Maryland

Italian

Calabria

Francesco Crudo, 1933-, piffero (oboe) player, Rombiolo, Italy

Michele Monteleone, 1918-, zampogna player (bagpiper), Rombiolo, Italy

Liguiria

Squadra Nuova Pontedecima, polyphonic chorus

Alessandro Anzini, 1940-, escort, Rome, Italy

Italian American

Basilicata

Antonio Davida, singer, drum player

Calabria

Anunziata Chimento, 1917-2006, singer, masker in Carnevale

Anunziato Chimento, singer, dancer, castanets player, "Doctor" in Carnevale

Franco Cofone, singer, dancer, quadrille caller, "Pulcinella" and master of ceremonies in Carnevale

Giuseppe DeFranco, 1933-, musician, singer, dancer

Raffaela DeFranco, 1935-, singer, dancer

Antonio DiGiacomo, tambourine player, singer, dancer

Carmine Ferraro, singer, dancer, masker in Carnevale

Francesco Feraco, singer, dancer, tambourine player

Angelo Gabriele, 1921-2006, singer, tambourine player, dancer, masker in Carnevale

Angelo Gencarelli, 1920-2004, singer, dancer, "La Quaresima" (Lent) in Carnevale

Federico Gencarelli, singer, tambourine player

Giuglio Gencarelli, singer, "Carnevale" in Carnevale

Maria Melito, dancer, masker in Carnevale

Molise

Vincenzo Deluca, 1933-1983, bagpiper

Sicily

Vincent Ancona, 1915-2000, chanty singer

Nino Curatolo, 1928-1980, singer of chanties, carittiere and fish vendors' songs, jaws harp player

Gaetano D'Angelo, 1906-1996, chanty singer

Giovanni Pellitteri, friscalettu (cane flute) player
Collection Restrictions:
Access to the Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections is by appointment only. Visit our website for more information on scheduling a visit or making a digitization request. Researchers interested in accessing born-digital records or audiovisual recordings in this collection must use access copies.
Collection Rights:
Permission to publish materials from the collection must be requested from the Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections. Please visit our website to learn more about submitting a request. The Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections make no guarantees concerning copyright or other intellectual property restrictions. Other usage conditions may apply; please see the Smithsonian's Terms of Use for more information.
Collection Citation:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife, Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections, Smithsonian Institution.
Identifier:
CFCH.SFF.1976, Series 7
See more items in:
Smithsonian Folklife Festival records: 1976 Festival of American Folklife
Archival Repository:
Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections
GUID:
https://n2t.net/ark:/65665/bk58f41267b-1ab8-4a22-8d9e-83805d6063f2
EDAN-URL:
ead_component:sova-cfch-sff-1976-ref50

Vicia nigricans subsp. gigantea Hook. & Arn.

Biogeographical Region:
73 - Northwestern U.S.A.  Search this
Collector:
Henry S. Conard  Search this
Place:
Quiniault, Jefferson, Chehalis and Thurston Co.s, N of Granville, Washington, United States, North America
Collection Date:
14 Jul 1902
Taxonomy:
Plantae Dicotyledonae Fabales Fabaceae Papilionoideae
Published Name:
Vicia nigricans subsp. gigantea Hook. & Arn.
Barcode:
02446642
USNM Number:
526718
See more items in:
Botany
Flowering plants and ferns
Data Source:
NMNH - Botany Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/3d3f2d27b-513d-4da3-86ac-0a238740adba
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhbotany_13647335

Vicia nigricans subsp. gigantea Hook. & Arn.

Biogeographical Region:
73 - Northwestern U.S.A.  Search this
Collector:
Amos Arthur Heller  Search this
E. Gertrude Heller  Search this
Min. Elevation:
61  Search this
Place:
Near Montesano, Chehalis County, Washington, United States, North America
Collection Date:
31 May 1898
Taxonomy:
Plantae Dicotyledonae Fabales Fabaceae Papilionoideae
Published Name:
Vicia nigricans subsp. gigantea Hook. & Arn.
Barcode:
02446646
USNM Number:
333041
See more items in:
Botany
Flowering plants and ferns
Data Source:
NMNH - Botany Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/3007a86ff-8779-4b6c-a84c-cdfad70fcb29
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhbotany_13647339

[Trade catalogs from Gary Klein]

Company Name:
Gary Klein  Search this
Notes content:
bicycles
Includes:
Trade catalog
Black and white images
Color images
Physical description:
1 piece; 1 box
Language:
English
Type of material:
Trade catalogs
Trade literature
Place:
Chehalis, Washington, United States
Date:
1900s
Topic (Romaine term):
Bicycles  Search this
Topic:
Bicycles  Search this
Cycling  Search this
Record ID:
SILNMAHTL_45250
Collection:
Smithsonian Libraries Trade Literature Collections
Data source:
Smithsonian Libraries
EDAN-URL:
edanmdm:SILNMAHTL_45250

Sphaerophorus globosus (Huds.) Vain.

Biogeographical Region:
73 - Northwestern U.S.A.  Search this
Collector:
Amos Arthur Heller  Search this
Emily Gertrude Heller  Search this
Place:
near Montesano, Chehalis, Washington, United States, North America
Collection Date:
13 Jun 1898
Taxonomy:
Fungi Ascomycota Lecanoromycetes Lecanorales Sphaerophoraceae
Published Name:
Sphaerophorus globosus (Huds.) Vain.
Barcode:
03434621
See more items in:
Botany
Bryophytes and Lichens
Data Source:
NMNH - Botany Dept.
GUID:
http://n2t.net/ark:/65665/3ae28c95a-4f45-4180-bad3-f9ab96230f23
EDAN-URL:
edanmdm:nmnhbotany_14813781

Modify Your Search







or


Narrow By